+ All Categories
Home > Documents > proiect didactic

proiect didactic

Date post: 06-Jan-2016
Category:
Upload: ally-maneaska
View: 31 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Description:
romana

of 13

Transcript

-Preinspecia pentru nscrierea la gradul didactic I-

ASISTENI: metodist, PESCRU DANIELA

director ,BUMBU IULIANA CORNELIA

CLASA: a III-a A

DATA:17.05.2010ARIA CURRICULAR:ArteDISCIPLINA: Educaie plasticNVTOARE: NAGY IRINA

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII Bato,judeul Mure

Data: 17.05.2010

Clasa: a III-a ADisciplina: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: CopilriaTema leciei: Prile de vorbireTipul leciei: recapitulare i sistematizareOBIECTIVE CADRU:

1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scrisOBIECTIVE DE REFERINTA:

1.3.s sesizeze corectitudinea unui enun oral;

2.2.s pronune clar i corect un mesaj;

4.4.s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate;

OBIECTIVE SPECIFICE:Informative:-familiarizarea elevilor cu noi tipuri de exerciii n care pot utiliza cunotinele dobndite anterior i cu noi situaii de nvare(Cine sunt,cum sunt-joc didactic)

-consolidarea cunotinelor cu privire la prile de vorbire nvate: substantiv, adjectiv, numeral , pronume, verbFormative:-consolidarea priceperilor i deprinderilor de munc individual i frontal -dezvoltarea competenelor de utilizare a cunotinelor n siruaii operaionale dateEducative:-educarea ateniei,voinei i-a autocontrolului viznd disciplina n timpul orei OBIECTIVE OPERAIONALE: A.Cognitive:

Pe parcursul leciei i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:OC1- s defineac corect prile de vorbire nvate,completnd ciorchinele de reactualizare Nivel minimal- definirea substantivului i-a numeralului Nivel mediu -definirea substantivului ,a numeralului i a adjectivului ;

Nivel maximal- definirea substantivului ,a numeralului , a adjectivului a pronumelui i-a verbului.OC2-s completeze cu noiunile teoretice nvate referitoare la fel,numr,persoan ciorchinele de reactualizare Nivel minimal- gruparea verbelor care exprim aciuni;

Nivel mediu - gruparea verbelor care exprim stare i aciune;

Nivel maximal- gruparea verblor care exprim aciune starea i existena.OC3-s alctuiasc propoziii respectnd condiiile date;

Nivel minimal alctuirea de propoziii cu cuvinte dateNivel mediu -alctuirea de propoziii cu anumite pri de vorbire Nivel maximal-alctuirea de propoziii dup scheme date OC4 s identifice exemple de pri de vorbire ducnd corespondene prin sgei OC5 s ncercuiasc varianta corect de rspuns a unor itemi obiectivi formulai pe fia de lucru OC6 s lucreze exerciii facultative diverse utiliznd cunotinele dobndite pentru pregtirea unor concursuri colare B.Psihomotorii:

OPM1- s foileteze cu grij caietul i fia de lucru;

OPM2-s-i dirijeze atenia ctre centrul de interes vizat de nvtor;

OPM3-s scrie corect i estetic pe caiete i pe fia de lucru C.Afective:

OA1- s manifeste interes pentru sarcinile propuse;

OA2- s colaboreze cu nvtorul n realizarea obiectivelor propuse RESURSE: A. Metodologice:

a.strategia didactic: operaional

b.metode i procedee: ~de comunicare oral/scris: conversaia euristic i examinatoare, explicaia, aprecierea verbal,jocul didactic

~de aciune real: exerciiul, analiza gramatical, ,,ciorchinele,jocul didactic, conversaia, explicaia c.forme de organizare: ~frontal, individual ,n echipe ~dirijat de cadrul didactic, desfurat de cadrul didactic

d.mijloace didactice: ~care cuprind mesaj didactic: fie de lucru, rebusul,manual,caiete, ~tabl,cret alb i colorat e.stategii de evaluare: ~forme: evaluare formative,evaluare sumativ

~metode de evaluare: conversaia de verificare, observarea sistematic, aprecieri verbale ,aplauze, B.Temporale: ~ durata leciei: 45+5 minute

C.Umane: -colectiv: ~ 19 elevi, cadrul didactic D.Bibliografice:

1.Oficiale:

- Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu ,,Limb i literatura romn,clasa a III-a , Editura Aramis ,Bucureti, 2005

2.Pedagogice:

-Constantin Cuco-coordonator, ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura,,Polirom, Iai 1998; 3.Metodico-didactice:

-Ioan erdean, ,,Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar Editura Corint, 2002; www.didactic.ro MEDIUL DE INSTRUIRE: ~ organizat n instituie colar

~ sala de clasDEMERSUL DIDACTIC:

Nr

crt

Momentul leciei (Uniti de coninut)Ob Oper.Coninutul informaional i activitatea nvtoareiActivitatea elevilorResurseEvaluare

bcdB

1Moment organizatoric Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna desfasurare a lectiei.

Dispunerea bncilor astfel:

Elevii pregtesc toate materialele cerute de nvtoare i se aeaz la locurile indicate n pauzObservarea sistematic

2Verificarea temei de cas Elevilor li se solicit deschiderea caietelor de tem pentru verificarea acesteia.ntruct tema coninea exerciii care ofereau mai multe posibiliti de rezolvare ,ea este evaluat doar cantitativ ,urmnd ca evaluarea calitativ s fie efectuat ulterior de nvtoare.O parte dintre invitaii i reclame se prezint clasei .

Copiii respect sarcinile date de nvtoare i prezint tema de cas.2 minObservarea sistematic

3Captarea ateniei.

Pentru a afla ce vom lucra astzi la ora de limba romn am pregtit un rebus recapitulativ din care dup completarea lui vei descoperi tema principal a leciei.Succes-Anexa 1Elevii ascult cu interes i curiozitate i se vor concentra s descopere titlul leciei.1 minObservarea sistematic

4Reactualizarea cunotinelor dobndite anterior Enunul temei i al obiectivelorRebusul se numete :REBUSUL SCRIITORILOR i dorete s v reaminteasc numele a ctorva scriitori romni i strini ale cror texte le-ai nvat la coal . Copiii sunt mprii n 3 grupe i lucreaz n echip pentru a completa ct mai repede rebusul cas poat nota pe tabl titlul leciei de astzi Prile de vorbireCnd una dintre echipe a notat corect titlul leciei pe tabl se prezint planul recapitulrii

Copiii se bucur i deja sunt curioi s vad n ce const rebusul Copiii ncearc s fie ct mai rapizi i ateni5min

5Dirijarea recapitulrii i sistematizriiCa s facem fa cu eficien la sracinile de astzi trebuie s ne reamintim ct mai multe lucruri nvate de noi despre prile de vorbire.Care sunt prile de vorbire nvate de noi?

S le lum pe rnd : se vor nota pe scurt definiii,felul,numrul ,persoana i exemple referitoare la prile de vorbire nvate astfel copiii vor putea s-i completeze cunotinele.-Anexa 2n continuare se va trece la rezolvarea frontal a unor exerciii diverse utiliznd cunotinele reactualizate i sistematizate:-Anexa 3n limita timpului disponibil se va realiza interdisciplinaritatea i legtura cu ora urmtoare(educaie civic) prin jocul CINE SUNT,CUM SUNT. Acesta const n precizarea unui substantiv pripriu, preferabil numele su i al unui adjectiv potrivit acestuia.Se lucreaz frontal la aceast seciune astfel nct fiecare elev va putea s completeze ciochineleCopiii intr repede n joc i formuleaz corect perechi de substantiv propriu-adjectiv30minEvaluare

formativ

(aprecieri i corecturi)

Autoevaluarea

Observarea sistematic

6Feed-backulPentru asigurarea feed-back-ului nvtoarea cere elevilor cu privire la lucrurile pe care le-au clarificat n cadrul orei,la lucrurile noi pe care le-au nvat.n ncheiere copiii vor nota tema pentru acas i vor primi explicaiile necesare

i noteaz tema pentru acas i prezint carnetul de elev ,dac este cazu

Evaluare

formativ

(aprecieri verbale

Acordarea

de calificative

7Transferulnvtoarea recomand tuturor copiilor s lucreze mai mult n caietul de munc suplimentar pentru a participa la concursuri i pentru a primi recompense Elevii iau aminte i se pregtesc pentru pauz.Evaluare formativ

/sumativ

(aprecieri i corecturi)

autoevaluarea

ANEXA 2

PETRU DEMETRU____________

VASILE__________________

OTILIA___________________

IOAN ALEXANDRU_______VOINETI REBUSULMIHAI________________-

ION_______________CARAGIALE SCRIITORILOR___________________COBUC

IONEL_____________________

_________________-PETRESCU

IOAN ALEXANDRU BRTESCU______

JACK_________________

JOHANNA______________

_____-TEFNESCU DELAVRANCEA

EUGEN_________________

EMIL_______________________

_____________DE AMICIS ANEXA 1

1.ncercuiete varianta corect:

Propoziia Crile stau n bibliotec. conine:

a) dou substantive i un verb b) dou verbe i un substantiv c) dou substantive i un adjectiv

Propoziia Petric a intrat n cas cu prul ciufulit. conine:

a) un substantiv propriu b) dou verbe c) nici un adjectiv

n propoziia Ele au o carte nou., cuvntul subliniat este:

a) pronume personal b) numeral c) adjectiv d)verb

2. Ajut mainuele, prin sgei, s gseasc drumul spre garajul potrivit:

3. Scrie deasupra fiecrui cuvnt din textul de mai jos ce parte de vorbire este astfel: S , V , A, P, N.

A treia noapte cnd se duse dup dnsele rupse o ramur din pdurea cu copacii mari care aveau foile de diamant i se fcu freamt printre frunze. Sora cea mare potoli frica surorilor mici cu cuvinte linititoare.

4.Alctuiete propoziii care s fie alctuite din: Substantiv+ Adjectiv+ Verb+ Adjectiv____________________________________________________________________

Pronume + Verb +numeral_____________________________________________________________________________

Pronume + Verb +Substantiv +Adjectiv+ Adjectiv ___________________________________________________________

Verb + Pronume +Substantiv +Adjectiv____________________________________________________________________

Substantiv +Verb + Verb_______________________________________________________________________________

Pronume personal de politee+Verb +Adjectiv______________________________________________________________

5. .Alctuii propoziii cu :

a)pronumele personal de politee ,persoana a III a, numrul plural _________________________________________________________

b)verbul a porni,la persoana a II a,numrul singular_____________________________________________________________________

c)pronumele personal,persoana I,numrul ____________________________________________________________________________

Anexa 3

Definiia

Numrul

Definiia

FELUL

Numrul

ADJECTIV

SUBSTANTIV

Definiia

PRILE DEVORBIRE

NUMERAL

Definiia

Definiia

VERBUL

PRONUME

Numrul

Persoana

Numrul

Persoana


Recommended