+ All Categories
Home > Documents > Proiect de Lectie

Proiect de Lectie

Date post: 10-Apr-2016
Category:
Upload: cuzmin
View: 121 times
Download: 3 times
Share this document with a friend
Description:
Stiinte ale naturii
8
PROIECT DE LECTIE CLASA: a III-a D OBIECTUL:Stiinte ale naturii SUBIECTUL:Plante si animale TIPUL LECTIEI:consolidare OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1.-sa recunoasca si a diferentieze componentele de natura stiintifica din mediul apropiat; 1.3.-sa comunice,in forme diverse,observatiile si comparatiile asupra corpurilor din natura; 2.1.-sa inregistreze,in forma grafica,observatiile facute asupra unor fenomene si procese din mediul apropiat; 3.1.-aplicarea observatiei ca demers al cunoasterii de tip stiintific. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-Sa defineasca notiunea de vegetatie,mediu inconjurator; O2-Sa clasifice animalele in domestice si salbatice; O3-Sa grupeze plantele in cultivate si salbatice,pe baza reactualizarii informatiilor anterior dobandite; O4-Sa cunoasca foloasele pe care le are omul de la plante sau animale; O5-Sa participle cu interes la lectie. METODE SI PROCEDEE: explicatia,conversatia,problematizarea,activitatea independenta,observatia dirijata,exercitiul. MIJLOACE DE INVATAMANT: plansa cu rebus,planse cu plante si animale,jetoane pentru activitatea pe grupe,fise de evaluare FORME DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,individual INTERVENTIA INV.:permanenta TIMP:1 ora
Transcript
Page 1: Proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a III-a DOBIECTUL:Stiinte ale naturiiSUBIECTUL:Plante si animaleTIPUL LECTIEI:consolidare

OBIECTIVE DE REFERINTA:1.1.-sa recunoasca si a diferentieze componentele de natura stiintifica din mediul apropiat;1.3.-sa comunice,in forme diverse,observatiile si comparatiile asupra corpurilor din natura;2.1.-sa inregistreze,in forma grafica,observatiile facute asupra unor fenomene si procese din mediul apropiat;3.1.-aplicarea observatiei ca demers al cunoasterii de tip stiintific.

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-Sa defineasca notiunea de vegetatie,mediu inconjurator;O2-Sa clasifice animalele in domestice si salbatice;O3-Sa grupeze plantele in cultivate si salbatice,pe baza reactualizarii informatiilor anterior dobandite;O4-Sa cunoasca foloasele pe care le are omul de la plante sau animale;O5-Sa participle cu interes la lectie.

METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,problematizarea,activitatea independenta,observatia dirijata,exercitiul.

MIJLOACE DE INVATAMANT:plansa cu rebus,planse cu plante si animale,jetoane pentru activitatea pe grupe,fise de evaluare

FORME DE ORGANIZARE:frontal,pe grupe,individual

INTERVENTIA INV.:permanentaTIMP:1 ora

Page 2: Proiect de Lectie

Etapele lectiei Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Stabilesc linistea in randul elevilor.Pregatesc materialele necesarelectiei.

Pregatesc materialele necesare lectiei.

Discutii pregatitoare

Se realizeaza prin prezentarea unui rebus(anexa 1)Adresez elevilor urmatoarele intrebari:-Ce ati obtinut pe verticala A-B?

-Exista vreo legatura intre acestedoua cuvinte?Care este aceasta?

-Plantele si animalele sunt importante pentru om?

Completeaza rebusul.

Raspund la intrebari

-Am obtinut doua cuvinte:plante si animale.-Da.Plantele si animalele se afla in stransa legatura unele cualtele pentru ca animalele se hranesc cu plante,iar semintele plantelor sunt imprastiate de pasari,insecte si astfel se inmultesc.

-Da.Omul se hraneste si cu plante si cu produse obtinute de la diferite animale.

jocdidactic

conversatia

explicatia

Frontal

frontal

frontal

Page 3: Proiect de Lectie

-Cum se hraneau oamenii la inceputuri?

-La inceputuri,omul a gasit in natura cele necesare vietii.In prezent,omul foloseste bogatiile naturii:energie,pamant si animale.

Captarea atentiei

Prezint elevilor doua planse cu plante si animale(anexa 2)Adresez elevilor intrebari:-Ce observati in partea stanga a paginii?

-Care e diferenta dintre plantele salbatice si cele cultivate?-Ce alcatuiesc totalitatea plantelor de pe glob?

Cer elevilor sa enumera plantele depe plansa.-Ce observati in partea dreapta a plansei?

-Care e diferenta

Observa plansasi raspund la intrebari

-Noi observam plante salbatice si plante cultivate.-Plantele salbatice nu sunt cultivate de om.-Totalitatea plantelor de pe glob alcatuiesc vegetatia.Enumera plantele.

Noi observam animale domestice si salbatice.-Animalele salbatice isi

observatia

conversatia

individual

frontal

Page 4: Proiect de Lectie

dintre animalele domestice si cele salbatice?

Cer elevilor sa enumere animalele din imagine.

gasesc singure hrana si adapost.Enumera animalele.

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Astazi,la ora de stiinte,vom discuta despre plante si animale.Va trebui sademonstrati ca stiti sa le clasificati,sa lerecunoasteti si ca stiti unele caracteristici ale acestora.

Recepteaza subiectul lectiei si obiectivele operationale.

conversatia frontal

Dirijarea consolidarii

Clasa va fi impartitape doua grupe de elevi.Pe catedra sunt imprastiate jetoane cu animale domestice si salbatice.Elevii vor veni pe rand (cate unul de lafiecare echipa)si voraseza jetonul ales intabel.Cer elevilor cateva informatii despre animalele din imagini:-Cum erau animalele la inceputul existentei omului?-De ce a domesticit omul animalele?

Elevii sunt organizati pe doua grupe.Realizeaza jocul.

Raspund la intrebari:

-Animalele erau salbatice.

-Pentru foloaseleobtinute de la

exercitiul

conversatia

pe grupe

frontal

Page 5: Proiect de Lectie

-Care au fost primele animale domesticite?

-Cunoasteti animalede la noi din tara care sunt pe cale de disparitie?Completez cu informatii.Cer elevilor sa resolve cerintele unei fise,,Alege varianta corecta de raspuns”(anexa 3)Se comenteaza raspunsurile.

ele.-Primele animaledomesticite au fost oile.-Da,capra neagra,vulturul,soimul.

Asculta cu atentie.Rezolva cerinta fisei.

Participa la verificare.

conversatia

explicatia

exercitiul

frontal

frontal

individual

Evaluarea lectiei

Se va realize cu ajutorul fisei de evaluare(anexa 4)

Completeaza fisele de evaluare

exercitiul individual

Incheierea lectiei

Realizez aprecieri generale si individuale asupra comportamentului de pe parcursul lectiei.

Participa la realizarea aprecierilor.

aprecierea frontal

ANEXA 3

Alege varianta corecta de raspuns:

1.Marul este planta…a) salbatica;

Page 6: Proiect de Lectie

b)cultivata.

2.Vegetatia de balta se gaseste…a) pe pantele muntilor;b) in preajma baltilor.

3.Inul si canepa se cultiva pentru…a) hrana;b) confectionarea obiectelor de imbracaminte.

4.Cerealele si legumele se cultiva in special…a) in zona de deal;b) in zona de campie.

5.Vita-de-vie este o planta…a) cultivata;b) salbatica.

6.Garoafa se cultiva pentru…a) confectionarea obiectelor de imbracaminte;b) pentru aer curat si frumusete.

ANEXA 4Fisa de evaluare

1.Completeaza propozitiile:

a) Porcul este un animal……….b) De la gaina folosim………….

Page 7: Proiect de Lectie

c) Porumbul este o planta………

2.Grupeaza urmatoarele animale in salbatice si domestice :caine,urs,vulpe,veverita,cal,oaie.

Animale domestice Animale salbatice

3.Numeste vietuitoarele din descrieri:

a) are corpul acoperit cu blana deasa,de culoare maronie;vara cauta zmeura,iar iarna hiberneaza.

b) creste in zonele montane;are trunchiul drept si frunzele in forma de ace.

4.Descrie vietuitoarea din imagine:

Page 8: Proiect de Lectie

Recommended