+ All Categories
Home > Documents > anotimpurile proiect de lectie

anotimpurile proiect de lectie

Date post: 24-Apr-2015
Category:
Upload: zsolt-porteka
View: 704 times
Download: 7 times
Share this document with a friend
Description:
anotiumpurie
11
Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei PROIECT DIDACTIC Clasa :aIII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Cunoaşterea mediului Subiectul : Anotimpurile Tipul lecţiei: predare-învăţare, evaluare Obiective de referinţă vizate: 1.4. – să observe şi să denumească fenomene din mediul înconjurător; 1.5. – să indice unele fenomene din mediul înconjurător; 2.1. – să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare din mediul înconjurător; 2.2. – să formuleze întrebări în legătură cu fenomenele observate. Scopul lecţiei: Cunoaşterea caracteristicilor celor patru anotimpuri Lunile corespunzătoare fiecărui anotimp Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor şti : O 1 – să denumească fenomene ale naturii învăţate; O 2 – să rezolve fişe de lucru individual,pe echipe, în grup; O 3 – să găsească soluţia unor ghicitori despre anotimpuri; O 4 – să răspunde la întrebări legate de caracteristicile celor patru anotimpuri; O 5 – să realizeze pe grupe planşe cu anotimpurile; O 6 – să stabilească lunile corespunzătoare fiecărui anotimp şi caractaresticile şi în limba engleză; O 7 – să cânte cântece despre anotimpuri. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucru în echipă şi pe grupe, activitatea independentă, problematizarea. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, pe echipe Strategia didactică: dirijată Mijloace didactice: fişe, planşe cu cele patru anotimpuri, jetoane, imagini autocolante,rebus în limba engleză, carioca, creioane colorate, legume şi fructe, frunze, castane… Resurse: oficiale: Programa şcolară pedagogice: manualul „Cunoaşterea mediului” umane: 22 elevi spaţiale: sala de clasă 1
Transcript
Page 1: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

PROIECT DIDACTIC

Clasa :aIII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: Cunoaşterea mediuluiSubiectul : Anotimpurile Tipul lecţiei: predare-învăţare, evaluare Obiective de referinţă vizate:1.4. – să observe şi să denumească fenomene din mediul înconjurător;1.5. – să indice unele fenomene din mediul înconjurător;2.1. – să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare din mediul înconjurător;2.2. – să formuleze întrebări în legătură cu fenomenele observate.Scopul lecţiei:

Cunoaşterea caracteristicilor celor patru anotimpuriLunile corespunzătoare fiecărui anotimp

Obiective operaţionale:La sfârşitul orei elevii vor şti :

O1 – să denumească fenomene ale naturii învăţate;O2 – să rezolve fişe de lucru individual,pe echipe, în grup;O3 – să găsească soluţia unor ghicitori despre anotimpuri;O4 – să răspunde la întrebări legate de caracteristicile celor patru anotimpuri;O5 – să realizeze pe grupe planşe cu anotimpurile;O6 – să stabilească lunile corespunzătoare fiecărui anotimp şi caractaresticile şi în limba engleză;O7 – să cânte cântece despre anotimpuri.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucru în echipă şi pe grupe, activitatea independentă, problematizarea.Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, pe echipeStrategia didactică: dirijatăMijloace didactice: fişe, planşe cu cele patru anotimpuri, jetoane, imagini autocolante,rebus în limba engleză, carioca, creioane colorate, legume şi fructe, frunze, castane…Resurse:

oficiale: Programa şcolară pedagogice: manualul „Cunoaşterea mediului” umane: 22 elevi spaţiale: sala de clasă

1

Page 2: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei Anexa 1

Fişă de lucru în echipă

Disciplina: Cunoaşterea mediuluiUnitatea de învăţare: Ninsoarea. Vântul

1. Formează mulţimea imaginilor cu ninsoare. Scrie în casetă cifra corespunzătoare numărului de imagini.

2

Page 3: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

Anexa 3

Date:.............................. Name: ............................................ Worksheet- Seasons

1. Identify the seasons: When school starts. Trees come into blossom.

It’s Christmas time. Is the warmest of the four seasons.

2. Mark with X the spring months:

June October March

May November April

3. Draw according to the season!

3

Page 4: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei SPRING SUMMER AUTUMN WINTER Anexa 4

4

Page 5: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

5

Page 6: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Secvenţele lecţieiTim

p Ob. Conţinutul şi strategia didactică Evaluare

1. Moment organizatoric Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei POVESTE-despre anotimpuri

2. Verificarea cunoştinţelor

O1

O2

Activitate frontală:- Cum se numeşte lecţia de astăzi? R: Ninsoarea. Vântul- Ce sunt acestea? R: Fenomene ale naturii- Ce foloase avem de la zăpadă? R: Apa necesară plantelor- Dar de la vânt? R: Energie eoliană- Ce pagube poate provoca vântul puternic? R: Rupe pomi, acoperişuri….- Dar zăpada în cantitate mare? R: Inundaţii, avalanşe…. Activitate transdisciplinară- Se rezolvă pe echipe FIŞA DE LUCRU ÎN ECHIPĂ (a se urmări anexa1).- În timp ce elevii lucrează, se va audia un fragment din „ Anotimpurile” de Vivaldi.

3. Captarea atenţiei O3 Activitate frontală.- Se vor dezlega ghicitori despre anotimpuri:Cine vine cu steluţeAlbe-n frunteDinspre munte?

Zăpada s-a topit,Ghiocelul a răsărit,Pomul a înmugurit.Ce anotimp a sosit?

Soarele dogoreşte,Teiul înfloreşteGrâul este auritCine a sosi?

Frunzele pe ramuri Au îngălbenitPlouă, plouă-ntruna.Cine a sosit?

Suntem patru surioareOmului folositoareÎi aducem daruri mii,Bucurii pentru copii!Ghici ce sunt cele patru surioare?

- Cum se numesc primăvara, vara, toamna şi iarna? R: Anotimpuri.

Aprecierifrontale individualeObservaresistematică

4. Anunţarea titlului şi a obiectivelor

Se va anunţa titlul lecţiei noi şi se va scrie pe tablă „ Anotimpurile”şi apoi se vor enunţa obiectivele operaţionale:

6

Page 7: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

operaţionale - Astăzi vom discuta despre „Anotimpuri” , vom face un concurs pe grupe, vom cânta despre anotimpuri.

5. Dirijarea învăţării O4

O4

Activitate frontalăSe discută imaginile(ppt) cu cele patru anotimpuri.- Ce observaţi pe cer?- Cum sunt norii?- Dar copacii?- Cum sunt îmbrăcaţi copiii şi ce obiecte poartă? - De ce ?- Ce anotimp este reprezentat aici?................................- Ştiţi voi un cântec despre toamnă?- Ce schimbări observaţi în celelalte imagini?- Descrieţi fiecare imagine.- Ce deosebiri sunt între ele?- Ce anotimp reprezintă? Activitate frontalăJOC: Când?- Păsărelele îşi găsesc greu hrana?- Oamenii adună recoltele în hambare?- Elevii încep şcoala?- Putem să facem oameni de zăpadă?- Mâncăm cireşe pe săturate?- Înfloresc pomii?

Aprecieri verbale

Aprecieri frontale

6. Obţinerea performanţei O5 Activitate pe grupeSE ALEG GRUPELE ÎN FUNCŢIE DE CULOAREA JETONULUI PE CARE ÎL EXTRAG COPIII.FIECARE GRUPA VA AVEA DE REALIZAT O PLANŞĂ – DESEN, COLAJ – CARE SĂ REPREZINTE UN ANOTIMP.- Fiecare grupă primeşte o planşă suport pe care fiecare gupa va trebui sa deseneze cu

creioane, carioca, precum şi să lipească imagini corespunzătoare fiecărui anotimp.- Vor expune planşele şi vor spune câteva lucruri caracteristice fiecărui anotimp.

Evaluare

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

O4 Activitate frontalăJOC: Spune DA sau NU!- Lunile de toamnă sunt: septembrie, octombrie, noiembrie!- Iarna, pământul este acoperit cu un strat gros de zăpadă!

Aprecieri frontale,individuale

7

Page 8: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

O6

- În luna februarie culegem flori din grădină!- Moş Crăciun vine în luna martie!- După iarnă urmează primăvară!- Iarna, ursul culege zmeură din pădure! Activitate independentăSe da fiecărui elev fişa BANDA ANULUI.Elevii vor stabili lunile fiecărui anotimp, încercuindu-le astfel: toamna cu MARO, iarna cu ALBASTRU, primăvara cu VERDE, vara cu GALBEN.

8. Fixarea cunoştinţelor O7

O7

Activitate frontală- Câte luni are toamna?- Care sunt lunile de toamnă?- În ce lună începe iarna? Când se termină iarna?- Care sunt lunile de primăvară?- Dar lunile de vară?- Cum recunoaştem anotimpul? După schimbările care se petrec în natură, în viaţă

şi activitatea oamenilor- Ce evenimente deosebite sunt în anotimpul de iarnă?- Cântaţi un cântec despre toamnă.- Să denumim anotimpurile, lunile anului, caracteristicile anotimpurilor şi în limba

engleză!

Aprecieri verbale

9. Tema pentru acasă Elevii vor colorat pentru acasă fişa cu anotimpurile.10. Aprecieri Astăzi v-aţi străduit să răspundeţi toţi foarte frumos, aţi realizat planşe deosebite

cu cele patru anotimpuri…

8

Page 9: anotimpurile proiect de lectie

Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo”- Cehu Silvaniei

Anexa 2

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: Cunoaşterea mediuluiUnitatea de învăţare: AnotimpurileActivitate independentă

Fişă de lucru

Încercuieşte cu maro lunile de toamnă, cu albastru lunile de iarnă, cu verde lunile de primăvară şi cu galben lunile de vară.

S O N M A M I I A

9


Recommended