+ All Categories
Home > Documents > Plan de Lectie Final

Plan de Lectie Final

Date post: 04-Jul-2015
Category:
Upload: demetrian-hagiu
View: 1,361 times
Download: 9 times
Share this document with a friend
24
PROFESOR: Trandafir Luminiţa ŞCOALA: Grup Şcolar „Carmen Sylva”, Eforie Sud AN ŞCOLAR: 2010-2011 DATA: 11.05.2011 PROIECT DIDACTIC Data Clasa Obiectul Tipul lecţiei Timpul a V –a A Limba şi literatura română lecţie mixtă *comunicar e 50 min. Subiectul lecţiei Scrierea de interes personal – anunţul şi scrisoarea Motivaţia Elevii au posibilitatea să-şi completeze cunoştinţele despre scrierea în interes personal, să constate caracteristicile acestor tipuri de texte. Lecţia dezvoltă gândirea critică, punând elevii în situaţia de a redacta diferite tipuri de texte: anunţ, scrisoare. De asemenea, contribuie la consolidarea deprinderilor de analiză, de corelare a gândirii cu cunoştinţele gramaticale dobândite, în vederea unei exprimări logice, coerente şi corecte. Scopuri didactice: - sensibilizarea elevilor în vederea desfăşurării activităţii didactice; - aplicarea şi exersarea noilor cunoştinţe teoretice; - verificarea şi evaluarea cunoştinţelor şi abilităţilor elevilor.
Transcript
Page 1: Plan de Lectie Final

PROFESOR: Trandafir LuminiţaŞCOALA: Grup Şcolar „Carmen Sylva”, Eforie SudAN ŞCOLAR: 2010-2011DATA: 11.05.2011

PROIECT DIDACTIC

Data Clasa Obiectul Tipul lecţiei Timpula V –a A Limba şi

literatura română

lecţie mixtă

*comunicare

50 min.

Subiectul lecţiei Scrierea de interes personal – anunţul şi scrisoarea

Motivaţia Elevii au posibilitatea să-şi completeze cunoştinţele despre scrierea în interes personal, să constate caracteristicile acestor tipuri de texte. Lecţia dezvoltă gândirea critică, punând elevii în situaţia de a redacta diferite tipuri de texte: anunţ, scrisoare. De asemenea, contribuie la consolidarea deprinderilor de analiză, de corelare a gândirii cu cunoştinţele gramaticale dobândite, în vederea unei exprimări logice, coerente şi corecte.

Scopuri didactice: - sensibilizarea elevilor în vederea desfăşurării activităţii didactice; - aplicarea şi exersarea noilor cunoştinţe teoretice; - verificarea şi evaluarea cunoştinţelor şi abilităţilor elevilor.

Competenţe generale sociale şi civice

- Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice şi conţinuturi asociate

4.1. Redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan:- părţile componente ale unei compuneri;- aşezarea corectă a textului în pagină.4.4 Redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate:- scriere imaginativă (continuarea unor texte, schimbarea finalului, a perspectivei

din care se povesteşte etc.); - scriere reflexivă (relatarea unor fapte şi întâmplări, scrierea pe marginea textelor

citite); autoevaluare a propriilor texte redactare.

Valori şi atitudini- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele

mesaje receptate

Page 2: Plan de Lectie Final

- Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social

- Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural

Mijloace de învăţământ

Fişele de lucru ale elevilor, tabla, panoul

Strategii de învăţare şi resurse

A. Strategii de învăţare: - metode şi procedee: spargerea gheţii, conversaţia ghidată/argumentarea,

explicaţia, învăţarea prin cooperare;- forme de activitate: activitatea frontală combinată cu lucrul în grup,

activitatea independentă individuală.

B. Resurse şi managementul timpului- capacităţile normale de învăţare a elevilor;- cunoştinţele lor anterioare;- timpul de învăţare: 50 min.

Bibliografie

- O.,Păcurari, Învăţarea activă.Ghid pentru formatori, MEC-CNPP.,2oo1

- Cerghit, I., Metode de învăţământ, ed. a III-a, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1997.

- Pintilie, Mariana, Metode moderne de învăţare-evaluare, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca, 2003.

- Ionescu, Miron, Chiş, Vasile,Strategii de predare şi învăţare, Editura Ştiinţifică,Bucureşti, 1992.

- Ana Stoica, Creativitatea elevilor, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1983.

Secvenţa lecţiei Strategii didactice

Activitatea profesorului

Activitatea elevului Evaluarea

1 2 3 4 5I Moment organizatoric

Conversaţia -Stabileşte relaţia de comunicare cu elevii;-Le solicită elevilor să se pregătească pentru oră.

Devin disponibili pentru oră; îşi pregătesc cele necesare pentru desfăşurarea orei.

II.Captarea atenţiei

Spargerea gheţiiConversaţia

Îi solicită pe elevi să comenteze, succint, importanţa comunicării în viaţa de zi cu zi.

III.Anunţarea temei noi

ConversaţiaLucrul în

-Se anunţă tema nouă;

Page 3: Plan de Lectie Final

grup -Se anunţă obiectivele operaţionale ale lecţiei;-Li se comunică elevilor că, în vederea testării capacităţilor de a-şi însuşi informaţiile, de a surprinde complexitatea sentimentelor, ideilor vor rezolva cerinţele realizate pe baza fişelor de lucru. -Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi de cooperare în rezolvarea sarcinilor.

IV.Studierea temei noi

Conversaţia ghidatăExplicaţiaMetoda pălăriilor gânditoareMetoda cubului

Astăzi ne vom însuşi o serie de cunoştinţe legate de scrierea de interes personal, din perspectiva metodelor interactive. Li se explică elevilor, succint , în ce constau aceaste metode de stimulare a creativităţii. Profesorul va distribui elevilor planşele din anexa 1, împreună cu plicuri în care vor avea decupate, sub forma de frunze, foi pentru fiecare membru al grupului-Se precizează , prin explicaţii clare, sarcina pe care o are fiecare dintre grupurile de elevi. Elevii vor lipi pe planşele date frunzele

Elevii ascultă şi fac însemnări în caiete.

Page 4: Plan de Lectie Final

decupate pe care vor nota prenumele fiecăruia, o trăsătură de caracter care îi defineşte (preferabil adjectiv!) şi o pasiune a lor. Li se va solicita apoi de către profesor ca, pe baza însemnărilor făcute pe planşe, să realizeze un anunţ de interes personal pe care trebuie să îl publice într-o revistă, cu scopul de a coresponda cu alţi copii de vârsta lor (vor nota aceste anunţuri pe planşa din anexa 2).-Membrii echipelor fac aprecieri asupra produselor finale, pe care profesorul le va expune apoi pe o minitablă.

-Profesorul apreciază activitatea elevilor care şi-au rezolvat sarcinile.După încheierea acestui moment, profesorul le explică elevilor faptul că şi scrisoarea este tot un tip de scriere de interes personal, solicitându-le să răspundă la o serie de întrebări: Aţi trimis vreodată o scrisoare? Ce este corespondenţa? Ştiţi ce este un expeditor? Dar un destinatar? Apoi profesorul le spune că au primit şi

Elevii lucrează în grupuri şi completează planşele, pe baza materialului pregătit.

Elevii răspund întrebărilor puse de profesor.

Elevii răspund întrebărilor puse de profesor.

Aprecie-rea lucru-lui în grup

Page 5: Plan de Lectie Final

ei o scrisoare şi solicită unui elev să o citească.După ce elevilor le este explicat modul în care se redactează o scrisoare, li se cere să rezolve cerinţele din cadrul fişelor de lucru pe care acesta le va înmâna fiecărui grup.

Elevii lucrează în grupuri şi completează planşele, pe baza materialului pregătit.

V. Realizarea feedback-ului

Conversaţia

Elevii vor prezenta produsul final al lucrului în echipă şi profesorul va încuraja răspunsurile corecte ale acestora, antrenându-i şi pe ceilalţi în discuţii.

Elevii răspund întrebărilor puse de profesor.

Aprecie-rea lucru-lui în grup

VI. Retenţia şi transferul

Se realizează pe tot parcursul orei, completându-se schema lecţiei, pe tablă

VII. Evaluarea

Tema

Elevii sunt evaluaţi pe baza răspunsurilor din fişe şi a opiniilor exprimate de participanţi prin aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.

Folosiţi-vă imaginaţia! (pagina 276- manual)

Aprecierea şi notarea elevilor

Cub – cerinţe

Page 6: Plan de Lectie Final

5.EXPLICĂ

1. GRUPEAZĂ

2.POTRIVEŞTE

3.IDENTIFICĂ

4.COMPLETEAZĂ

6. CORECTEAZĂ

Anunţul ANEXA 2

Page 7: Plan de Lectie Final

S C R I E R E A Î

N

I N T E R E S

P E R S O N A L

Page 8: Plan de Lectie Final

Eforie Sud, 11.05.2011

Dragi elevi,

Mă numesc Srisoarea şi stiu că vă place să vă faceţi prieteni. Am ales să vă scriu despre mine pentru că sunt destul de pretenţioasă când este vorba să îmi fac noi prieteni. Vă voi explica, aşadar, ce îmi doresc de la nişte prieteni ca voi! Aveţi grijă de forma mea, de felul în care mă aşezaţi în pagină. Pot avea multe forme – feţe. Voi să fiţi siguri că nu sunt un prieten făţarnic! Nu uitaţi că nu-mi place să-mi lipsească una dintre cele trei părţi: introducerea, cuprinsul şi încheierea! Nu mă simt în largul meu fără una dintre ele. Atunci când vă preocupaţi de redactarea mea, să vă asiguraţi că vă organizaţi ideile în paragrafe! Fiecare idee este prezentată şi dezvoltată într-un singur paragraf. Nu uitaţi că şi eu ţin la imaginea mea publică! Nu pierdeţi din vedere semnele de punctuaţie şi de ortografie! Mă dor cuvintele fără semne diacritice şi cele scrise fără cratimă. Asiguraţi-vă că ceilalţi vă înţeleg scrisul! Nu trebuie să fie neapărat foarte frumos, dar este obligatoriu să se înţeleagă. Fiţi buni şi nu-mi prescurtaţi cuvintele! Aş considera-o o lipsă de respect. Dar acum să trecem la conţinut (idei, sentimente): nu vă grăbiţi să mă scrieţi dintr-o suflare! Mai întâi gândiţi-vă ce vreţi să le comunicaţi celorlalţi. Nu porniţi la drum fără un plan! V-aţi gândit vreodată că lucrurile ies mai bine dacă aveţi un plan, o strategie? Fiţi originali, fiţi creativi şi feriţi-vă de şabloane! Nu neglijaţi destinatarul! Într-un fel vă adresaţi celor apropiaţi, părinţi, bunici, prieteni şi cu totul altfel unor persoane faţă de care trebuie să manifestaţi un grad mai ridicat de respect – profesori, oficialităţi etc., aşadar, formulele prin care vă adresaţi acestora vor fi diferite de la un caz la altul. Învăţaţi arta de a stăpâni cuvintele, de a alege cea mai potrivită exprimare! Este nevoie de timp şi de perseverenţă pentru a deveni prieteni de nădejde, dar sunt sigură că vă veţi descurca. Vă urez mult succes!

Cu drag, prietena voastră, Scrisoarea

Anexa 3

Page 9: Plan de Lectie Final

ANEXA 4

SCRISOAREA – fişe de lucru

Grupa 1

I. Citeşte cu atenţie scrisoarea expediată de scriitorul Costache Negruzzi fiului său, aflat la Berlin:

Trifeşti, 29 septembrie 1863

Iubite Jak,

M-am bucurat primind ultima ta scrisoare din străinătate, prin care ne încredinţezi că tratamentul ce ai întreprins îţi face bine. Deie Domnul să vii bine sănătos!

Aici vei găsi toate precum le ştii. La ţară tot pe Paraschiva şi pe Carolina. În târg tot salonaşul cu mobile vechi şi cu Rafael pe pereţi. A! vei găsi o deosebire. Ne vei găsi pe noi mai bătrâni şi mai slabi şi pe fraţii tăi mai mari, dacă nu mai cuminţi.

Îţi scriu la Berlin, unde cred că te va găsi scrisoarea mea.Aşteptându-te dar cu nerăbdare, rog cerul să te păzesc sub puternicul său scut.

Al tău iubitor părinte,C. Negruzzi

a) Expeditorul scrisorii este:¨ C. Negruzzi ¨ Jak ¨ Paraschiva şi Carolina

b) Scrisoarea a fost scrisă din localitatea ……………………………… la data de ………………

c) Formula : de adresare este ……………………………………………………………………….

de încheiere este ………………………………………………………………………

d) Destinatarul scrisorii este …………………………………………………………………………

Grupa 2

Indicaţi prin săgeţi formulele de adresare şi de încheiere potrivite pentru fiecare destinatar:Formule de adresare Destinatar Formule de încheiere

Domnule redactor, părinţii Cu salutări prieteneşti,Scumpii mei părinţi, bunicii Cu respect, un tânăr corespondent,Iubiţii mei bunici, redactorul Vă îmbrăţişează cu dor nepotul

dumneavoastră,Dragul meu, un prieten Cu stimă şi preţuire, elevul dumneavoastră,Stimată doamnă, învăţătoarea Cu dragoste, fiul vostru iubitor,

Page 10: Plan de Lectie Final

Grupa 3

Transformă unele formule de adresare din următorul text, astfel încât partenerul de comunicare să fie doamna profesoară de desen.

11 mai 2011,Eforie Sud Dragă Mihai,

Îţi scriu pentru a te ruga să-mi spui la ce oră şi unde va avea loc expoziţia de pictură. Sunt nerăbdător să particip, mai ales că este un eveniment important pentru şcoala noastră, deoarece vom avea ocazia să ne etalăm talentul. Aştept răspunsul tău cu multă nerăbdare

Cu drag, prietenul tău, Răzvan

Grupa 4 Scrisoarea este o formă de comunicare scrisă între două persoane aflate la distanţă.

Enumeră elementele unei scrisori:

a) ________________________________________________________

b) ________________________________________________________

c) ________________________________________________________

d) ________________________________________________________

e) ________________________________________________________

Atenţie!

Scrisoarea să fie scrisă de mână cu cerneală sau pix de culoare albastră sau neagră!

Page 11: Plan de Lectie Final

Grupa 5

Corectaţi greşelile din următoarea scrisoare:

Timişoara, 11 mai 2011

Dragă Alexandru

Mam bucurat foarte mult când a-m primit scrisoarea ta, care mia amintit de toţi colegii din fosta mea clasă. Plecarea întrun alt oraş şi la o altă şcoală mau făcut să nu mă simt în largul meu. Oraşul este însă foarte frumos şi sunt convins că mă voi adapta în curând. Sper că ne vom revedea în vacanţa de vară, până atunci însă, aştept să îmi dai veşti despre foştii colegi şi despe tine.

Cu prietenieMihai

Page 12: Plan de Lectie Final

GRUPA 1

Page 13: Plan de Lectie Final

GRUPA 2

Page 14: Plan de Lectie Final

GRUPA 3

Page 15: Plan de Lectie Final

GRUPA 4

Page 16: Plan de Lectie Final

GRUPA 5

Page 17: Plan de Lectie Final

ANEXA 1

GRUPA 1

GRUPA 2

GRUPA 5GRUPA 4

GRUPA 3

Elevii vor lipi pe planşele date frunzele decupate pe care vor nota prenumele, o trăsătură de caracter care îi defineşte (preferabil adjectiv!) şi o pasiune a lor. Li se va solicita apoi de către profesor ca, pe baza însemnărilor făcute pe planşe, să realizeze un anunţ de interes personal pe care trebuie să îl publice într-o revistă, cu scopul de a coresponda cu alţi copii de vârsta lor.


Recommended