+ All Categories
Home > Documents > 44 Proiect de Lectie

44 Proiect de Lectie

Date post: 06-Oct-2015
Category:
Upload: denysa-deny-deny
View: 200 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
proiect

of 26

Transcript

PROIECT DE LECIE

DATA: 25.04.2014COALA : coala Gimnazial Bircii, Scorniceti, OltCLASA : a II-a Prof. nv.primar tefan Felicia GabrielaARIA CURRICULAR : Limb i comunicareDISCIPLINA : Limba si literatura romn UNITATEA DE NVARE : In lumea necuvnttoarelorSUBIECTUL LECIEI : Cltorie n lumea necuvntatoarelorTIPUL LECIEI : evaluare

OBIECTIVE OPERAIONALE CognitiveO1: - s citeasc n mod corect,cursiv i contient, n ritm propriu, un text literar;O2 : - s numeasc elementele textului: titlu, autor, personajele literare; O3 : - s rspund la ntrebri pe baza coninutului textului; O4: - s caracterizeze personajele;O5: - s alctuiasc enunuri cu cuvintele nvate n leciile anterioare;O6 : - s desprind mesajul textului citit;O7 : - s scrie corect cuvintele ce contin literele si ;O8: -s despart corect n silabe cuvintele date;O9: - s ordoneze cuvinte n propoziii;O10: - s formuleze ntrebri pentru rspunsuri date Afective - Dezvoltarea motivaiei i a interesului pentru lectur; - Mobilizarea n vederea rezolvrii sarcinilor propuse.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: - conversaia, explicaia, observarea, analiza, exerciiul, metoda ciorchinelui, problematizarea, ,,Explozia stelar, dramatizarea, jocul didactic.MATERIAL DIDACTIC:* prezentri Power Point, laptop, videoproiector, mti , jetoane (nuci, petiori, oase, portocale, denumiri echipaje ), puzzle, negative melodii, panou pentru expunerea lucrrilor, ghicitori, diplome*manual*fie de evaluare

FORME DE ORGANIZARE: - frontal, individual, pe grupe, n perechi.

BIBLIOGRAFIE: - Metodica predrii limbii i literaturii romne nvmnt primar-Editura Gheoghe AlexandruCraiova 2008 - S dezlegm tainele textelor literare, Carmen Iordchescu, Editura Carminis - Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/nvtorilor. Curriculum pentru clasele I-II Bucureti, 2003; - Ion erdean Metodica predrii limbii romne n ciclul primar Editura Didactic i Pedagogic Bucureti 1995

Etapele lecieiOb.op. Coninutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleMijloace didactice

1. Momentul organizatoricCer elevilor s pregteasc materialele necesare leciei i asigur climatul de ncredere reciproc pentru reuita actului didactic.Spargerea gheii: se cere elevilor s exprime ntr-un cuvnt ce nseamn pentru ei aceast zi, momentul de fa.Elevii pregtesc cele necesare leciei.conversaiaobservarea sistematic a elevilor

2. Verificarea temei pentru acasSe verific tema pentru acas: cte un elev citete n timp ce ceilali verific rezolvrile exerciiilor.Un elev citete, ceilali verific.exerciiul

3. Captarea i orientarea ateniei

O2Pentru captarea ateniei i strnirea interesului elevilor se dezleag ghicitorile din ANEXA 1, ghicitori care ne vor orienta ctre personajele pe care le vom aduce n discuie pe parcursul leciei.Ascult cu atenie. Dezleag ghicitorile.conversaia

ghicitori despre animale, personaje n textele din unitatea studiat observarea sistematic a elevilor

evaluare oral

4. Anunarea temei i a obiectivelori noi astzi vom face o cltorie, vom merge n lumea lor, n lumea necuvnttoarelor. Pentru a putea face aceast cltorie, va trebui s ne reamintim si s fixm tot ceea ce am nvat n cadrul acestei uniti de nvare.Va trebui s poposim n anumite locuri, iar pentru a putea merge mai departe va trebui: s citim ,s rspundem la ntrebri,s caracterizm personajele,s alctuim enunuri folosind cuvintele invate n leciile anterioare,s desprindem mesajul textului citit,s scriem corect cuvintele ce conin literele si .

Ascult obiectivele propuse.

explicaia

observarea sistematic a elevilor

5.Consolidarea- evaluarea cunotinelor

O2

O2

O3

O3

O5

O8

O7

O4O5O6O9O10

Eu voi fi ghidul cltoriei i v voi ajuta s rezolvai sarcinile de pe parcursul ei. nainte de a pleca n cltoria propriu-zis va trebui s facem cteva exerciii de orientare:- s enumerai titlurile i autorii textelor parcurse;- n textele studiate va trebui s descoperii propoziii exclamative, interogative i enuniative, nume de localiti, s exersai citirea n lan, s selectai dialoguri;- s descurcai o poveste nclcit, identificnd textul cruia aparine.( Anexa 2 )

De aici cltoria continu pe echipe. Copiii extrag bileele pe care sunt scrise numele echipelor: Pinguinii, Dulii, Veveriele. Pentru a ajunge la destinaie au de trecut urmtoarele probe:1. Folosind explozia stelar, vei rspunde la diferite ntrebri ce vizeaz texte reprezentative pentru echipe: Pinguinii-ntrebri din textul Apolodor Dulii-ntrebri din textul CiobnilVeveriele- ntrebri din textul Cioc! Cioc! Cioc!(Anexa 3)

Cine?

Cum? Ce?

De ce? Unde?Pentru fiecare rezolvare corect primesc recompense: nuci pentru Veverie, petiori pentru Pinguini i oase pentru Duli. Echipele vor fi premiate n ordinea numrului de recompense acumulate.

Se interpreteaz cntecul Pinguinul Willie. ( Anexa 4)

2. Mna oarbFiecare echip extrage cte dou bileele pe care sunt scrise cuvinte. Se ntocmete o list a cuvintelor, urmat de cerine (desparte n silabe, spune mai multe, alctuiete enunuri).( Anexa 5)

Se interpreteaz cntecul Veveria ( Anexa 6)

3. Moment de recitare- fragment din Cartea cu Apolodor.

Pe baza acestui fragment se introduce urmtoarea prob: maimuica, care vorbea foarte bine romnete, i ofer lui Apolodor 3 portocale.

Portocalele miraculoase-ne nva s scriem corect romnete( exerciii de alegere a variantei corecte n scrierea cu sau ( Anexa 7)Interpretare vocal-instrumental a piesei Pe vapor spre Labrador (muzica Ada Milea).

4. PUZZLE 8 -Reconstituie imaginea colecionnd fiecare pies de puzzle prin rezolvarea corect a celor 8 sarcini de lucru (fiecare echip va avea de realizat un puzzle cu imagini reprezentative pentru textele studiate).Vor avea de gsit cuvinte cu sens asemntor, cuvinte cu sens opus, nsuiri, de ordonat propoziii, de formulat ntrebri pentru rspunsuri date, de a evidenia nvturile extrase din text.( Anexa 8)Pe msur ce vor rezolva vor extrage cte o pies pn puzzle-ul va fi complet.

n urma probelor desfurate, se vor numra recompensele obinute de echipaje i se va face premierea. Fiecare echip va primi diploma.

.

Enumer titlurile i autorii textelor studiate:Cioc! Cioc! Cioc!, de Emil GrleanuApolodor, de Gellu NaumCiobnil, de Vasile VoiculescuVulpea i barzaSelecteaz tipurile de enunuri cerute.Citesc n lan.Identific replica i textul cruia aparine.

Extrag bileele, se denumesc echipele.

Rspund la ntrebri.

Rspund la ntrebri.

Interpreteaz cntecul.

Extrag bileelele, ntocmesc lista de cuvinte, rezolv cerinele.

Interpreteaz cntecul.

Un elev recit, ceilali audiaz.

Rezolv exerciiile.

Interpreteaz cntecul.

Rezolv exerciiile din fiele de lucru.Extrag piese de puzzle.Realizeaz puzzel-ul.conversaiaexplicaia

Exerciiul, conversaia

Exerciiulexplozia stelar

explozia stelar

conversaia

Exerciiul

activitate n echipexerciiul

dramatizare

Exerciiulactivitate n echip

Exerciiulactivitate n echipactivitate n perechi

manualulpoveste nclcit

jetoane cu denumirile echipelor

FiePrezentare ppt

Recompense: nuci, petiori, oase (decupaje)

Bileele cu cuvinteFie de evaluare

Cntecul VeveriaPrezentare ppt

Cartea cu Apolodor

Jetoane sub form de portocaleFie de evaluare

Piesa Pe vapor spre Labrador (muzica Ada Milea).

PuzzleFie de evaluare

Diplome

evaluare oral

evaluare frontal

Aprecieri verbale

autoevaluare

evaluare scris

Prob scris

Prob scrisProb practic

Evaluarea activitii pe echipe

6. Retenia i transferulInterpretarea scenetei Judecata animalelor- evidenierea importanei protejrii animalelor prin grija fa de mediul lor de via.( Anexa 9)

Interpreteaz sceneta.dramatizare scenetaprob practic

7. ncheierea leciei.Aprecieri verbale privind desfurarea leciei i implicarea elevilor .Primesc aprecieri.conversaiaAprecieri verbale

ANEXA 1Are aripi, dar nu zboarUmbl fr snioarPe gheuri i prin zpeziMergi la Pol i ai s-l vezi. (Pinguinul)

Un prieten credinciosFr fric, btios,Houl fric de el n-areCnd i iese n crarePoi s spui cum se numeteCel ce curtea i-o pzete? ( Cinele)

E doctor vestit n crng,D cu ciocul trncopPoc, poc, poc din loc n loc. ( Ciocnitoarea)

S-mi ghicii o ghicitoare:nalt, cu lungi picioarePene negre pe-aripi are,Peste broate e mai mare. ( Barza )

Este tare mititicO zrii pe rmuric,ns coada ei stufoas O face aa frumoas!Cu alune se hrneteSpunei voi, cum se numete? (Veveria)

Ce s fure dac n-are?Pare moart-n drumul mare.Despre cine vorba este?O cunoatei din poveste. (Vulpea)

Toi sunt mbrcai de nuntntre gheari se avntCu frac elegant i mers legnat. (Pinguinul)

Cine-i doamna rocovan,Ce-i tot plimb mndra blanDe ici, acolo prin vecini,Rost s fac de gini?

ANEXA 2

Fcea i el ce-i mai uor: cnta la cor, era tenor. La nceput copiii l-au alungat cu pietre, creznd c e turbat. De unde? Tria voios i zmbitor.Spre dezndejdea tuturor, dduse, frate, peste alun. Bg de seam c un sfert din alune erau mncate. Se strduiete degeaba s apuce cte ceva . Grsu, curat, atrgtor s-a pus la pnd s prind houl. Dar el tot pe lng coal a rmas. Cine era? Rtcit, dulul de la stn. i ce fcea? A lins cu iueal tot. S-au mprietenit repede.Aa era Apolodor: intra voinicete ntre copii i-i desprea cu capul. Cioc! Cioc! Cioc!

ANEXA 3Echipa PINGUINII 1.) Cine era Apolodor ? 2.) Ce fcea Apolodor? 3.) De ce plngea? 4.) Cum era? 5.) Unde tria?

Echipa DULII 1.) Cine era Ciobnil? 2.) Unde a poposit el? 3.)Cum au reacionat copiii la nceput ? 4.)Ce fcea cnd se strnea vreo ncierare? 5.)De ce l-au numit Ciobnil?

Echipa VEVERIELE 1.)Cum se numete pomul cu roada rotund, tare i cu miezul dulce? 2.)Unde a depozitat veveria proviziile pentru iarn? 3.)Ce a bgat de seam ntr-o bun zi? 4.)Cine a furat din provizii? 5.)De ce i-a mutat veveria culcuul?

ANEXA 4

PINGUINUL WILLY

mbrcat frumos n fracCu ghetue moi de lacChiar cu un ghear vecinLocuiete un pinguinAl sau nume este Willyi e vr cu Chilly Willyn zori dis de dimineaEl i bea ceaiul cu ghea.

Lui i place i-ngheataDar cu-n pete l dai gataWilly -pinguin frumosEste foarte pofticiosHaidei s cntm puinDespre domnul pinguinPinguinul e un simbolLipa, lipa de la Pol.

Legndu-se agale,Mndru ca un dirijor,Trece pinguinul WillySufletul ghearilor.

ANEXA 5

Mna oarb! Fiecare echip extrage cte dou bileele pe care sunt scrise diferite cuvinte. Se ntocmete o list a cuvintelor.Lista cuvintelor:................................................................................................................................................................................................................................................................ Cerine:1.) Desparte cuvintele n silabe. ..................................................................................................................................................................................................................................................2.) Eu spun una, tu spui multe! ..................................................................................................................................................................................................................................................3.) Alctuiete o propoziie cu ajutorul unui cuvnt, la alegere, dintre cele extrase, astfel: Echipa Pinguinii propoziie exclamativ; Echipa Dulii propoziie interogativ; Echipa Veveriele propoziie enuniativ.

..................................................................................................................................................................................................................................................

ANEXA 6

VEVERITA

1. Din padurea cea vestitaColo jos n poienitaVeverita vine, vineCu alune pentru tine.

Refren: Tup, tup, tup din creanga-n creangasi aduna multe aluneTup, tup, tup din creanga-n creangasi aduna alune.

2. Veverita cea isteataA ajuns la ea acasaCu alune-n panerasSa le dea la copilasi.

Refren: Tup, tup, tup din creanga-n creangasi aduna multe aluneTup, tup, tup din creanga-n creangasi aduna alune.

Repetare strofa 1+ RefrenRepetare strofa 2+ Refren

ANEXA 7Portocalele miraculoase!1.) Taie varianta greit: mprat mprat ntinde ntinde cntec cntec pmnt pmnt hotr hotr neneles neneles

2.) Completai cuvintele cu sau : m_ncare hotr_ re_nceput pr_nz _nt_lnire ne_ncptor cobor_ rom_n

3.) Scrie cte dou cuvinte care: a.) ncep cu litera ;......................................................................................... b.) se termin cu litera ;......................................................................................... c.) conin n interiorul cuvntului;......................................................................................... d.) conin litera ;......................................................................................... e.) conin literele i ..........................................................................................

ANEXA 81.) Scrie cuvinte cu sens asemntor: road-....................... smerit-.................................. voios-........................ dezndejde-............................ cu iueal-.................. bg de seam-.......................

2.) Scrie cuvinte cu sens opus: tare-......................... trziu-................................... voios-...................... atrgtor-............................. grsu-..................... uor-....................................

3.) Completeaz ciorchinele cu nsuiri potrivite:

4.) ncercuiete acele nume care au fost atribuite lui Ciobnil de ctre copii:

Ghiocel Azor Bujorel Brnduel Ursei Joian Duman Viorel Bujor Tigru Leu

5.) Scrie ntrebri pentru urmtoarele rspunsuri: a.)..................................................................................... Apolodor tria la circ. b.)..................................................................................... Vulpea avea de gnd s rda de ea. c.)..................................................................................... Veveria s-a pus la pnd ca sa prind houl

6.) Ordonai cuvintele pentru a obine propoziii:

la, colii, a poposit, dulul, poarta, de, stn.

.................................................................................. Moilor, circul, Apolodor, trgul, cor, la, cnta, n, din...................................................................................

7.) Alctuii trei enunuri n care a dat s aib nelesuri diferite: ............................................................................................................................. ............................................................................................................................. .............................................................................................................................

8.) Selecteaz, realiznd corespondena, nvturile desprinse din textele indicate:

Orice na i are naul.

Paza bun trece primejdia rea. Vulpea i barzaCine sap groapa altuia cade singur n ea. Cine fur azi un ou, mine va fura un bou.

Lupul i schimb prul, dar nravul ba. Cioc!Cioc!Cioc!Ce ie nu-i place, altuia nu-i face.

Anexa 9Judecata animalelor(scenet)

POVESTITORUL 1Linitea pdurii nu era niciodat tulburat de ceva deosebit. Psrile cntau vesele, animalele porneau i ziua i noaptea la vntoare, copacii nmugureau i nfrunzeau apoi din belug.POVESTITORUL 2Chiar i vntul i schimba arareori drumurile zbenguindu-se nclcit printre arbori. Chiar i crrile umbrite erau obinuite cu paii mruni ai copiilor culegtori de ciuperci sau ai vntorilor iscusii. Dar ntr-o zi linitea s-a destrmat.

CIOCNITOAREA- Cioc! Cioc! Cioc! Furnicu, eti acas?

FURNICA- Da, poftim, chiar stau la mas. Toat ziua am umblat dup grune i numai ce le-am aezat frumos pentru timpul friguros. Fie iarna ct de grea eu am zilnic ce mnca.CIOCNITOAREA- Ghici?

FURNICA- Nu sunt tare la ghicit, spune-mi hai, de ce-ai venit?

CIOCNITOAREA- n pdure-i zarv mare!

URSUL:- Toi, cu mic cu mare, s-au strns n poian la judecat. Hai s mergem i noi s vedem ce s-a-ntmplat.

CPRIOARA- A venit i Mria-sa mpratul! POVESTITORUL 3De departe se auzea strigtul disperat al unui ran care, mai mult mpins dect tras de ctre un grup de animale, era dus naintea mpratului.

RANUL- Mria-ta, nu m trimite la moarte!

MPRATUL- Da care-i pricina, mi omule, de te-au adus legat aici? Ai furat? Ai omort cumva?

ANIMALELE- Da! Da, Mria-ta! La moarte cu el!

MPRATUL- Cum aa?! Auzi, mi? Ia s auzim de la tine ce-ai fcut, apoi stm s judecm.

RANUL- S vezi, mprate slvit, azi dis-de-diminea am pornit prin pdure, aa doar s strng nite amrte de vreascuri, nite beigae, ca cele adunate de psri pentru cuib, s le duc acas la ai mei. Am zece copilai, Mria-ta, zece guri de hrnit i lemne nici ct un pai!

MPRATUL- i? i? Zi-i mai departe, c doar nu te-au adus aici aceti nemulumii numai pentru att.

RANUL- i cum strngeam eu aa, o creang uscat, un vreasc rupt de vnt, ajung ntr-o poian luminoas i vd un copac mare, mare, dar tare bolnav.

MPRATUL- Cum de ai tiut tu, un om ntng i vai de capul tu c era bolnav?

RANUL- Pi cum s nu tiu, dac avea o gaur mare ct capul meu, adic o scorbur adnc pn n mduv i m-am gndit eu, m-am tot gndit s nu-l las s se chinuie i s sufere, ci mai bine-i curm zilele.

MPRATUL-i? Ce-ai fcut? Ai chemat doctorul?

RANUL- Nu, Mria-ta! NuL-am tiat i gata!

ANIMALELE- La moarte cu el! La moarte! MPRATUL- Da ce ipai aa? Ia spune tu, vulpeo! VULPEA- Pi, Mrite mprat, jos ntre rdcinile cele groase ce ieeau deasupra pmntului, ct mna de groase, aveam o vizuin clduroas i drgu cu doi vulpiori n ea. Dar omul acesta mi-a distrus casa i-am rmas cu puii pe drum

VEVERIA- Iar eu, Mria-ta, aveam adunate sute de alune n scorbura cea mare i locuiam acolo de-o via cu familia mea, iar acum s-a ales praful de toate.CIOCRLIA- i eu aveam cuibul bine prins de crengi i ferit de vnturi i ploi, iar astzi cuibul e stricat i bieii mei puiori sunt czui n iarb.ALBINA- Mria ta! Mria ta! Aveam un roi prins de trunchiul cel gros, iar mierea noastr dulce i bun ne hrnea i pe noi, i pe Mo Martin. Vai i-amar de noi acum c ne-am mprtiat n lume.MPRATUL- Ei, mai omule, vezi ce-ai fcut? Ai omort copacul, dar ai lsat pe drumuri attea vieti. Dac ar face toi aa, ce s-ar alege cu aceste biete fiine, care nu-i pot apra viaa dect ascunzndu-se n pdure?RANUL- Iart-m, Mria ta! Iertai-m toi! Nu voi mai tia niciun copac ct voi mai tri!

ANIMALELE- Nu-l ierta, Mrite mprat! Cine greete o dat i nu-i pedepsit, mai ncearc nc o dat!MPRATUL- i ce s facem cu el? Cum s-l pedepsim?LUPUL- Pi...s fac fiecruia cte o cas!MPRATUL- Cum??? tii c e srac i nu poate.

ANIMALELE- Ba poate! Ba poate!ARICIUL- Pentru fiecare animal s sdeasc un copac, n care s-i fac culcuuri pentru copiii lor.ANIMALELE- Da! Da! S ne fac o cas. - Un copac! O cas! Un copac! O cas! MPRATUL- Te prinzi, mi omule? Ce zici? RANUL- Ce s mai zic? Aa o s fac, iar n urma mea va rmne o frumoas pdure!


Recommended