+ All Categories
Home > Documents > proiect didactic2

proiect didactic2

Date post: 27-Jun-2015
Category:
Upload: simomy
View: 475 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
9
PROIECT DIDACTIC Cadru didactic: Simona Data: 8.03.2010 Unitatea scolara: …………… Clasa: …………. Efectiv de elevi: 24 Disciplina de învatamânt: Educatie Fizica si Sport Teme si obiective : T1. Viteza O1 - dezvoltarea vitezei de reacţie şi de deplasare T2. Podul de jos : -invatare O2 – O1 - Invatarea elementului acrobatic static, podul de jos Tipul lectiei: mixta Durata lectiei: 45` Metode didactice si procedee folosite: Metode verbale: explicatia, conversatia; Metode practice: demonstratia; metoda observatiei; metoda aprecierii activitatii si progresului realizat de elevi. Metode generale: jocul, gimnastica Mijloace: creta, fluier, 4 fanioane, saltele de gimnastica OBIECTIVE CADRU: 1. Mentinerea starii optime de sanatate a elevilor si cresterea capacitatii de adaptare a acestora la factorii de mediu 2. Armonizarea propriei dezvoltari fizice si prevenirea instalarii abaterilor posibile de la aceasta 3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportive elementare si dezvoltarea calitatilor motrice aferente 4. Practicarea independenta a exercitiilor fizice, a jocurilor si a diferitelor sporturi 5. Manifestarea spiritului de echipa si de întrecere, în functie de un sistem de reguli acceptate OBIECTIVE DE REFERINTA: -sa execute cu rapiditate crescuta actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale, auditive, tactile;
Transcript
Page 1: proiect didactic2

PROIECT DIDACTIC

Cadru didactic: Simona Data: 8.03.2010 Unitatea scolara: …………… Clasa: …………. Efectiv de elevi: 24 Disciplina de învatamânt: Educatie Fizica si Sport Teme si obiective :

T1. Viteza O1 - dezvoltarea vitezei de reacţie şi de deplasare

T2. Podul de jos : -invatareO2 – O1 - Invatarea elementului acrobatic static, podul de josTipul lectiei: mixta Durata lectiei: 45` Metode didactice si procedee folosite: Metode verbale: explicatia, conversatia; Metode practice: demonstratia; metoda observatiei; metoda

aprecierii activitatii si progresului realizat de elevi. Metode generale: jocul, gimnastica Mijloace: creta, fluier, 4 fanioane, saltele de gimnastica

OBIECTIVE CADRU:1. Mentinerea starii optime de sanatate a elevilor si cresterea capacitatii de adaptare a acestora la factorii de mediu2. Armonizarea propriei dezvoltari fizice si prevenirea instalarii abaterilor posibile de la aceasta3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportive elementare si dezvoltarea calitatilor motrice aferente4. Practicarea independenta a exercitiilor fizice, a jocurilor si a diferitelor sporturi5. Manifestarea spiritului de echipa si de întrecere, în functie de un sistem de reguli acceptate

OBIECTIVE DE REFERINTA:-sa execute cu rapiditate crescuta actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale, auditive, tactile;-sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati motrice;-sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice;- sa adopte pozitii corecte ale coloanei vertebrale si ale segmentelor corpului în raport cu aceasta, în situatii statice si dinamice;sa execute exercitiile fizice însusite, potrivit posibilitatilor individuale, în conditii complexe- sa execute un complex de dezvoltare fizica predat, alcatuit din patru exercitii;- sa-si însuseasca mecanismul de baza al deprinderilor motrice sportive elementare- sa recunoasca regulile simple stabilite pentru organizarea si desfasurarea activitatilor practice;- sa manifeste initiativa în colaborarea cu colegii, pe parcursul activitatilor practice

Page 2: proiect didactic2

Bibliografia: 1.Mariana Dumitru, Silviu Popescu, - Îndrumar metodic pentru ed. fizică la ciclul Primar; Ed. Ponto, Constanţa, 2000;2.MEC - Programa şcolară de ed.fizică la clasele I – II revizuita nr. 4686 / 05.08.20033. Iulian Savescu; Educatie Fizica – ghid orientativ pentru titularizare, definitivat si gradul II, Ed. Aius Printed, 20094.Iulian Savescu; Proiectarea demersului didactic la educatie fizica pentru invatamantul primar (clasele I-IV), Ed. Aius Printed, 20085.Teodorescu Doina –”Exerciţii de educaţie fizică şi ştafete pentru clasele I – IV,” Ed. Gheorghe Cârţu Alexandru, 1994;

Verigi si durata Conţinut DozareFormaţii de lucru,

modalitati de exersare si indicatii metodice

Alte consem-nari

1. Organizarea colectivului de elevi

2`

- adunarea, alinierea, salutul, prezenta- verificarea echipamentului si a starii de sanatate-anuntarea temelor lecţiei

1”30”

30”

Linie pe un rind##

2. Pregătirea organismului pentru efort

5`

Captarea atentiei: - întoarceri la stg. si la dr.; stanga imprejur-mers cu miscari de respiratie- mers pe vârfuri cu br. sus, mers pe calciie cu miinile la spate-mers cu miscari de respiratie- alergare usoara cu joc de glezne-alergare usoara-miscari de respiratie-alergare cu pendularea gambelor la spate-mers cu miscari de respiratie-alergare cu ridicarea genunchilor la piept-mers cu miscari de respiratie-alergare cu picioarele intinse inainte-mers cu miscari de respiratie-alergare accelerata-mers cu miscari de respiratie-trecere din coloana cite unu in coloana cate 2; coloana cate 3 si apoi in coloana de gimnastica cate 4

2x1l

1/2L-1/2L1D1L1D1L1D1L1D1L1D1L1D1L1l1L

#Coloana câte unu

###############

- Coloană de gimn. câte 43. Influenţarea selectiva a aparatului locomotor

8`

Exercitii pentru regiunea cervicalaP.I. Stând depărtat mainile pe sold:T1-2 - aplecarea capului înainte cu arcuireT3-4 - extensia capului, cu arcuireT5-6 - aplecarea capului lat. stg. cu arcuire

2x8T

- Coloană de gimn. câte 4

#

Page 3: proiect didactic2

T7-8 - aplecarea capului lat. dr. cu arcuireExercitii pentru centura scapulo-humeralaP.I. Stând departat, mainile pe langa trunchia)T1-4 ridicarea umerilor, simultan cat mai susT5-8 ridicarea umerilor, alternativ cat mai susb)T1-4 rotari ale umerilor, simultan inainteT5-8 rotari ale umerilor, simultan inapoic)T1-4 rotari ale umerilor, alternativ inainteT5-8 rotari ale umerilor, alternativ inapoiExercitii pentru brateP.I. Stând depărtatT1-4 rotari ale bratelor, alternativ inainteT5-8 rotari ale umerilor, alternativ inapoiP.I. Stând depărtat bratele sus imitarea apucarii, pumnul stransT1- tragem, coborand bratele cu coatele flexateT2- revenire in PIP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte imitarea apucarii, pumnul stransT1- tragem, cu ducerea coatelor flexate mult inapoi (apropierea omoplatilor)T2- revenire in PIExercitii pentru articulatia mainiiP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte palmele in pronatieT1-4 indoirea palmei spre interior (flexie palmara) la 90 de grade si mentinem pozitiaT5-8 indoirea articulatiei mainii spre spate la 70 de grade si mentinem pozitiaP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte palma in palmaT1-4 indoirea ambelor articulatii la dreaptaT5-8 indoirea ambelor articulatii la stangaP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte degetele ambelor maini incrucisateT1-4 rotirea mainilor spre stangaT5-8 rotirea mainilor spre dreaptaP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte degetele ambelor maini incrucisate cu palmele spre exteriorT1-2 ridicarea mainilor sus cu palmele in sus

2x8T

2x8T

2x8T

2x8T

1x8T

1x8T

2x8T

#

#

#

#

#

#

#

Page 4: proiect didactic2

T3-4 coborarea mainilorT5-8 degetele incrucisate si intoarse spre interior intindem ambele maini la spate usor ridicate spre orizontalaExercitii pentru trunchiP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-8 intinderea coloanei cu ducerea bratului stg-dr in susP.I. Stând depărtat bratele intinse lateralT1-2 impingerea umarului stg spre stanga cu arcuire, bazinul ramane nemiscatT3-4 impingerea umarului dr spre dreapta cu arcuire, bazinul ramane nemiscatT5-6 indoire laterala a trunchiuluispre stanga cu arcuireT7-8 indoire laterala a trunchiuluispre dreapta cu arcuireP.I. Stând depărtat picioarele usor flexate mainile la ceafaT1-2 rasucire laterala a trunchiului spre stanga cu arcuireT3-4 rasucire laterala a trunchiului spre dreapta cu arcuireP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-2 arcuire, cu bratele susT3-4 aplecarea trunchiului inainte cu ducerea bratelor lateralT5-6 bratele intinse sus, arcuireT7-8 aplecarea trunchiului inainte cu ducerea bratelor lateralP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-2 extensuie a trunchiului cu arcuire, bratele sus T3-4 indoirea trunchiului cu ducerea bratelor la piciorul stang cu arcuireT5-6 extensuie a trunchiului cu arcuire, bratele susT7-8 indoirea trunchiului cu ducerea bratelor la piciorul drept cu arcuireExercitii pentru abdomenPI.Stand apropiat mainile pe soldT1 ridicarea genunchiului stang la pieptT2 intinderea pic stg inainteT3 mentinerea pic intins inainteT4 revenire PIT5 ridicarea genunchiului stang la pieptT6 intinderea pic stg inainteT7 mentinerea pic intins inainteT8 revenire PI

1x8T

1x8T

1x8T

1x8T

1x8T

2x8T

2x8T

#

#

#

#

#

#

Page 5: proiect didactic2

Exercitii pentru picioarePI.Stand apropiat mainile pe soldT1-8 rulare varf-talpa calcaiExercitii pentru picioarePI.Stand apropiat, mainile pe soldT1-4 sarituri ca mingeaT5-6 sarituri pe pic stgT7-8 sarituri pe pic dreptExercitii de respiratie si intinderePI. Stând:a) T1-4 Pas lateral dreapta, ridicare pe vârfuri cu ducerea braţelor sus – inspiraţie.T5-8 Revenire PI. cu expiraţie.b) T1-4 Pas lateral stanga, ridicare pe vârfuri cu ducerea braţelor sus – inspiraţie.T5-8 Revenire PI. cu expiraţie. Relaxare brate picioare

1x8T

2x8T

1x8T

1x8T

#

#

#

4. Vitezadezvoltarea vitezei de reacţie şi de deplasare

10`

Joc1. Schimbati liniile!Organizare şi desfăşurare:Participanţii la joc se împart în 2 grupe egale numeric.Fiecare echipa se aliniaza pe un rand, inapoia liniei de fund a terenului de volei. In centru, cu ajutorul a 4 fanioane, doua pentru o echipa si doua pentru cealalta se delimiteaza cate o poarta ingusta de 3-4 metri prin care urmeaza sa se faca trecerea.La semnal echipele alearga spre linia opusa si cauta sa ajunga cat mai repede si sa se alinieze inapoia acestei linii.Castiga echipa care a reusit sa se alinieze prima, cu intregul efectiv si in ordine initiala.

-se pleaca din diferite pozitii: ghemuit, sezand-procedeul de deplasare: alergare

4. Vitezadezvoltarea vitezei de reacţie şi de deplasare

10`

Page 6: proiect didactic2

5. Podul de jos - invatare15`

-explicarea si demonstrarea- se precizeaza ca face parte din elementele acrobatice statice si ca necesita o mobilitate mare a coloanei vertebrale si a articulatiilor scapulo-humerale)

-culcat facial, bratele indoite, palmele pe sol in dreptul pieptului a)intinderea bratelor si extensia ampla a trunchiului cu capul pe spate si revenire; b)acelasi exercitiu cu departarea picioarelor simultan cu ridicarea trunchiului

-acelasi exercitiu cu mentinere 5-6 sec

-culcat facial sprijinit, trunchiul in extensie, genunchii indoiti, varfurile tind sa atinga capul, aflat in extensie

-culcat facial cu corpul in extensie, bratele inapoi de glazne apucat „cosuletul”

-Cambre-uri: extensii ample ale trunchiului spre inapoi din stand cu fata la scara fixa; din stand cu spatele la scara fixa

-Asezat pe genunchi – extensia trunchiului inapoi pan ace palmele ating solul- mentinere si revenire.

-Pe perechi, pe genunchi pe calcaie asezat, varf la varf, spate la spate, bratele jos, de maini reciproc apucat; ridicare pe genunchi simultan cu ridicarea bratelor sus; extensie ampla a trunchiului; mentinere si revenire

- executarea completa a podului de jos.

De cate ori este nevoie

8x

4x

2x

4x

8x

4x

4x

5. Podul de jos - invatare15`

Page 7: proiect didactic2

- “Tunelul” – rularea unei mingi pe sub un lant de poduri 4x

6. Revenirea organismului după efort

3`

- mers cu mişcări de relaxare- mers cu mişcări de respiraţie- stretching

1L1l1`

Coloana cate 1#

Pe tot terenul

7. Concluzii si aprecieri

2`

- adunarea - evidenţieri pozitive si negative- salutul

30”1`

30”

- linie pe un rând#


Recommended