Post on 24-Apr-2015
description
transcript
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
PROIECT DIDACTIC
Clasa :aIII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: Cunoaşterea mediuluiSubiectul : Anotimpurile Tipul lecţiei: predare-învăţare, evaluare Obiective de referinţă vizate:1.4. – să observe şi să denumească fenomene din mediul înconjurător;1.5. – să indice unele fenomene din mediul înconjurător;2.1. – să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare din mediul înconjurător;2.2. – să formuleze întrebări în legătură cu fenomenele observate.Scopul lecţiei:
Cunoaşterea caracteristicilor celor patru anotimpuriLunile corespunzătoare fiecărui anotimp
Obiective operaţionale:La sfârşitul orei elevii vor şti :
O1 – să denumească fenomene ale naturii învăţate;O2 – să rezolve fişe de lucru individual,pe echipe, în grup;O3 – să găsească soluţia unor ghicitori despre anotimpuri;O4 – să răspunde la întrebări legate de caracteristicile celor patru anotimpuri;O5 – să realizeze pe grupe planşe cu anotimpurile;O6 – să stabilească lunile corespunzătoare fiecărui anotimp şi caractaresticile şi în limba engleză;O7 – să cânte cântece despre anotimpuri.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucru în echipă şi pe grupe, activitatea independentă, problematizarea.Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, pe echipeStrategia didactică: dirijatăMijloace didactice: fişe, planşe cu cele patru anotimpuri, jetoane, imagini autocolante,rebus în limba engleză, carioca, creioane colorate, legume şi fructe, frunze, castane…Resurse:
oficiale: Programa şcolară pedagogice: manualul „Cunoaşterea mediului” umane: 22 elevi spaţiale: sala de clasă
1
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei Anexa 1
Fişă de lucru în echipă
Disciplina: Cunoaşterea mediuluiUnitatea de învăţare: Ninsoarea. Vântul
1. Formează mulţimea imaginilor cu ninsoare. Scrie în casetă cifra corespunzătoare numărului de imagini.
2
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
Anexa 3
Date:.............................. Name: ............................................ Worksheet- Seasons
1. Identify the seasons: When school starts. Trees come into blossom.
It’s Christmas time. Is the warmest of the four seasons.
2. Mark with X the spring months:
June October March
May November April
3. Draw according to the season!
3
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei SPRING SUMMER AUTUMN WINTER Anexa 4
4
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
5
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Secvenţele lecţieiTim
p Ob. Conţinutul şi strategia didactică Evaluare
1. Moment organizatoric Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei POVESTE-despre anotimpuri
2. Verificarea cunoştinţelor
O1
O2
Activitate frontală:- Cum se numeşte lecţia de astăzi? R: Ninsoarea. Vântul- Ce sunt acestea? R: Fenomene ale naturii- Ce foloase avem de la zăpadă? R: Apa necesară plantelor- Dar de la vânt? R: Energie eoliană- Ce pagube poate provoca vântul puternic? R: Rupe pomi, acoperişuri….- Dar zăpada în cantitate mare? R: Inundaţii, avalanşe…. Activitate transdisciplinară- Se rezolvă pe echipe FIŞA DE LUCRU ÎN ECHIPĂ (a se urmări anexa1).- În timp ce elevii lucrează, se va audia un fragment din „ Anotimpurile” de Vivaldi.
3. Captarea atenţiei O3 Activitate frontală.- Se vor dezlega ghicitori despre anotimpuri:Cine vine cu steluţeAlbe-n frunteDinspre munte?
Zăpada s-a topit,Ghiocelul a răsărit,Pomul a înmugurit.Ce anotimp a sosit?
Soarele dogoreşte,Teiul înfloreşteGrâul este auritCine a sosi?
Frunzele pe ramuri Au îngălbenitPlouă, plouă-ntruna.Cine a sosit?
Suntem patru surioareOmului folositoareÎi aducem daruri mii,Bucurii pentru copii!Ghici ce sunt cele patru surioare?
- Cum se numesc primăvara, vara, toamna şi iarna? R: Anotimpuri.
Aprecierifrontale individualeObservaresistematică
4. Anunţarea titlului şi a obiectivelor
Se va anunţa titlul lecţiei noi şi se va scrie pe tablă „ Anotimpurile”şi apoi se vor enunţa obiectivele operaţionale:
6
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
operaţionale - Astăzi vom discuta despre „Anotimpuri” , vom face un concurs pe grupe, vom cânta despre anotimpuri.
5. Dirijarea învăţării O4
O4
Activitate frontalăSe discută imaginile(ppt) cu cele patru anotimpuri.- Ce observaţi pe cer?- Cum sunt norii?- Dar copacii?- Cum sunt îmbrăcaţi copiii şi ce obiecte poartă? - De ce ?- Ce anotimp este reprezentat aici?................................- Ştiţi voi un cântec despre toamnă?- Ce schimbări observaţi în celelalte imagini?- Descrieţi fiecare imagine.- Ce deosebiri sunt între ele?- Ce anotimp reprezintă? Activitate frontalăJOC: Când?- Păsărelele îşi găsesc greu hrana?- Oamenii adună recoltele în hambare?- Elevii încep şcoala?- Putem să facem oameni de zăpadă?- Mâncăm cireşe pe săturate?- Înfloresc pomii?
Aprecieri verbale
Aprecieri frontale
6. Obţinerea performanţei O5 Activitate pe grupeSE ALEG GRUPELE ÎN FUNCŢIE DE CULOAREA JETONULUI PE CARE ÎL EXTRAG COPIII.FIECARE GRUPA VA AVEA DE REALIZAT O PLANŞĂ – DESEN, COLAJ – CARE SĂ REPREZINTE UN ANOTIMP.- Fiecare grupă primeşte o planşă suport pe care fiecare gupa va trebui sa deseneze cu
creioane, carioca, precum şi să lipească imagini corespunzătoare fiecărui anotimp.- Vor expune planşele şi vor spune câteva lucruri caracteristice fiecărui anotimp.
Evaluare
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului
O4 Activitate frontalăJOC: Spune DA sau NU!- Lunile de toamnă sunt: septembrie, octombrie, noiembrie!- Iarna, pământul este acoperit cu un strat gros de zăpadă!
Aprecieri frontale,individuale
7
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
O6
- În luna februarie culegem flori din grădină!- Moş Crăciun vine în luna martie!- După iarnă urmează primăvară!- Iarna, ursul culege zmeură din pădure! Activitate independentăSe da fiecărui elev fişa BANDA ANULUI.Elevii vor stabili lunile fiecărui anotimp, încercuindu-le astfel: toamna cu MARO, iarna cu ALBASTRU, primăvara cu VERDE, vara cu GALBEN.
8. Fixarea cunoştinţelor O7
O7
Activitate frontală- Câte luni are toamna?- Care sunt lunile de toamnă?- În ce lună începe iarna? Când se termină iarna?- Care sunt lunile de primăvară?- Dar lunile de vară?- Cum recunoaştem anotimpul? După schimbările care se petrec în natură, în viaţă
şi activitatea oamenilor- Ce evenimente deosebite sunt în anotimpul de iarnă?- Cântaţi un cântec despre toamnă.- Să denumim anotimpurile, lunile anului, caracteristicile anotimpurilor şi în limba
engleză!
Aprecieri verbale
9. Tema pentru acasă Elevii vor colorat pentru acasă fişa cu anotimpurile.10. Aprecieri Astăzi v-aţi străduit să răspundeţi toţi foarte frumos, aţi realizat planşe deosebite
cu cele patru anotimpuri…
8
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei
Anexa 2
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: Cunoaşterea mediuluiUnitatea de învăţare: AnotimpurileActivitate independentă
Fişă de lucru
Încercuieşte cu maro lunile de toamnă, cu albastru lunile de iarnă, cu verde lunile de primăvară şi cu galben lunile de vară.
S O N M A M I I A
9