+ All Categories
Home > Documents > LORE Lectie Grad

LORE Lectie Grad

Date post: 10-Jul-2015
Category:
Upload: loredana-stan
View: 208 times
Download: 2 times
Share this document with a friend

of 13

Transcript

Prof. nv. precolar: STAN LOREDANA - ALINA **Inspecia curent 1** 13.10.2011

Proiect de activitate integrat

Data: 13 octombrie 2011 Propunatoare: STAN LOREDANA - ALINA Unitatea de nvmnt: GPP.nr.2, Alba Iulia Nivelul/Grupa:nivelul II, grupa mare-pregtitoare Tema anual de nvare: Cine sunt / suntem? Subtema: ACESTA SUNT EU Modelul integrrii: polarizat Durata: o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:ADP ntlnirea de diminea: Salutul: Amestec.formeaz perechi Prezena Completarea calendarului zilei mprtirea cu ceilali: Acesta sunt eu poze ale copiilor Activitatea de grup: Ce poi face cu minile, picioarele, guria Noutile zilei: Plicuri cu sarcinile de la sectoare ALA1 Joc de mas : Piramida igienei personale Art : Fetia / biatul, decuparea prilor corpului ADE Activitate integrat: DLC + DOS: Sunt curat, sunt sntos DLC (educarea limbajului): ABC-ul sntii joc didactic DOS (activitate practic): Acesta sunt eu!(ansamblare, lipire i decorare) ALA2 Secvena de micare: Scaunele muzicale

SCOPUL:Educarea n spiritul respectului fa de propria sntate, formarea unor atitudini corecte privind grija pentru propriul corp ; Evaluarea cunotinelor despre corpul uman i caracteristicile acestuia ; Dezvoltarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric ; Asigurarea dezvoltrii psiho-fizice armonioase prin exersarea deprinderilor de motricitate general.

OBIECTIVE OPERATIONALE : ACTIVITI LIBER ALESE 1:

JOC DE MAS : a) cognitiv-informaionale : s grupeze obiectele de uz personal dup utilitatea lor; s lipeasc obiectele grupate pe o piramid ; s formuleze propoziii simple. b) socio-afective : s constituie piramida ca o sintez a elementelor alese i grupate. c)psiho-motrice : s mnuiasc corect materialele puse la dispoziie.

ART : a) cognitiv-informaionale : s utilizeze corect instrumentele de lucru ; s decupeze dup conturprile corpului uman; s utilizeze cu atenie foarfeca . b) socio afective : s execute individual sau n grup tema dat. c)psiho motrice : s pstreze ordinea i curenia.

ACTIVITI LIBER ALESE 2:s execute cu deplin control, micri care necesit orientare spaial; s execute elemente de baz ale dansului pe diferite ritmuri; s utilizeze corect micrile i regulile jocului; s respecte regulile jocului;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE :

DOMENIUL LIMB I COMUNICARE : a) cognitiv informationale : s denumeasc imaginea de pe jeton ; s despart cuvintele n silabe ; s precizeze numrul de silabe ; s lipeasc imaginea la coloana corespunztoare din tabel ; s precizeze sunetul iniial ; s arate litera corespunztoare sunetului indicat ; s formuleze propoziii ; s recite cursiv poezia. b) socio afective : s respecte sarcina de lucru i regulile jocului ; s execute individual sau n grup tema dat, manifestnd spirit cooperant ; s ofere sprijin colegilor de grup pentru a-i ndeplini sarcina ; c)psiho motrice : s mnuiasc materialele puse la dispoziie ; s formeze grupe de lucru ;

DOMENIUL OM I SOCIETATE: a)cognitiv informaionale: s ansambleze corect prile corpului decupate la sectorul Art; s lipeasc corect elementele pe tablou; s decupeze hinuele copiilor; s lipeasc corespunztor hinuele; b)psiho-motrice: s manipuleze corect materialele i instrumentele de lucru

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: observaia, conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, povestirea, problematizarea, munca independent, munca n echip, demonstraia, jocul, metoda piramidei, metoda 6/3/5, metoda RAI, amestec.formeaz perechi, mna oarb. MIJLOACE DE NVMNT:

ACTIVITI LIBER ALESE 1: JOC DE MAS : jetoane cu obiecte de igien personale, piramida, aracet, creion/carioc ART : foi cu imaginea prilor componente ale corpului uman

ACTIVITI LIBER ALESE 2: scaune, calculator, CD ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE : DOMENIUL LIMB I COMUNICARE : ppu, plicuri colorate, jetoane, tabel mare la metoda 6/3/5, litere

DOMENIUL OM I SOCIETATE: pri componente ale corpului uman decupate, foi colorate ,aracet, imagine model, hrtie glasat, paiete.

FORMA DE REALIZARE : -n grupuri mici, frontal, individual, n perechi MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Metode interactive de grup , ghid metodic, ed. Arves, 2002 ; S. Breben, E. Gongea, G.Ruiu, M. Fulga Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani) M.E.C.T Buc. 2008; Activitatea integrat din grdini , Ghid 2008 nvarea bazat pe proiecte , Auxiliar didactic, editura Arves, 2009 Revista nvmntului Precolar , nr 1-2/2011

Activitatea zilei ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA. Copiii intr n sala de grup, i se aaz n semicerc astfel nct fiecare s aib contact vizual cu toi membrii grupei. Salutul ,prima component a ntlnirii de diminea, se realizeaz prin metoda Amestec.formeaz perechi. Cu mna oarb, copiii i aleg din scule cte un ecuson de culoare galben sau portocaliu, reprezentnd o fa vesel, apoi vor forma dou cercuri concentrice. Pe cntecul apte ani de-acas, copiii pornesc, prini de mini. La semnalul educatoarei: Stop. Formeaz perechi, copiii din cercul interior se ntorc cu faa spre cei din cercul exterior, formnd perechi cu cei care se afl n faa lor. Pe rnd se salut cu Bun dimineaa i rostind numele partenerului, iar la comanda Amestec, copiii se ntorc cu faa spre interior i jocul continu pn ce se prezint la 3-4 colegi. Se realizeaz prezena n stilul grupei mari: un biat numr fetiele, o feti numr bieii, un biat numr toi copiii.

Calendarul naturii va fi completat cu jetoane de ctre educatoare mpreun cu copiii, se va stabili anul, luna, ziua, anotimpul i cum este vremea . mprtirea cu ceilali , reprezint schimbul de impresii, aducerea n prim plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment pe care l-au trit recent. Acest moment solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlali, nvtnd s asculte i s-i exprime tririle. Pe scaunul povestitorului vor sta pe rnd, doar cei care i-au adus o poz. Tema de astzi este : Acesta sunt eu. Activitatea de grup se realizeaz printr-un joc intitulat: Ce poi face cu minile, picioarele, guria. Folosind metoda Rspunde, Arunc, Intreab, copilul care prinde mingea, rspunde la ntrebare, arunc mingea unui altui copil, punndu-i o alt ntrebare. Jocul se continu pn cnd rspund 3-4 copii. Noutile zilei ne prezint dou plicuri cu ceea ce vor avea de fcut ei la cele dou sectoare, joc de mas i art. Cntnd Bat din palme (tranziie), copiii se deplaseaz spre cele dou centre de activitate. La sectorul JOC DE MAS , copiii trebuie s grupeze obiectele de uz personal dup utilitatea lor i s le lipeasc n Piramida igienei personale. La sectorul ART, vor avea de decupat prile componente ale corpului uman. biatul i fetia.

Dup terminarea lucrului la centre, cu tranziia 1, 2, 1, 2, mergem toi n pas vioi, copiii merg la baie. Cntnd cntecul apte ani de-acas, copiii intr n sala de grup i se aaz la msuele pregtite. Le vorbesc n numele unei ppui care s-a murdrit i nu o mai place nimeni i care ne cere ajutorul s o nvm noi care sunt obiecte de igien personal. Dac o nvm, ne va da surpriza din couleul ei. Tot la activitatea de EDUCARE A LIMBAJULUI, copiii denumesc imaginea de pe jeton, despart cuvntul n silabe i stabilec numrul silabelor, lipesc imaginea la coloana corespunztoare numrului de silabe, stabilesc care este sunetul iniial al unui cuvnt, arat litera corespunztoare sunetului iniial i formuleaz propoziii. La ACTIVITATEA PRACTIC, copiii ansambleaz prile corpului uman decupate la sectorul Art. Apoi, recitnd poezia nv despre mine, decupeaz hinuele copilului i l mbrac. Lucrrile realizate sunt expuse pe ptuurile copiilor.

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

1

Momentul Asigur condiiile necesare bunei desfurri a organiza activitii: aerisesc sala de grup i pregtesc materialele toric pentru activitate. 2 Captarea i La ,,NTLNIREA DE DIMINEA , copiii se orientarea salut prin metoda Amestecformeaz perechi Cu ateniei mna oarb, copiii i aleg din scule cte un ecuson de culoare galben sau portocaliu reprezentnd o fa vesel, apoi vor forma dou cercuri concentrice. Pe cntecul apte ani de-acas, copiii pornesc, prini de mini. La semnalul Conver educatoarei: Stop. Formeaz perechi, copiii din cercul saia interior se ntorc cu faa spre cei din cercul exterior, formnd perechi cu cei care se afl n faa lor. Pe rnd se salut cu Bun dimineaa i rostind numele partenerului, iar la comanda Amestec, copiii se ntorc cu faa spre interior i jocul continu pn ce se prezint la 3-4 colegi. Prezena copiilor se va realiza cu ajutorul lor: un biat numr fetiele, o feti numr bieii, iar un biat numr toi copiii i aaz pe panou cifrele corespunztoare. Se va trece apoi la completarea calendarului naturii cu elementele detaabile corespunztoare anului, anotimpului, lunii, se stabilete ziua, i aspectele vremii. La mprtirea cu ceilali, pe scaunul povestitorului Metoda vor sta pe rnd, doar cei care i-au adus o poz deccnd expozitiv era mic. Tema de astzi este : Acesta sunt eu, iar povestitorii trebuie s le spun celorlali, unde se aflau ei n narativ acea poz ice tia s fac n acel moment (dac vorbea bine sau doar gngnea, dac mergea n picioare sau doar de-a builea) La activitatea de grup ne vom juca jocul : Ce poi face cu minile, picioarele, guria. Folosind metoda Rspunde, Arunc, Intreab, copilul care prinde mingea, Metoda rspunde la ntrebare, arunc mingea unui altui copil, RAI punndu-i o alt ntrebare. Jocul se continu pn cnd rspund 3-4 copii. 3 Anunarea temei i a obiectivelor Anunarea temei o voi face prin prezentarea celor dou plicuri colorate de la nouti. Plicurile conin sarcinile Expuner celor dou sectoare. ea Cu tranziia Bat din palme, se trece la desfurarea activitilor la centrele de interes. La Jocul de mas , copiii trebuie s grupeze obiectele de uz personal dup utilitatea lor i s le lipeasc n Piramida igienei personale.(anexa) La Art: copiii trebuie s decupeze prile componente ale corpului uman biatul i fetia.

Panoul ,,ntlnirii de diminea Scule, Ecusoane colorate Calculator

Cifre magnetice Calendarul naturii jetoane

Minge mic

Plicuri colorate cu sarcinile de la sectoare

4 Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Conversaia Observaia Exerciiul

Jetoane Piramida Foi Foarfeci

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE :Activitate integrat: DLC + DOS: Sunt curat, sunt sntos DLC (educarea limbajului): ABC-ul sntii joc didactic DOS (activitate practic): Acesta sunt eu!(ansamblare, lipire i decorare)Etapele activitii Coninutul tiinific Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

1

Momentul Asigur condiiile necesare bunei desfurri a organiza activitii: aerisesc sala de grup i pregtesc materialele toric pentru activitate. Captarea atentiei Captarea ateniei o realizez printr-o simpl povestioar: Diminea cnd am venit la grdini, am gsit pe scri o ppu czut jos, plngnd. Am ridicat-o i am ntrebat-o ce a pit. Ea mi-a povestit c i-a murdrit hainele, faa, prul este nengrijit i au prsit-o toi copiii. Povestirea Nu tie cum s se ngrijeasc, ce obiecte s foloseasc Conversaia pentru aceasta. Eu am invitat-o la noi la grup, s-o ajutm, s-o nvm noi cum s procedeze, cu ce i cum s-i ngrijeasc corpul. Suntei de acord?Haidei s-i punem un nume! Cum vrei s se numeasc? Ppuica are cu ea un coule cu surprise pentru acei copii care o vor ajuta. Vom desfura mai multe activiti. i vom vorbi ppuii despre obiectele de uz personal, ne vom juca cu cuvintele, le vom despri n silabe, vom forma propoziii, vom descoperi sunetul iniial i chiar vom lipi elementele corpului uman i vom mbrca fetia sau biatul.

2

Ppua

Coule cu surprize

3

Anuntare a temei i a obiective lor

Expunerea

4

Dirijarea nvrii

Eu tiu c voi suntei voinici i sntoi pentru c avei grij de sntatea voastr. Vreau s ne jucm un joc frumos, pe echipe. Fiecare echip are o anumit culoare i i revine un anumit plic de culoarea respectiv. n plic se gsesc imagini care au o singur , dou sau trei silabe, iar voi va trebui s descoperii pe ce coloan de pe tabelul mare le vei lipi.Grupurile 6/3/5 Cuvinte cu 1silab Cuvinte cu 2 silabe Cuvinte cu 3 silabe

Metoda 6/3/5 Conversaia Plicuri colorate Jetoane Tabel mare Litere

Grupul I (mov) Grupul II(galben) Grupul III(maro) Fiecare copil din grup are ceva de fcut. Le deschid plicurile, iar copiii studiaz imaginile, stabilind n echip cte silabe are fiecare cuvnt. Pe rnd: primul copil denumete o imagine (la alegere). al doilea copil din aceeai echip, desparte cuvntul n silabe i stabilete numrul silabelor. al treilea lipete imaginea la coloana corespunztoare. al patrulea stabilete care este sunetul iniial. al cincilea arat litera corespunztoare sunetului iniial. al aselea formuleaz o propoziie. Aa se continu cu toate imaginile de la toate echipele. Fiecare rspuns corect va aduce echipei aplauze din partea celorlali copii. 5 Obtinerea performa nei Pentru c am vorbit despre prile corpului, obiecte de igien i de mbrcminte, fiecare copil va primi un coule n care vei gsi o surpriz. V rog s le scoatei pe mas, s vd dac v dai seama ce este. Da, este o feti / bieel. Va trebui s le ansamblai corect i apoi s le lipii pe foaia colorat. nainte de a lipi, haidei s ne nclzim mnuele. Cntnd un cntecel, facem exerciiile de nclzire. Recitnd poezia nv despre mine, ne reamintim prile corpului, i mbrcm fetia / biatul. Lucrrile le vom expune pe un ptuuri pentru a fi vzute de toat lumea.

Exerciiul

Exerciiul

Coulee Siluete de copii dezasambla te Aracet foi colorate

6

ncheiere a activitii

Voi face aprecieri generale i individuale; apoi mpart Conversaia stimulente-bombonele.

Bombonele

ACTIVITI LIBER ALESE 2: Joc distractiv: Scaunele muzicaleEtapele activitii Coninutul tiinific Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee nvmnt

1

2

Momentul organiza toric Captarea atentiei

Asigur condiiile necesare bunei desfurri a activitii: pregtesc materialele pentru activitate. Astzi, pentru c am avut musafiri, ai avut parte de multe surprize, ai realizat multe lucruri minunate, v-ai jucat , ai primit surprize, ce am putea face s ne distrm n continuare? A, a, cred c tiu, puina muzic , putin dansCe spunei? Haidei s jucm jocul Scaunele muzicaleVoi o s stai n faa scaunelelor, eu o s pun muzica i o s dansm. Cnd am oprit muzica, fiecare copil trebuie s se aeze pe un scunel . a)Explicarea i demonstrarea jocului: Eu am aezat scunelele n linie , spate n spate dar am pus cu unul mai puin dect numrul de copii. Am adus i un CD cu muzic. Voi o s stai n faa scunelelor i o s dansai dupa melodia pe care eu am pregtit-o. Dup un timp, eu am opresc muzica iar voi va trebui s v aezai pe un scunel dar fr s v mpingei sau s cadei.Copilul care a rmas fr scunel iese din joc dar poate dansa n continuare pclindu-i astfel pe cei rmai n cursa. Jocul se termina cnd rmne un singur copil pe un scaun. b)Jocul de prob; S vedem dac ai neles cum ne vom juca(cu sprijinul meu, copiii vor juca un segment din joc); c)Jocul propriu-zis(se execut jocul, urmrind respectarea regulilor i asigur buna lui desfurare); Dup executarea jocului, copilul cstigtor va spune ce joc au jucat astzi, iar ceilali copii vor spune dac le-a plcut jocul i de ce . Voi face aprecieri individuale i generale. Conversatia

3

Anuntarea temei si a obiectivelor

Conversatia Explicatia

4 Prezentarea continutului

Explicatia Demonstra ia

Scaune Calculator CD

5 Asigurarea transferului i a reteniei 6 ncheierea activitii

Conversaia

Conversaia


Recommended