+ All Categories
Home > Documents > Proiecte Lectie de Grad1

Proiecte Lectie de Grad1

Date post: 18-Feb-2018
Category:
Upload: teo-princes
View: 234 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
31
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1 http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 1/31  PROIECT DIDACTIC SCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti –Pietroşani DATA  : 23.03.2011 CLASA : I A INVATATOARE : Camelia Voica OBIECTUL : im!a şi literatura rom"nă SUBIECTUL  : #unetul şi $ru%ul de litere & $i ' (i ) TIPUL LECŢIEI : %redare-*n+ă,are SCOPUL LECŢIEI : nsuşirea de noi cunoştin,e cu %ri+ire la sunetul şi $ru%ul de litere & $i ' (i )  e/+oltarea de%rinderii de e%rimare corectă. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :  3.1 #ă identiice litere $ru%uri de litere sila!e cu+inte şi enun,uri *n tetul ti%ărit şi *n tetul scris de m"nă  1.3 #ă distin$ă cu+intele dintr-o %ro%o/i,ie dată sila!ele dintr-un cu+"nt şi sunetele dintr-o sila!ă
Transcript
Page 1: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 1/31

 

PROIECT DIDACTIC

SCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti –Pietroşani

DATA : 23.03.2011

CLASA : I A

INVATATOARE : Camelia Voica

OBIECTUL : im!a şi literatura rom"nă

SUBIECTUL : #unetul şi $ru%ul de litere & $i ' (i )TIPUL LECŢIEI : %redare-*n+ă,are

SCOPUL LECŢIEI : nsuşirea de noi cunoştin,e cu %ri+ire la sunetul şi $ru%ul de

litere & $i ' (i )

  e/+oltarea de%rinderii de e%rimare corectă.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

  3.1 #ă identiice litere $ru%uri de litere sila!e cu+inte şi enun,uri *n tetul ti%ărit şi *n tetul scris de m"nă

  1.3 #ă distin$ă cu+intele dintr-o %ro%o/i,ie dată sila!ele dintr-un cu+"nt şi sunetele dintr-o sila!ă

Page 2: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 2/31

OBIECTIVE OPERATIONALE :

  4 1 #ă identiice noul sunet *n cu+inte şi %ro%o/i,ii date   4 2 #ă %ronun,e corect sunetul & $i )

  43 #ă distin$ă sunetul de $ru%ul de litere %rin care este redat

  45 #ă citească corect cu+inte %ro%o/i,ii tete ce con,in noul sunet.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE : metoda onetica analitico-sintetică con+ersa,ia euristică e%lica,ia 6ocul didactic eerci,iul

o!ser+a,ia.

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : manualul %lanse su%ort işe de lucru

MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal %e $ru%e.

 

Page 3: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 3/31

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENTELELECTIEI

OBIEC-TIVE

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORIC

-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei  %re$ătirea materialului didactic.

Con+ersa,ia

2. REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR 

Voi +eriica tema %e care au a+ut-o de reali/at acasă.e +oi cere să-mi recite *n *ntre$ime %oe/ia7urnica7ănica8.9le+ii +or adresa *ntre!ări %e !a/a tetului la care le +or$ăsi şi răs%unsurile.

Con+ersa,ia9%lica,ia9erci,iul

3. CAPTAREA ATENŢIEI42

-9le+ii +or asam!la un %u//le *n %ereci. Ima$inea o!,inutăeste o $iraă. #e e%une ima$inea sta!ilindu-se a%tul că

sunetul nou care a%are *n alcătuirea cu+"ntului & $iraă ) este& $i ).

Con+ersatiaeercitiul

e%licatia;Piesele de %u//le<lucru %e eci%e

Practic =%rinasam!larea

 %ieselor de %u//le>oral

. ANUNŢAREA TEMEI ŞI AOBIECTIVELOR 

-#e anun,ă ele+ilor tema şi o!iecti+ele lec,iei. Con+ersa,ia

Page 4: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 4/31

!. DIRIJAREA "NVĂŢĂRII

41

03

45

-9le+ii sunt solicitati să ormule/e %ro%o/i,ii cu cu+"ntul 8$iraă8.-#e +a ace anali/a şi sinte/a cu+"ntului ce con,ine noul

sunet : ; sta!ilirea locului cu+"ntului *n %ro%o/i,ie  ; des%ar,irea cu+"ntului *n sila!e  ; %ronun,ia sunetului nou -Pre/entarea %lanşei cu $ru%urile de litere de ti%ar şi intuireaei.-9le+ii sunt solicitati să eem%liice cu+inte ce con,in $ru%ulde litere la *nce%ut *n interior sau la s"rşit.-Alcătuirea cu a6utorul 6etoanelor a unor cu+inte ce con,in$ru%ul de litere& $i ' (i )iar a%oi alcătuirea %ro%o/i,iilor.

#e +a reali/a :-citirea *n şoa%tă a coloanelor de cu+inte.-citirea coloanelor de cu+inte cu +oce tare.-citirea *n şoa%tă a tetului )4 %a$ină ).-Citirea cu +oce tare a tetului su%ort.-Citirea model.-Intre!ări %e !a/a tetului %entru o mai !ună *ntele$ere.-Citirea *n lan, selecti+ă %e roluri.

Con+ersatia?etoda oneticaanalitico-sintetica

4!ser+a,iaemonstra,ia9erci,iul;%lanşa cu literemodel<rontal

4ralIncura6ari+er!ale

#.OBŢINERE

PERFORMANŢEI

01 9le+ii +or a+ea de re/ol+at eerci,iile din işa nr. 1 9ercitiul

4!ser+atia;ise de lucru<indi+idual

Autoe+aluarea

 %rin isa delucru oerităele+ilor 

$.RETENŢIA ŞITRANSFERUL

-9le+ii +or colora %lanşe care con,in $ru%ul de litere $i (i8 9erci,iul

%. CONCLUZII ŞIAPRECIERI

#e +or ace a%recieri colecti+e şi indi+iduale asu%ra modului*n care ele+ii au %artici%at la lec,ie

Con+ersa,ia 4ral

Page 5: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 5/31

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani

DATA : 23.03.2010

"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica

OBIECTUL : im!a si literatura rom"nă

SUBIECTUL : (ru%ul de litere & $i ' (i ) = de m"nă>

TIPUL LECŢIEI : ormare de %rice%eri şi de%rinderiSCOPUL : 7ormarea %rice%erilor şi de%rinderilor de scriere corectă

  Consolidarea de%rinderii de citire corectă luentă şi e%resi+ă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

5.2 #ă scrie corect li/i!il şi *n$ri6it %ro%o/i,ii scurte.

3.2 #ă sesi/e/e le$ătura dintre enun,uri şi ima$inile care le *nso,esc

Page 6: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 6/31

OBIECTIVE OPERATIONALE :

4 1 #ă scrie $ru%ul de litere nou *n+ă,at res%ect"nd orma mărimea literelor se%arat şi *n com%onen,a unor cu+inte 4 2 #ă com%lete/e sila!a care li%seşte să com%ună corect cu+intele date şi să orme/e cu ele %ro%o/i,ii

43 #ă unească corect cu+intele cu sens o%us

45 #ă alea$ă orma corectă a cu+"ntului *n cadrul %ro%o/i,iei

4@ #ă co%lete/e du%ă model

4 #ă ordone/e corect cu+inte date *ntr-o %ro%o/i,ie

4 #ă se%are cu+intele %entru a o!,ine %ro%o/i,ii.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : con+ersa,ia euristică demonstra,ia e%lica,iao!ser+a,ia eerci,iul

MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT : caiete ti% I instrumente de scris ta!la model işe de lucru

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : rontal indi+idual %e $ru%e

Page 7: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 7/31

  DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENTELE LECŢIEI OB. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII

DIDACTICE

 EVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORIC

-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei şi se %re$ăteşte materialul didactic necesar.

2. REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR 

-9le+ii +or a+ea de re/ol+at e. 1 şi e.2 '%a$. = din manual>- oral

Con+ersatia9ercitiul;manualulrontal

A%recieri +er!ale

3. CAPTAREA ATENŢIEI

41

-#e %re/intă %lanşa model cu $ru%ul de litere scris dem"nă.-#e scrie model la ta!lă $ru%ul de litere e%lic"ndu-semodul de le$atură dintre $ şi i.-2-3 ele+i scriu $ru%ul de litere la ta!lă.-#e simulea/ă scrierea %e !ancă *n aer *n %almă.

-#e ac eerci,ii %entru *ncăl/irea muscilor mici ai m"inii.

Con+ersa,iaemonstra,ia4!ser+a,ia9%lica,ia9ercitiul;ta!la %lansa

model<rontalindi+idual

A%recieri +er!ale

Page 8: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 8/31

.DIRIJAREA "NVĂŢĂRII

42

-9le+ii scriu %e caiete 2-3 r"nduri cu $ru%ul de litere )$i '(i ).

e +oi cere ele+ilor să-mi scrie cu+inte care con,in $ru%ulde litere $i ' (i D.

e +oi %ro%une s%re re/ol+are următoarele eerci,iieistente *n scrisoarea trimisă de anotim%ul Primă+ara8 :

E&'()*+*, 1C/0''4 5*6 )(' *05'7'8 )/0,9' ),*9'' 7*;(/'4 ), '' 0(0*+**<

  (-;4 

=*-94 9'-('

9

='

9ercitiulPlanşă cu eerci,ii

;caiete ti% I isăde lucru ima$ini rontal

9erci,iul

Planşă model

A%recieri +er!ale

Page 9: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 9/31

43

4@

45

 E&'()*+*, 2

U9'7' ),*9'' )'('>), 5'95 0,5?:$i$ant stai

lun$i %itic

mer$i scurte

E&'()*+*, 31. E, 50,9 ,9 8 , 50,* /,' <

E&')*+*, .A'=' (*9 )(')4 7* 5)(*' 0* 0(0*+**' <

(ina ' Cina a luat cartea !ucuroasă.Vir$il' Vircil a tras de carte .Cartea are col,ul de %acină' %a$ină ru%t. 

re$ema$

 %un$ăle$e

min$eul$

 EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEE 

Page 10: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 10/31

 4E&'()*+*, !O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+**:

lun$i %uiul are %icioare $iraei(ina ra$i %ădure din cule$e

Fetoane cucu+intele date

!. OBŢINEREAPERFORMANŢEI

4 E&'()*+*, # S'0(4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<#er$iuesteunco%il$ală$ios

9erci,iul;işe de lucru<indi+idual

A%recieri +er!ale

#.RETENŢIA ŞITRANSFERUL

- 9le+ii +or a+ea de colorat o $iraă. 9erci,iulCon+ersa,ia;ima$ini

Practic %rin %roduseleo!,inute

$. TEMA PENTRU ACASA 9le+ii au de scris trei *ntre!ări le$ate de con,inutul tetului. Con+ersa,ia

9%lica,ia

$.APRECIERI SIRECOMANDARI

-#e ac a%recieri şi recomandări asu%ra modului dedesăsurare a lec,iei.

Con+ersa,ia

Page 11: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 11/31

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani

DATA : 23.03.2010

"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica

OBIECTUL : ?atematică

  SUBIECTUL : 9erci,ii şi %ro!leme cu o%era,iile *n+ă,ate *n concentrul 0- 30 ără trecere %este ordin

  TIPUL LECŢIEI: consolidare

  SCOPUL LECŢIEI : Consolidarea o%era,iilor de adunare şi scădere cu numerele naturale *n concentrul 0 – 30 

ără trecere %este ordin

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

4 1 – să utili/e/e un lim!a6 matematic adec+at =termen sumă descă/ut scă/ător dieren,ă cu at"t mai mult8 cu at"t mai %u,in8>

4 2 – să ordone/e crescător şi descrescător numerele date0 3 - să ale suma şi dieren,a a două numere

4 5 –să re/ol+e eerci,ii care %resu%un cele două o%era,ii *n+ă,ate

4 @ – să com%ună're/ol+e %ro!leme cu s%ri6in concret *n o!iecte sau desen

Page 12: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 12/31

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: con+ersa,ia euristică o!ser+a,ia demonstra,ia e%lica,ia eerci,iul %ro!lemati/area

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: caietul şi cartea de matematică işe de lucru

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal *n %ereci.

Page 13: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 13/31

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

?4?9GH999CHI9I

4BI9C-HIV9

  9#7A#JAJ9A ACHIVIHAHII #HJAH9(IIIACHIC9

9VAAJ9

1. MOMENTORGANIZATORIC

-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei şi se %re$ăteşte materialuldidactic necesar.

2.REACTUALIZAREA

CUNOŞTINŢELOR 

41

Veriic cantitati+ şi calitati+ tema %e care ele+ii au a+ut-o de re/ol+at %entru acasă.9erci,iile 1 şi 2 %a$ina @.

e +oi adresa ele+ilor următoarele *ntre!ări:Cum se numesc:

•  numerele care se adună• re/ultatul adunării• numărul din care scădem• numărul %e care *l scădem• re/ultatul scăderii

Ce o%era,ie eectue/ atunci cănd aud:

cu at"t mai mult• cu at"t mai %utin

Con+ersa,ia7rontal

9erci,iul Ca%acitateade a utili/e/aun lim!a6matematicadec+at=termensumădescă/utscă/ătordieren,ă>

3. CAPTAREAATENŢIEI

e +oi da ele+ilor nişte !alonaşe colorate. n interiorul !alonului se $ăsesc eerci,iişi %ro!leme %ro%use s%re re/ol+are .

Con+ersa,ia9%lica,ia7rontal

Page 14: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 14/31

Baloane

. ANUNŢAREA

TEMEI ŞI AOBIECTIVELOR 

- Co%ii astă/i *n cadrul orei de matematică +om re/ol+a eerci,ii şi %ro!leme care

 %resu%un cele două o%era,ii matematice *n+ă,ate de +oi adică adunarea şi scădereanumerelor naturale de la 0 la 30.

Con+ersa,ia

!.DIRIJAREAINVATARII

41

 EXERCIŢII DE CALCUL MINTAL

• ală suma numerelor: 10 şi @

• ală dieren,a numerelor: 20 şi 10

• măreşte numărul : 20 cu @

• micşorea/ă numărul 30 cu 10

• dacă un termen este1@ iar celălalt este 3 care este sumaK

• Ală numărul cu 2 mai mare decăt 25

• 1 =('*'(* 7*- ;,(9*)4

S-, 0(* /' 6,9*)4.

V*9' 7*- 0(**='('.  O50'+*8 )+* 6,9*) ('

• 1 ,(5,'+* 5' @,)

D,04 /,(' 6,(5,).

"954 2 5-, (44)*.

Con+ersa,ia9erci,iulPro!lemati-/area

Ca%acitatea

de a ilustra

conce%tul de

adunare şi

 scădere *n

 %ro!leme'

situa,ii date

Page 15: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 15/31

42

43

L 6,(5,) )+* , '9*

  b) EXERCIŢII SCRISE 

e +oi s%une ele+ilor că %entru a re/ol+a corect eerci,iile +or tre!ui să s%ar$ă

 !aloanele.

9erci,iile %ro%use s%re re/ol+are sunt :

E&'()*+*, 1

O(@9+* :

a> crescător numerele : @ 2@ 2L 13 20

 !> descrescător numerele: 30 2 2 1

E&'()*+*, 2 Ală numerele cu 5 mai mari dec"t : 12 23 5.

E&'()*+*, 3Ală numerele cu 12 mai mici dec"t: 2 1 23.

E&'()*+*,

Ală suma şi dieren,a numerelor : 2 şi 3 .

 9le+ii +or %rimi o işă unde +or a+ea de re/ol+at următoarele eerci,ii:

 E&'()*+*, 1

C(+* ), =6'9   /4(, ), (',, 18 ), '(@' /4(, ),(',, 22 7* ), (7, /4(, ), (',, 1:

Con+ersa,ia9%lica,ia9erci,iul !aloanerontal

7işe de lucru9erci,iul

Ca%acitatea

de a re/ol+acorectadunări şiscăderi cunumerelenaturale dinconcentrul 0 – 30 ărătrecere %esteordin

Page 16: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 16/31

45

4@

  2-151-5

  5M10@M@

  M3M2

  20M212M10

25-2 

E&'()*+*, 2A'=' (',, )(') :

  2 L – N @ 23 1

  20 M 2 N 22 L

15 M 5 N L 1 10

P(6'/4 1

(ina are 12 ra$i iar #er$iu are cu 5 mai multe dec"t ea.

C"te ra$i au *n total cei doi co%ii K

 %ro!lemati-

/area#. OBŢINEREAPERFORMANŢEI

4@9le+ii +or a+ea de com%us o %ro!lemă %e !a/a unui desen .

 %ro!lemati-/area %lanşă model

Ca%acitatea

 dea

com%une'

re/ol+ă

Page 17: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 17/31

 %ro!leme

cu s%ri6in

concret *no!iecte sau

desene

$. T'/ 0'9(, )54 Vor a+ea de re/ol+at eerci,iile 3şi 5 %a$.3. Con+ersa,ia9%lica,ia

%. I9)'*'(')**4+**

-#e ac a%recieri şi recomandări asu%ra modului de desăsurare a lec,iei. Con+ersa,ia

Page 18: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 18/31

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani

DATA : 23.03.2010

"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica

OBIECTUL: 9duca,ie tenolo$ică

SUBIECTUL: Acti+ită,i cu materiale di+erse – Va/a cu lori - = decu%are şi li%ire- cola6 din artie $lasată>

  TIPUL LECŢIEI : ormare de %rice%eri şi de%rinderi

  SCOPUL LECŢIEI : Cunoaşterea şi utili/area unor tenici de lucru cu materiale di+erse   e/+oltarea de%rinderilor şi a!ilită,ilor %ractice de lucru indi+idual

  OBIECTIVE DE REFERINŢA  :

1.2 #ă recunoască şi să utili/e/e o%era,ii sim%le de lucru cu materiale din natură şi sintetice.

2.2 #ă redesco%ere eta%ele reali/ării unor %roduse sim%le din dierite materiale.

  OBIECTIVE OPERAŢIONALE  :

  4 1 –să denumească materialele olosite %entru reali/area com%o/i,iei

  42 – să desene/e şi să decu%e/e du%ă contur

  43 – să asam!le/e corect şi estetic %ăr,ile com%onente ale cola6ului res%ect"nd eta%ele de lucru

  45 - să a%recie/e critic şi autocritic lucrarea %ersonală şi %e ale cole$ilor 

Page 19: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 19/31

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : con+ersatia o!ser+a,ia demonstra,ia eerci,iul.

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : artie $lasată li%ici oarecă creion şa!loane %lanşă model

FORME DE ORGANIZAREA A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal.

Page 20: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 20/31

DESFAŞURAREA ACTIVIŢĂŢII

MOMENTELE LECŢIEI OBIEC-TIVE

  DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORIC

-Pre$ătirea materialelor de lucru şi asi$urarea condi,iilor o%timede desăşurare a acti+ită,ii

-9le+ii %re$ătescmaterialelenecesare.

2. CAPTAREA ATENŢIEI - #e reali/ea/ă %rintr-o $icitoare :

   E un vas mai special   Ce-i facut doar pentru flori

  Mai rotund sau mai oval   In diferite culori.  = +a/a>

-con+ersa,ia

 6ocul

-$icitoarea

-rontal

-răs%unsurile

ele+ilor =oral>

3.ANUNŢAREA TEMEI ŞIA OBIECTIVELOR 

-#e anun,ă ele+ilor su!iectul o!iecti+ele lec,iei şi tenica delucru

-e%unerea

. DIRIJAREA INVĂŢĂRII

41.2 1

-#e %re/intă o +a/a cu lori.-#e orientea/ă aten,ia ele+ilor s%re a o!ser+a :  ; orma şi culoarea +a/ei  ; orma şi culoarea lorilor  ; aran6amentul lorilor *n +a/ă  ; marimea lorilor.-#e cere ele+ilor să o!ser+e materialele cu care +or lucra = "rtia

Con+ersatiao!ser+a,ia

Va/a cu lori dinnatura %lanşamodel

-răs%unsurileele+ilor =oral>

Page 21: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 21/31

$lasată oareca şa!lonul li%iciul>-#e %re/intă %lansa model a%oi aceasta se retra$e.

rontal

-#e etra$ cu a6utorul ele+ilor eta%ele de lucru.

-#e demonstrea/ă modalitatea de lucru :  ; desenarea şi decu%area +a/ei %rin su%ra%unere   ; ase/area *n %a$ina *nc"t să se res%ecte ecili!rul %lastic lalucrării.

Con+ersatia

o!ser+atiademonstratiae%licatia

 %lansa model

rontal

-ras%unsurile

ele+ilor =oral>

!. OBTINEREAPERFORMANŢEI

42.2 142.2 2

-9le+ii eecută lucrarea.-#e urmăreste eecutarea lucrării oerindu-se a6utor ele+ilor careau ne+oie d"ndu-se indica,ii indi+iduale su%limentare acolo

unde este ca/ul.

9erci,iul

?aterialele de

lucru

indi+idual

Produse o!,inu-te de ele+i

$. EVALUAREA 42.2 3 -#e e+aluea/ă şi autoe+aluea/ă cu a6utorul ele+ilor lucrărilee%use.-#e ar$umentea/ă%e !a/a criteriilor de e+aluare e%uselucrările.

con+ersa,ia 4ral = %roduseleo!,inute>

%.RETENŢIA ŞITRANSFERUL

e +oi adresa ele+ilor următoarele *ntre!ări:e ce materiale ne-am olosit *n reali/area lucrării K

Ce tre!uie să res%ectăm atunci c"nd reali/ăm lucrarea K

con+ersa,ia

rontal

. APRECIERI ŞIRECOMANDĂRI

-#e ac a%recieri şi recomandări ele+ilor asu%ra modului cum şi-au desăşurat acti+itatea.

Page 22: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 22/31

7işa de lucru nr.1 

Grupul de litere ,,gi” , ,,Gi” 

1.C**+* )9''. "9)'(),*'7' =(,0, @' *'(' 88 =*8 G*.

  ru-$i-nă dun$i (i – $i (i – cu(i – $el (i – că

in-$i-ner %un$i

2.O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<

Cefrumoasă

estecartea!

Page 23: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 23/31

Page 24: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 24/31

(i na $i

ma Vir $il

re $i na

Page 25: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 25/31

lun$i  %uiul ar 

 %icioare$iraei

Page 26: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 26/31

Page 27: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 27/31

(ina ra$i din

 %ădurecule$e

Page 28: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 28/31

E&'()*+**' @*9 69'

E&'()*+*, 1

O(@9+* :

c>crescător numerele : @ 2@ 2L 13 20

d>descrescător numerele: 30 2 2 1

E&'()*+*, 2 Ală numerele cu 5 mai mari dec"t : 12 23 5.

E&'()*+*, 3Ală numerele cu 12 mai mici dec"t: 2 1 23.

E&'()*+*,

Ală suma şi dieren,a numerelor : 2 şi 3 .

Page 29: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 29/31

FIŞĂ DE LUCRU

E&'()*+*, 1C(+* ),: =6'9   /4(, ), (',, 18 '(@' /4(, ), (',, 22 (7, /4(, ), (',, 1:

 2-15

1-5  5M10

@M@  M3

M2

  20M212M10

25-2 

E&'()*+*, 2A'=' (',, )(') :

  2 L – N @ 23 1

  20 M 2 N 22 L

15 M 5 N L 1 10P(6'/4

(ina are 12 ra$i iar #er$iu are cu 5 mai multe dec"t ea.C"te ra$i au *n total cei doi co%ii K

Page 30: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 30/31

SCRISOARE - PRIMĂVARA

E&'()*+*, 1

C/0''4 5*6 )(' *05'7'8 )/0,9' ),*9'' 7* ;(/'4 ), '' 0(0*+**<

  (-;4 9

 

=*-94 9'-(' ='

 E&'()*+*, 2

U9'7' ),*9'' )'('>), 5'95 0,5?:$i$ant stai

lun$i %itic

mer$i scurte

E&'()*+*, 32. E, 50,9 ,9 8 , 50,* /,' <

re$ema$

 %un$ăle$e

min$e

ul$

 EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE  EEEEEEEEEEEEE 

 EEEEEEEE 

Page 31: Proiecte Lectie de Grad1

7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1

http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 31/31

E&')*+*, .A'=' (*9 )(')4 7* 5)(*' 0* 0(0*+**' <

(ina ' Cina a luat cartea !ucuroasă.Vir$il' Vircil a tras de carte .Cartea are col,ul de %acină' %a$ină ru%t. 

E&'()*+*, !O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+**<

lun$i %uiul are %icioare $iraei

(ina ra$i %ădure din cule$e

E&'()*+*, # S'0(4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<#er$iuesteunco%il$ală$ios


Recommended