+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie

Proiect de Lectie

Date post: 24-Dec-2015
Category:
Upload: elena-lascu
View: 82 times
Download: 10 times
Share this document with a friend
Description:
Didactica
8
Proiect de lectie A. Date generale Student: Lascu Elena Disciplina : Tehnologia generala mecanica Clasa : a-IX-a Titlul lectiei: Prelucrarea prin rabotare Scopul lectiei: Transmiterea de cunostinte despre procedeul de prelucrare prin rabotare. Obiectivele operationale: O1 - sa descrie echipamentele tehnologice, precum si principalele dispozitive si accesorii folosite la prelucrarea prin rabotare; O2 - să explice rolul dispozitivelor folosite la rabotare putând să le diferenţieze din punct de vedere constructiv; O3 - să fie capabili să realizeze diferite scheme de prelucrare folosite la rabotare pe seping. Tipul lectiei: MIXTA Locul de desfasurare: sala de clasa
Transcript
Page 1: Proiect de Lectie

Proiect de lectie

A. Date generale

Student: Lascu Elena

Disciplina : Tehnologia generala mecanica

Clasa : a-IX-a

Titlul lectiei: Prelucrarea prin rabotare

Scopul lectiei: Transmiterea de cunostinte despre procedeul de prelucrare prin rabotare.

Obiectivele operationale:

O1 - sa descrie echipamentele tehnologice, precum si principalele dispozitive

si accesorii folosite la prelucrarea prin rabotare;

O2 - să explice rolul dispozitivelor folosite la rabotare putând să le diferenţieze din punct de vedere constructiv;

O3 - să fie capabili să realizeze diferite scheme de prelucrare folosite la

rabotare pe seping.

Tipul lectiei: MIXTA

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata lectiei: 50 minute

Page 2: Proiect de Lectie

Continutul activitatii de instruire

C1 - Prelucrarea prin rabotare 1.1 Definirea procedeului

1.2 Echipamentul tehnologic folosit la

prelucrarea prin rabotare

1.3 Tipuri de scule folosite la rabotare

B.Desfasurarea lectiei

Nr.

Crt.

Evenimentele

Instruirii.

Continut

Strategie didactica timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

de inva-

tamant

Mijloace

de inva-

tamant

Forme

De or-

ganizarea

activitati

1.

2.

3.

- Organizarea clasei pentru lectie

-verificarea cunostintelor

- comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale

- face prezenta elevilor

-pregatirea elevilor pentru activitatile ce vor urma

- enunta si scrie pe tabla titlul lectiei: „Prelucrarea prin rabotare” si comunica elevilor obiectivele operationale

- preiau sarcinile propuse de profesor: raspund la intrebarile puse de profesor

-isi insusesc observatiilesi recomandarile

-noteaza in caiete titlul si retin obiectivele

Conversatie

Expunere

Expunere

Frontala

Frontala

Frontala

2

10

1

Page 3: Proiect de Lectie

4. Verificarea noţiunilor teoretice asimilate anterior şi prezentarea lectiei “Prelucrarea prin rabotare”

- pune întrebări:

Ce reprezinta aschierea?

Care sunt procedeele de prelucrare prin aschiere?

Ce intelegeti prin aschiere?

-răspund la întrebări

expunere

conversatie

Frontala

5. Definirea procedeului de prelucrare prin rabotare si explicarea acestuia

-defineste rabotarea, precizeaza , se explica si se enumera suprafetele ce pot fi prelucrate prin rabotare.-se explica principalele dispozitive si accesorii folosite la rabotare si rolul lor.

- noteaza in caiete,sunt atenti si raspund la intrebari

Expunere

conversatie

Frontala

6. Se prezinta procedeul de prelucrare prin rabotare pe fise de lucru

- explica procedeul de prelucrare si se indentifica componentele masinei de rabotat

- sunt atenţi şi pun intrebari .

P1

7. Asigurarea atentiei si a transferului celor invatate

Prezinta elevilor fisa de lucru pentru fixarea cunostintelorPropune spre rezolvare indentificarea componentelor unei masini de rabotat si tipurile de cutite de rabotat

Elevii rezolva aplicatiile de pe fisa de lucru.

F1

Page 4: Proiect de Lectie

Plansa de lucru

In figurile de mai jos se prezinta masina de rabotat transversal (a), respective masina de rabotat longitudinal(b)

a) Maşina de rabotat transversal (sepingul )

batiu

sanie verticală

masa maşinii

portcuţit

sanie

berbec (cap mobil)

Page 5: Proiect de Lectie

b) Maşina de rabotat longitudinal

batiu

masa maşinii

monanţi

traversă fixă

traversă mobilă

sanie portcuţit

sanii orizontale

motor electric

Page 6: Proiect de Lectie

Fisa de lucru

Indentificati tipurile de cuţite de rabotat din figurile de mai jos?

- cuţite normale ; cuţite drepte – pentru prelucrarea de degroşare a suprafeţelor plane fără trepte ;cuţite încovoiate şi cotite - pentru prelucrarea suprafeţelor în trepte; cuţite late cotite - pentru prelucrarea de finisare a suprafeţelor plane; cuţite de canelat – pentru rabotarea canalelor înguste; cuţite de reteat - pentru retezarea materialelor .


Recommended