+ All Categories
Home > Documents > rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi...

rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi...

Date post: 29-Jul-2020
Category:
Upload: others
View: 7 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
21
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare: Statul medieval Lecţia: Formarea şi expansiunea Imperiului otoman Tipul lecţiei: predare-învăţare Durată: 50 min. Locaţie: sala de clasă Competenţa generală: 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice. Competenţe specifice: 1.1 Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală. 3.2. Descrierea unui fapt istoric din Evul Mediu utilizând informaţii din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere. Obiectivele lecţiei: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: Să utilizeze termenii şi noţiunile istorice în construcţii orale / scrise în mod adecvat sultan, ieniceri, spahi, cruciadă antiotomană, islam, djihad, Casa Păcii, Casa Războiului Să identifice cel puţin o cauză a expansiunii otomane şi direcţiile acesteia Să descrie organizarea Imperiului otoman Să recunoască cel puţin două figuri ale sultanilor care s-au luptat cu domnitorii români indicând o bătălie şi rezultatul acesteia. Resurse: manualul pp. 67-72, tabla, magneţi Strategii didactice: Metode, procedee, tehnici: explicaţia, expunerea, conversaţia euristică, demonstraţia, problematizarea
Transcript
Page 1: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate”Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare: Statul medievalLecţia: Formarea şi expansiunea Imperiului otomanTipul lecţiei: predare-învăţareDurată: 50 min.Locaţie: sala de clasă

Competenţa generală: 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

Competenţe specifice: 1.1 Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală.3.2. Descrierea unui fapt istoric din Evul Mediu utilizând informaţii din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.

Obiectivele lecţiei: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: Să utilizeze termenii şi noţiunile istorice în construcţii orale / scrise în mod adecvat sultan,

ieniceri, spahi, cruciadă antiotomană, islam, djihad, Casa Păcii, Casa Războiului Să identifice cel puţin o cauză a expansiunii otomane şi direcţiile acesteia Să descrie organizarea Imperiului otoman Să recunoască cel puţin două figuri ale sultanilor care s-au luptat cu domnitorii români

indicând o bătălie şi rezultatul acesteia.

Resurse: manualul pp. 67-72, tabla, magneţiStrategii didactice:

Metode, procedee, tehnici: explicaţia, expunerea, conversaţia euristică, demonstraţia, problematizarea

Mijloace de învăţământ: Harta Europei în sec XIV-XVI, imagini, extensie Modalităţi de organizare a instruirii: activitate frontală, individuală

Bibliografie: Sourdel D., Sourdel-Thomine J., Civilizaţia Islamului Clasic, Editura Meridiane, Bucureşti,

1975 Ochescu, M., ISTORIE. Caiet pentru clasa a VI-a, Editura Art Educaţional, Bucureşti, 2015.

Page 2: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

SCHEMA LECŢIEI

Imperiul otoman

1. Formare- În sec XIII în Asia Mică sub conducerea lui Osman I ( a funcţionat până în 1920)- Sultan = om puternic- Imperiul otoman = Înalta Poartă

2. Cauzele extinderii- Anarhia din Peninsula balcanică- Superioritatea armatei otomane: ieniceri, spahi, akingi, galere- Eşecul statelor creştine de a organiza cruciade de stopare şi alungare a otomanilor

3. Direcţii- Peninsula balcanică – 1354 cuceresc oraşul Gallipoli- Europa centrală- Asia

4. Organizare- Capitale: Bursa, Edirne (Adrianopol), Constantinopol = Istanbul- Religie islamică = împart lumea în două case: Casa Păcii (musulmani) şi Casa

Războiului (nemusulani)- Este împărţit în provincii (paşalâcuri) ex. paşalâcul Timișoarei, al Budei, Rumelia,

Bosnia, Silistra, Podolia, Egipt, Bagdad, Anatolia etc.- Teritoriile de la marginea imperiului sunt sub suzeranitate otomană = plătesc tribut

o Tributul era în bani, produse (cai, oi, grâu, miere), „sânge”

5. Sultani- Baiazid I Fulgerul (1389-1402) – î de Mircea cel Bătrân la Rovine 1395- Mohamed al II-lea (1451-1481)

o Cucereşte Constantinopolul (Imperiul bizantin) – 1453o î la Belgrad de Iancu de Hunedoara – 1456o î la Târgovişte de Vlad Ţepeş -1462o î la Vaslui de Ştefan cel Mare 1475 – v la Războieni 1476

- Soliman Magnificul (1520-1566)o Apogeul imperiuluio Cucereşte Belgrad şi Ungaria, Rodos, Persia, Africa de Nord

- Mohamed al III-lea (1595-1603)o Î de Mihai Viteazul la Călugăreni 1595 (Sinan Paşa)

Page 3: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

FIŞĂ DE LUCRU nr. 1

Citiţi cu atenţie textul referitor la cucerirea Constantinopolului şi răspundeţi întrebărilor.

Pătrunzând înăuntru şi răspândindu-se de la poarta lui Charsias până la palat, (turcii) ucideau pe cine le ieşea în cale. Turcii se temeau, căci ei socotiseră că înăuntrul oraşului vor fi cel puţin la cincizeci de mii de luptători (…)de-ar fi ştiut că toată oastea sub arme nu trece de opt mii, n-ar fi ucis pe nimeni.

Poporul întreg a fost robit, cei mai mulţi fiind prinşi în Marea Biserică.Intrând înăuntru cu săbiile în mână şi văzând poporul adunat cu zecile de mii, fiecare îşi ă de la

ora întâi din zi până la ora opt. lega robul lui. Toate aceste se întâmplaseră de la ora întâi din zi până la ora opt.

Atunci şi tiranul a intrat în oraş cu vizirii lui (…). A descălecat la Biserica cea Mare şi, intrând înăuntru, a rămas în extaz la vederea ei (…) spunând: Ajungă-vă comorile şi robii! Clădirile orașului sunt ale mele. Căci îi părea rău tiranului de învoirea ce a dat-o (ca soldaţii să jefuiască oraşul timp de trei zile) când a văzut comorile scoase şi robii luaţi fără de sfârşit.

(Ducas, Istoria turco-bizantină)1. Menţionaţi anul cuceririi oraşului Constantinopol de către otomani.2. Precizaţi numele sultanului la care face referire textul.3. Precizaţi numele Bisericii mari la care face referire textul şi arătaţi ce s-a întâmplat cu aceasta după

cucerire.

4. Menţionaţi un motiv pentru care otomanii s-au comportat atât de dur cu populaţia Constantinopolului cucerit.

5. Selectați din text fragmentul care descrie cât de impresionat a fost sultanul de măreţia Marii Biserici.

FIŞĂ DE LUCRU nr. 1

Citiţi cu atenţie textul referitor la cucerirea Constantinopolului şi răspundeţi întrebărilor.

Pătrunzând înăuntru şi răspândindu-se de la poarta lui Charsias până la palat, (turcii) ucideau pe cine le ieşea în cale. Turcii se temeau, căci ei socotiseră că înăuntrul oraşului vor fi cel puţin la cincizeci de mii de luptători (…)de-ar fi ştiut că toată oastea sub arme nu trece de opt mii, n-ar fi ucis pe nimeni.

Poporul întreg a fost robit, cei mai mulţi fiind prinşi în Marea Biserică.Intrând înăuntru cu săbiile în mână şi văzând poporul adunat cu zecile de mii, fiecare îşi ă de la

ora întâi din zi până la ora opt. lega robul lui. Toate aceste se întâmplaseră de la ora întâi din zi până la ora opt.

Atunci şi tiranul a intrat în oraş cu vizirii lui (…). A descălecat la Biserica cea Mare şi, intrând înăuntru, a rămas în extaz la vederea ei (…) spunând: Ajungă-vă comorile şi robii! Clădirile orașului sunt ale mele. Căci îi părea rău tiranului de învoirea ce a dat-o (ca soldaţii să jefuiască oraşul timp de trei zile) când a văzut comorile scoase şi robii luaţi fără de sfârşit.

(Ducas, Istoria turco-bizantină)6. Menţionaţi anul cuceririi oraşului Constantinopol de către otomani.7. Precizaţi numele sultanului la care face referire textul.8. Precizaţi numele Bisericii mari la care face referire textul şi arătaţi ce s-a întâmplat cu aceasta după

cucerire.

9. Menţionaţi un motiv pentru care otomanii s-au comportat atât de dur cu populaţia Constantinopolului cucerit.

10. Selectați din text fragmentul care descrie cât de impresionat a fost sultanul de măreţia Marii Biserici.

Page 4: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

Nr.crt.

Momentele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Observaţii

1 Moment organizatoric

1’ Face prezenţa, pregăteşte materialele didacticePrezintă semnificaţia zilei de 24 ianuarie

Îşi pregătesc caietul şi manualul

2 Actualizarea cunoştinţelor

7’ Profesorul adresează întrebări din lecţia precedentă referitoare la statele medievale centralizate şi fărâmiţate.

Răspund întrebărilor.Iau în discuţie ideea de stat medieval centralizat şi stat medieval fărâmiţat. Realizează o comparaţie şi exemplifică statele medievale fărâmiţate

orală

3 Anunţarea lecţiei noi şi enumerarea

obiectivelor

3’ Prezintă obiectivele lecţiei noi … captează atenţia prin lansarea unei întrebări referitoare la marile puteri (de ieri şi de azi)

Iau notiţeIdentifică marile puteri de-a lungul istoriei

Observaţia sistematică

4 Dirijarea învăţării 27’ Realizează schema lecţieiPrezintă înfiinţarea şi evoluţia Imperiului otoman.Problematizează ideea de cruciadă antiotomană în sec al XIV XVI.Arată succesiv imaginile domnitorilor români şi imaginile sultanilor.Explică importanţa luptelor purtate de către domnitorii români cu Imperiul otoman pentru destinul Europei.

Iau notiţe.Observă imaginile din manual pp. 67-72Urmăresc harta istoricăObservă imaginile domnitorilor români şi imaginile sultanilorIntervin în desfăşurarea lecţiei evidenţiind aspecte pe care le consideră relevante

orală Notează pe tablă nr paginii din manual unde începe lecţia

5 Asigurarea feed-back-ui (fixarea cunoştinţelor)

10’ Reia prezentarea lecţiei în mod structurat încurajând dezbaterea şi gândirea critică la elevi

Rezolvă fişele de lucru nr. 1, 2 şi 3

6 Tema pentru acasă & aprecieri personale

2’ Manual pp. 67-72 – citit şi învăţat lecţia din caietul de notiţe

Page 5: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare
Page 6: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

IANCU DE HUNEDOARA

Page 7: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

1441-1456

MIRCEA CEL BĂTRÂN1389-1418

Page 8: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

MIHAI VITEAZUL1593-1603

Page 9: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

ŞTEFAN CEL MARE 1457-1504

Page 10: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

VLAD ŢEPEŞ1456-1462

Page 11: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

MOHAMED al II-lea1451-1481

Page 12: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

BAIAZID FULGERUL 1389-1402

Page 13: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

SOLIMAN MAGNIFICUL1520-1566

Page 14: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

MOHAMED al III-lea1595-1603

Page 15: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

RUDOLF al II-lea de HABSBURG

1575-1612

Page 16: rosioru.ro · Web viewPROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: „Om şi societate” Disciplina: Istorie Clasa: a VI-a Data: Profesor: Unitatea de învăţare

GHEORGHE BASTA(Giorgio)


Recommended