Date post: | 06-Jul-2018 |
Category: |
Documents |
Upload: | puchea-dorel |
View: | 262 times |
Download: | 0 times |
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 1/12
PROIECT DIDACTIC CLASA PREGĂTITOARE
Unitatea de învă ământ:ț coala Primară nr. 1 Sili teaȘ ș
Data: 13.04.2016Ora: IClasa: pregătitoareProf. înv. primar: Dorel PucheaDisciplina: Comunicare în Limba om!năAria curriculară: Limbă i comunicareș
Unitatea de învă are:ț "#enturile $amiliei Cangur Subiectul lec iei:ț " %ormula i&ei &e'pre un titlu &at.
"cte &e #orbire( 'alutul) a 'e pre*enta) a pre*enta pecine#aForma de realiare: acti#itate integrată!ipul lec iei:ț con'oli&areCompeten e specifice:ț
"Comunicare în limba română:1.4. +,primarea intere'ului pentru receptarea &e me'a-eorale) în conte,te &e comunicare cuno'cute2.2. ran'miterea unor in%orma/ii re%eritoare la 'ine i launi#er'ul apropiat) prin me'a-e 'curte2.3. Participarea cu intere' la &ialoguri 'curte) în 'itua/ii&e comunicare u*uală3.1. ecunoaterea unor cu#inte u*uale) &inuni#er'ul apropiat) 'cri'e cu litere mari i mici &e tipar 1.2. I&enti%icarea unor in%orma/ii #ariate &intrun me'a-'curt) ro'tit clar i rar
"Arte viuale i abilită i practice:ș ț2.3. eali*area &e aplica ii compo*i ii obiecte ț ț
con'truc ii 'imple) pe ba*a intere'ului &irectț
"Devoltare personală:2.2. I&enti%icarea regulilor &e comunicare în acti#itatea
CLASA I coala Primară nr. 1 Sili teaȘ ș
13.04.2016IIDorel PucheaComunicare în limba rom!năLimbă i comunicareș
e -ucăm împreună cu prieteniiSunetul i litera -5 mic &e tipar ș
acti#itate integrată&ob!n&ire &e cuno tin eș ț
"Comunicare în limba română:
1.3. I&enti%icarea unor 'unete) 'ilabe) cu#inteîn enun uri ro'tite cu claritateț2.1. $ormularea unor enun/uri proprii în&i#er'e 'itua/ii &e comunicare3.1. Citirea unor cu#inte i propo*i ii 'curte)ș ț'cri'e cu litere &e tipar 'au &e m!nă
"Devoltare personală:2.1. "'ocierea emo iilor &e ba*ă cu elementeț
'imple &e limba- non#erbal i para#erbalș
"Arte viuale i abilită i practice:ș ț2.3. eali*area &e obiectecon'truc/ii%olo'in&materiale uor &e prelucrat i tehnici
CLASA A II-Acoala Primară nr. 1 Sili teaȘ ș
13.04.2016Ia IIaDorel Puchea"rte #i*uale i abilită i practiceș ț
"rte i ehnologiiș
Secretele naturiiul &e Pa ti 7&ecupare) lipire8ș
acti#itate integratăcon'oli&are &e priceperi i &eprin&eriș
"Arte viuale i abilită i practice:ș ț1.1. Se'i*area &i%eren/ei &intrein%orma/ia practică tran'mi'ă prinlimba- #i*ual i me'a-ul arti'tic2.1. +,plorarea unor caracteri'tici proprietă/i ale materialelor în &i#er'econte,te2.2. +,primarea i&eilor i trăirilor per'onale prin utili*area liniei)
punctului) culorii i %ormei2.3. eali*area &e pro&u'e utilei'au e'tetice combin!n& materialeuor &e prelucrat i tehnici acce'ibile
2.4. ran'%ormarea unui material printehnici #ariate
"Comunicare în limba română:2.1. $ormularea unor enun/uri proprii
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 2/12
colară3.1. I&enti%icarea unor rutine în acti#itatea colară
Obiective opera ionale:țO#: 'ă reali*e*e &ialoguri între ei în care 'ă tie 'ă 'eș
'alute în %unc ie &e #!r'tă i 'ă 'e pre*inte pe ei în i i iț ș ș ș ș
pe ceilal i9ț
O$: 'ă reali*e*e pre&ic ii cu titlu &at i pe parcur' înț ș
urma au&ierii unei po#e ti9ș
O%: 'ă &ecupe*e căr ile &e -oc &e pe primele &ouăț
coperte ale caietului ele#ului9O&: 'ă &ecore*e numerele &intrun ir &in inter#alul 20ș
31.
'esurse materiale: cartea uria ăș „Aventurile familieiCangur”) caietul ele#ului) %oar%ece) %i ă &e lucruș
'esurse procedurale: con#er'a ia) e,plica ia)ț ț
problemati*area) e,erci iulț
Forme de or(aniare: %rontal) in&i#i&ual
acce'ibile
O#: 'ă o%ere in%orma ii &e'pre -ocul pre%erat9ț
O$: 'ă reali*e*e anali*a i 'inte*a unor ș
cu#inte care con in 'unetul -5) 'ugerate &eț
ilu'tra ia &in manual9ț
O%: 'ă pronun e corect cu#inte careț
începcon in'e termină cu 'unetul -59ț
O&: 'ă i&enti%ice în propo*i ii au&iate &i%eriteț
cu#inte utili*!n& &i%erite 'emnale9O): 'ă %ormule*e corect propo*i ii 'impleț
utili*!n& cu#intele i&enti%icate anterior9O*: 'ă citea'că în ta%etă i 'electi#) în ritmș ș
propriu9O+: 'ă 'chimbe 'en'ul unui cu#!nt prin'chimbarea unei 'ingure litere cu litera -59O,: 'ă repre*inte prin &e'en obiecte 'au %iin ețîn a căror &enumire 'e au&e 'unetul -5.
calculator) #i&eoproiector) manual tipărit)materiale pentru &e'en) te,tul Po#e'tea literei-/5) creioane colorate
con#er'a/ia) e,plica/ia) e,erci/iul) -ocul)meto&a %onetică) analitico'intetică
%rontal) in&i#i&ual
în 'itua/ii concrete &e comunicare2.3. Participarea cu intere' la&ialoguri) în &i%erite conte,te &ecomunicare
O#: 'ă numea'că materialele)in'trumentele i tehnicile &e lucruș
utili*ate9O$: 'ă a'ocie*e %orma i culoarea9ș
O%: 'ă e,plore*e me&iul culturalarti'tic pentru a i&enti%ica %orme)culori) materiale) tehnici) obiectearti'tice9O&: 'ă i&enti%ice me'a-ul tran'mi' &elucrarea reali*ată i 'ă î i e,primeș ș
propriile impre'ii9O): 'ă i&enti%ice mai multe te,turi)%orme în mi care) %orme ce au 'u%eritș
&e%ormări minore etc.
acuareletempera) pen'ule) %oar%ece)lipici) h!rtie gla'ată) #ată) pahar cuapă) carioca) imagini cu picturicelebre) calculator) #i&eoproiector)lucraremo&el
con#er'a/ia) e,plica/ia) &emon'tra/ia)ob'er#a/ia) e,erci/iul
%rontal) in&i#i&ual
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 3/12
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 4/12
SCENARIU DIDACTIC
Nr.crt .
Etapele lec iei ț Ob.Op.
Tim p
Con inut inormati!"Re#ur#e proce$urale"%orme $e or&ani'are"E!aluareț
Cla#a Pre&(titoare Cla#a I Cla#a a II-a
). 2omentul
or(aniatoric
#ʼ +le#ii 'e pregăte'c pentru lec ie. < i pregăte'c rechi*itele) manualele) caietele. +u îmi pregăte'cț ș
materialele nece'are i aparatura.ș
*. Captarea
aten ieiț)ʼ +Po!e#tea literei ,/ . Cite'c po#e'tea) în'ă în ca*ul cu#intelor care încep cu litera +/ cite'c numai
prima 'ilabă a cu#!ntului) lă'!n&ui pe ei 'ă %acă pre#i*iuni a'upra continuării ace'tuia.
- Re#ur#e materiale0 te1tul +Po!e#tea literei ,/- Re#ur#e proce$urale0 con!er#a iaț
2. Anun areațtemei3lec iei noiți a obiectivelorș
$ʼ „Astăzi vom învă a despre cumț
să formulăm idei despre untitlu dat, cum să ne salutăm,cum să ne prezentăm pe noi iș
pe altcineva.”- Re#ur#e proce$urale0con!er#a iaț
„Astăzi vom învă a un sunet nou,ț
respectiv o literă nouă: +/ mic de tipar.Vom oferi informa ii despre jocul ț
preferat, vom analiza cuvinte, vom pronun a cuvinte, vom identifica cuvinteț
în cadrul unor propozi ii utilizând ț
diverse semnale, vom formula propozi ii, vom citi în !" moduri te#tul ț
din manual, vom sc$im%a sensul unor cuvinte prin sc$im%area sunetuluiini ial, vom desena o%iecte sau fiin e înț ț
a căror denumire se aude sunetul +/ .”- Re#ur#e proce$urale0 con!er#a iaț
„Astăzi vom lucra oul de &a ti. Vom numi materialele,ș
instrumentele i te$nicile deș
lucru, vom asocia forma iș
culoarea, vom identifica forme, culori, materiale,te$nici, o%iecte artistice,vom identifica mesajul transmis de lucrarearealizată, ne vom e#prima propriile impresii, vomidentifica te#turi, forme înmi care, forme ce au suferit ș
deformări minore etc.- Re#ur#e proce$urale0con!er#a iaț
3. 'eactualiarea
cuno tin elor iș ț șverificarea
temei
)ʼ =oc( „Cuvintele %ucluca e”ș
+le#ii trebuie 'ă citea'că celetrei cu#inte 'cri'e pe bile ele iț ș
'ă &e'ene*e obiectele &enumite&e ele.
>eri%ic tema pentru aca'ă. <ntre timp)ele#ii cite'c te,tul 'uport al lec ieiț
anterioare.
>eri%ic tema pentru aca'ă7&acă e,i'tă8.
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 5/12
Cu#intele 'unt( '()(V*+-,CA-'(, CA)C)A'-.
4. Diriarea
învă ăriițO#
O$
+ʼ >eri%ic acti#itatea anterioară.De'en( Per'oana cea mai&ragă pentru mine5- Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 e1plica iaț ț
- %orm( $e or&ani'are0in$i!i$ual
- %orme i te6nici $e șe!aluare0 ob#er!areare#pect(rii cerin ei ț
Fi ă de lucru 4vei Ane5a #6ș- Re#ur#e materiale0 i a $e lucru ș
- Re#ur#e proce$urale0 e1plica ia5ț
e1erci iul ț
- %orm( $e or&ani'are0 in$i!i$ual - %orme i te6nici $e e!aluare0 #cara ș
$e cla#iicare
Preciare: nu este obli(atoriu ca eleviisă reolve toate sarcinile fi ei 4vorșreolva cel pu in trei e5erci ii6.ț ț
Di'cutăm &e'pre materialele)in'trumentele i tehnicile &eș
lucru utili*ate.Copiii ră'pun& la întrebări(! Ce instrumente vom utilizaastăzi/ 0acuarele, pensule, foarfece, lipici1
! Ce formă are un ou/0ovală1! Cu ce se aseamănă un ou/0diverse răspunsuri1! Ce culoare are, de regulă,ul de &a te/ 0ro u1ș ș
! Ce sim%olizează culoarea„ro u”/ 0diverse răspunsuri:ș
sânge, culoarea macului,culoarea soarelui la apusetc.1! Ce alte culori în afară dero u mai putem folosi când ș
pictăm un u de &a te/ș
0diverse răspunsuri1! &rivi i imaginile. &rin ce seț
aseamănă o%iectele dinimagini cu ul de &a te/ 0seș
discută pe %aza imaginilor vizionate1- Re#ur#e materiale0acuarele5 pen#ule5 oarece5lipici5 calculator5
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 6/12
!i$eoproiector etc.- Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 e1plica iaț ț
- %orm( $e or&ani'are0 rontal
O#3
O%
+ʼ +le#ii pre*intă &e'enulreali*at.=oc &e rol( „(ste ziua mea, aminvita i2”ț ? reali*area &e
&ialoguri în care ele#ii 'ă tieș'ă 'e 'alute în %unc ie &e #!r'tăț
i 'ă 'e pre*inte pe ei în i i iș ș ș ș
pe al ii.ț
- Re#ur#e proce$urale0con!er#a iaț
- %orm( $e or&ani'are0 rontal - %orme i te6nici $e ș
e!aluare0 ob#er!arear(#pun#urilor la cerin eț
Copiii au &e &ecupat c!te#aouă cu mo&el. uăletrebuie'c pictate în culori&i#er'e) ale'e &e ei. Pentru o
u'care mai rapi&ă) ele#ii #or pre'a u or #ată pe'te ouăleș
pictate) a#!n& gri-ă 'ă nu 'e păte*e. <n timp ce ouăle 'eu'ucă) ele#ii &ecupea*ă iș
lipe'c pe coală co ule ul.ș ț
Dacă e'te nece'ar) 'e #or %ace retu uri ouălor pictateș
cu a-utorul cariocilor &eaceea i culoare. uăle 'eș
lipe'c( 3 'au 4 cu partea &e -o' 'ub marginea co ule ului)ș ț
re'tul &ea'upra lor) &upămo&el.- Re#ur#e materiale0acuarele5 pen#ule5 oarece5lipici5 !at(5 pa6ar cu ap(567rtie &la#at(- Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 e1plica ia5ț ț
$emon#tra ia5 ob#er!a ia5ț ț
e1erci iul ț
- %orm( $e or&ani'are0
O%3
O#
O$
O%O&
O)
O*
,ʼ +le#ii au ca 'arcină 'ă&ecupe*e căr ile &e -oc5 &e peț
paginile 12 i 34 ale caietuluiș
ele#ului. +le#ii cu un ritm mairapi& &e lucru au pregătite'arcini 'uplimentare.- Re#ur#e materiale0 caietul ele!ului5 oarece- Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 e1plica iaț ț
- %orm( $e or&ani'are0
Se &i'cută %i a &e lucru.ș
"re loc un &ialog între mine i ele#i.ș
+le#ii o%eră in%orma ii &e'pre -oculț
pre%erat.De'chi&em manualul la pagina 42.ele#ii pri#e'c cu aten ie imaginea &inț
manual. Ce se vede în imagine/ 03i teș
copii se joacă.1 Cu ce se joacă 0copiii1/0Cu ni te jucării.1 Cu ce sunet începeș
cuvântul „jucării”/ 0Cu „j”.1 4espăr i i în sila%e cuvântul „jucării”.ț ț
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 7/12
in$i!i$ual 0„ju!că!rii”1 Câte sila%e are cuvântul „jucării”/ 0'rei.1 Care este prima5adoua5a treia sila%ă/ 0„ju5că5rii”1 nde se aude sunetul „j”/ 06n prima sila%ă.1Copiii &au e,emple &e cu#inte careîncep cucon in'e termină cu 'unetulț
„j” 7-urnalco-occura-etc.58.Le cite'c ele#ilor trei propo*i ii. +i auț
'arcina ca &e %iecare &ată c!n& au& uncu#!nt care con ine 'unetulț „j”)in&i%erent &e po*i ie) 'ă bată o &ată &inț
palme. Propo*i iile 'unt(ț
7aria are multe jocuri iș
jucării. 8ujorul este o floare frumoasă. Alin are mult curaj. 9aponia este foarte departe.
+le#ii %ormulea*ă corect propo*i iiț
'imple cu a-utorul cu#intelor i&enti%icate anterior.+le#ii cite'c cu#intele &e pe coloana &in&reapta imaginii) apoi cite'c) în ritm propriu) în ta%etă i 'electi#) te,tulș ș 78e
place oaca9.
- Re#ur#e materiale0 manual tip(rit - Re#ur#e proce$urale0 con!er#a ia5ț
e1plica ia5 e1erci iul5 meto$a onetic(5ț ț
analitico-#intetic(- %orme $e or&ani'are0 rontal - %orme i te6nici $e e!aluare0 ș
calitatea actului citirii5 #cara $ecla#iicare
in$i!i$ual.- %orme i te6nici $e ș
e!aluare0 e!aluareate6nicilor utili'ate i a ș
pro$u#ului init
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 8/12
8. Asi(urarea
feedbac;ului
O$3
O+3
O&
+ʼ Cite'c ele#ilor po#e'tea„Aventurile amiliei Cangur”&in cartea uria ă cu acela iș ș
titlu. +le#ii reali*ea*ă pre&ic iiț
la început) pe ba*a titlului) c!ti pe parcur'ul po#e tii. Seș ș
conclu*ionea*ă 7„Ce ne înva ăț
pe noi această poveste/”8)&upă care le 'pun copiilor că#om 'tu&ia acea'tă po#e'te pe parcur'ul a patru 'ăptăm!ni)timp în care #om în#ă a lucruriț
noi.- Re#ur#e materiale0 carteauria ( +A!enturile amiliei ș
Can&ur/ - Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 e1plica ia5ț ț
problemati'area- %orme $e or&ani'are0 rontal - %orme i te6nici $e ș
e!aluare0 ob#er!arear(#pun#urilor la cerin eț
Fi ă de lucru 4Ane5a %6.ș- Re#ur#e materiale0 i a $e lucru ș
- Re#ur#e proce$urale0 e1plica ia5ț
e1erci iul 9#ub orm( $e oc:ț
- %orme $e or&ani'are0 in$i!i$ual - %orme i te6nici $e e!aluare0 ș
e!aluarea propriu-'i#( a corectitu$inii reali'(rii #arcinii
+le#ii a&uc ultimeleîmbunătă iri lucrărilor.ț
Se &i'cută lucrările(„Ce reprezintă culorile pecare le!a i folosit/ț
„Ce părere ave i 5 Ce crede iț ț
despre lucrarea pe care a iț
realizat!o/ 4ar desprelucrările colegilor/”„)ucrarea cărui coleg vă place cel mai mult/”+le#ii ră'pun& la întrebări)î i e,primă părerile lor cuș
pri#ire la lucrările lor i aleș
colegilor lor i #otea*ă ceaș
mai bună lucrare.- Re#ur#e proce$urale0con!er#a ia5 ob#er!a iaț ț
- %orme $e or&ani'are0 rontal - %orme i te6nici $e ș
e!aluare0 e!aluareate6nicilor i a pro$u#ului ș
init
;. Ob inereațperforman eiț
O&3
O,3
O)
*ʼ Suplimentar) ele#ii au ca'arcină 'ă &ecore*e numerele&intrun ir &in inter#alul 20ș
Se &i'cută %i a &e lucru.ș
+le#ii au &e reali*at un &e'en prin care'ă repre*inte obiecte 'au %iin e în a căror ț
+le#ii i&enti%ică mai multete,turi) %orme în mi care 'auș
%orme ce au 'u%erit &e%ormări
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 9/12
31 cu elemente gra%ice 7liniu e)ț
ba'tona e) puncte etc.8 'auș
%iguri geometrice în#ă ateț
7"ne,a 28.- Re#ur#e materiale0 i ( $e ș
lucru- Re#ur#e proce$urale0e1plica ia5 e1erci iul ț ț
- %orm( $e or&ani'are0in$i!i$ual - %orme i te6nici $e ș
e!aluare0 ob#er!arear(#pun#urilor la cerin eț
&enumire 'e au&e 'unetul +/ .- Re#ur#e materiale0 creioane colorate- Re#ur#e proce$urale0 e1plica iaț
- %orme $e or&ani'are0 in$i!i$ual Se &i'cută &e'enul reali*at.
minore în picturi celebre.- Re#ur#e materiale0 ima&ini cu picturi celebre5calculator5 !i$eoproiector - Re#ur#e proce$urale0con!er#a iaț
- %orme $e or&ani'are0 rontal
)<. Aprecieri ișrecompense
#ʼ $ac aprecieri i e#i&en ieri #erbale globale la a&re'a ele#ilor) apoi pentru %iecare cla'ă. +#entual) potș ț
acor&a recompen'e 7bulinu e8 pentru ele#ii cla'ei pregătitoare 'au cali%icati#e pentru ele#ii cla'elor III.ț
- Re#ur#e proce$urale0 con!er#a iaț
)). !ema pentru
acasă
#ʼ De citit te,tul &in manual. De reali*at o lucrarea'emănătoare celei &in cla'ă)cu preci*area că trebuie 'ăreali*e*e ei în i i conturulș ș
ouălor i al elementelor ș
&e'enate pe ele.
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 10/12
"+@" 1
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 11/12
"+@" 2
8/18/2019 Proiect Didactic Ora 1
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-ora-1 12/12
"+@" 3
<nlocuie te c!te o literă &in %iecare cu#!nt cu literaș 79) &upă mo&el) i #e*i ce 'eș
înt!mplăA
7odel:rar ? ar
ro' BBo'
pur BBur
toacă BBoacă
toc BBoc
roi BBoi
balon BBalon
curat ? curaBB
coadă ? coaBBă
oră ? oBBă
"+@" 3
<nlocuie te c!te o literă &in %iecare cu#!nt cu literaș 79) &upă mo&el) i #e*i ce 'eș
înt!mplăA
7odel:rar ? ar
ro' BBo'
pur BBur
toacă BBoacă
toc BBoc
roi BBoi
balon BBalon
curat ? curaBB
coadă ? coaBBă
oră ? oBB