+ All Categories
Home > Documents > 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

1 Proiect de Lectie Transcurriculara

Date post: 16-Apr-2015
Category:
Upload: madalina-moldovan
View: 53 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
17
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA Clasele I-IV Data: Învăţător: Obiectul: Lectura Subiectul: UN SINGUR PAMANT-o poveste pentru maine Tipul lecţiei: lectie mixta Scopul: Consolidarea deprinderilor de intelegere a unui mesaj citit/ascultat; Formarea unei educaţii şi comportamente ecologice în scopul supravieţuirii naturii şi a omului însuşi ; Imbogatirea cunoştinţelor elevilor despre mediu ; Cunoaşterea rolului determinant al omului în ansamblul componentelor mediului ; Obiective operaţionale: O 1 sa citeasca corect, coerent, expresiv un text la prima vedere; O 2 să formuleze raspunsuri complete despre mesajul citit/ascultat, descriind in cuvinte simple mediul inconjurator; O 3 - să precizeze importanţa mediului pentru oameni şi activităţile lor ; O 4 să identifice cauze ale deteriorarii mediului; O 5 să prezinte efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător; O 6 - să exemplifice masuri de protectie a mediului; O 7 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei; Strategia didactică: mixtă Metode şi procedee: Exerciţiul,conversaţia,explicaţia, munca independentă ,observaţia, PRO sau CONTRA, Palariile ganditoare; Materiale si mijloace de învăţământ: Fişe de lucru , hârtie colorată , placute de polistiren, bolduri, palarii colorate, creioane colorate, pliante, imagini, fotografii; Forme de organizare: frontala, individuala; Temporale: 45 min Bibliografie:
Transcript
Page 1: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA Clasele I-IVData:Învăţător: Obiectul: Lectura Subiectul: UN SINGUR PAMANT-o poveste pentru maineTipul lecţiei: lectie mixta

Scopul: Consolidarea deprinderilor de intelegere a unui mesaj citit/ascultat; Formarea unei educaţii şi comportamente ecologice în scopul supravieţuirii naturii şi a omului însuşi ; Imbogatirea cunoştinţelor elevilor despre mediu ; Cunoaşterea rolului determinant al omului în ansamblul componentelor mediului ;

Obiective operaţionale:O1 – sa citeasca corect, coerent, expresiv un text la prima vedere;O2 – să formuleze raspunsuri complete despre mesajul citit/ascultat, descriind in cuvinte

simple mediul inconjurator; O3 - să precizeze importanţa mediului pentru oameni şi activităţile lor ; O4 – să identifice cauze ale deteriorarii mediului; O5 – să prezinte efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător; O6 - să exemplifice masuri de protectie a mediului; O7 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei;

Strategia didactică: mixtăMetode şi procedee: Exerciţiul,conversaţia,explicaţia, munca independentă ,observaţia, PRO sau CONTRA, Palariile ganditoare;Materiale si mijloace de învăţământ: Fişe de lucru , hârtie colorată , placute de polistiren, bolduri, palarii colorate, creioane colorate, pliante, imagini, fotografii;Forme de organizare: frontala, individuala;

Temporale: 45 min

Bibliografie:

1.*** - Curriculum naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998;2. „Ecologie şi protecţia mediului” , Mirela Mazilu Editura Mirton , Timişoara 2003 .3.*"Educatie si dezvoltare profesioala”, Valentin Dogaru-Ulieru;Luminita Draghicescu(coord.),Editura Scrisul Romanesc,Fundatia-Editura,2011;4. Predarea orientată după necesiţile copilului”-Kate Burke Walsh, C.E.D.P. STEP BY STEP;5. „Teoria şi metodologia curriculum-ului”-Virgil Frunza, Editura Muntenia, Constanţa, 2003;

Page 2: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţieiOb.op.

Conţinut instructiv - educativStrategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de învăţare

Forme de organizare

1. Momentul organizatoric

Se organizează colectivul de elevi prin asigurarea liniştii şi disciplinei în sala de clasă.Se pregătesc rechizitele şi materialele didactice necesare desfăşurării lecţiei de lectura .Se aşează materialul didactic la vedere , pe tablă pe panouri .

Se verifică prezenţa

conversatia

caiete, polistiren

fise de lucruhartie albasi colorata

activitatefrontală

2.Verificareatemei

Se va verifica frontal si individual, calitativ si cantitativ tema scrisa, cinci propozitii despre curiozitati din lumea animalelor.

conversatia caietele de teme

tema de casa

3.Captareaatentiei

Se va citi lectura “ Povetele izvorului “,apoi se va purta o discutie despre invataturile pe care trebuie sa le ia oamenii de la natura.

conversatiaexpunerea

LecturaPOVETELEZVORULUI

chestionarea orala

4. Anuntarea titlului lectiei

Pornind de la mesajul textului citit anterior va fi anuntat titlui lectiei: “Un singur pamant - o poveste pentru maine”. Elevii vor fi informati ca in lectia de astazi vom consolida deprinderile de lectura si de intelegere a unui mesaj citit-clasele II-IV, ascultat-clasa I, dezvoltandu-ne cultura generala si formandu-ne comportamente ecologice.

conversatiaexplicatia caietele de

clasa

activitatefrontală

5. Dirijarea invatarii O 1 Elevii vor citi in gand lectura”Un singur pamant”si

fiecare din ei va primi un rol conform metodei”Palariile ganditoare”(Anexa).

Elevii clasei I vor rasfoi pliante/imagini/fotografii cu

muncaindependenta

LecturaUn singur

pamant

pliante

activitateindividuală

observare sistematică

Page 3: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

O 1

O 4O 5

O 6

O 2O 3O 4O 5O 6

diferite catastrofe naturale: cutremure,inundatii, eruptii vulcanice, alunecari de teren, incendii de paduri si vegetatie, defrisari masive,etc.

*Se incepe discutia despre mediu cu metoda PRO si CONTRA care presupune comentarea unor propozitii scrise pe norisori propuse spre lecturare de catre elevi- factori/actiuni care degradeaza mediul inconjurator, (Anexa) ale caror raspunsuri vor fi asezate la rubrica PRO sau CONTRA, pe un panou realizat pe o placuta de polistiren.Raspunsurile elevilor mai pot genera un moment de schimburi de replici si explicatii ale mele si ale colegilor, ale caror pareri vor fi luate in considerare.

*Se trece la analiza activitatii independente:discutii pe baza lecturii citite conform metodei „Palariilor ganditoare”.Vor fi ascultate parerile elevilor despre situatia prezentata din mai multe perspective(Anexa).

*Elevii de clasa I decupeaza flori de hartie dupa sabloane, carora le contureaza petalele.

PRO/CONTRA

conversatiaexplicatia

Palariile ganditoare

munca independenta-trasare dupa

sablon-decupare-conturare

imagini fotografii

placuta de polistiren

hartie coloratabolduri

palarii din hartie

fisa de lucru/sarcina

fiecarui elev

foarfecihartie albamarkere

activitateindividuala

activitate frontala

activitatefrontala

activitateindividuala

chestionarea orala

observare sistematică

Rezultatele activitatii-

florile decupate

6. Fixare si cosolidare

O 2O 3

* Iau o cutie in care asez niste bilete pregatite dinainte, cu un joc de imaginatie:

conversatiaCutie din

plasticJetoane din

activitatefrontala/

individualatema de

lucru

Page 4: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

O 4O 6

a)Ce planta/animal ai vrea sa fii/sa nu fii si de ce? (Daca n-ai fi om si ai fi alta vietuitoare).b)Unde ai vrea/nu ai vrea sa traiesti pe Pamant?De ce?(adica in ce loc, zona de pe Pamant).Elevii nu se semneaza pe fisele de raspuns .Eu voi da citire celor scrise.

* B) Realizam un copacel al asteptarilor-le spun elevilor ca el este mesagerul Pamantului catre noi;- pe o placuta de polistiren am in clasa realizat un copacel; Elevii de clasa I au decupat flori pe ale caror petale elevii cei mari vor scrie indemnuri ecologice;-prindem cu bolduri florile cu mesajele mai interesante in copacelul asteptarilor;

Jocul didactic

jocul didactic

hartie10/10 cm

placuta de polistirenbolduri

activitate frontala/

individuala

Raspunsurile inscrise pe

jetoane

Rezultatele activitatii-mesajele

ecologice de pe florile decupate

7. Apreciere si notare

*Voi face aprecieri despre desfăşurarea lecţiei.*Voi acorda calificative elevilor care s-au evidenţiat pe parcursul orei prin răspunsurile lor.

conversatia activitatefrontala

8. Tema pentru acasa

*Argumentati in cate o propozitie ce s-ar intampla daca :

- fiecare ar rupe câte o creangã de copac- fiecare ar rupe câte o floare- fiecare ar omorî câte un animal- fiecare ar lãsa câte o sticlã, o hârtie, o conservã în pãdure- fiecare ar arunca câte un bolovan în lac- fiecare şi-ar scrie numele pe un copac sau pe o stâncã.

explicatia fisa de lucru activitatefrontala

Page 5: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

UN SINGUR PĂMÂNT

O poveste pentru mâine

A fost odată un oraş în inima Americii în care toate vieţuitoarele păreau să traiască în armonie cu cele din jur.Oraşul se afla în mijlocul unor ferme prospere , cu lanuri de grâu şi dealuri cu livezi de unde, primăvara,nori albi de flori erau purtaţi de vânt peste câmpurile verzi. Toamna , stejarii, arţarii, mestecenii dădeau la iveală o revărsare de culori care se învăpaiau şi licăreau peste o perdea de conifere.Atunci, vulpile lătrau pe dealuri şi cerbul străbătea tăcut câmpiile, pe jumătate ascuns în ceţurile dimineţilor de toamnă.

În lungul drumurilor, dafinul, călinul şi aninul, ferigile mari şi florile sălbatice încântau ochiul călătorului tot timpul anului.Chiar şi iarna, marginile drumurilor erau pline de frumuseţe, cu păsări nenumărate venind să ciugulească grăunţele şi seminţele din vârfurile uscate ale tufelor răsărite deasupra zăpezii.

Regiunile de la ţară erau, de fapt, faimoase pentru abundenţa şi varietatea păsărilor, iar potopul de păsări migratoare se revarsa primăvara şi toamna, oamenii veneau de la mari distanţe să le vadă.

Alţii veneau să pescuiască în râurile care curgeau repezi şi reci din dealuri şi aveau iazuri umbroase.

Apoi o stranie nenorocire s-a furişat în regiune şi totul a început să se schimbe.O vrajă diavolească s-a instalat în aşezare:boli misterioase au măturat stoluri de păsări; pui, vite şi oi s-au îmbolnăvit şi au murit.Pretutindeni plutea umbra morţii. Doctorii de la oraş erau din ce în ce mai nedumeriţi de noile feluri de boli ale pacienţilor lor.

Au urmat căteva morţi neaşteptate şi neexplicate , nu numai printre adulţi, ci chiar printre copii, care cădeau dintr-o dată în timpul jocului şi mureau după câteva ore.

O tăcere neînţeleasă a cuprins tot ţinutul. Păsările -de pildă- unde disparuseră? Mulţi oameni vorbeau de ele uimiţi şi neliniştiţi. Locurile unde li se dădea mâncare, în fundul ogrăzii, erau pustiu. A fost atunci o primavară fără cântec. Merii înfloreau, dar albinele nu mai zumzăiau printre flori şi, în lipsa polenizării, n-au mai dat rod. Marginile drumurilor atât de atrăgătoare altădată, erau potopite acum de o vegetaţie cafenie şi veştedă, de parcă ar fi fost arsă de foc.

Şi aici era tăcerea, şi de aici dispăruse orice vietate.Nici o vrajă, nici o acţiune duşmănoasă nu redusese la tăcere viaţa în această

lume îndurerată.Oamenii o făcuseră.Oraşul acesta nu există de fapt, dar se poate afla cu uşurinţă într-o mie de

părţi ale Americii sau în altă zonă a lumii. Nu cunosc nici o aşezare care să fi trecut prin experienţa nenorocirilor pe care le-am descris.

Dar fiecare din aceste dezastre s-a întâmplat undeva, iar mai multe aşezări au avut de suferit mai multe asemenea nenorociri.

Un spectru înfiorător s-a strecurat printre noi aproape neobservat, iar această tragedie pe care am imaginat-o poate lesne deveni realitate.

Rachel Carlson,Silent Spring,Primăvara tăcută,A Fawcet Crest Book, 1962

Page 6: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

PĂLĂRIILE GÂNDITOARE

Pălăria albă-informează, prezinţi pe scurt, corect, subiectul povestirii;ROLUL DE DETECTIV-povesteşti faptele şi întâmplările pe care le-ai citit;

Pălăria roşie-spune ce simţi, prezinţi ce ţi-a plăcut, ce te-a emoţionat ;ROLUL DE SPECTATOR ÎNTR-O SALA DE JUDECATĂ-îţi prezinţi gândurile, părerile, impresiile pe care ţi le-a făcut citirea acestui text ;-te pui tu în situaţia că ai fi locuitor din acea zonă sau te gândeşti că ţie ţi s-a întâmplat aşa sau tu ai fi provocat acele lucruri rele ;

Pălăria neagră-pericole, riscuri, aspecte negative, prezinţi defectele, faptele negative;ROLUL DE PROCUROR-povesteşti care sunt relele, faptele greşite, ce s-a întâmpat de s-a ajuns pâna la această situaţie;şirul de situaţii care au determinat o asemenea stare de lucruri;-spui tot ce au facut rău oamenii de s-a ajuns acolo, cum a fost posibil aşa ceva, nici nu puteau avea altfel de urmări faptele rele ale oamenilor;

Pălăria galbenă- aspecte pozitive,prezinţi calităţile şi aspectele pozitive; ROLUL DE AVOCAT AL APĂRĂRII-spui tot ce este bun, cum se poate întoarce situaţia, cum se pot rezolva toate ca să fie toată lumea mulţumită;-găseşti partea bună a lucrurilor, nu intri în panică, găseşti o soluţie, nu laşi tristeţea să te copleşească;

Pălăria verde- creativă; încerci să schimbi anumite împrejurări din povestire;ROLUL DE JURNALIST ÎN PRESA DE SCANDAL- cauţi un alt final, un alt şir al întâmplărilor, altă turnură pe care o puteau lua lucrurile dacă nu era aşa şi era altfel;-te gândeşti cum s-ar fi sfârşit dacă era altfel situaţia;

Pălăria albastră- argumentează;cataloghează faptele şi întâmplările; ROLUL DE JUDECĂTOR- tragi o concluzie, spui un verdict final, laşi treburile rezolvate,dai o soluţie , găseşti vinovaţi, eşti clar, concis;

Page 7: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

LecturăPOVEŢELE IZVORULUI

Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra izvorului cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...

- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.

- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"

- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"

- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."

* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate?

Page 8: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

TEMA DE LUCRU PENTRU ACASĂ

Argumentaţi în câte o propoziţie ce s-ar întampla dacă :

- fiecare ar rupe câte o creangã de copac- fiecare ar rupe câte o floare- fiecare ar omorî câte un animal sau ar arunca oul unei păsări- fiecare ar lãsa câte o sticlã, o hârtie, o conservã în pãdure- fiecare ar arunca câte un bolovan în lac- fiecare şi-ar scrie numele pe un copac sau pe o stâncã

PRO sau CONTRA?

1. Aerul din pădure nu este mai curat şi mai bogat în oxigen decât

în oraşe .

2. În păduri nu există poluare deoarece nu circulă maşini, nu sunt

uzine.

3. În oraşe există mai multe spaţii verzi .

4. Ciocănitoarea „doctorul pădurii” îmbolnaveşte copacii.

5. Tăierea abuzivă a pădurilor nu are ca efecte dispariţia unor

plante , dispariţia unor animale .

6. Alunecări de teren se produc în zonele în care s-au facut tăieri

masive de păduri .

7. Secetele îndelungate nu au legătură cu micşorarea suprafeţelor

împădurite .

8. Creşterea cantităţii de dioxid de carbon se datorează împuţinării

arborilor .

9. Facem focul unde dorim când mergem la iarbă verde în pădure .10. Tăiem copaci sau arbuşti indiferent dacă sunt verzi sau

uscaţi .11. Aruncăm resturi menajere la întâmplare .12. În excursii avem voie sã facem orice.

Page 9: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

13. Sticlele de plastic şi gunoaiele înfrumuseţeazã natura.14. Detergentul polueazã solul şi apa.15. Focul lãsat nesupravegheat poate aprinde pãdurea.16. Viperele nu trebuie omorâte .17. Animalelor din pãdure le plac strigãtele, muzica şi zgomotul

motoarelor.18. Dacã îţi scrii numele în coaja unui copac, îl rãneşti.

Page 10: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

PRO/CONTRA-Enunturile despre mediu care au fost comentate

Page 11: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

“COPACELUL ASTEPTARILOR”-MESAGERUL PAMANTULUI CATRE COPII- Activitate independenta- Elevii au primit flori pe care au inscris mesaje ecologice

Page 12: 1 Proiect de Lectie Transcurriculara

PALARIILE GANDITOARE-se vor da elevilor pentru a analiza din mai multe unghiuri situatia prezentata in povestirea”UN SINGUR PAMANT”


Recommended