+ All Categories
Home > Documents > 0 Proiect de Lectie 1

0 Proiect de Lectie 1

Date post: 04-Aug-2015
Category:
Upload: georgiana-anuca
View: 1,001 times
Download: 15 times
Share this document with a friend
23
DATA : INSTITUTOR : Stoicescu Anca Magdalena ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Stoieneşti, Târgşorul - Nou CLASA : I ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi Ştiinţe ale naturii OBIECTUL : Matematică SUBIECTUL : Figuri geometrice - Triunghiul , pătratul , dreptunghiul , cercul TIPUL LECŢIEI : mixtă OBIECTIVE CADRU : 1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme 3. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.2. să recunoască forme geometrice, să sorteze şi să clasifice obiecte date sau desene, după criterii diverse 2.4. să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere mai mici decât 10 2.6. să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate; 4.2. să conştientizeze utilitatea matematicii în viaţa cotidiană. SCOPURI : 1. Identificarea formelor geometrice în modele simulate şi în natură; 2. Clasificarea unor figuri geometrice .
Transcript
Page 1: 0 Proiect de Lectie 1

DATA : INSTITUTOR : Stoicescu Anca MagdalenaŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Stoieneşti, Târgşorul - NouCLASA : I ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi Ştiinţe ale naturiiOBIECTUL : MatematicăSUBIECTUL : Figuri geometrice - Triunghiul , pătratul , dreptunghiul , cerculTIPUL LECŢIEI : mixtă

OBIECTIVE CADRU : 1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme3. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în

contexte variate

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:2.2. să recunoască forme geometrice, să sorteze şi să clasifice obiecte date sau desene, după criterii diverse2.4. să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere mai mici decât 102.6. să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;4.2. să conştientizeze utilitatea matematicii în viaţa cotidiană.

SCOPURI : 1. Identificarea formelor geometrice în modele simulate şi în natură;2. Clasificarea unor figuri geometrice .

OBIECTIVE : COGNITIVE

1. Să identifice figurile geometrice pe planşele prezentate;2. Să deseneze figuri geometrice;3. Să identifice formele plane în modele simulate şi în natură;4. Să rezolve corect fişe de lucru individual şi în echipe;5. Să unească fiecare obiect cu figura cu care seamănă;6. Să sorteze şi să clasifice figuri geometrice după anumite criterii;7. Să descopere regula şi să continuie modelele repetitive conform modelului;8. Să rezolve probleme care presupun folosirea figurilor geometrice;9. Să identifice descopere numărul de figuri geometrice de pe fişă;10.Să clasifice figurile geometrice după criterii date.

PSIHOMOTORII

Page 2: 0 Proiect de Lectie 1

1. Să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activităţii;2. Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei;3. Să mânuiască corect ustensilele de lucru.

AFECTIVE

1. Să manifeste iniţiativă , plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală ; curajul de a solicita intervenirea în actul comunicării;2. Să manifeste interes şi plăcere pentru realizarea corectă a sarcinilor.

RESURSE PROCEDURALE :A) METODE ŞI PROCEDEE :

conversaţia explicaţia observaţia exerciţiul problematizarea descoperirea cirochinele munca independentă jocul didactic

B) FORME DE ORGANIZARE : frontală individuală pe echipe

C) RESURSE MATERIALE : planşă cu Cenuşăreasa bilete cu scrisori cutia cu cheia planşă cu figuri geometrice figuri geometrice fişe de lucru coşuleţe cu figuri Legi

BIBLIOGRAFIE : Elena Nica, Dumitru Logel, Diana Ciudoiu „Matematică” ,Editura Carminis,

Piteşti, 2004 Programe şcolare revizuite , aprobate prin Ordin al Ministrului

Nr.4686 / 05/08/2003 Manual altenativ : Valeria Cristici, Aurelia Arghirescu, Aurelia Fierăscu, Ana

Lapoviţă , „Matemetică” , editura Petrion, Bucureşti,2004

Page 3: 0 Proiect de Lectie 1

Scenariul lecţiei

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEAÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEAELEVILOR

RESURSE EVALUARE

Moment organizatoric

Se creează cadrul propice desfăşurării în bune condiţii a procesului instructiv-educativ .

Voi asigura ordinea şi disciplina prin cerinţe verbale .

Elevii se conformează tipului de comportament preconizat de cadrul didactic. Îşi scot pe bănci cele necesare orei de matematică.

Conversaţia Observarea sistematică

Verificarea temei

Voi verifica tema ce au avut-o de realizat elevii atât cantitativ ,cât şi calitativ.

Elevii vor prezenta caietele cu tema ce au avut-o de realizat.

Conversaţia Tema de acasă

Captarea atenţiei

Captarea atenţiei elevilor o voi realiza prin prezentarea unei imagini cu Cenuşăreasa. Mama vitregă a răpit-o şi a închis-o înainte de a ajunge la nunta cu prinţul .Lumea de la palat şi prinţul au aflat că mama vitregă a închis cheia de la camera unde o ţine pe Cenuşăreasa într-o cutie şi poate fi salvată doar dacă reuşesc să descifreze codul secret care deschide cutia.

- Ca să descifreze codul secret al cutiei, prinţul are de trecut mai multe probe şi are nevoie de ajutorul vostru!

Elevii vor asculta cu atenţie.

Ascultă cu atenţie.

Conversaţia

Activitate frontală

Explicaţia

Observarea sistematică

Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Să vedem care sunt capcanele prin care trebuie să trecem pentru a o salva pe Cenuşăreasa!

- O înfruntăm pe mama vitregă dacă recunoaşteţi figurile geometrice de pe această planşă. - ANEXA 1 - Astăzi noi vom recapitula figurile

Elevii ascultă.

Recunosc figurile geometrice.

Conversaţia

Observaţia

Observarea sistematică

Page 4: 0 Proiect de Lectie 1

geometrice. Voi prezenta elevilor figuri geometrice LOGI : triunghi , pătrat , dreptunghi , cerc.

Notez titlul la tablă ,iar elevii în caiete.Pe baza unei fişe, elevii o vor ajuta pe

Cenuşăreasa să se descurce în situaţii – problemă şi vor repeta noţiunile de geometrie (vor recunoaşte figurile învăţate în desene cât şi în mediul înconjurător, vor desena figurile geometrice indicate) şi operaţiile aritmetice studiate.

Elevii vor observa figurile geometrice cunoscute .

Scriu titlul în caiete.

Elevii vor fi atenţi pentru a şti ceea ce au de realizat pe parcursul acestei ore .

Activitate frontală

Realizarea sarcinilor

lecţiei

Pentru a-şi însuşi deprinderea de a reda prin desen figurile geometrice prezentate vor desena şi ei în caiete aceste figuri: cercul cu roşu, pătratul cu albastru, triunghiul cu verde , iar dreptunghiul cu galben. Voi desena apoi pe tablă fiecare formă plană şi voi întreba elevii ce obiecte din mediul înconjurător cunosc cu acele forme .

Voi scrie la tablă denumirea fiecărui obiect precizat în interiorul figurii cu care se identifică , sub formă de ciorchine . (exemplu ANEXA 2) .

- Acum zic că suntem pregătiţi să îl ajutăm pe prinţ.Voi oferi elevilor spre rezolvare o fişă de lucru (ANEXA 3) .

Proba nr. 1 – Să unească fiecare obiect cu figura cu care seamănă.

Verificarea sarcinilor de lucru. Dacă prima probă este rezolvată corect, află primul număr al codului secret.

Desenează. Vor trasa conturul folosind creioane colorate.

Vor identifica figurile plane desenate de cadrul didactic. Vor identifica formele plane în modele simulate şi în natură .

Elevii vor rezolva fişa oferită de cadrul didactic .

Elevii unesc fiecare obiect cu figura cu care seamănă.

Observaţia

Activitate individuală

Conversaţia

ExerciţiulConversaţiaCiorchinele

ConversaţiaActivitate frontală şi individuală

Observarea sistematică

Caietul de clasă

Fişa de lucru

Page 5: 0 Proiect de Lectie 1

Proba nr. 2 – Să găsească figura geometrică fiecărui personaj după criteriile date. Verificarea sarcinilor de lucru.

Dacă a doua probă este rezolvată corect, află al doilea număr al codului secret.

Proba nr. 3 – Să descopere regula şi să continue şirul.

Dacă a treia probă este rezolvată corect, află al treilea număr al codului secret.

Proba nr. 4 – Prinţul vrea să îi ducă Cenuşăresei un buchet de flori. El culege cu o floare mai mult decât suma numerelor din interiorul pătratului. Câte flori a cules?

Dacă a patra probă este rezolvată corect, află al patrulea număr al codului secret.

Proba nr. 5 – Scrie în tabel câte figuri geometrice sunt pentru a găsi un alt număr al codului secret.

Dacă proba este rezolvată corect, află al cincilea număr al codului secret.

Elevii găsesc figura geometrică desenată de fiecare personaj.

Elevii observă pe fişă şirul şi îl continuă .

Elevii rezolvă exerciţiile de pe fişă. Un elev rezolvă pe tablă.

Elevii vor identifica formele plane şi le vor număra .

ConversaţiaExerciţiulExplicaţia

Activitate în perechi

ConversaţiaExerciţiulExplicaţiaActivitate frontală şi individuală

ConversaţiaExerciţiul

Problemati -zarea

Activitate frontală

ConversaţiaDescoperirea

ExplicaţiaActivitate

individuală şi frontală

Observarea sistematică

Fişa de lucru

Proba nr. 6

87

52

41

57

25

Page 6: 0 Proiect de Lectie 1

Fixarea cunoştinţelor

În scopul fixării celor discutate pe parcursul acestei ore voi solicita elevii să sorteze şi să clasifice figuri geometrice după anumite criterii ( folosind coşuleţele cu figuri geometrice Lego) :

Rândul I -grupa figurilor cu formă rotundă

Rândul II -grupa figurilor cu 3 colţuriRândul III -grupa dreptunghiurilor roşiiRândul IV -grupa figurilor de culoare roşie- Pentru că împreună suntem mai puternici

haideţi să unim figurile cu cele ale colegului şi în perechi să construim o casă, un robot, un castel etc.

Voi trece printre bănci şi voi verifica modul în care elevii sortează obiectele .

Dacă proba este rezolvată corect primesc ultimul număr al codului.

-A vem toate numerele dar nu putem să le folosim decât decă le aşezăm în ordine crescătoare şi vedem codul. ( Se realizează cuvântul BRAVO ! – ANEXA 4).

- Ce semn de punctuaţie am descoperit?- Când folosim semnul exclamării ?- Acum putem să deschidem cutia. Deschid cutia, scot cheia şi o duc prinţului

care o eliberează pe Cenuşăreasa.- Prinţul vă mulţumeşte şi vă

recompensează cu câte o bomboană .

Vor scoate din coşuleţe figurile geometrice .

Elevii sortează conform criteriilor enunţate de cadrul didactic .

Elevii construiesc.

Un elev ordonează crescător.

Răspund la întrebări.

Ascultă.

Primesc recompensa.

ConversaţiaExplicaţia

Activitate individuală

Jocul didactic

Activitateîn perechi

Jocul didactic

Conversaţia

Conversaţia

Observarea sistematică

Observarea sistematică

În situaţia în care elevii au realizat Activitate Manualul

74

Page 7: 0 Proiect de Lectie 1

Activitate în completare

sarcinile lecţiei într-un ritm alert voi propune în completare rezolvarea independentă a exerciţiului 10 pagina 110 din manual .

Vor rezolva exerciţiul indicat individuală

Retenţia Pentru a se verifica conoştinţele elevii vor răspunde la câteva întrebări: - Ce am recapitulat azi la ora de matematică ? - Ce figuri cunoaştem?

Răspund la întrebări.Activitate frontală Proba orală

Evaluarea În funcţie de aportul pe care şi l-a adus fiecare elev în desfăşurarea lecţiei, dar şi de calitatea răspunsurilor sale , voi acorda calificative .

Voi evidenţia elevii care au fost foarte activi (ca aspecte pozitive),dar şi pe eventualii neatenţi (ca aspecte negative) .

Vor urmări cu atenţie spusele cadrului didactic pentru a şti care sunt rezultatele muncii lor din această oră . Conversaţia

Tema pentru acasă

- Ca temă pentru acasă aveţi de completat tabelul de la exerciţiul 11 , pagina 110 din manual.

Îşi notează ce au de rezolvat ca temă pentru acasă .

Page 8: 0 Proiect de Lectie 1

ANEXA 1

Page 9: 0 Proiect de Lectie 1

ANEXA 2

Figură

valiză

roata

zar Cornet de îngheţată

Page 10: 0 Proiect de Lectie 1

ANEXA 3

Proba nr. 1

Uneşte fiecare obiect cu figura cu care seamănă :

Page 11: 0 Proiect de Lectie 1

Proba nr. 2

Găseşte desenul fiecărui personaj ştiind că:

-Mama vitregă a desenat -O soră a desenat - Altă soră a desenat - Motanul a desenat un cerc. un triunghi. un pătrat. un dreptunghi.

Proba nr. 3

Descoperă regula şi continuă şirul :

Page 12: 0 Proiect de Lectie 1

Proba nr. 4

Prinţul vrea să îi ducă Cenuşăresei un buchet de flori. El culege cu o floare mai mult decât suma numerelor din interiorul pătratului. Câte flori a cules?

10

23

12

2

Page 13: 0 Proiect de Lectie 1

Proba nr. 5

Scrie în tabel câte figuri geometrice sunt:

FIGURA GEOMETRICĂ

NUMĂRUL DEFIGURI

Page 14: 0 Proiect de Lectie 1

ANEXA 4

CODUL SECRET

87 – !52 – A41 – R57 – V25 – B74 – O

25 41 52 57 74 87B R A V O !

Page 15: 0 Proiect de Lectie 1

Recommended