Date post: | 14-Sep-2015 |
Category: |
Documents |
Upload: | gabriella-diacon |
View: | 337 times |
Download: | 3 times |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
COALA:
PROPUNOR: CLASA: I
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturiiDISCIPLINA: Matematic
UNITATEA DE NVARE: Numerele naturale de la 0 la 30SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0 la 20
Exerciii i jocuri cu numerele de la 0 la 20TIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizare a cunotinelorSCOPUL LECIEI: consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre numerele naturale de la 10 la 20; dezvoltarea gndirii logice.
OBIECTIVE DE REFERIN:
O1.1 s neleag sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci i uniti), utiliznd obiecte pentru justificare;O1.2 s scrie, s citeasc, s compare i s ordoneze numerele naturale de la 0 la 100;
O2.5 s exploreze modaliti de a descompune numere mai mici ca 20 n sum sau diferen folosind, obiecte, desene sau numere;
O3.1 s verbalizeze modaliti de calcul folosite n rezolvarea unor probleme practice i de calcul;
O4.1 s manifeste o atitudine pozitiv i o disponibilitate fa de utilizarea numerelor;
O4.2 s contientizeze utilizarea matematicii n viaa cotidian.
OBIECTIVE OPERAIONALE :
La sfritul leciei, elevul va fi capabil:
a) Cognitiv:
OC1 - s citeasc i s scrie numere naturale de la 0 la 20;
OC2 - s numere n ordine cresctoare i descresctoare un interval din irul numerelor naturale de la 0 la 20, din 1n 1, din 2 n 2, din 5 n 5, din 10 n 10;
OC3 - s indice cifra care reprezint numrul zecilor sau al unitilor;
OC4 - s completeze vecinii unor numere naturale date;
OC5 - s aplice algoritmul de compunere / descompunere a unor numere formate din zeci i uniti;
OC6 - s compare dou sau mai multe numere naturale formate din zeci i uniti, stabilind relaia dintre ele;
OC7 - s ordoneze cresctor / descresctor un ir de numere date;
OC8 - s recunoasc numerele pare i numerele impare;
OC9 s compun/rezolve probleme pe baza de imagine;
b) Psihomotorii:
OPM10 - s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;
OPM11 - s-i reprime micrile inutile n or;
c) Afectiv-atitudinale:
OA12 - s triasc bucuria descoperirii de lucruri noi, bucuria reuitei;
OA13 - s lucreze cu interes individual i n echip;
STRATEGIA DIDACTIC:
1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea, jocul didactic, explozia stelar, munca independent2. Mijloace de nvmnt: manual, caiete, culori, plicuri cu cartonae cu numere, fi de munc independent, fi de lucru n echip, videoproiector, joc PPT, flipchart, plane cu exerciii3. Forme de organizare: frontal, n perechi, pe grupe, n echipe, individual
4. Interveniile cadrului didactic: permanente;
5. Evaluare: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris, autoevaluare
6. Resurse temporale: 50 minute7. Resurse umane: 20 elevi
BIBLIOGRAFIEPacerca ., Mogo M., Matematic - manual pentru clasa I, Bucureti, Editura Aramis, 2004;
*** Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988;
*** Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iai, 2007;
*** Descriptori de performan pentru nvmntul primar , Editura ProGnosis;
*** Programa colar pentru clasele I i a II-a, MEC, Bucureti 2004
E. Simionic, F. Caraiman, Matematica prin joc, Ed. Polirom, Iai, 1998.
Etapele leciei
TimpObop.ActivitateaStrategia didactic
Cadurlui didacticElevilorMetode i procedeeForme de organizareMijloace de nvareEvaluare
Moment organizatoric2' Crearea climatului psihologic i a atmosferei necesare desfurrii activitii.
Adopt poziia corect pentru desfurarea activitii
conversaia frontal iniial a comporta-mentului
Verificarea temei
5OC3 Se verific tema pentru acas:
Se rezolv independent exerciiul din caiet.
Rezolv exerciiul din caiet i citesc rezolvrile exerciiulindividualcaiet evaluare oral i scris
Captarea ateniei5OPM10OC1
OC 9
OPM10
OA12 Se citete o ghicitoare:
St n curte, lng pom. i zici om, dar nu e om i cnd soarele-nclzete, Nu-l mai vezi, c se topete.
Dup ce elevii ghicesc despre cine este vorba le prezint omul de zpad care este mascota zilei, un om de zpad, care dorete s prelungeasc iarna, de aceea cere ajutorul elevilor n rezolvarea sarcinilor. Prima sarcin de lucru:
Joc didactic: Dansul fulgilor
Sunt solicitai 4 elevi care au ca sarcini: Numrai fulgiorii de pe plan, alctuii i rezolvai probleme cu acestea. Anexa 1 Propun elevilor rezolvarea exerciiilor pe calculator, exerciii de numrare. Ascult i dau rspunsul la ghicitoare- Omul de zpad
Ascult explicaia Numere cresctor i descresctor fulgiorii pe planele afiate pe flipchart, alctuiesc probleme oral i rezolv problema. Numr oule cresctor i descresctorconversaia problemati-zarea exerciiul
jocul didactic
exerciiulfrontal
frontal
individual
fronatalghicitoare
om de zpad
flipchart
plane
pps, videopro-iector laptopobservarea sistemati-cevaluare oral
evaluare oral i scris
Anunarea temei i a obiectivelor1OPM10 Anun subiectul leciei: Numerele naturale de la 0 la 20 - Exerciii i jocuri cu numerele naturale de la 0 la 20. Anun obiectivele operaionale ntr-o form accesibil lor.
Ascult titlul leciei
conversaia
frontal
plan cu numerele naturale de la 0 la 20observaia sistemati-c
Dirijarea nvrii20OC2OC3
OC5
OC7
OC8
OC1
OC5
OC1OC4
OPM11 A doua sarcin de lucru:
Elevii primesc plicuri n care sunt jetoane cu numereOrdoneaz jetoanele cu numerele cuprinse ntre 0 i 20 Numr cresctor/descresctor n intervalul 0-20Numr cresctor numerele pareNumr descresctor numerele impareIndic cel mai mare/mic numr, vecinii numerelor indicate...... 3 ......; ...... 12 ......; ...... 17 ......
A treia sarcin de lucru:
- Exerciii de citire i formare a numerelor pe socotitoare;
Prezint la flipchart plana;Vor veni 5 elevi i vor scrie numerele potrivite specificnd zeciul i unitatea, iar apoi vor citi numerele ieite pe socotitoare. Anexa 2 A patra sarcin de lucru:
- Concurs
Elevii vor constitui 5 echipe;
Vom organiza un concurs Cine urc primul scara? Exerciiile vizeaz descompunerea numerelor n zeci i uniti. Anexa 3Se analizeaz activitatea fiecrei echipe; Ordoneaz jetoanele cu numere
Numr cresctor / descresctor Numr crescto numerele pare i descresctor numerele impare Indic vecinii numerelor i specific numrul mai mare / mic numr, scriu, i citesc numerele gsite.
Se mpart n echipe
conversaia
explicaia jocul didactic
exerciiul
exerciiul
conversaiaobservaiajocul
exerciiul
exerciiul
n perechi frontal
frontalpe echipe
frontal
jetoane cu numere
flipchart
fi de lucru pe echipe
observarea sistemati-cevaluare oralevaluare oral i scris
observarea sistemati-c a comporta-mentului elevilor n timpul activitiiprob scris
Obinerea performanei5OA12 A cincia sarcin:
Exerciii de completare i formare de numere folosind metoda exlozia stelar. Anexa 4
Rezolv sarcina pe grupeexplicaia problemati-zareaexplozia stelar
exerciiul
pe grupe
fi de lucru pe grupe
observarea sistemati-c a comporta-mentului prob scris
Asigurarea reteniei i a transferului10OC2OC5
OC8
OA13 A asea sarcin: Fi de munc independent. Anexa 5
1. Numr de la 10 la 20 cresctor.
2. Scrie vecinii numerelor:
---- 18 ----; ---- 15 ----; ----- 12 -----; 3. Descompune numerele n zeci i uniti:
16 17 19
10 ..... ..... 7 ..... .....
4. Scriei din cte zeci i uniti se compun numerele:
...... 3 10 ...... ...... ......
13 18 15
5. Subliniaz cu verde numerele pare i cu albastru numerele impare din irul de numere:
11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;
Rezolv fia de munc independent
exerciiul
individual fi de lucru evaluare scris autoevalu-are
Tem pentru acas1 Se recomand pentru cine dorete s lucreze acas exerciii din caietul special.
Ascult i noteaz tema
conversaiaexplicaia
frontal
caietul special
Activitate suplimentare OC1OC3
OC5
OC9
OPM10Observaii: n cazul n care mai este timp se vor rezolva cteva exerciii cu ajutorul calculatorului.
Se rezolv exerciii interactive-prezentare PPT:
Rezolv exerciiile de pe calculator cu ajutorul retroproiectorului
conversaia
exerciiul
problemati-zareafrontal
individualjoc interactiv
PPT
evaluare oral
ncheierea activitii1 Fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecie, iar Mascota felicit elevii i promite c va veni i alt dat.
Ascult apreciereaconversaia frontal individual evaluare oral
Anexa 2
Numele i prenumele __________________________________ Data ___________
Fi de lucruScrie zeciul i unitatea n funcie de numrul bilelor de pe socotitoare:
Anexa 3
Numele i prenumele _________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Fi de lucru pe echipe
Echipa I Fulgiorii argintiiCine urc primul scara?
Descompune numerele n zeci i uniti.
15 17 14 20
Anexa 3
Numele i prenumele _________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Fi de lucru pe echipe
Echipa II Steluele auriiCine urc primul scara?
Descompune numerele n zeci i uniti.
14 19 10 12
Anexa 3
Numele i prenumele _________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Fi de lucru pe echipe
Echipa III Fulgiorii auriiCine urc primul scara?
Descompune numerele n zeci i uniti.
11 13 16 19
Anexa 3
Numele i prenumele _________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Fi de lucru pe echipe
Echipa IV Steluele argintiiCine urc primul scara?
Descompune numerele n zeci i uniti.
15 10 14 17
Anexa 3
Numele i prenumele _________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Fi de lucru pe echipe
Echipa V Fulgiorii albi
Cine urc primul scara?
Descompune numerele n zeci i uniti.
13 15 19 14
Anexa 5
Numele i prenumele __________________________ Data ___________
Fi de evaluare
Unitatea de nvare: Numerele naturale de la 0 la 30
Numerele naturale de la 0 la 20
1. Numr de la 10 la 20 cresctor.
*********************************
2. Scrie vecinii numerelor:
18 ; 15 ; 12 ;
3. Descompune numerele n zeci i uniti:
16 17 19
10 7
4. Scriei din cte zeci i uniti se compun numerele:
3 10
13 18 15
5. Subliniaz cu verde numerele pare i cu albastru numerele impare din irul de numere:
11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;
Fi de evaluare
Clasa I
Data 17. 01. 2013
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Numerele naturale de la 0 la 30
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 20 - Exerciii i jocuri cu numerele de la 0 la 20
Obiective operaionale: O1 s numere cresctor n intervalul 10 - 20;
O2 s scrie vecinii numerelor;
O3 s descompune numerele;
O4 s compune numerele ;
O5 s recunoasc numerele pare i impare.
Descriptori de performan
ItemulCalificative
Foarte bineBineSuficientInsuficient
I1Rspuns corect i complet: scrie corect cresctor numerele de la 10 la 20 Rspuns parial corect: scrie cu 3 greeli cresctor numerele de la 10 la 20 Rspuns parial corect: scrie cu 6 greeli cresctor numerele de la 10 la 20 Rspuns incorect
I2Rspuns corect i complet:
scrie corect cele 6 vecini Rspuns parial corect: scrie 4 vecini Rspuns parial corect: scrie 2 vecini Rspuns incorect
I3Rspuns corect i complet:
scrie corect 4 numere Rspuns parial corect:
scrie 3 numereRspuns parial corect:
scrie 2 numereRspuns incorect
I4Rspuns corect i complet: scrie corect 4 numereRspuns parial corect: scrie corect 3 numereRspuns parial corect: scrie corect 2 numereRspuns incorect
I5Rspuns corect i complet: recunoate corect numerele pare i impareRspuns parial corect: recunoate 6 numere Rspuns parial corect: recunoate 4 numere Rspuns incorect: scrie cu greeli
Evaluare final: ItemiCalificativul final
Rezolv integral i corect 5 itemiFOARTE BINE
Rezolv integral i corect 4 itemi; incorect 1 item/ parial 1 item.BINE
Rezolv integral i corect 3 itemi; parial 1 item/ incorect 2 itemi.SUFICIENT
Rezolv integral i corect 1-2 itemi; incorect 3-4 itemi.INSUFICIENT
Fi de evaluare
Clasa I
Data 17. 01. 2013
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Numerele naturale de la 0 la 30
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 20 - Exerciii i jocuri cu numerele de la 0 la 20
Numele i prenumeleI 1I 2I 3I 4I 5Calificativul final
CALIFICATIVF.B.B.S.I.
NR. ELEVI
Fb ------------------ B ----------------- S ------------------ I -------------------
Greeli tipice
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ameliorare recuperare
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Anexa 4Fi de lucru pe grupeGrupa I Alctuii / compunei numere formate din zeci i uniti folosindu-v de urmtoarele numere pe locul unitii: 1, 2, 5, 3.
Ordonai cresctor i descresctor numerele:
________________________________ _______________________________
Anexa 4Fi de lucru pe grupe
Grupa IIAlctuii / compunei numere formate din zeci i uniti folosindu-v de urmtoarele numere pe locul unitii: 2, 6, 4, 8.
Ordonai cresctor i descresctor numerele:
________________________________ _______________________________
Anexa 4Fi de lucru pe grupe
Grupa IIIAlctuii / compunei numere formate din zeci i uniti folosindu-v de urmtoarele numere pe locul unitii: 3, 1, 5, 9.
Ordonai cresctor i descresctor numerele:
________________________________ _______________________________
Anexa 4Fi de lucru pe grupe
Grupa IVAlctuii / compunei numere formate din zeci i uniti folosindu-v de urmtoarele numere pe locul unitii: 0, 6, 4, 7.
Ordonai cresctor i descresctor numerele:
________________________________ _______________________________
Anexa 4Fi de lucru pe grupe
Grupa V Alctuii / compunei numere formate din zeci i uniti folosindu-v de urmtoarele numere pe locul unitii: 6, 4, 7, 9.
Ordonai cresctor i descresctor numerele:
________________________________ _______________________________Z U
Z U
Z U
Z U
Z U
1
1
1
1
1