+ All Categories
Home > Documents >  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin...

 · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin...

Date post: 13-May-2021
Category:
Upload: others
View: 6 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
9
PROIECT DE LECTIE Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Clasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: „Talentatul Eli” Subiectul: Sunetul şi literele e, E de tipar Forma de realizare : activitate integrată TIPUL LECȚIEI: consolidare DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale şi abilităţi practice Muzică şi mişcare SCOPUL LECTIEI : consolidare Competenţe specifice : Comunicare în limba română 1.1. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple; 3.1.Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar; 4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate. Competenţe integrate:
Transcript
Page 1:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala „Mihai Eminescu”Clasa: Clasa Pregătitoare BData: 11.11.2020Profesor învăţământ primar: Trofin Ana ElenaAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Comunicare în limba românăUnitatea tematică: „Talentatul Eli”Subiectul: Sunetul și literele e, E de tiparForma de realizare : activitate integratăTIPUL LECȚIEI: consolidare

DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală

Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale şi abilităţi practice

Muzică și mișcare

SCOPUL LECTIEI : consolidare

Competenţe specifice : Comunicare în limba română

1.1. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din

propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple; 3.1.Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Competenţe integrate: Matematică şi explorarea mediului

1.1-Mulţimi de elemente, exerciţii de numărare;

Dezvoltare personală2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.

Arte vizuale și abilități practice2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

Page 2:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

Muzică și mișcare2.1.Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) Cognitive:OC1 - să identifice sunetul ,,e” aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;OC 2 – să recunoască litera e, E în cuvintele date;OC 3 - să scrie corect litera E;OC 4- sa scrie corect numerele de la 0 la 5OC 5- sa numere corect crescator si descrescator in concentrul 0-5.

b) Afective: OA1. Să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ; OA2. Să-și exprime emoțiile.

c)Psihomotorii: OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru; OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității respectând regulile clasei;

STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Procedurală: - conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic,exerciţiul, metoda fonetică, analitico-sintetică. 2. Materiale: - computer, CD, fişe de lucru, caiete auxiliare, castane sau creioane colorate 3. Forme de organizare: - frontal, individual. 4.Temporale : 40 minute 5. Spațiale: sala de clasă/ acasa 6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, recompense.

BIBLIOGRAFIE :

1. „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”-Mapa cadrului didactic , Editura Edu, Târgu-Mureș, 20162. Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/ 19.03.20133. Molan, Vasile, Didactica disciplinelor – Comunicare în limba română și limba și literatura română din învățământul primar, Editura MINIPED (2014)

Page 3:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

Momentele lecţiei

OB.OP.

Desfăşurarea activităţiiVarianta A – elevii în clasă Varianta B - online

1. Moment organizatoric

OA 1OM 2

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Comunicare în limba română:- aerisirea sălii de clasă- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii- pregătirea materialului didactic. Elevii sunt rugați să fie atenți pe tot parcursul orei.

Elevii vor primi linkul de conectare pe platforma Google Classroom.

2.Reactualizarea cunoştinţelor

OC 1 Elevii sunt solicitaţi să-şi reamintească literele învăţate (A, M, I, U, R, E), să le arate la panou şi să dea exemple de cuvinte care încep cu sunetele respective.

Elevii vor enumera literele învăţate şi vor da exemple de cuvinte care încep cu sunetele respective.

3. Captarea atenției OC 1OA 1

Elevii vor intona strofa specifică sunetului”e” din cântecul ”A ,a ,a ,acum e toamna, da!”

Am urmărit ieri povestea animată cu Elefantul Eli.

Copiii au acasă CD-ul cu povestea animată şi au urmărit-o pe propriul computer.

Elevii vor intona strofa specifică sunetului”e” din cântecul ”A ,a ,a ,acum e toamna, da!”

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

OA1 Se anunţă tema „Consolidarea sunetului [e] şi literelor E şi e ”, consolidarea cifrelor 0-5 şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă elevilor.

Se anunţă tema şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă elevilor.

5. Dirijarea învățării Copiii urmăresc imaginea din caietul 1 pagina 69 si raspund l intrebarile date.

Ce animale sunt in arena? Spune cate o propozitie despre fiecare.

Cte maimute sunt? Cate litere E poti numara pe costumul clovnului? La ce este talentat fiecare animal? Ce talent ai tu?

Copiii urmăresc imaginea din caietul 1 pagina 69 si raspund l intrebarile date.

Ce animale sunt in arena? Spune cate o propozitie despre fiecare.

Cte maimute sunt? Cate litere E poti numara pe

costumul clovnului? La ce este talentat fiecare animal?

Page 4:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

Spune doua calitati ale tale. Ce-ti place cel mai mult sa te joci?

Vom asculta şi cântecelul despre elefant.Le prezint elevilor planşa cu animalele din zonele calde si zonele reci şi vom discuta despre fiecare animal in parte. Gasim animalele care contin sunetul e (zebra, elefant,leu, sarpe) , le despartim pe silabe si stabilim locul sunetului „e.”Pe parcursul lecţiei, elevii care răspund bine vor primi abdtibilduri.

Pe tablă şi pe fiecare bancă se află o fişă de lectura. (ANEXA 1)Elevii trebuie să pronunţe fiecare cuvânt reprezentat de imagini, sa afle locul sunetului e în fiecare cuvânt (la început, în interior, la sfârşit), să alcatuiasca propozitii cu cuvintele din fisa, apoi să despartă cuvintele în silabe şi să scrie numărul silabelor.

În continuare, elevii au ca sarcină să încercuiască cu verde litera E şi cu albastru litera e în fisa de lectura (anexa 1) in cuvintele pentru ziua de miercuri.

Se numără literele pentru a vedea câte sunt din fiecare.

Ce talent ai tu? Spune doua calitati ale tale. Ce-ti place cel mai mult sa te joci?

Vom asculta şi cântecelul despre elefant.

Se va lucra pagina 70 din caietul 1. (numarare din 2 in 2 si din 4 in 4, recunoasterea animalelor catre traiesc in zonele reci).Se citesc coloanele de cuvinte din fisa de lectura pentru ziua de miercuri.(Anexa 1)

Cuvinte:mir,mim,ram,rar,miau,rama,arma,mereu,arme,urme,Maria,auriu,amara,armura,aurie.

Copiii transcriu pe caiete cu litere mari de tipar cuvintele din prim coloana (mir, mim,ram, rar, miau).

În continuare, elevii au ca sarcină să construiasca din creioane colorate litera E.

6.Obţinerea performanţei

La finalul lecţiei fiecare elev primeşte o fisa (anexa 2). La finalul lecţiei fiecare elev primeşte sarcina de a realiza acasa elefantul din CD.(auxiliar 1 p 70) si de a posta obiectul realizat pe Google classroom.

7. Realizarea feed- La sfârşitul orei se fac aprcieri verbale cu privire la Se fac aprcieri verbale cu privire la

Page 5:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

back-ului participarea elevilor la lecţie. participarea elevilor la lecţie.

ANEXA 1

ANEXA 2

Page 6:  · Web viewClasa: Clasa Pregătitoare B Data: 11.11.2020 Profesor învăţământ primar: Trofin Ana Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba

Recommended