+ All Categories
Home > Documents > Inspectie proiect Didactic

Inspectie proiect Didactic

Date post: 09-Sep-2015
Category:
Upload: gribencea-liviu
View: 758 times
Download: 25 times
Share this document with a friend
Description:
enjoy ;3
20
Data: 04.06.2015 Clasa: a III-a B Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,, Aurel Vlaicu” Arad Propunător: David Mădălina Cătălina Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură Subiectul: Monede şi bancnote Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiective de referinţă: 2.8. sa utilizeze instrumente si unitatile de masura standard si nonstandard pentru lungime, capacitate, masa, timp si unitatile monetare in situatii diferite 3.1. sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme Obiective operaţionale: Cognitive O1.-să definească unitățile de măsură învățate ; O2.- să intuiască imaginile prezentate ; 03.- să ordoneze crescator monede si bancnote ; O4.- să asocieze obiectele cu valoarea lor ; O5.- să recunoasca moneda cu circulatie internationala –euro ; O6 – să efectueze operații matematice folosind unitatea valorică leu; O7 – să rezolve problemele propuse respectând etapele de rezolvare şi algoritmii de calcul; O8 – să compună probleme folosind datele specificate O9-să rezolve fişa de lucru Psiho-motorii
Transcript

Data: 04.06.2015Clasa: a III-a B

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,, Aurel Vlaicu AradPropuntor: David Mdlina CtlinaAria curricular: Matematic i tiineDisciplina: MatematicUnitatea de nvare: Uniti de msurSubiectul: Monede i bancnoteTipul leciei: predare-nvareObiective de referin:

2.8. sa utilizeze instrumente si unitatile de masura standard si nonstandard pentru lungime, capacitate, masa, timp si unitatile monetare in situatii diferite

3.1. sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei problemeObiective operaionale:

Cognitive

O1.-s defineasc unitile de msur nvate ;

O2.- s intuiasc imaginile prezentate ;

03.- s ordoneze crescator monede si bancnote ;

O4.- s asocieze obiectele cu valoarea lor ;

O5.- s recunoasca moneda cu circulatie internationala euro ;O6 s efectueze operaii matematice folosind unitatea valoric leu;O7 s rezolve problemele propuse respectnd etapele de rezolvare i algoritmii de calcul;

O8 s compun probleme folosind datele specificateO9-s rezolve fia de lucru Psiho-motorii O10 - s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor; Afective

O11 s participe activ la desfurarea leciei.Competene specifice:Identificarea i compararea valorilor monedelor i bacnotelor

Efectuarea unor calcule folosind uniti monetare

Strategia didactic:

Metode i procedee: jocul didactic, exerciiul, conversaia, explicaia, metoda R.A.I,ciorchinele Mijloace de nvmnt: monede i bancnote , plan cu monede i bacnote, plan didactic cu imagini de jucrii i preurile lor, plicuri, fie,rebus,bani din hartie Forme de organizare: frontal, pe echipe, individual Resurse temporale: 45 min

Resurse umane: 29 elevi Locative: sala de clasBibliografie: Programe colare pentru clasa a III-a - Matematic (Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 5198 / 01.01.2004), Bucureti, 2004 tefan Pacearc,Mariana Mogo- Matematic-manual pentru clasa a-III-a,2005,editura Aramis www.didactic.ro

Etapele lecieiOb. op.Coninutul instructiv-educativStrategia didacticEvaluare

Activitatea propuntoareiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

Moment organizatoricAsigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii orei n bune condiii.Pregtesc materialele

necesare desfurrii leciei.Elevii i pregtesc cele necesare pentru or.

Reactualizarea cunotinelorO1Voi anuna elevii c ora va ncepe prin intermediul unui joc.Cu ajutorul unei mingi voi adresa ntrebri n legtur cu unitile de msur nvate.Care este unitatea principal pentru msurarea lungimii? ( metrul)

Care sunt submultiplii metrului?(decimetru,centimentru,milimetru)

Dar multiplii metrului?(decametru,hectometru,kilometru)

Unitatea cu care msurm capacitatea vaselor este? (litrul)

Submultiplii litrului sunt?(decilitru,centilitru,mililitru)

Care sunt multiplii litrului?(decalitru,hectolitru,kilolitru)

Ce este kilogramul?(unitatea de msur pentru msurarea masei corpurilor)

Submultiplii kilogramlui sunt?( hectogram,decagram,gram,decigram,centigram,miligram)Multiplii kilogramului sunt?(quintal,tona)

Care este instrumentul care msoar trecerea timpului?(ceasul)

Cte minute are ora?(60 min)

Ct ore are o zi?(24 ore)

Dar o sptmn cte zile are?(7 zile)

Elevii sunt ateni i rspund la ntrebrile adresate.

ConversaiaMetoda R.A.ImingeFrontal

Captarea atenieiO2Se va realiza prin intermediul unui rebus.(anexa 1)Voi anuna elevii c odat ce vor completa rebusul vor descoperi titlul leciei.Rezolv corect rebusul.ExplicaiaFia cu rebusFrontal

Individual

Anunarea temei i a obiectivelorO10Titlul leciei : ,,Monede i bacnote se va nota i la tabl i n caiete.Anun copiii c astzi la ora de matematic vom nva i vom descoperi lucruri interesante despre unitile monetare folosite n Romnia( leul i banul) i n Uniunea European (euro i centul)Sunt ateni la explicaii i la informaiile noi.Noteaz titlul leciei n caiet.Conversaia

Explicaia Frontal

Dirijarea nvriiO9

O3O5

O4

O6

O7

O8

O11Se mparte elevilor o plan cu unitile monetare din ara noastr i din Europa.(anexa 2)Cu ajutorul acestei plane se completeaz ciorchinele.Elevii nva astfel c formele de circulaie a unitailor monetare sunt:monedele i bacnotele.

Descoper i nva ordinea cresctoare a monedelor i bacnotelor,att din Romnia ct i din Uniunea European,precum i simbolurile acestora.(RON sau Lei i EUR sau )n continuare, anun elevii c ne vom juca un joc foarte interesant.Vor fi mprii n echipe a cte 3 membri,respectiv 2 membri.Fiecare echip va primi o list cu obiecte i preurile acestora dar i un plic cu o sum de bani.

Dintr-o puculi vor extrage cerina care va trebuie rezolvat ntr-un timp ct mai scurt.Echipa care rezolv prima i corect cerina ctig.(anexa 3)Analizeaz plana didactic,completeaz i i noteaz n caiet ciorchinele i astfel i nsuesc i noiunile predate.nva ordinea cresctoare a monedelor din ara noastr:

1 BAN5 BANI10 BANI50 BANInva ordinea cresctooare a bacnotelor din ara noastr:

1 Leu

5 Lei

10 Lei

100 Lei

200 Lei

500 Lei

nva ordinea cresctoare a monedelor din UE:

1 EURO CENT2 EURO CENT

5 EURO CENT

10 EURO CENT

20 EURO CENT

50 EURO CENT

1 EURO

2 EURO

Inva ordinea cresctoare a bacnotelor din UE:

5 EURO

10 EURO

20 EURO

50 EURO

100 EURO

200 EURO

500 EURO

Sunt ateni la explicaii i la regulile jocului.Fiecare echip descoper suma din plic,citete cu atenie enunul problemei i rezolv corect cerina.

ConversaiaExplicaiaExerciiuExerciiu

Jocul didacticPlan didactic

Plic cu monede i bacnote

Puculia cu cerinele

FrontalIndividual

Pe echipe

Observare sistamaticAprecieri verbale

Asigurarea feedback-ului O9

Se va realiza prin intermediul unei fie de lucru.(anexa 4)Se corecteaz fia.Rezolv fia de lucru, ncercuind cu rou monedele/bacnotele din Romnia i cu albastru monedele/bacnotele din Uniunea European.ExerciiulFia de lucru,marker rou i albastruIndividualEvaluare scris

Tema pentru acasCopiii vor primi tema pentru acas.(anexa 5)Sunt ateni la explicaiile privind exerciiile ce le vor avea tem. ConversaiaExplicaiaFi de lucruFrontal

ncheierea lecieiFac aprecieri asupra modului de participare al elevilor la lecie i le mpart recompensa ctigat n urma efortului depus la or.Ascult aprecierile.

ConversaiaFrontal Aprecieri verbale

Fi de lucru

1. Calificativ.

2.Scdere i ...

3.Submultiplu al metrului

4.Bnui sau ...

5.De la mic la mare, n ordine ...

6.Multiplu al kilogramului.

7.Interior i ... al unei figuri geometrice.

B

A

C

MONEDE

O

T

E

MONEDE

(Anexa 2)

LEI (RON)

EURO ()

24,00 LEI

10,00 LEI31,00 LEI9,00 LEI23,00 LEI

17,00 LEI

49,00 LEI62,00LEI28,00 LEI44,00 LEI

Fisa de lucru1.Compunei o problem n care s folosii suma obinut de echipa voastr i produsele din magazin.

2.Cu suma din plic, ce obiecte poi achiziiona?

3.Afl ct cost castelul i autocolantul cu Ariel.Echipa ta ar putea s le achiziioneze?

4.Cu suma obinut de echipa ta poi cumpra perechea de ursulei?

5.Afl ct cost un binoclu i o tabl de ah?Avei destui bani pentru a le cumpra?

6.Privind lista cu obiectele i preurile acestora ce ai putea face cadou unui copila de 6 ani cu suma din plic

7.Afl ct cost o carte i o tabl de ah.

8.Afl ct cost un crocodil,o vcu i o carte. Cu banii din plic le poi cumpra?

9.Care este cea mai ieftin jucrie?Dar cea mai scump?Le putei cumpra pe amandou

10.Ce poi achiziiona cu banii din plic?

11.Afl ct cost cea mai scump obiect ?Ai destui bani pentru achiziionarea lui?Dac nu, de cai bani mai ai nevoie?

Fisa de lucru

ncercuii monedele i bancnotele EURO cu albastru, iar monedele i bancnotele ROMNETI cu rou.

FI DE LUCRU

1. Calculeaz ce sum de bani, reprezentat prin jetoane, are fiecare copil, apoi stabilete valoarea de adevr a propoziiilor (A adevrat i F fals):

Oana: ______ lei Marius: ______ lei Mirela: _______ lei Alexandru: _______ leia) Mirela are cea mai mare sum de bani;

b) Alexandru are cea mai mic sum de bani;

c) Marius are o sum cuprins ntre 400 lei i 500 lei;

d) Oana i Mirela au mpreun mai mult de 1000 lei;

e) Alexandru are mai puin dect Marius cu 40 lei;

2. Ctlin i Alin s-au oprit n faa unei vitrine cu jucrii. Privesc jucriile i se gndesc ce-ar putea s cumpere cu suma de bani pe care o au: Ctlin are 50 lei, iar Alin 35 lei. Privete i tu jucriile, apoi completeaz.

Jucria cea mai scump este ______________, iar cea mai ieftin este ______________.

Ctlin poate cumpra chitara i racheta? Dar racheta i toba?

Ci lei i-ar mai trebui lui Ctlin pentru a cumpra chitara i racheta?

Ci lei i-ar mai rmne lui Ctlin, dac ar cumpra toba i racheta?

Alin poate cumpra mainua i racheta? Dar robotul i racheta?

De ci lei ar mai avea nevoie Alin pentru a cumpra racheta i mainua?

Ce rest i-ar mai rmne lui Alin, dac ar cumpra robotul i racheta?

Dac ai fi tu n locul celor doi biei, ce ai cumpra ca s-i rmn i bani de o ngheat?

Dac a fi Ctlin a cumpra: ________________________________________________________

SHAPE \* MERGEFORMAT

10

lei

100

lei

100

lei

10

lei

50

lei

50

lei

50

lei

10

lei

500

lei

100 lei

100 lei

50 lei

50 lei

10 lei

50 lei

10

lei

10

lei

50

lei

200

lei

100

lei

100

lei

23 lei

7 lei

15 lei

12 lei

8 lei

10 lei

25 lei

48 lei


Recommended