+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie

Proiect de Lectie

Date post: 25-Nov-2015
Category:
Upload: cornel1110
View: 126 times
Download: 8 times
Share this document with a friend
16
Proiect didactic Disciplina: Biologie Clasa: a-VI-a Profesor: Mărneanu Maria Tema: Păsări picioroange şi agăţătoare Tipul lectiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Unitatea şcolară: Şcoala cu cls.I- VIII,,V.Lucaciu”,loc.Lucăceni,jud.Satu Mare Scopul lecţiei: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile alcătuirii păsărilor picioroange şi agăţătoare şi evidenţierea adaptărilor acestora la mediul de viaţă Competenţe specifice : 1.1Identificarea unor grupe şi specii de animale; 1.2Recunoasterea alcatuirii generale a animalelor; 1.3Stabilirea relatiilor dintre factorii de mediu şi diversitatea animalelor; 1.4Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare; 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumii animale; 4.1Exersarea utilizării unor surse de informare Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele: O 1 . Să definească noţiunile de păsări picioroange şi păsări agăţătoare. O 2 . Să recunoască după caracterele distinctive cele două categorii de păsări . O 3 . Să indice mediul de viaţă al berzei şi ciocănitoarei.
Transcript

Proiect didactic

Disciplina: Biologie Clasa: a-VI-a Profesor: Mrneanu Maria Tema: Psri picioroange i agtoareTipul lectiei: comunicare i nsuire de noi cunotineUnitatea colar: coala cu cls.I-VIII,,V.Lucaciu,loc.Lucceni,jud.Satu MareScopul leciei: nsuirea de ctre elevi a unor cunotine despre particularitile alctuirii psrilor picioroange i agtoare i evidenierea adaptrilor acestora la mediul de viaCompetene specifice :1.1Identificarea unor grupe i specii de animale;1.2Recunoasterea alcatuirii generale a animalelor;1.3Stabilirea relatiilor dintre factorii de mediu i diversitatea animalelor;1.4Explicarea structurii i funciilor organismului unor vieuitoare; 2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate explorrii lumii animale;4.1Exersarea utilizrii unor surse de informare Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:O1. S defineasc noiunile de psri picioroange i psri agtoare.O2. S recunoasc dup caracterele distinctive cele dou categorii de psri .O3. S indice mediul de via al berzei i ciocnitoarei.O3. S evidenieze adaptrile acestor psri la mediul de via.O4. S numeasc alte psri nrudite cu barza i ciocnitoarea.Demersul didactica)resurse procedurale: observaia, explicaia,algoritmizarea,conversaia euristic,metoda cubului,problematizarea, nvarea prin descoperireb) resurse materiale: manual, atlas zoologic, psri naturalizate,prezentare power point:Psrile-fiine zburtoare desvrite, retroproiector, laptop,plane ce reprezint barza,ciocnitoarea i alte psri nrudite cu acestea,fie de lucru;c) forma de activitate: frontal, individual ,pe grupeLocul de desfurare: laboratorul de biologieBibliografiePrograma colar;Brnduoiu M., Androne C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica, 1999.Aglaia Ionel, Zoe Partin: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Humanitas Educaional, 2007.

EVENIMENTELE LECIEI

Evenimentul didactic Activitatea de nvareMetode i procedeeevaluare

Ce face profesorul Ce face elevul

1.Moment organizatoric-Se creaz climatul favorabil nceperii orei de biologie.-Profesorul face prezena i noteaz absenii-Elevii se mobilizeaz pentru nceperea orei i ascult ndrumrile i indicaiile date de profesor pentru lecia ce va urma.

2.Reactualizarea cunotintelorSe realizeaz reactualizarea cunotinelor anterioare Psri de curtePrin chestionare oral verific cunotinele din lecia anterioar:-Ce psri de curte am studiat?-Care sunt caracterele generale ale psrilor scurmtoare?-Ce reprezentani cunoatei?-Ce adaptri la mediul acvatic au psrile nottoare -Ce importan au psrile de curte?

Pe baza cunotinelor dobndite elevii rspund oral la ntrebrile adresate de ctre profesor.conversaia comparaiaactivitate frontal

3.Captarea ateniei

Prezint elevilor 2 imagini- cu barza i cu ciocnitoarea, solicitndu-le s le recunoasc i s precizeze dac exist deosebiri

Elevi studiaz imaginile i formuleaz ipoteze

problematizarea

4. Transmiterea

i nsuirea

noilor

cunotine - anun titlul leciei, l scriu pe tabl Psri picioroange i agtoare- comunic clar obiectivele operaionale ale leciei: O1. S defineasc noiunile de psri picioroange i psri agtoare.O2. S recunoasc dup caracterele distinctive cele dou categorii de psri .O3. S indice mediul de via al berzei i ciocnitoarei.O3. S evidenieze adaptrile acestor psri la mediul de via.O4. S numeasc alte psri nrudite cu barza i ciocnitoarea.Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.explicaia

5.Dirijarea nvriiProfesorul explic metoda de predare care va fi folosit metoda cubuluiSe realizeaz un cub pe ale crui fee se noteaz cuvintele:descrie,compar, analizeaz, asociaz, aplic, argumenteaz,Anun tema pus n discuieImparte clasa de elevi n ase subgrupe, fiecare subgrup urmnd s examineze tema aleas din perspectiva cerinei de pe una din feele cubului.Se imparte grupelor cele 6 fie de lucru(anexa 1, 2, 3, 3, 4, 5, 6 La sfrit se completeaz schema leciei pe tablPsri picioroange- Barza Mediul de via: triete pe cmpii mltinoase i pe marginile blilor Este o pasre migratoare,de talie mare, adaptat la viaa semiacvatic.Alctuirea corpului:-cap rotunjit,cioc lung,conic, drept,se continu cu un gt lung, mldios-ciocul i picioarele sunt de culoare roie-portocalie-picioarele lungi,puternice,se termin cu 4 degete,3 ndreptate anterior i unul posterior,unite la baz cu o membran scurt-migreaz toamna datorit schimbrii temperaturii i lipsei de hran Alte picioroange:egreta,strcul,loptarul Psri agtoare -CiocnitoareaMediul de via: triete n pduri,parcuri,livezi,gospodriile oamenilorAdaptri la mediul arboricol:-cioc puternic,drept,conic,limba lung cu periori aspri-picioare puternice,terminate cu4 degete: 2 ndreptate anterior i 2 posterior-gheare lungi,ncovoiate,ascuite la vrf-se aga de scoara copacilor-pasre sedentar,insectivor Alte agtoare:cucul

Se gndesc la rezolvarea fielor de lucru.

Rezolv fiele de lucru

Scriu la sfrit schema lecei n caiete.conversaiaobservaia metoda cubuluiactivitate pe grupuri.

6.Obinerea performaneiInventariaz principalele informaii i solicit elevilor s dea rspunsuri clare pentru a verifica msura n care au fost atinse obiectivele propuse pentru aceast lecieRspund la ntrebri pe baza observailor efectuate n timpul rezolvrii sarcinilor din fielor de lucruActivitate frontal

7.Evaluarea performanei elevilorPrin chestionare oral pe tot parcursul leciei, pe baza fielor distribuite la metoda cubului dar si pe baza verficrii cunotinelor din lecia anterioar.Se gndesc, rspund la ntrebriActivitate frontal

Grupa I Descrie:Fi de activitate

Psri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini video cu cele 2 tipuri de psri Mod de lucru nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru

Observ n imaginile de mai jos psrile studiate

Recunoate aceste animale:descrie forma corpului, mrimea, culoarea penjului

Grupa II Compar: Ce este asemnator, ce este diferitFi de activitatePsri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini video cu cele 2 tipuri de psri Mod de lucru nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru Observ n imaginile de mai jos psrile studiate Recunoate aceste animale, observ alctuirea corpului i compar-le

Completeaz tabelul de mai jos:Psri

Mediul de viaCioculPicioareAripiHrnirea

Barza

Ciocnitoarea

Grupa III Asociaz: La ce te indeamn s gndeti?

Fi de activitatePsri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini video cu cele 2 tipuri de psri

Mod de lucru

nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru Observ n imaginile de mai jos psrile studiate Precizeaz care sunt adaptarile pe care le prezint aceste animale la mediul de via

Completeaz tabelul de mai josAnimalul Mediul de via Adaptri la mediul de via

Barza

Ciocnitoarea

Grupa IV Analizeaz: Spune din ce este fcut

Fi de activitatePsri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini cu cele 2 animale

Mod de lucru nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru Observ n imaginile de mai jos psrile studiate Observ si analizeaz alctuirea corpului, analizeaz penajul, analizeaz membrele

Ce ai constatat?

Grupa V Aplic:

Fi de activitatePsri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini cu cele 2 animale luate n discuie

Mod de lucru nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru Observ n imaginile de mai jos psrile studiate Gndete-te dac exist animale nrudite cu barza i ciocnitoarea, d exemple, caut aceste animale nrudite n atlas

Psri nrudite cu barza:................................................................................................

Psri nrudite cu ciocnitoarea.....................................................................................

Grupa VI Argumenteaz : Fi de activitatePsri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini video cu cele 2 psri luate n discuie

Mod de lucru

nvai prin descoperire

Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza,psri agtoare- ciocnitoarea) Sarcini de lucru Gndete-te i rspunde la ntrebarea de mai jos Barza i ciocnitoarea sunt/ nu sunt animale folositoare ?

Argumenteaz pro sau contra i enumer cteva motive care vin n sprijinul afirmaiei tale !

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Recommended