+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie - a

Proiect de Lectie - a

Date post: 14-Jul-2015
Category:
Upload: elvis-e-corina-scutaru
View: 931 times
Download: 3 times
Share this document with a friend

of 15

Transcript

FI DE LUCRU1. Completai casetele cu ajutorul desenului:

+

=

x

=

2. Unete printr-o sgeat operaia de nmulire cu desenul corespunztor, apoi completeaz casetele cu rezultatele corespunztoare :

2x6=

3x6=

4x6=

3. Alege varianta corect i coloreaz-o : 2x6=2+2+2+2 2x6=2+2+2+2+2 2x6=6+6+6 2x6=6+6 4. Colorai numai mingiile pe care sunt scrise numere ce pot fi obinute prin nmulirea cu 6 :

3

12

16

18

5. Completeaz casetele cu semnele de relaie corespunztoare : 6 + 6 + 10 5 x 6 + 12 3 x 6 + 20 7 x 6 12 3x6 6x3

6. ntr-o cutie sunt 6 globuri albastre, iar n alta sunt de 3 ori mai multe globuri galbene. Cte globuri sunt n cele dou cutii ? tiu Vreau s tiu nv

7. Compune o problem dup urmtoarea imagine :

Fi de evaluare 1

1. Completeaz tabelul : factor factor produs 5 6 2 8 48 12

2. La triplul numrului 6 adugai 10.

3. n grupa mic la grdini sunt 6 fetie, iar numrul bieilor este dublu fa de numrul fetelor. Ci copii sunt n acea grup ?

Fi de evaluare 2

1. Completeaz casetele cu rezultatele corespunztoare : 2x6= 5x6= 7x6=

2. Calculeaz triplul numrului 6 .

3. n grupa mic la grdini sunt 6 fetie, iar numrul bieilor este dublu fa de numrul fetelor. Ci biei sunt n grup ?

PROIECT DE LECTIE

Data : 23.XI.2007 Clasa : a III-a D Scoala generala numarul 12 ,, B.P.Hasdeu Constanta Invatator : Cocargeanu Anamaria Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii Disciplina : Matematica Unitatea de invatare : Inmultirea numerelor naturale mai mici ca 100 Subiectul : Inmultirea cand un factor este 6 Tipul lectiei : Lectie mixta Obiective: Obiective de referinta : 1.4 sa efectueze operatii de inmultire si impartire cu numere naturale mai mici decat 100; 4.1 sa manifeste initiativa in a transpune diverse situatii in context matematic, propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme. Obiective operationale : O1 sa opereze corect cu terminologia specifica matematicii: ,, factor , ,, produs , ,, cu atat mai mult , ,, de atatea ori mai multe , ,, dublul numarului , ,, triplul numarului ; O2 sa calculeze rezultatele operatiilor de inmultire folosind procedeul adunarii repetate de termeni egali sau rezultatele inmultirilor cunoscute; O3 sa identifice operatia de inmultire corespunzatoare reprezentarilor simbolice; O4 sa compare produsele unor impartiri, utilizand corect semnele de relatie ,, < , ,, > sau ,, = ; O5 sa rezolve probleme cu doua operatii ; O6 sa creeze probleme dupa imagini. Resurse : Organizarea activitatii de invatare : frontal, individual, pe perechi Temporale : 50 minute Umane : 21 elevi

Strategii didactice :

Metode si procedee : - explicatia ( m1 ); - exercitiul ( m2 ); - algoritmul ( m3 ); - problematizarea ( m4 ); - jocul didactic ( m5 ); - ,, Stiu vreau sa stiu invat ( m6 ). Mijloace de invatamant : - fise cu exercitii ( M1 ); - planse model ( M2 ); - planse cu exercitii ( M3 ); - fise de lucru ( M4 ); - fise de evaluare ( M5 ); - retroproiector ( M6 ).

Bibliografie : 1. Chetroiu, Steriana; Spineanu, Mariana - ,, Matematica, manual pentru clasa a III-a , Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2007; 2. Dumitru, Ana; Logel, Dumitru; Stroescu-Logel, Elena - ,, Metodica predarii matematicii la clasele I IV , Editura Carminis, Pitesti, 2003; 3. Gardin, Maria; Gardin, Florin; Berechet, Daniela; Berechet, Florian; Badea, Constanta - ,, Matematica. Culegere de exercitii si probleme clasa a III-a , Editura Paralela 45, 2007.

Momentele lectiei Moment organizatoric Captarea atentiei Reactualizarea cunostintelor ancora

Obiective

Elemente de continut - pregatirea materialelor necesare orei de matematica: manuale, caiete, penare; - anuntarea inceperii lectiei cu un joc didactic; - se realizeaza sub forma jocului didactic ,, Eu intreb, tu raspunzi ( activitate pe perechi ) ; - cate un elev numit de invatator va lua de pe catedra cate o fisa pe care va fi scris cate un exercitiu sau o intrebare exercitiu; - dupa citirea exercitiului cu voce tare, va numi un coleg sa raspunda; - ceilalti elevi vor fi atenti la corectitudinea raspunsurilor date: Exercitiile scrise pe fise vor fi : 1). Cat fac 5 x 3 ? 2). Care numar este mai mare de 4 ori decat 3 ? 3). Gasiti numarul de 2 ori mai mare decat 5 . 4). Calculati numarul de 2 ori mai mare decat 5. 5). Care este dublul numarului 2 ? 6). Care este triplul numarului 3 ? 7). Cum se numeste rezultatul inmultirii ? 8). Cum se numesc numerele care se inmultesc ? 9). Spune tabla inmultirii cu 5 . - se vor preciza clar si concis obiectivele, pe intelesul elevilor si modul in care vor lucra in cadrul lectiei; - se va scrie titlul pe tabla ,, Inmultirea cand un factor este 6 ;

Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee invatamant

Evaluare

m5 m1 M1

O1

m2

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Dirijarea invatarii O2

- elevii vor observa plansele prezentate de invatator si pe baza acestora se vor scrie operatiile de inmultire cand un factor este 6 pe tabla; - elevii vor raspunde urmatoarelor intrebari : Care este operatia de inmultire corespunzatoare plansei?

m1 m2 m3

M2

O3

Cum se mai poate scrie operatia de inmultire ? 1x6=6 ; 6x1=6 ; 6=6x1

Cum aflam numarul total de stelute cu ajutorul adunarii repetate? Care este operatia de inmultirea corespunzatoare ? Cum se mai poate scrie operatia de inmultire ? 6 + 6 = 2 x 6 = 12 ; 6 x 2 = 12 ; 12 = 6 x 2

Cum aflam numarul total de stelute cu ajutorul adunarii repetate ? Care este operatia de inmultire corespunzatoare ? Cum se mai poate scrie operatia de inmultire ? 6 + 6 + 6 = 3 x 6 = 18 6 x 3 = 18 18 = 6 x 3

6 + 6 + 6 + 6 = 4 x 6 = 24 6 x 4 = 24 24 = 6 x 4

6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 5 x 6 = 30 ; 6 x 5 = 30 ;

30 = 6 x 5

- pentru efectuarea celorlalte operatii care fac parte din tabla inmultirii cu 6 ( 6 x 6 = 36; 7 x 6 = 42; 8 x 6 = 48; 9 x 6 = 54; 10 x 6 = 60 ) se vor folosi rezultatele operatiilor de inmultire cunoscute; - elevii vor observa plansele prezentate de invatator si vor raspunde urmatoarelor intrebari : Cate randuri de stele observati pe plansa ? Cate stele sunt pe fiecare rand ? Ce culoare au stelele ? ( 5 randuri bleu si un rand galbene ); Cate stele sunt pe primele 5 randuri ? / Cate stele bleu sunt ? ( 30 stele bleu ); Cum ati aflat ? ( 5 x 6 = 30 ); Cate stele sunt pe cele 6 randuri ?

6 x 6 = 5 x 6 + 6 = 30 + 6 = 36

;

6 x 6 = 36

; 36 = 6 x 6

- conversatia va decurge in mod asemanator exemplului prezentat mai sus si pentru celelalte operatii de inmultire;

7 x 6 = 6 x 6 + 6 = 36 + 6 = 42 ; 7 x 6 = 42 ; 6 x 7 = 42 ; 42 = 7 x 6

8 x 6 = 7 x 6 + 6 = 42 + 6 = 48

; 8 x 6 = 48

; 6 x 8 = 48

; 48 = 8 x 6

9 x 6 = 8 x 6 + 6 = 48 + 6 = 54 ; 9 x 6 = 54 ; 6 x 9 = 54 ; 54 = 6 x 9

10 x 6 = 9 x 6 + 6 = 54 + 6 = 60 ; 10 x 6 = 60 ; 6 x 10 = 60 ; 60 = 6 x 10

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

- se va repeta tabla inmultirii cu 6 : la rand, folosind o plansa model, tabla si cu ajutorul retroproiectorului; pe sarite; fara suport. - se vor rezolva exercitiile si problemele existente pe o fisa de lucru, in mod frontal si individual; - fisa de lucru va contine urmatoarele exercitii: 1. Completati casetele cu ajutorul desenului :

m2

O3

m2 m4

M3 M4

+

=

x

=

- elevii vor citi exercitiul, vor explica modul de lucru, vor completa fisele personale, apoi un elev va rezolva in plansa de la tabla exercitiul propus ; 2. Uneste printr-o sageata, operatia de inmultire cu desenul corespunzator, apoi completeaza : O3 m4

2x6=

3x6=

4x6=

- elevii vor argumenta modul in care realizeaza corespondenta operatiei de inmultire cu desenul si apoi vor completa casetele cu produsele corespunzatoare ; 3. Alege varianta corecta si coloreaz-o : 2x6=2+2+2+2 2x6=2+2+2+2+2 2x6=6+6+6 2x6=6+6 - acest execitiu va fi rezolvat individual, ca munca independenta; - se va purta o scurta conversatie referitoare la culorile pe care le-au utilizat pentru indicarea variantei corecte; - dupa scurgerea timpului de lucru, un elev va rezolva acest exercitiul care va fi scris si in plansele de pe tabla.

m3

O2

4. Colorati numai mingiile pe care sunt scrise numere ce pot fi obtinute prin inmultirea cu 6 : m4

3

1 2

1 6

1 8

- explicand modul in care s-au gandit si au rezolvat exercitiul, se va solicita elevilor

repetarea tablei inmultirii cu 6, in mod partial; 5. Completeaza casetele cu semnele de relatie corespunzatoare : 6 + 6 + 10 O4 3 x 6 + 20 3x6 7 x 6 12 6x3 m2 5 x 6 + 12

6. Intr-o cutie sunt 6 globuri albastre, iar in alta sunt de trei ori mai multe globuri galbene. Cate globuri sunt in cele doua cutii? O5 Stiu - 6 globuri albastre - de 3 ori mai multe globuri galbene Vrea sa stiu Cate globuri sunt in total? Invat 3 x 6 = 18 globuri galbene 6 + 18 = 24 globuri in total 6 + 3 x 6 = 24 globuri in total m6

7. Compune o problema dupa urmatoarea imagine : m4 O6

- pentru evaluarea cunostintelor se vor folosi doua tipuri de fise de evaluare. m2 Evaluarea cunostintelor Aprecieri finale Tema pentru acasa - se vor face aprecieri finale in legatura cu modul in care au participat la ora ( cantitativ si calitativ ) . - tema pentru acasa : exercitiile 2 , 3 pagina 44 . M6


Recommended