+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie

Proiect de Lectie

Date post: 14-Apr-2016
Category:
Upload: cristina-bobuac
View: 307 times
Download: 4 times
Share this document with a friend
Description:
super
14
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: DATA: 9 III 2012 CLASA: a VIII-a A PROPUNĂTOR: Radu (Dădărlad) Daniela PROFESOR METODIST : PROFESOR DE PRACTICĂ: ARIA CURRICULARĂ: Om și societate DISCIPLINA: Educație moral - civică SUBIECTUL: Persoane cu nevoi speciale TIPUL LECȚIEI: transmitere de noi cunoștințe OBIECTIVE CADRU: 1.Formarea și dezvoltarea capacităților senzorial-perceptive pentru adaptarea la normele de comportare în societate. 2.Dezvoltarea unor atitudini și comportamente relaționale pozitive favorabile integrării în grupurile din care face parte 3.Cunoașterea și familiarizarea cu evenimente semnficative din viața comunității. 4.Exersarea și aplicarea, în limita posibilităților, a practicilor democratice din viața socială OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
Transcript
Page 1: Proiect de Lectie

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

DATA: 9 III 2012

CLASA: a VIII-a A

PROPUNĂTOR: Radu (Dădărlad) Daniela

PROFESOR METODIST :

PROFESOR DE PRACTICĂ: ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Educație moral - civică

SUBIECTUL: Persoane cu nevoi speciale

TIPUL LECŢIEI: transmitere de noi cunoștințe

OBIECTIVE CADRU:

1.Formarea şi dezvoltarea capacităţilor senzorial-perceptive pentru adaptarea la normele de

comportare în societate.

2.Dezvoltarea unor atitudini şi comportamente relaţionale pozitive favorabile integrării în

grupurile din care face parte

3.Cunoaşterea şi familiarizarea cu evenimente semnficative din viaţa comunităţii.

4.Exersarea şi aplicarea, în limita posibilităţilor, a practicilor democratice din viaţa socială

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

1.1 să recunoască înţelesul unor termeni specifici limbajului civic;

1.2 să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu conţinut

civic;

2.1 să identifice drepturile universale ale copilului;

4.1 să formuleze enunţuri simple pro şi contra în soluţionarea unor dileme.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Page 2: Proiect de Lectie

O1- să recunoască o persoană cu nevoi speciale,

O2- să explice ce înseamnă o persoană cu nevoi speciale,

O3- să adopte o atitudine corectă față de persoanele cu nevoi speciale,

RESURSE:

a. METODOLOGICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicație, observaţia,

b. Mijloace și materiale: manualul, imagini

c. TEMPORALE: 50 minute

d. BIBLIOGRAFICE:

- Dumitra Radu, Gherghina Andrei- Educaţie civică, manual pentru clasa a III- a, Ed.Aramis,

Bucureşti, 2005

-Ileana Iepure, Geta Popovici, Maria Tomoiu – „Educaţie civică–ghidul învăţătorului”,

Editura Atelier Didactic Bucureşti, 2005;

Page 3: Proiect de Lectie

Momentele lecţiei Timp Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode.

Procedee

Mijloace.

Materiale

Evaluare

1. Moment

organizatoric

2’ Se asigură un climat de ordine şi

disciplină necesar desfăşurării în bune

condiţii a lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru oră. Conversația Observare

asupra

comportamen

tului elevilor

2. Captarea atenţiei

3’ Citesc elevilor următoarea poezie și le

prezint o imagine sugestivă textului

poeziei(anexa 1):

Oana este supărată.

Pe afară se arată

Doar când este ajutată.

De când s-a născut ea are

O problemă la picioare.

I se spune câteodată

Că este handicapată

Dar şi mulţi prieteni are

Ce-o tratează cu răbdare,

Cu o grijă foarte mare,

Ajutor şi încurajare.

Elevii ascultă poezia, privesc

imaginea și răspund la întrebări. Conversaţia

Observație

Imagine

Cu o

persoană cu

nevoi

specialeAprecieri verbale

Page 4: Proiect de Lectie

-De ce este supărată Oana?

-Cum o tratează prietenii săi?

-Ce i se spune uneori?

- Cum trebuie să ne comportăm cu

asemenea persoane?

3. Enunţarea

obiectivelor

1’ „ – Astăzi vom discuta despre

persoanele cu nevoi speciale, pentru a

şti cum să ne purtăm cu acestea”.

Se notează pe tablă titlul „Persoane

cu nevoi speciale”.

Elevii ascultă. Conversație

4. Dirijarea învăţării

27’

O1

O2

O3

-Se citeşte din manual un fragment din

textul „Fetiţa surdo-mută”, de

Edmondo de Amicis. Se identifică

personajele textului şi personajul cu

handicap.

Se vor explica noțiunile: „handicap”,

„handicapat”.

-De ce suferea Gigia?

-De ce tatăl ei era tare trist?

-Cine o ajută pe fetită?

-Cum vă purtați cu persoane care au

Elevii ascultă fragmentul.

Elevii ascultă explicațiile.

Elevii răspund la întrebări.

Conversație

Explicaţia

Text suport

Observare

asupra

comporta-

mentului

elevilor

Aprecieri

verbale

Page 5: Proiect de Lectie

astfel de probleme?

-Se citeşte un fragment din textul

„Copiii orbi”, de Edmondo de Amicis.

Se descoperă, pe baza discuţiilor, altă

categorie de persoane cu nevoi

speciale şi anume persoane cu

deficienţe de văz – orbii.

-Ce ați aflat că înseamnă un copil orb?

-Ce activități ați aflat că poate să facă

un orb?

-Cum vă purtați cu persoane care au

astfel de probleme?

- Se identifică pe imagini altă

categorie de persoane cu nevoi

speciale şi anume persoane cu

deficienţă motrică – invalizii.Pentru a

se putea deplasa, invalizii folosesc

cârjele sau scaunul cu rotile.(anexa2)

Elevii ascultă fragmentul.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii ascultă explicațiile.

Conversaţia

Explicație

Text suport

imagini

Observare

asupra

comporta-

mentului

elevilor

Aprecieri

verbale

4. Fixarea

cunoștințelor

10’ O5 Se prezintă la tablă imagini în care

sunt redate persoane cu nevoi speciale.

imagini

Page 6: Proiect de Lectie

-Ce asemănări există între tine și

persoanele din imagine?

-Prin ce te deosebești de ei?

-Ți-ar putea fi prieteni? Explică.

-Cum le-ai putea fi de ajutor acestor

persoane?(anexa 3)

Le distribui copiilor o fişă de lucru

pe care o vor completa individual.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii rezolvă fișa de lucru.

Conversație

Aprecieri

verbale

analiza

nivelului de

rezolvare a

sarcinilor

individuale

8 . Aprecieri finale

3’ Fac aprecieri asupra comportamentului

elevilor în timpul orei.

Elevii sunt bucuroși.

Conversație

individuală

Page 7: Proiect de Lectie

Anexa 1

Page 8: Proiect de Lectie

ANEXA 2

Page 9: Proiect de Lectie

ANEXA 3

Page 10: Proiect de Lectie

ANEXA 4

Fişă de lucru

1)Încercuieşte doar termenii care denumesc

deficienţe:

cuminte, orb, nepăsător, şchiop, surd, duşmănos, atent

2)Încercuiește variant care indică cum te-ai comporta tu față de persoana din imagine?

O ajut Râd de ea

Mă fac că nu o vădTrec nepăsător


Recommended