+ All Categories
Home > Documents > Proiect Did. Lb. Romana

Proiect Did. Lb. Romana

Date post: 17-Dec-2015
Category:
Upload: dcooana29
View: 31 times
Download: 4 times
Share this document with a friend
Description:
invatamant primar
16
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Milcovul DATA: 29. IV. 2014 CLASA: a IV-a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Lumea necuvântătoarelor“ SUBIECTUL LECŢIEI: Predicatul verbal TIPUL LECŢIEI: fixare şi sistematizare PROF. ÎNV. PRIMAR : Şerbu Loredana- Narcisa OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : 2.5 → să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de construcţie a comunicării studiate; 3.6 → să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate; 4.1 → să aplice în mod conştient regulile de ortografie şi de punctuaţie; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: O1 – să identifice predicatele verbale dintr-un text; O2 – să completeze proverbele cu predicate verbale potrivite; O3 – sǎ transforme propoziţii dezvoltate în propoziţii simple;
Transcript

DESCRIE

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial MilcovulDATA: 29. IV. 2014CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

UNITATEA DE NVARE: Lumea necuvnttoarelorSUBIECTUL LECIEI: Predicatul verbalTIPUL LECIEI: fixare i sistematizare

PROF. NV. PRIMAR : erbu Loredana- NarcisaOBIECTIVE DE REFERIN:

2.5 s integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elementele de construcie a comunicrii studiate;3.6 s recunoasc n textele studiate elementele de construcie a comunicrii nvate;4.1 s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul leciei elevii trebuie:

O1 s identifice predicatele verbale dintr-un text;O2 s completeze proverbele cu predicate verbale potrivite;O3 s transforme propoziii dezvoltate n propoziii simple;O4 s formuleze enunuri cu predicate verbale exprimate prin verbe la diferite timpuri, persoane i numere;O5 s analizeze predicatele, preciznd verbul, timpul, persoana i numrul acestora. STATEGII DIDACTICE:

1. METODE I PROCEDEE: conversaia, metoda ciorchinelui, explicaia, problematizarea, exerciiul.2. MIJLOACE DE NVMNT: rebus, culegere de exerciii, plan cu ciorchinele Predicatul plan cu exerciii, fie de lucru.3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.EVALUARE: oral, scris.

DURATA: 50 MIN.

BIBLIOGRAFIE:

Carmen Iordchescu, Exerciii de limba romn pentru clasele II-IV, Editura Carminis, Piteti, 2007. Silvia Nu -Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Editura Aramis, Bucureti, 2000

M.E.C-Programa colar clasele a III-a i a IV-a, Bucureti, 2004.

T. Piil,C. Mihilescu, Limba i literatura romn manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis 2000, Bucureti, 200

ETAPELE LECIEIOB.

OPERAIO-NALECONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGII DIDACTICEMETODE I MIJLOACE FORME

PROCEDEE DID. DE ORG.EVALUARE

1. Moment organizatoric Pregtesc materialele didactice necesare desfurrii optime a leciei de limba i literatura romn.activ. frontal

2. Verificarea temei Verific tema calitativ i cantitativ prin citirea oral de ctre elevi, fac aprecieri, se corecteaz eventualele greeli.

conversa-ia caietele eleviloractiv. frontaloral

3. Captarea ateniei *Elevii sunt solicitai s completeze un rebus folosind cunotine referitoare la prile de vorbire i prile de propoziie studiate. Pe verticala A-B vor descoperi numele prii de propoziie pe care o vom recapitula astzi: PREDICATUL.(ANEXA 1)

exerciiul

rebus

activ. individualactiv.

frontaloral

scris

4. Anunarea titlului

i a

obiectivelor

leciei5. Reactualizarea cunotinelor nvate anterior6. Dirijarea nvrii7. Obinerea performanei

i

evaluarea8. Tema pentru acas.O4

O2

O4

O3

O4

O1,

O5

O1 -Nu ntmpltor ai obinut Predicatul pe verticala A-B, deoarece astzi la ora de limba romn vom recapitula partea de propoziie numit Predicatul.- n cadrul acestei lecii va trebui s identificai predicatele verbale dintr-un text, s completai enunuri cu predicate verbale potrivite, s formulai enunuri cu ajutorul unor predicate verbale la diferite timpuri, persoane i numere i s analizai un predicat. Cu ajutorul planei Predicatul verbal -ciorhinele elevii vor rspunde la cteva ntrebri referitoare la categoriile gramaticale ale predicatului. Pe msur ce rspund, sub form de surpriz, vor descoperi rspunsurile i pe plan. ( ANEXA 2) Voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri:

- Ce este predicatul verbal? Prin ce este el exprimat?

- La ce ntrebri rspunde? - Ce loc ocup n propoziie? - Dai exemple de propoziii n care predicatul verbal s fie la nceputul propoziiei/la mijloc/ la sfrit.

- Cnd ndeplinete verbul a fi funcia de predicat verbal? Dai exemple!- Ce legtur este ntre subiect i predicat?

- Cte predicate poate avea o propoziie?- Ce este propoziia simpl? Dai exemple!

- Ce este propoziia dezvoltat? Dai exemple! - S formuleze cineva o propoziie simpl n care predicatul s fie exprimat prin verb la persoana a II-a, timp prezent, numrul singular!

- S formuleze cineva o propoziie dezvoltat n care predicatul s fie exprimat prin verbul a citi, timp trecut, persoana a III-a, numrul plural! Copiii deschid caietele i vom rezolva att la tabl ct i pe caiete, n scris i oral, cteva exerciii.1. Completeaz proverbele cu predicate verbale potrivite. Cine ........ carte ..........parte. Minciuna .......... picioare scurte. Buturuga mic .. carul mare. Prietenul adevrat, la nevoie ... Vorba dulce mult ............... .

2. Formulai enunuri n care cuvintele poart i car s aib, pe rnd, funcie de subiect i de predicat. (oral) 3. Transform propoziiile dezvoltate n propoziii simple.

Toamna cea darnic a sosit din nou.Florile cu mireasm mbietoare s-au uscat.Psrile guree pleac n rile calde.

4. Formulai propoziii dup schemele:a) S + P subst. propriu verb timp prezent

b) P + S

verb timp viitor pron. de politee

5. Subliniai cu o linie i apoi analizai predicatele:

Furtuna a izbucnit. Salcmii se ndoaie amenintori. Oare vijelia va smulge iglele de pe cas?

Copiii vor primi ca tem o fi de lucru prin care s-i fixeze cunotinele despre predicatul verbal.(ANEXA 3 )* Se fac aprecieri asupra modului n care elevii au participat la lecie.

explicaia

metoda ciorchine-lui

conversa-ia

explicaiaexerciiulproblemati-zareaexerciiul

exerciiul

exerciiul

problemati-zareaexerciiulexerciiul

Plana

cu

Predicatul-ciorhine-leplan cu exerciiiplan cu exerciiiCulegerea cu exerciii

plan cu exerciiifie de lucru

activ. frontal

Activ. frontal

Activ. frontal

Activ. frontal

Activ. frontal

Activ.indivi-dualActiv.indivi-dualActiv.indivi-dual

oral

oralscrisscris

ANEXA 1

REBUS

A

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

B

1. Pomii nfloresc. este o propoziie ...............

2. Exprim aciunea, starea sau existena.

3. Exprim nsuirea unui obiect.4. Pronume personal de politee, pers. a II-a, nr. sg.5. Denumete fiine, lucruri sau fenomene ale naturii.6. Cuvntul birou este un substantiv ...............

7. Exprim numrul sau ordinea obiectelor .

8. Se acord n numr cu predicatul.9. Partea de vorbire care ine locul unui substantiv.10. Propoziia Mirosul suav al florilor ne umplea sufletul de linite i pace este o propoziie ...............

A-BPARTE PRINCIPAL DE PROPOZIIEANEXA 2 CE FACE? CE A FCUT? CE VA FACE?

NTREBRI

PREDICATUL POZIIA N CADRUL VERBAL PROPOZIIEI

SE ACORD N PARTEA DE VORBIRE

NUMR CU PRIN CARE ESTE EXPRIMAT

ANEXA 3

Numele i prenumele: ............................................ Data: ......................

PREDICATUL VERBAL

FI DE LUCRU (1) 1. Subliniaz predicatele verbale din textul urmtor:

a) Motocel umbla pe crarea din pdure. Deodat se opri. Art cu braul spre un copac. Strig de bucurie:

- Am vzut o veveri!

Cutarm cu privirea micul animal.

2. ncercuiete forma corect a predicatelor verbale:

Buctarul gtesc/gtete.

Zidarii construiete/construiesc.

Psrelele zboar/zbor.

Copiii merge/ merg.

3. Gsete alte variante pentru urmtoarele propoziii:

Florile se ofilesc n ghiveci.

Florile _______________________ n ghiveci.

Noi cltorim n vacan.

Noi _____________________ n vacan.

4. Scrie predicate verbale potrivite pentru urmtoarele propoziii:

Pasrea _____________ spre soare. Rul ___________ cu repeziciune.

Frunzele copacilor _________ pe solul umed. Vulpea ________ n vizuin.

5. Alctuiete propoziii cu predicate exprimate prin verbe:

a) persoana I, numrul plural, timp viitor;________________________________________________________b) persoana a II a, numrul singular, timp trecut;________________________________________________________6. Analizeaz predicatele verbale din propoziiile:

Vntul sufl cu putere. Zpada a acoperit pmntul. Copiii vor merge la sniu.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANEXA 4Numele i prenumele: ............................................ Data: ......................

PREDICATUL VERBAL

FI DE LUCRU (2)1. Subliniaz predicatele verbale din textul urmtor:

a) Motocel umbla pe crarea din pdure. Deodat se opri. Art cu braul spre un copac. Strig de bucurie:

- Am vzut o veveri!

Cutarm cu privirea micul animal.

2. ncercuiete forma corect a predicatelor verbale:

Buctarul gtesc/gtete.

Zidarii construiete/construiesc.

Psrelele zboar/zbor.

Copiii merge/ merg.

3. Scrie predicate verbale potrivite pentru urmtoarele propoziii:

Pasrea _____________ spre soare. Rul ___________ cu repeziciune.

Frunzele copacilor _________ pe solul umed. Vulpea ________ n vizuin.

4. Unete cuvintele din prima coloana cu cele din a doua coloan, pentru a forma propoziii.

Petric ciripesc.

Psrile apa

Copiii sare

Mingea soarele.

Apare merg

Curge nva

LA NCEPUTUL

PROPOZIIEI

VERB

SUBIECTUL

Mutulic nu a tiut s rezolve aceste exerciii. Vrei s l ajui tu?

Mulumesc pentru ajutor!

Mutulic nu a tiut s rezolve aceste exerciii. Vrei s l ajui tu?

Mulumesc pentru ajutor!

LA SFRITUL

PROPOZIIEI

LA MIJLOCUL

PROPOZIIEI


Recommended