+ All Categories
Home > Documents > Proiect Grad Carnal[1]

Proiect Grad Carnal[1]

Date post: 03-Jul-2015
Category:
Upload: gabriadela
View: 626 times
Download: 6 times
Share this document with a friend
21
Grădiniţa cu P. P. Nr. 15, ”Dumbrava Minunată” Vaslui PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Tema anuală: Ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Tema proiectului tematic: Animale sălbatice din ţara noastră Mesajul zilei: Şi animalele au suflet!
Transcript
Page 1: Proiect Grad Carnal[1]

Grădiniţa cu P. P. Nr. 15, ”Dumbrava Minunată” Vaslui

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Tema anuală: Ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?Tema proiectului tematic: Animale sălbatice din ţara noastră Mesajul zilei: Şi animalele au suflet!

Propunător: instit. DORINELA TURBATU BALAN

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu PP.Nr. 15, ”Dumbrava minunată” Vaslui

Page 2: Proiect Grad Carnal[1]

Nivelul/ Grupa: 5 – 7 ani/ MARETema anuală de învăţare: Ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?Tema proiectului tematic: Animale sălbatice din ţara noastrăMesajul zilei: Şi animalele au suflet!Modelul integrării: infuzionat

Elementele componente ale activităţii integrate:

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: / Prezenţa / Calendarul naturii./ Împărtăşirea cu ceilalţi Rutine: / Noutatea zilei / Mă pregătesc pentru activităţi.Tranziţie: Jocul cu text şi cânt: „S-a suit copilu-n pom”.

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA): Bibliotecă: - „Citim în atlasul zoologic despre lumea animalelor”

- ”Scrie pe linia punctată numele meu”Ştiinţă: - „Cangurul”- joc pe calculator Artă: - „Animalele pădurii”- desen

Joc de masă: - ”Din jumătăţi - întreg”Tranziţie Joc cu text şi cânt – ”Veveriţa Riţa-Riţa”

  3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE):

DLC - Mijloc de realizare: Lectura educatoarei – „CĂPRIOARA” de Emil Gârleanu DOS - ,,Animale în pădure” (activitate practică)

Tranziţie Jocul cu text şi cânt “Cântecul animalelor”

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA): Scenetă: “Carnavalul din pădure“. Vizionarea unui episod de desene animate “Bamby”. FINALITATEA ZILEI: - cartea personalizată cu animale sălbatice realizată în cadrul centrelor de interes; - puzzle-urile formate la DLC (educarea limbajului) - macheta realizată în cadrul domeniului experienţial DOS (activitate practică). SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;

Dezvoltarea capacităţii copiilor de a stabili diverse legături între cunoştinţele dobândite anterior cu cele nou transmise;

Cultivarea sensibilităţii artistice prin realizarea unei machete în conformitate cu tema propusă;

Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE

Page 3: Proiect Grad Carnal[1]

DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC)

OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să urmărească momentele desfăşurării acţiunilor, concomitent cu imaginile

prezentate; 2. să inţeleagă conţinutul lecturii;3. să identifice personajele lecturii;4. să reconstituie câte un puzzle cu imaginile din lectură;5. să alcătuiască propoziţii pe baza imaginilor descoperite;6. să reprezinte grafic numărul de cuvinte din propoziţie;7. să despartă cuvintele în silabe, precizând numărul de silabe din care este

format fiecare cuvânt.

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (DOS)

Obiective operaţionale:

1. să selecteze materialele necesare îndeplinirii sarcinilor; 2. să folosească corect tehnicile de lucru învăţate anterior: decupare, îndoire, lipire, asamblare.

3. să mânuiască corespunzător instrumentele şi materialele de lucru; 4. să asambleze rezultatele muncii de grup într-o machetă.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în grupuri mici, puzzle-ul, „Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi!”.

b) Resurse materiale: calculator, retroproiector, ecran de proiecţie, 3 planşe care redau conţinutul lecturii, 20 ecusoane cu imaginile personajelor din pădure, hârtie A1, şevalet, marker, 3 etichete cu grupele de lucru, carton, polistiren, crengi de copac, cutie de carton, lipici şi aracet, hârtie creponată, foarfece, puzzle, 3 etichete cu personajele din lectură.

c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual. Durata: 50 minuteBIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/ 7 ani ), 2008

2. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Metode interactive de grup, Editura Arives, 2002

3. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica Proiecte tematice orientative, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2003

Page 4: Proiect Grad Carnal[1]

SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: „Dimineaţa a sosit,/Toţi copiii au venit/În cerc să ne adunăm,/Cu toţi să ne salutăm: - Bună dimineaţa!„

Gimnastica de înviorare copiii vor efectua exerciţii pe fond muzical cu caracter distractiv.

Prezenţa se desfăşoară sub directa supraveghere a educatoarei însă coordonată de responsabilul din acea zi. Astfel el va aşeza fotografiile celor prezenţi. Calendarul naturii - responsabilul va stabili prin discuţii libere cu colegii săi: anotimpul, ziua din săptămâna, luna şi anul aşezând la panou jetoanele corespunzătoare. Noutatea zilei: Educatoarea îi informează că la activităţile din această zi vor avea oaspeţi diferite animale de pluş. Împărtăşirea cu ceilalţi: Fiecare copil a adus un animal de jucărie care are o anumită semnificaţie pentru el. Se descifrează mesajul zilei: „Şi animalele au suflet”. Rutine: Deprinderea de a asculta când cineva vorbeşte. Mă pregătesc pentru activităţi: Se anunţă obiectivele zilei. Copiii intuiesc materialele şi sunt invitaţi la lucru în grup:

“Bibliotecă“: - se citesc imagini din atlasul zoologic, cărţi şi planşe cu imagini despre animale sălbatice; - copiii vor „citi„ şi vor „scrie” numele animalelor sălbatice întâlnite sau recunoscute în ghicitorile din cărţi sau spuse de ei celorlalţi; “Artă“:

- copiii îşi vor realiza propria lor carte cu animale sălbatice, colorând după contur animalul preferat.

„Joc de masă”- din jumătăţi – întreg. “Ştiinţă“:

- jocul pe calculator „Cangurul”;

Tranziţie: Jocul cu text şi cânt: „S- a suit copilu-n pom”.

Apoi vor fi invitaţi să ia loc pe scăunele pentru activitatea de educare a limbajului. Captarea atenţiei se va face prin găsirea răspunsului la o ghicitoare spusă de educatoare:

Page 5: Proiect Grad Carnal[1]

“Sprintenă şi delicată, Se adapă-nfiorată, Ghici, cine e?” Se va cere copiilor să privească spre grupul de animale din pluş de la centrul tematic şi să selecteze doar animalul a cărei descriere e sugerată de ghicitoare. Astfel copiii vor redescoperi puiul de caprioară, care le va stârni curiozitarea printr-o prezentare inedită:

“Sunt o căprioară mică,Recunosc îmi este frică,

Că o să vă întristaţi,Când povestea o să-mi aflaţi.

Dar, fiind copii isteţi,Mesajul o să-nţelegeţi.Un puzzle reconstituiţi

Dacă la mese veniţiPropoziţii formulaţi,Cuvintele număraţi,În silabe despărţiţi,

Şi mulţi Zâmbărici primiţi.Animale decupaţi,Lipiţi şi asamblaţi,

Şi-o pădure realizaţi.

Astfel copiii vor fi invitaţi sa vizioneze în format Power-Point, conţinutul lecturii “Căprioara” de Emil Gârleanu. Se explică cuvintele şi expresiile noi. Se extrage mesajul etic al textului – spiritul de sacrificiu al mamei, (lupta pentru existenţă, duritatea vieţii în mediul natural, etc...) Se fixează titlul şi autorul lecturii. Se precizează care sunt personajele întâlnite în lectura prezentată. Se motivează reacţia fiecărui personaj. Folosind ca metodă Mâna oarbă se formează 3 grupe de lucru -Grupa iezilor, Grupa căprioarelor şi Grupa lupilor - care vor avea ca primă sarcină reconstituirea imaginii de pe masă (puzzle ). Se prezintă planşele model pentru fiecare grupe în parte. Se va da startul de începere a lucrului pe grupe şi se precizează durata alocată acestei sarcini. (1minut) După expirarea timpului alocat se compară cele două imagini şi se apreciează verbal şi cu aplauze câştigătorii.

Se trece la rezolvarea sarcinii nr. 2 Fiecare grupă va formula câte o propoziţie inspirată de imaginea din puzzle. Raportorul va enunţa propoziţia şi o va reprezenta grafic. Sarcina nr. 3 Se va preciza numărul de cuvinte din propoziţie şi se va reprezenta grafic. Sarcina nr. 4

Page 6: Proiect Grad Carnal[1]

Se va despărţi oral în silabe un cuvânt ales de educatoare. Se fac aprecieri privind înţelegerea conţinutului şi mesajului. Se va mulţumi copiilor pentru că au înţeles conţinutul şi mesajul lecturii şi sunt invitaţi să asambleze împreună o machetă cu elementele componente ale mediului de viaţă al puiului de căprioară: copaci, izvor, “ţanc”, muşchi de copac, etc. Se cere fiecărei grupe să se aşeze la mesele de lucru în funcţie de etichetele de pe mesuţe şi de ecusoanele distribuite la prima etapă.

Intuirea materialului didactic I: imagini cu animale din pădure, foarfece, lipici; II: carton, crengi de copac, hârtie creponată; III: scobitori, carton, lipici, beţişoare, paie

Explicarea si demonstrarea modului de lucru Se explică tehnica de lucru la fiecare grupă în ordinea efectuării operaţiilor.

Încălzirea muşchilor mici ai mâinilor“Umerii îi vom mişcaspatele vom îndrepta,

sus - jos, sus - jos,pentru a picta frumos.

Mâna lebădă o fac,Care dă mereu din cap,Lebedele-n jur privesc.

Mâinile eu le rotesc.Palmele nu stau de locCi se pregătesc de joc,

Degetele-mi sunt petalese deschid ca o floare.”

Executarea temei de către copii Se va lucra pe ateliere şi pe fondul muzical “Balada pădurii”. Se fac precizări privind utilizarea materialelor de lucru şi acurateţea lucrărilor. Copiii vor fi sprijiniţi dacă întâmpină dificultăţi. Se anunţă încetarea lucrului.

Se va asambla macheta. Copiii vor fi încurajaţi să aşeze elementele realizate pentru a crea o imagine cât mai plăcută şi mai sugestivă.

Se evaluează lucrarea colectivă. Se evidenţaiză efortul colectiv pentru realizarea machetei şi se cere copiilor să-şi exprime opinii personale faţă de întreaga lucrare.

Page 7: Proiect Grad Carnal[1]

Se fixează tema zilei, se oferă feed-back pozitiv. Se vor acorda copiilor stimulente şi, apoi, ei vor părăsi zonele de lucru prin jocul cu text şi cânt “Animalele la sfat”.

În cadrul Activităţilor liber alese copiii au organizat un carnaval, unde fiecare copil costumat în animalul preferat va face o scurtă prezentare într-o formă proprie a costumului şi a caracteristicilor animalului pe care-l reprezintă. Se vor interpreta cântece specifice temei iar la sfârşit vor dansa cu animalele aduse de acasă.

Page 9: Proiect Grad Carnal[1]

În scorbura ei curatăAlune pentru iernat.

Moş Martin deja viseazăS-a retras în dormitor,În bârlog el hibernează

Pân’ la anul viitor.

Chiar şi vulpea cea vicleanăS-a gândit la iarna grea,

S-a ascuns în vizuinăCu trei gâşte după ea.

Natura toată-a-adormitSub gerul cel rece al iernii.

Pădurea întreagă-a-încremenitPân’ la sosirea primăverii!

Neaua a cuprins pământulŞi pădurea mare

Şi-a împodobit copaciiCa de sărbatoare.

Vântul nu mai vâjie,Gerul s-a mai inmuiat,

Toate animaleleSe-ntâlnesc la sfat.

Azi e mare sărbatoare,Azi e mare bal,

Animalele pădurii Vin la carnaval. Nici nu se putea mai bine Prima-s la serbare Despre mine s-a dus vestea. Până-n departare.

Page 10: Proiect Grad Carnal[1]

Am cel mai frumos costum, Blană naturală. Dintre-atâtea animale,

Sunt cea mai de fală!Spune, dragă iepuraş...Că nu am dreptate.

Iepurasul: Veveriţa:

Sigur, este cum zici tu Dacă vreţi spectacol mare,

Eu mă dau de-o parte Eu sunt acrobată

Câci sunt mic si sperios Salturi fac din zori în noapte

Câci sunt mic si sperios Ştie lumea toata

Tare-s temâtor! Şi când vreţi, cu drag pe toţi,

Am şi eu o calitate: Vă invit la mine

Iute-s de picior! Din cămară să vă dau

Ghinde si alune!

Iepuraşul meu iubitCin’te-ntrece la fugit ?Ochişori: două mărgele,Mustăcioara la guriţăŞi un petec la codiţă!

Eu sunt iepuraşul ŢupPrin pădure- alerg zdup zdupSunt un iepuraş de soiCel mai mare iepuroi.Am picioare lungi de totUrechi lungiMustăţi la botDar sunt toate de prisosCoada n-am, sunt fioros. Lupul

Nu te teme iepurică Azi nimic nu-ti face. Că e sărbătoare

Page 11: Proiect Grad Carnal[1]

Şi-o să fie pace. Chiar şi eu, cât sunt de lup

Jur pe părul meu Şi-ţi promit că la serbare

Nu-ţi fac nici un rău.

Ariciul

Un arici acu’ ntr-o vară Îşi scrântise un picior Şi amu trăgea să moară Sub o tufă de mohor.

Fraţilor, săriţi vă rog!! Nu vedeţi că sunt olog? Dau un dinte, dau o ţeapă Pentru un pahar de apă!

Uff! Ce sete! Şi ce soare! Cum s-ajung în trei picioare, La o apă curgătoare?

Ştiţi eu am avut o coadă Lungă, mare şi stufoasă Şi-o mai aveam şi astăzi Dacă nu mă lăcomeam Să prind peşte mult din baltă Precum vulpea m-a-nvăţat. Şi-acum am un ciot de coadă Şi sunt tare supărat.

Cât e vulpea de şireată,S-a-nşelat şi ea o datăC-a furat dintr-o grădinăUn cocoş de plastilină.Hai acum să ne distrămŞi să facem glume!Poate ştiţi vreo ghicitoare,- Haideţi, cine spune!?!

Ghicitori vă spunem noi!Voi s-aveţi răbdare,

Page 12: Proiect Grad Carnal[1]

Să găsiţi răspunsul bunPentru fiecare!

Are-o coadă înfoiatăHoaţă este şi şireatăDar e vai de coada ei

Când va da peste ea Grivei(vulpea )

O sportivă cu renumeUmblă-n pomi dupa alune?

(veveriţa)

Din gradina lui Mihai,De sub tufe de urzici

A ie[it un ghem de scai,Ca să caute furnici

Ghici ?(arici)

Urecheat cu haine sure,Stă pe câmp şi în pădure?

(iepure)

În cojoc `ntors pe dosMormăind morocănos,

Umbla singur prin pădureDupa miere, dupa mure.

(ursul)

Page 13: Proiect Grad Carnal[1]

CÂNTECUL ANIMALELOR

Căprioare, iepuraşi, veveriţe- Aţi crezut?

Sunt prieteni din pădure,Poate nu i-aţi cunoscut!

Un bursuc şi-un licuriciUrsul lacom e aici.Şi la bine şi la greu

Sunt prieteni buni mereu!

Toţi prietenii au pornitŞi-n pădure au găsitO casă din jucărieCare e cât o cutie.

Un bursuc şi-un licurici,Ursul lacom e aici,Şi la bine şi la greu

Sunt prieteni buni mereu!

Veveriţa Riţa - Riţa

Din pădurea cea vestită colo-n jos in poieniţăVeveriţa vine, vine, cu alune pentru tine.

Refren: Ţup, Ţup, Ţup din creangă-n creangăÎşi adună multe alune

Ţup, Ţup, Ţup din creangă-n creangăÎşi adună alune.

Page 14: Proiect Grad Carnal[1]

Veveriţa cea isteaţăA ajuns la ea acasaCu alune-n panelasSă le dea la copilaşi

Refren: Ţup, Ţup, Ţup din creangă-n creangăÎşi adună multe alune

Ţup, Ţup, Ţup din creangă-n creangăÎşi adună alune.

Ursuleţul Bombonel

Ursuleţul Bombonel,L-am primit de ziua mea

Şi cu el în braţe

Page 15: Proiect Grad Carnal[1]

Toată ziua aş sta.Refren:

Bombonel,Bombonel,Bombonel,

Eu ma joc cu el!

Ursuleţul BombonelEste tare rasfăţat!Seara la culcare

Il iau cu mine în patRefren:

Ursuleţul BombonelEste tot făcut din pluş

Face mereu tumbeCă e jucăuş

Refren:

Ursuleţul BombonelEste tare mititel

Si mereu mă cheamăSă mă joc cu el.


Recommended