+ All Categories
Home > Documents > INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A...

INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU CLASA A...

Date post: 20-Oct-2020
Category:
Upload: others
View: 13 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
11
CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PORTOFOLIU EVALUARE INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A Neamț SERIA 1 GRUPA CURSANT: TEPEȘ C. ELENA LAURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR:5, PIATRA NEAMȚ
Transcript
  • CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA

    PORTOFOLIU EVALUARE

    INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A

    Neamț

    SERIA 1 GRUPA

    CURSANT:

    TEPEȘ C. ELENA LAURA

    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR:5, PIATRA NEAMȚ

  • Disciplina: Informatică și tic

    Unitatea de învățare: Editoare grafice

    Lecția: Instrumente de desenare, culori. Inserarea și formatare text

    Tipul lecției: de transmitere de noi cunostințe

    Clasa: a V a

    Profesor: Țepeș Elena Laura

    PROIECT DIDACTIC

    Competențe generale:

    1.Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.

    2.Elaborarea creativă de miniproiecte cu ajutorul editoarelor grafice.

    Competențe specifice:

    1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale;

    2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.

    3. Realizarea unor aplicaţii practice

    La finalul lecției elevii vor fi capabili:

    1. Să folosească programul Paint pentru a crea şi modifica fişiere cu desene; 2. Să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile instrumentelor respective; 3. Să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale; 4. Să poată utiliza instrumentele oferite de către Paint; 5. Să poată desena un desen, o felicitare, un grafic; 6. Să creeze şi să modifice desene;

    Metodele de predare: Observarea sistematică, conversația,explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire;

    Mijloace didactice: laboratorul de informatică, computere, fișe de lucru;

    Tipuri de evaluare :chestionare orală , verificare prin fişa de lucru şi calculatorul, observare sistematica a elevilor.

  • Desfășurarea lecției

    Etapele

    lecției/Timp

    Obiectivele

    operaționale

    Activitatea profesorului Activitatea

    elevului

    Metode didactice Mijloace

    didactice

    Metode de

    evaluare

    Set anticipativ

    sau discuții

    pregătitoare

    4'

    Întrebări care să stimuleze gândirea –

    de tipul: Vă place să desenați? Cum

    procedați când nu vă place un desen?

    Elevii răspund

    la întrebarile

    profesorului

    Conversația

    Problematizarea

    Desene

    Anunțarea

    lecției noi

    2'

    Anunță tema nouă: Instrumente de

    desenare, culori. Inserarea și

    formatare text și obiectivele.

    In cadrul orei de astazi veti invatat sa

    utilizati instrumentele aplicatiei Paint

    pentru creearea unui desen, sa il

    colorati si sa introduceti un text in

    imagine

    Elevii își

    notează în

    caiete titlul

    lecției și

    ascultă cu

    atenție

    obiectivele

    lecției.

    Conversația Manualul

    Tabla

    Caiete de

    notițe

    Comunicarea

    cunoștințelor

    noi

    19'

    O1 Profesorul explică elevilor cum sa reia

    modul de lansare a aplicaţiei Paint:

    Start – All Programs – Accesories-

    Paint, apoi le explica acestora ca

    aplicaţia Paint conţine instrumente

    pentru a desena linii şi forme variate,

    pentru a colora imaginile, pentru a

    scrie text, pentru a decupa părţi din

    imagine.

    Pentru realizarea unui desen

    profesorul propune elevilor sa

    lectureze fisa cu Panoul de

    instrumente de desen , astfel facand

    cunostinta cu instrumentele de care

    este nevoie pentru crearea şi

    modificarea unui desen.

    Elevii își

    notează în

    caiete modul

    de lansare a

    aplicației Paint

    Elevii

    analizeaza

    împreună cu

    profesorul fisa

    cu Panoul de

    instrumente de

    desen ascultand

    cu atentie

    explicatiile

    profesorului.

    Conversația

    Demonstrația

    Exercițiul

    Computere

    Manualul

    Tabla

    Observarea

    sistematică a

    activității și

    comportamentului

    elevilor folosind

    scara de

    clasificare( DA,

    INDIFERENT,

    NU)

  • Mai departe li se explica elevilor ca

    aplicaţia Paint, utilizată pentru

    crearea și editarea desenelor, permite lucrul simplu și intuitiv cu culorile. Asadar, paleta de culori a aplicaţiei

    Paint apare în partea din stânga jos a

    ecranului ca în Figura 1 de pe Fișă-

    FIGURI

    Aceasta caseta conţine culoarea prim-

    planului; cea din spate conţine

    culoarea fondului. Pentru a selecta

    culoarea prim-planului executăm clic

    cu butonul stâng pe culoarea dorită

    din paletă. Pentru a selecta culoarea

    fondului executăm clic cu butonul

    drept pe culoarea dorită din paletă.

    Culoarea pe care o utilizăm depinde

    de butonul mouse-ului pe care-l

    folosim la tragerea liniilor,

    dreptunghiurilor, ovalelor, trăsăturilor

    de pensulă şi a formelor. Butonul

    stâng al mouse-ului uitlizează

    culoarea prim-planului; butonul drept

    al mouse-ului utilizează culoarea

    fondului.

    Inserarea și formatarea unui text Pentru inserarea unui text într-o

    imagine, se procedează astfel:

    1. Se selectează instrumentul

    2. Cu ajutorul mouse-ului (buton stânga

    menținut apăsat) se selectează zona

    unde va fi scris textul

    3. Apar instrumentele de formatare a

    textului de unde se selectează fontul,

    Elevii își

    notează în

    caiet notiunile

    legate de

    utilizarea

    culorilor în

    prelucrarea

    imaginilor

    Elevii își

    notează în

    caiet notiunile

    legate de

    inserarea și

    formatarea

    unui text si urmaresc

  • dimensiunea acestuia, precum și stilul

    cu care se va scrie

    4. Se selectează modul în care va apare

    textul în imagine (opac sau

    transparent)

    - Opac – într-o fereastră cu fond

    Culoare2 - Transparent – peste

    (Vizulizare Figura 2 de pe Fișă-

    FIGURI )

    împreuna cu

    profesorul

    figura 2

    Stratagii de

    implicare

    20'

    O2

    O3

    Profesorul propune elevilor să rezolve

    sarcinile de pe fișa de aplicatii

    Realizează captura ecranului și

    lipește-o în Paint.

    Elevii rezolvă

    sarcinile de

    lucru

    Demonstrația

    Exercițiul

    Problematizarea

    Computere

    Fișe de lucru

    Autoeveluarea

    Observarea

    sistematică a

    elevilor

    Concluzii.

    Realizarea

    feedback-ului

    5'

    Profesorul întreabă elevii dacă au

    neclarităţi la tema predată şi dacă vor

    să mai completeze cunoştinţele

    acumulate cu ceva nou cunoscut de ei,

    referitor la tema predată.

    Elevii participă

    activ la

    discuții.

    Conversația Manualul

    Caietele

    Fișe

    Aprecierea

    verbală.

  • Fișă- FIGURI

    Figura 1. Paleta de culori a aplicaţiei Paint

    Figura 2. Inserarea și formatarea unui text

  • Panoul cu instrumente de desen

    Selectia neregulata (Free-Form Select) – decupeaza neregulat o zona de desen, conturul zonei urmarind miscarea mouse-ului pe pad. Aceasta zona poate fi transferata sau copiata in memoria Clipboard sau intr-un fisier pe disc. De asemenea, puteti sa mutati oriunde pe planseta, sa rotiti,

    sa rasturnati, sa inclinati, sa mariti, sa micsorati, sa stergeti sau sa multiplicati zona de desen decupata.

    Selectia (Select) – decupeaza o zona dreptunghiulara de desen.

    Guma (Eraser) – sterge culoarea, desenul sau textul, inlocuindu-le cu culoarea de fond activa.

    Umplerea cu culoare (Fill with color) - umple obiecte sau zone inchise cu culoarea aleasa pentru desen.

    Selectia culorii (Pick Color) - selecteaza direct de pe planseta o culoare pentru desen.

    Lupa (Magnifier) - mareste zona de desen selectata.

    Creionul (Pencil) - deseneaza linii neregulate (forme libere), cu aceeasi grosime, urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.

    Pensula de vopsea (Brush) - deseneaza cu culoarea aleasa pentru desen linii de grosimi diferite urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.

    Pulverizatorul de vopsea (Airbrush) - creeaza o pata circulara de puncte pentru imprastierea vopselei pe planseta.

    Instrumentul de scris (Text) - permite scrierea textelor pe planseta.

    Linia dreapta (Line) - deseneaza o linie dreapta intre doua puncte.

    Linia curba (Curve) - deseneaza intre doua puncte o linie care poate fi curbata de doua ori.

    Dreptunghiul (Rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate.

    Poligonul (Polygon) deseneaza poligoane cu ajutorul unor linii drepte.

    Elipsa (Elipse) - deseneaza cercuri sau elipse.

    Dreptunghiul rotunjit (Rounded rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate cu colturi rotunjite.

    selectia dreptunghiulara

    umplerea cu culoare

    lupa

    pensula

    instrumentul de scris

    curba

    poligonul

    dreptunghiul cu colturi rotunjite

    selectia neregulata

    guma

    selectia culorii

    creionul

    pulverizatorul de vopsea

    linia

    dreptunghiul

    elipsa

  • Fișă de aplicații

    1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din

    instrumentele, pensulele sau formele aplicației Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:

    2. Realizați urmatoarea activitate de laborator:

    a) Desenați o pasăre supărată (angry bird), utilizând

    instrumentele de desenare Oval, Linie si apoi:

    b) Colorați desenul realizat utilizând instrumentele studiate în

    lecție.

    c) Scrieți în dreapta-jos numele vostru, utilizând instrumentele de

    inserare și formatare text.

    a. Selecție liberă(Free-Form Select)

    1.

    b. umplere cu culoare (Fill with color)

    2.

    c. guma (Eraser/Color Eraser)

    3.

    d. dreptunghiul (Rectangle)

    4. e. Rotire verticală(Vertical rotation)

    5. f. instrumentul de scris (Text)

    6. g. poligonul (Polygon)

    7.

    h. dreptunghi cu colţuri rotunjite (Rounded Rectangle)

    8.

    i. curba (Curve)

    9. j. pensulă (Brush)

    10. k. selecția culorii (Pick Color)

    11.

    l. Oval (Ellipse) 12.

    m. Creion (Pen) 13.

  • Fișă de aplicații

    REZOLVARE

    1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din instrumentele, pensulele sau formele aplicaţiei Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:

    6 4 1 3 11 5 13 9 6 12 8 10 2

    A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. M.

    2

    a)

    1. Se selectează Culoare1 - negru și Culoare2 - alb

    2. Utilizând curba Oval se desenează

    a. Un cerc mare - corpul

    b. Două cercuri mai mici - ochii

    c. Două cercuri mici reprezentând pupila

    3. Utilizând curba Linie se desenează

    a. Sprâncenele

    b. Coada

    4. Utilizând curba Linie curbă se desenează pe rând

    a. Urechile

    b. Ciocul

    b) Utilizând instrumentele de umplere se colorează pasărea

    c. Culorile se aleg de către desenator

    c) Utilizând instrumentul text se adaugă numele

    Rezultat:

  • PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Editoare grafice

    Notă: filmele didactice prezentate sunt doar modele orientative.

    Conținuturi Competenț

    e specifice

    Activități de învățare Resurse Evaluare

    Rolul unui editor

    grafic

    Elemente de

    interfață specifice

    Crearea,

    deschiderea şi

    salvarea fişierelor

    grafice

    Instrumente de

    desenare

    1.2

    3.1

    Lansarea în execuţie a editorului grafic

    Inspectarea elementelor de interfaţă

    Crearea unui document nou cu dimensiuni

    prestabilite

    Desenarea unei căsuţe

    Salvarea căsuţei în format bmp.

    Închiderea fişierului

    Deschiderea fişierului salvat şi completarea sa cu

    un brăduţ. Salvarea fişierului fişierul în format bmp.

    Se salvează din nou acelaşi fişier în format jpg.

    Se compară dimensiunile celor două fişiere. Se

    analizează dimensiunile aceluiaşi fişiere în diferite

    formate grafice.

    Sarcină de lucru individual:

    Timp total alocat: 1 oră.

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu

    acces la Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: frontală, individuală

    Material didactic:

    Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Filme demonstrative: https://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEA https://www.youtube.com/watch?v=Ego1Imit2G0 https://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvps

    Evaluare curentă

    formativă: aplicaţiile practice

    „O căsuţă ca în poveşti”

    şi Smyle face

    Comenzi pentru

    selectare,

    copiere, mutare,

    ştergere

    Redimensionarea

    , trunchierea,

    rotaţia unei

    imagini

    Panoramare

    imagine

    1.2

    3.1 Deschide o suprafață de lucru A4, portret.

    Folosind forme geometrice realizează un

    brad de Crăciun

    Salvează lucrarea în fișierul brad.jpg, în

    portofoliul digital personal.

    Perspectiva

    Deschide o suprafață de lucru A4, orientată

    peisaj.

    Inserează pe fundal o imagine ce ilustrează

    un drum.

    Timp total alocat: 1 oră.

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu

    acces la Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: frontală, individuală

    Material didactic:

    Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul Informatica în şcoli

    Evaluare curentă formativă:

    aplicaţiile

    practice brad,

    perspectiva,

    https://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEAhttps://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEAhttps://www.youtube.com/watch?v=Ego1Imit2G0https://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvpshttps://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvps

  • Desenează un copac.

    Plasează de trei ori copacul obținut mai sus

    pe marginea drumului păstrând efectul de

    perspectivă.

    Salvează lucrarea în fișierul perspectiva.jpg,

    în portofoliul digital personal.

    Sarcină de lucru individual: Tren

    tren

    Utilizarea

    culorilor în

    prelucrarea

    imaginilor;

    crearea culorilor

    personalizate

    Stiluri de

    umplere

    Inserarea şi

    formatarea

    textului

    1.2

    3.1

    Pentru a obține bannerul din imagine:

    1. În caseta de culori faceţi clic pe culoarea roşie.

    2. Cu ajutorul instrumentului coloraţi

    suprafaţa de lucru. 3. Faceți clic pe Text, apoi, în caseta de

    opțiuni de sub bara de instrumente, faceți clic pe stilul de fundal (transparent)

    4. Faceți clic pe culoarea verde din caseta de culori, alegeţi fontul şi mărimea şi apoi faceți clic în caseta de text și tastați textul dorit

    5. Repetaţi procedeul pentru celelalte două texte.

    Sarcină de lucru individual: Lumea roboților

    Timp total alocat: 1 oră.

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu

    acces la Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: frontală, individuală

    Material didactic:

    Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul Informatica în şcoli Filme demonstrative:

    Evaluare curentă formativă:

    aplicaţiile

    Banner

    și

    Evaluare sumativă Concursul creatorilor de personaje grafice

    Imaginează-ţi că faci parte din echipa de

    dezvoltare a unui nou joc pentru telefonul

    mobil. Tu eşti graficianul echipei.

    Creează personajul principal al jocului!

    La final vom organiza un concurs de

    personaje. Juriul veţi fi tot voi!

    Evaluarea sumativă:

    aplicaţia practică

    Concursul creatorilor de

    personaje grafice


Recommended