+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie 1

Proiect de Lectie 1

Date post: 11-Aug-2015
Category:
Upload: cristitoader90
View: 826 times
Download: 56 times
Share this document with a friend
Description:
însuşirea cunoştinţelor referitoare la asamblarile filetate.
17
PROIECT DE LECŢIE A. DATE GENERALE - Disciplina: Identificarea organelor de masini - Clasa: - Unitatea de învăţare: - Titlul lecţiei: Asamblari filetate - Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la asamblarile filetate. - Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoştinţe. - Locul desfăşurării lecţiei: în clasă. - Durata lecţiei: 50 minute. - Conţinutul activităţii de instruire: Cod Arii de Conţinut Subarii de conţinut C1 1. Filetul 1.1. Definitie 1.2. Aplicatiile filetului 1.3. Functiile filetului - Fixare/asamblare - Etansare - Tensionare - Ridicare C2 2. Profile de filet 2.1. Dimensiuni principale 2.2. Clasificarea filetelor C3 3. Suruburi 3.1. Elemente constructive ale suruburilor 3.2. Tipuri de asamblari filetate 3.3. Materiale 3.4 Tehnologie 1
Transcript
Page 1: Proiect de Lectie 1

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE

- Disciplina: Identificarea organelor de masini

- Clasa:

- Unitatea de învăţare:

- Titlul lecţiei: Asamblari filetate

- Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la asamblarile filetate.

- Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoştinţe.

- Locul desfăşurării lecţiei: în clasă.

- Durata lecţiei: 50 minute.

- Conţinutul activităţii de instruire:

CodArii de

ConţinutSubarii deconţinut

C1 1. Filetul 1.1. Definitie1.2. Aplicatiile filetului1.3. Functiile filetului

- Fixare/asamblare- Etansare- Tensionare- Ridicare

C2 2. Profile de filet

2.1. Dimensiuni principale2.2. Clasificarea filetelor

C3 3. Suruburi 3.1. Elemente constructive ale suruburilor3.2. Tipuri de asamblari filetate3.3. Materiale3.4 Tehnologie

Obiective operaţionale

CodComportamentul urmărit

(ce se cere)

Condiţii de probare a comportamen-tului (ce se oferă)

Criteriul de reuşită(ce se acceptă)

O1 Să identifice principalele profile de filet.

Se oferă fişa de lucru.

Să identifice cel puţin două tipuri de filet.

O2 Să enumere functiile filetului. Cel putin 2 functii.

1

Page 2: Proiect de Lectie 1

O3 Să recunoască dimensiunile principale ale filetelor.

Se oferă fisa de lucru.

Realizarea obiectivului în totalitate

Ordinea de parcurgere a conţinutului:

Obiective Conţinut Succesiunea conţinutuluiO1 C1 1.1.→1.2.→1.3O2 C2 2.1. .→2.2.O3 C3 3.1. 3.2. 3.3. 3.4.

Metode şi procedee de instruire:- conversaţia;- explicaţia;- expunerea;- obsevaţia dirijată

Mijloace de învăţământ (complexul multimedia)

Cod Denumirea resursei materialeF1 Fişa de lucru cu tipuri de filetF2 Fişa de lucru cu functiile filetuluiF3 Fişa de lucru cu dimensiunile filetului

2

Page 3: Proiect de Lectie 1

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective operaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)

Metodede învăţă-

mânt

Mijloace de

învăţământ

Forme de organi-zare a

activităţii elevilor

1. Organizarea clasei pentru lecţie 5

- Notează absenţii.- Distribuie elevilor fişele de lucru.- Creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.

- Comunică profesorului absenţii.- Răspund solicitărilor profesorului.

Conversaţia Frontal

2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 5

Adresează elevilor următoarele întrebări: 1. “ Ce este o un filet?”

2. “Ce tipuri de filet cunoaşteţi?”

3. “Care sunt aplicatiile filetului?”

Răspund întrebărilor profeso-rului:1. “Canal realizat prin deplasarea unui PROFIL GENERATOR de-a lungul uneiELICE DIRECTOARE infasurata pe un CILINDRU interior sau exteriorori (mult mai rar) pe un CON sau TRUNCHI DE CON (interior /exterior).”2. “Filetul pote fi:- metric- patrat - trapezoidal- fierastrau- rotund.”3. “ Filetul este folosit la:- suruburu- pilita - prezon- bara filetata

Conversaţia;Explicaţia.

Frontal Orală

3

Page 4: Proiect de Lectie 1

Obiective operaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)

Metodede învăţă-

mânt

Mijloace de

învăţământ

Forme de organi-zare a

activităţii elevilor

4. “Care sunt principalele dimensiuni ale filetului?”

5. “Care este diferenta intre filetul trepeoidal si cel metric?”

4. “Principalele dimensiuni sunt”:-diametrul exterior-diametrul mediu-diametrul interior”

5. “Filetul trepezoidal este folosit la suruburi de miscare, iar filetul metric este folosit la suruburi de fixare.”

3.Comunicarea noilor cunoştinţe 35Captarea atenţiei

- Trezeşte curiozitatea elevilor în-trebându-i: “La ce credeţi ca este folosit filetul?”

- Prezintă elevilor materiale ce atesta domeniile de utilizare ale filetului.

Răspuns: “Filetul este folosit la: - surub

- micrometru- cric- menghina- intinzator.”

Sunt atenţi şi idenntifica domeniile de utilizare.

Problematizarea;Conversaţia;Oservaţia dirijată.

Macheta Frontal

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei noi

Prezintă elevilor obiectivele noii lecţii şi titlul acesteia.

Ascultă cu interes şi notează titlul lecţiei în caiete.

Expunerea Frontal

O1:Săidentifice principalele profilede filet.

Prezentarea conţinuturilor şi dirijarea învăţării;C1.

1. Folosind fişa de lucru nr. 1, prezintă elevilor tipurile de filet si clasificarea acestora:• după numarul de inceputuri:- cu un inceput;- cu 2 inceputuri;- cu 3 inceputuri.• după sensul inceputului:

Sunt atenţi şi ascultă explicaţiile profesorului, urmând să completeze pe fişa de lucru nr.1.

Explicaţia F1 Frontal

4

Page 5: Proiect de Lectie 1

Obiective operaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)

Metodede învăţă-

mânt

Mijloace de

învăţământ

Forme de organi-zare a

activităţii elevilor

- filet stanga-filet dreapta

• după pasul filetului:- cu pas normal;- cu pas fin;- cu pas grosolan.

2.Prezinta elevilor tipurile de profile de filet: -profil inch-profil Gaz-inch-profil sharp-profil metric-profil patrat-profil trapezoidal-profil fierastrau-profil rotund

O2:Să enumere functiile filetului.

Prezentarea conţinuturilor şi dirijarea învăţării;C2.

Pe baza informatiilor prezentate in fisa de lucru 2 vor rezulta principalele functii ale filetului.

- Aplificarea fortei- Reglarea pozitiei relative- Masurarea lungimilor- Transformarea miscarii

de rotatie in miscare de translatie si invers.

Ascultă explicaţiile;Completeaza fişa de lucru nr. 2 cu explicatiile profesorului.

Explicaţia F2 Frontal

O3: Să recunoască dimensiunile principale ale

Prezentarea conţinuturilor şi dirijarea învăţării;

Profesorul explica elevilor principalele dimensiuni ale filetului cu ajutorul unei planse unde acestea sunt reprezentate.

Sunt atenţi la explicaţii si urmaresc detaliile de pe plansa.

ConversaţiaExplicaţia;Observarea dirijată

F3;P

Frontal

5

Page 6: Proiect de Lectie 1

Obiective operaţionale

Evenimentele instruirii.Conţinut

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Strategii didactice

Eva-luare

Timp (min.)

Metodede învăţă-

mânt

Mijloace de

învăţământ

Forme de organi-zare a

activităţii elevilor

filetelor. C3.

Obţinerea performanţei

Folosind fişele de lucru completate pe parcursul lecţiei, solicită elevii să:- clasifice tipurile de filet;- sa enumere functiile filetului- sa reprezinte pe un desen dimensiunile unui filet;- sa enumere tipuri de profile de filet.

Răspund întrebărilor adresate de către profesor.

Conversaţia F1 Frontal

Asigurarea conexiunii inverse

Confirmă răspunsurile corecte şi intervine cu explicaţii, dacă este cazul.

Ascultă explicaţiile suplimentare.

Explicaţia F1, F2, F3 Frontal

4. Fixarea cunoştinţelor 5Anunţarea şi explicarea temei pentru acasă

Propune spre rezolvare acasă două dintre aplicaţiile din manual.

Notează tema;Ascultă explicaţiile referitoare la modul de rezolvare a temei.

Explicaţia Manualul Frontal 5

6

Page 7: Proiect de Lectie 1

Numele elevului: ______________________________________________________Clasa: __________________Data: ___________________

Fişa de lucru nr. 1

Fig.1

Fig.2

7

Page 8: Proiect de Lectie 1

Numele şi prenumele elevului: ___________________________________________Clasa: __________________Data: ___________________

Fişa de lucru nr. 2Functiile filetului

8

Page 9: Proiect de Lectie 1

Numele şi prenumele elevului: ___________________________________________Clasa: ___________Data: ____________

Fişa de lucru nr. 3

Fişa nr. 4

9

Page 10: Proiect de Lectie 1

TEST PENTRU FIXAREA CUNOŞTINŢELOR

Selectaţi care din următoarele afirmaţii sunt adevărate.

1.Conductoarele monofilare sunt:a) construite dintr-un singur fir;b) construite din acelaşi material;c) conductoare de protecţie.

2.Conductoarele din oţel-aluminiu sunt folosite la:a) joasă tensiune;b) înaltă tensiune;c) ambele variante.

3.Izolatoarele de susţinere preiau:a) doar greutatea conductoarelor;b) greutatea conductoarelor, dar şi eforturile de tracţiune din acestea;c) nici o variantă.

4.Stâlpii sunt confecţionaţi din:a) metal;b) lemn;c) beton-armat.

5.Ce semnificaţie au literele SnY:a) stâlp de susţinere de tip Y;b) stâlp de susţinere;c) stâlp de susţinere special.

RĂSPUNSURI CORECTE:

1 a2 b3 a4 a, b, c5.-

10

Page 11: Proiect de Lectie 1

TEST DE EVALUARE

I. Tipul testului: formativ

II. Conţinutul evaluat

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut

C1 1. Conductoare LEA 1.4. Clasificare1.5. Materiale utilizate în construcţiile LEA1.6. Tipuri constructive de conductoare:

a) conductoare monofilare;b) conductoare multifilare;c) conductoare tubulare.

C2 2. Izolatoare 2.1. Rolul izolatoarelor2.2. Clasificarea izolatoarelor

C3 3. Stâlpi 3.1. Stâlpi de lemn3.1.1. Stâlpi simpli3.1.2. Stâlpi format A3.1.3. Stâlpi format piramidal3.1.4. Stâlpi format H

3.2. Stâlpi metalici3.2.1. Elemente componente3.2.2. Clasificare

3.3. Stâlpi din beton

III. Obiective operaţionale evaluate

CodComportamentul urmărit

(ce se cere)

Condiţii de probare a comportamentului (ce

se oferă)

Criteriul de reuşită(ce se acceptă)

O1 Să identifice principalele tipuri de conductoare folosite la construcţia LEA.

Se oferă fişa de lucru. Să identifice cel puţin două tipuri de conductoare.

O2 Să clasifice izolatoarele. Se oferă fişa de lucru nr. 2

Clasificarea izolatoarelor după cele două criterii.

O3 Să recunoască tipurile constructive ale stâlpilor.

Se oferă planşa. Realizarea obiectivului în totalitate.

11

Page 12: Proiect de Lectie 1

IV. Testul elevului:

1. Citiţi şi alegeţi varianta corectă:

Conductoarele monofilare sunt:a) conductoare alcătuite dintr-un singur fir;b) conductoare construite din acelaşi material;c) conductoare de protecţie.

2. Citiţi cu atenţie următoarele afirmaţii. Precizaţi, în dreptul fiecărui enunţ, dacă este adevărat sau fals:a) pe conductoarele active se transportă energia; ___________________________b) conductoarele de protecţie protejează LEA de suprasarcini; _________________c) la conductoarele monofilare, dacă secţiunea este prea mică, există riscul ca acestea să se

rupă; _________________________________________________d) conductoarele monofilare nu prezintă siguranţă din punct de vedere mecanic;

________________________________________________________________

3. Completaţi spaţiile libere:

a) Conductoarele sunt fixate pe stâlpi prin intermediul: ________________________________________________________________

b) Materialele utilizate la folosirea izolatoarelor LEA trebuie sa aibă: ________________________________________________________________

4. Precizaţi elementele componente ale LEA: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Stabiliţi corespondenţa dintre elementele de pe coloana A cu cele de pe coloana B:

A B1. după materialul din care sunt

confecţionaţi stâlpii, avem:2. după destinaţia lor în linie avem stâlpi:3. stâlpii metalici sunt alcătuiţi din:

a) coronament, tronsoane, bazăb) lemn, metal, beton armatc) de susţinere, de întindere, de colţ,

terminali, de traversare

V. Diagrama obiective – itemi:

Item

ObiectiveI1 I2 I3

O1

O2 X XO3 X

VI. Etalonul de rezolvare:

12

Page 13: Proiect de Lectie 1

Nr. item

Răspuns corectBarem de

notare1 a) 1 p

2A – AB – FC - AD – F

2 p

3a) izolatoareleb) o rigiditate dielectrică corespunzătoare şi o bună

stabilitate termică3 p

4- conductoare- izolatoare- stâlpi

2 p

51 - b2 – c3 – a

2 p

13


Recommended