+ All Categories
Home > Documents > Plan de Lectie Lichenii

Plan de Lectie Lichenii

Date post: 14-Aug-2015
Category:
Upload: vinatoru-irina
View: 608 times
Download: 18 times
Share this document with a friend
17
Proiect de lecţie Unitatea de învatamant: Liceul Teoretic „Pavel Dan” Câmpia Turzii Profesor: Vînătoru Irina - Adina Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii Disciplina: Biologie Data: 28.03.2013 Clasa: a V-a Unitatea de învăţare : Diversitatea lumii vii Titlul lecţiei: Lichenii Resurse de timp: 50 minute Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa existenţei lichenilor Competenţe specifice : 1.2.Stabilirea relatiei factori de mediu-planta; 2.1.Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/ investigarii lumii vegetale; 4.1.Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei în diferite situatii de comunicare . Competenţe derivate: C 1 . indicarea mediului de viaţă al lichenilor. C 2 . descrierea componentelor structurale ale lichenilor. C 3 . evidenţierea importanţei lichenilor pentru mediu şi om, enumerând cel puţin doua domenii de utilizare. Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică ,observaţia,explicaţia,învaţarea prin descoperire, metoda cubului. Materiale şi mijloace de învaţămant: material biologic, manual,atlas, fişe de lucru, calculator,videoproiector Tipul de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe. Resurse de specialitate consultate: 1
Transcript
Page 1: Plan de Lectie Lichenii

Proiect de lecţie

Unitatea de învatamant: Liceul Teoretic „Pavel Dan” Câmpia TurziiProfesor: Vînătoru Irina - AdinaAria curriculara: Matematica si stiintele naturiiDisciplina: BiologieData: 28.03.2013Clasa: a V-a Unitatea de învăţare : Diversitatea lumii viiTitlul lecţiei: LicheniiResurse de timp: 50 minute Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinteScopul: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa existenţei lichenilor

Competenţe specifice :1.2.Stabilirea relatiei factori de mediu-planta;2.1.Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/ investigarii lumii vegetale;4.1.Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei în diferite situatii de comunicare . Competenţe derivate:C1. indicarea mediului de viaţă al lichenilor.C2. descrierea componentelor structurale ale lichenilor.C3. evidenţierea importanţei lichenilor pentru mediu şi om, enumerând cel puţin doua domenii de utilizare.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică ,observaţia,explicaţia,învaţarea prin descoperire, metoda cubului.

Materiale şi mijloace de învaţămant: material biologic, manual,atlas, fişe de lucru, calculator,videoproiector

Tipul de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe.

Resurse de specialitate consultate: programa şcolara, Floarea Dobran: „Biologie”, manual clasa a V-a, Teora,2004. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lecţia - forma de baza a organizarii

procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007. internet

1

Page 2: Plan de Lectie Lichenii

Nr. crt

Etapele lecţiei Compe-tenţe derivate

ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse procedurale

Resurse materiale

Resursetempo-

rale

Metode de ev.Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Organizarea clasei

-pregateste materialul didactic; -noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;

-isi pregatesc cartile si caietele;

conversaţia 2’

2 Reactualizarea cunostinţelor

-adresez cateva intrebari din lectia anterioara-ce sunt ciupercile?-de cate feluri sunt ciupercile?-care sunt caracterele generale ale ciupercilor?- ce sunt algele?- de cate feluri sunt algele?-care sunt caracterele generale ale algelor?

- elevii răspund conversaţia 5 ’ oral

Captarea atenţiei

- le arata elevilor imagini cu diferiti licheni

conversaţia Video-proiectorcalculator

2’

Anuntarea temei şi a competenţelor

-informează elevii cu privire la titlul lecţiei, scopul si competenţele vizate-notează titlul lecţiei pe tablă

Notează titlul in caiete conversaţia 2’

Dirijarea învăţării

C1

C2

C3

Imparte elevii în şase grupe şi foloseşte un cub pe ale cărui feţe sunt scrise cuvintele : descrie, compară, analizează, asociază, aplică, argumentează pentru a repartiza fiecărei grupe o temă de pe feţele cubului.

Elevii din fiecare grupa se concentreaza asupra temei repartizate.Cei care au sarcina de a descrie, observă mediul de viaţă şi alcătuirea lichenilor, cei care au

Explicaţia Conversaţia Observaţia

Învăţarea prin descoperire

Fişe de activitate

Manualul

Atlas

10’ oral

2

Page 3: Plan de Lectie Lichenii

Corectează eventualele erori şi completează răspunsurile date de elevi.Scrie schita lectiei pe tabla.

sarcina de a compara vor realiza o comparaţie între clasa algelor si a ciupercilor. Grupa care trebuie să analizeze va identifica părţile componente ale unui lichean, cei care trebuie să asocieze vor identifica adaptările pe care le prezintă la mediul de viaţă şi modul de înmulţire al lichenilor, cei care trebuie sa aplice vor descrie caracterele generale ale lichenilor,iar cei care au sarcina de a argumenta vor preciza importanţa lichenilor

Metoda cubului

19’

Fixarea cunoştinţelor

Solicită elevilor să precizeze caracterele generale ale lichenilor.

Rezolvă sarcina de lucruconversaţia

5’ oral

Evaluarea Face aprecieri verbale asupra prestaţiei elevilor din fiecare grupă.Se apreciază participarea elevilor la lecţie cu buline la "Coltul micului biolog" .

3’

3

Page 4: Plan de Lectie Lichenii

GRUPA I - DESCRIEFisă de activitate

LICHENII

Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, material biologic natural Mod de lucru: Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.

Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Recunoaste acesti licheni. Precizează mediul de viaţă şi alcătuirea talului.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Timp de lucru 10 minute

GRUPA II – COMPARĂ Ce este asemănător, ce este diferit.

Fisă de activitateLichenii

Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate Mod de lucru:

Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată. .4

Învăţaţi prin descoperire:

Învăţaţi prin descoperire:

Page 5: Plan de Lectie Lichenii

Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos algele si ciupercile. Recunoaste aceste alge si ciuperci. Observă alcătuirea corpului si compară-le:

Completează tabelul de mai jos:

Alcătuirea corpului Mod de hrănireAlga

Verzeala zidurilor

CiupercaUrechea iepurelui(clasa ascomicete Peziza aurantia)

Timp de lucru 10 minute

GRUPA III – ASOCIAZĂ - La ce te îndeamnă să te gândesti?

Fisă de activitateLichenii

Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru

Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.

Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii.

5

Învăţaţi prin descoperire:

Page 6: Plan de Lectie Lichenii

Prezintă care sunt adaptările pe care le prezintă aceste lichenii la mediul de viată si modul de înmulţire:

Completează tabelul de mai jos:Lichenii Alcătuirea corpului Adaptări la mediul de viată si mod de

înmulţire

Timp de lucru 10 min.

GRUPA IV - ANALIZEAZĂ - Spune din ce este făcut?

Fisă de activitate

Lichenii

Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, material biologic natural. Mod de lucru: Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată. .

6Învăţaţi prin descoperire:

Page 7: Plan de Lectie Lichenii

Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Analizează părtile componente ale celulelor corpului şi modul de hrănire.

Lichean: alcatuire externa

Alcatuirea corpului Hrănirea Lichenii

Timp de lucru 10 minute

GRUPA V - APLICĂFisă de activitate

Lichenii

Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru:

Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.

7

Învăţaţi prin descoperire:

Page 8: Plan de Lectie Lichenii

Sarcini de lucru: Observă în imaginile de mai jos lichenii. Prezintă care sunt caracterele generale ale lichenilor.

Lichean: alcatuire externa Alcatuire interna

Concluzii :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Timp de lucru 10 minute

GRUPA VI - ARGUMENTEAZĂFisă de activitate

Lichenii Materiale necesare: manualul de biologie, fisa de activitate, planse. Mod de lucru:

Ce sunt lichenii si care sunt adaptările la mediul de viată.

8

Învăţaţi prin descoperire:

Page 9: Plan de Lectie Lichenii

Lichenii sunt/ nu sunt un organisme folositoare?Argumentează pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale!!!

Lichenul renilor combaterea cancerului Lichean otravitor

Cladonia alpestris (Letharia vulpina)

Matreata bradului Lichean comestibil: (mana cereasca) Lecanora esculenta Concluzii :

9

Page 10: Plan de Lectie Lichenii

Timp de lucru 10 minute

Schita lectiei

Lichenii

- sunt talofite deoarece corpul lor nu prezintă organeMediul de viata: pe diferite substaturi:- scoarta copacilor de care se prind cu ajutorul - sol rizinelor - stanci - ziduriAlcatuirea corpului: - au forme si culori diferite - cuprind - hifele unei ciuperci - celulele unei alge verzi unicelulare sau albastre

Ciuperca absoarbe apa si saruri minerale din mediu→ astfel apara alga de uscaciuneAlga are clorofila si produce substante organice hranitoare pe care le foloseste ciuperca simbioza

Hranirea: autotrofaluate de vant

Inmultire: a) vegetativa- prin fragmentarea talului prin mici sfere care contin cateva hife si ciuperci formeaza noi licheni b) asexuata- prin spori

Importanta: - datorita simbiozei, lichenii pot traii in conditii de viata deosebite: ger, vant, uscaciune - pot aduce si pagube (cei care traiesc pe scoarta copacilor formeaza cruste care-l sufoca) - formeaza primul strat de sol pe stancile golase (→ pionierii vegetatiei) - unii sunt comestibili, dar alții sunt foarte otrăvitori

substante organice hranitoare relatia de

Alga Ciuperca simbioza

apa si saruri minerale

10


Recommended