+ All Categories
Home > Documents > 67 Proiect de Lectie

67 Proiect de Lectie

Date post: 16-Feb-2015
Category:
Upload: sara-rose
View: 88 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
67 Proiect de Lectie
12
PROIECT DE LECŢIE I . PARTEA INTRODUCTIVĂ Data: 11.XII.2012 Prof. Popescu Vasilica Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu”, Călăraşi Clasa: a VIII –a D Disciplina: Chimie Subiectul lecţiei: “Fierul- proprietăţi chimice”(I) Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min. Scopul lecţiei(scopuri): scopurile, sarcini didactice de realizat sunt comunicarea, sistematizarea, fixarea, evaluarea cunoştinţelor Competenţe specifice: C 1 -Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi. C 2 -Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice. C 3 -Comunicarea înţelegerii conceptelor, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor. C 4 -Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra propriei persoane şi asupra mediului. Competenţe cheie implicate: Competenţa comunicare în limba maternă Competenţe digitale Competenţa de a învăţa să înveţi Competenţe sociale Competenţe de bază în ştiinţe şi tehnologii Competenţe TIC necesare: C 1 -Identificarea elementelor de bază ale serviciilor educaţionale online; C 2 -Prelucrarea informaţiilor preluate din surse educaţionale online. Obiective operaţionale Elevii trebuie: O 1 să utilizeze corect vocabularul ştiinţific; O 2 să-şi dezvolte abilitatea de a prelucra informaţiile preluate dintr-o sursă educaţională on-line; O 3 să-şi dezvolte capacitatea de a stabili corelaţii cu concepte însuşite anterior; O 4 să-şi dezvolte capacitatea de a pune întrebări în legătură cu noile cunoştinţe; O 5 să formuleze concluzii ca urmare a interpretării observaţiilor referitoare la reacţia de ardere a fierului urmărită prin experiment atât virtual cât şi real; O 6 să modeleze ecuaţii ale reacţiilor chimice.
Transcript
Page 1: 67 Proiect de Lectie

PROIECT DE LECŢIEI . PARTEA INTRODUCTIVĂ Data: 11.XII.2012 Prof. Popescu Vasilica Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu”, Călăraşi Clasa: a VIII –a DDisciplina: ChimieSubiectul lecţiei: “Fierul- proprietăţi chimice”(I)Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min.Scopul lecţiei(scopuri): scopurile, sarcini didactice de realizat sunt comunicarea, sistematizarea, fixarea, evaluarea cunoştinţelor

Competenţe specifice:C1-Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi.C2-Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice.C3-Comunicarea înţelegerii conceptelor, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor.C4-Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra propriei persoane şi asupra mediului.Competenţe cheie implicate:

Competenţa comunicare în limba maternă Competenţe digitale Competenţa de a învăţa să înveţi Competenţe sociale Competenţe de bază în ştiinţe şi tehnologii

Competenţe TIC necesare:C1-Identificarea elementelor de bază ale serviciilor educaţionale online; C2-Prelucrarea informaţiilor preluate din surse educaţionale online.

Obiective operaţionaleElevii trebuie:O1 – să utilizeze corect vocabularul ştiinţific;O2 – să-şi dezvolte abilitatea de a prelucra informaţiile preluate dintr-o sursă educaţională on-line;O3 – să-şi dezvolte capacitatea de a stabili corelaţii cu concepte însuşite anterior; O4 – să-şi dezvolte capacitatea de a pune întrebări în legătură cu noile cunoştinţe;O5 – să formuleze concluzii ca urmare a interpretării observaţiilor referitoare la reacţia de ardere a fierului urmărită prin experiment atât virtual cât şi real;O6 – să modeleze ecuaţii ale reacţiilor chimice.Tipul de lecţie: lecţie mixtăVarianta: lecţie pe bază de experimente şi evaluare virtuale Resurse procedurale: investigaţia, conversaţia, modelarea, explicaţia, problematizarea, asaltul de idei, harta conceptuală, exerciţiul, tratarea diferenţiată, TIC în procesul de predare-învăţare-evaluare.Resurse materiale: computere(laboratorul posedă 7 calculatoare), soft educaţional, program AeL, Sistemul periodic, Seria de reactivitate a metalelor, pilitură de fier, spirtiere, spatule. Tipul de organizare a activităţii: activitate în grupe omogene (7 grupe cu 3-4 elevi), activitate în cooperare, activitate independentă. Anticiparea dificultăţilor: efectuarea calculelor chimice pe ecuaţia reacţiei chimiceBibliografia 1.Rodica Constantinescu şi Marilena Râpa- Manual de chimie, clasa a VIII-a, Editura Sigma2. Dr. Gabriela Noveanu - Integrarea competenţelor cheie în demersul didactic - Curs ISE 3.Ghid metodologic de implementare a TIC în curriculumul naţionalII. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Page 2: 67 Proiect de Lectie

Obiectiveleoperaţio-nale

Etapele (evenimentele) lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea

O1

O1

O2

O1

O3

O4

O5

O2

O3

1. Moment organizatoric -notarea absenţelor ;-asigurarea unei atmosfere adecvate desfăşurării orei;-se verifică materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei.

-se pregătesc pentru începerea lecţiei

2. Verificarea conţinuturilor însuşite

-discuţie frontală despre importanţa studierii fierului - se verifică tema pentru acasă -apreciază eseurile interesante -subliniază importanţa fierului, ca unul dintre cele mai importante metale din viaţa omului

-propune evaluarea cunoştinţelor din lecţia precedentă prin rezolvarea unor exerciţii on-line (realizate cu programul Hot Potatoes), în grupuri omogene (pe 3 nivele de dificultate)

-solicită comunicarea rezultatelor obţinute de grupe şi greşelile înregistrate(discuţii)

-răspund întrebărilor-eseurile relevă cunoştinţele lor în legătură cu diferite aplicaţii practice ale fierului

-rezolvă exerciţiile, se autoevaluează

-comunică punctajele obţinute şi dificultăţile întâmpinate (dacă au fost)

-orală

-evaluare şi autoevaluare on-line

3.  Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

- o discuţie despre posibilităţile de reacţie ale fierului trebuie să pornească de la structura atomului, de la reactivitatea elementului chimic în cadrul categoriei de substanţe chimice din care face parte: se solicită studierea Seriei de reactivitate a metalelor şi reamintirea proprietăţilor chimice ale metaleor, apoi comunicarea observaţiilor

-elevii urmăresc cu interes explicaţiile profesorului-studiază poziţia fierului în Seria de activitate, valenţele fierului - deduc caracteristici ale reactivităţii acestui metal- comunică concluziile lor

-orală -observare sistematică

4. Precizarea titlului şi a obiectivelor lecţiei noi

- anunţă titlul lecţiei” Fierul-proprietăţi chimice”(prima lecţie)- comunică obiectivele urmărite în noua lecţie

- notarea titlului lecţiei

Page 3: 67 Proiect de Lectie

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O1

O3

O5

5.C o m u n i c a r e a / î n s u ş i r e a n o i l o r c u n o ş t i n ţ e

-dialog cu elevii despre proprietăţile chimice ale fierului -sistematizarea cunoştinţelor(cunoştinţele sunt prezentate sub forma unei hărţi conceptuale)

-propune elevilor urmărirea unui fragment din lecţia AeL referitor la reacţia de ardere a fierului (1)- monitorizează activitatea elevilor-încurajează elevii să discute între ei şi să descrie fenomenul simulat, în cele două variante (fierul-pilitură şi fierul sub formă de sârmă)-prin dialog, corectează eventuale greşeli sau atenţionează când sunt omisiuni -apreciază activitatea în grup al elevilor-solicită realizarea practică a experimentului -solicită compararea celor două variante ale reacţiei de ardere din punct de vedere al vizualizării produsului de reacţie (cu pilitură de fier sau cu o sârmă de fier) şi stabilirea unei proprietăţi a fierului în stare fin divizată

- stabilirea categoriilor de substanţe cu care reacţionează fierul: reacţii cu substanţe simple şi cu substanţe compuse

-studiază fragmentul din lecţia AeL -comunică observaţiile lor

-unul dintre membrii grupului efectuează experimentul- elevii notează observaţiile, scriu ecuaţia reacţiei-comunică răspunsurile -notează informaţiile noi -descriu fenomenul care evidenţiază proprietatea fierului de a fi piroforic sub formă de pilitură-îşi exprimă satisfacţia de a realiza experimente reale

-observarea sistematică

-observarea sistematică-investigaţia

-activitate experimentală reală

6.Fixarea şi sistematizarea conţinuturilor -propune fixarea cunoştinţelor asimilate

prin efectuarea unui exerciţiu inclus într-o prezentare PowerPoint, încărcată pe calculator (fiecare din cele trei grupe de nivel are propriul PPT)

-urmăresc PPT-ul-identifică elemente de noutate privind starea naturală a fierului(diferite minereuri, meteoriţi)

-obs. sistematică-exerciţiul-activitate independentă

Page 4: 67 Proiect de Lectie

-feed-back-ul prin îndrumare, control-concluzii- utilizările reacţiei de ardere a fierului (studiul reacţiei de combinare, obţinerea unui oxid metalic) -prezintă elevilor Jurnalul de reflecţie-precizează timpul de completare(3 min.)- apreciază şi evaluează participarea elevilor la lecţie

-rezolvă exerciţiul-verifică corectitudinea rezolvării, folosind o fişă de verificare-comunică greşelile-notează importanţa practică a reacţiei studiate

O1

O2

O5

7.Tema pentru acasă La alegere unul dintre exerciţiile: Ex.1 (de la test) pg.58; ex.2-pg.58; ex.7-pg.58; Lecţia: pg.55-56

Pentru portofoliul de chimie: La alegere: Poster cu tema: “Rolul fierului în

organism” Un mini-dicţionar de chimie cu

noţiuni din tema “Fierul” într-un document tehnoredactat în MS WORD în care fiecare noţiune să fie însoţită de o imagine adecvată.(cel puţin 12 termeni)

Bibliografie: orice carte de chimie şi aplicaţia Internet Explorer. Termen de realizare 2 săpt.

-notează tema

-primesc scala de evaluare a posterului

Page 5: 67 Proiect de Lectie

Câteva dintre aplicaţiile folosite în lecţie:

Page 6: 67 Proiect de Lectie
Page 7: 67 Proiect de Lectie
Page 8: 67 Proiect de Lectie

Recommended