+ All Categories
Home > Documents > 0 Proiect Mem Inspectie Martie (1)

0 Proiect Mem Inspectie Martie (1)

Date post: 13-Sep-2015
Category:
Upload: jderu-nuty-nuty
View: 419 times
Download: 5 times
Share this document with a friend
Description:
l
10
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA: Gimnazială nr. 62 CLASA: pregătitoare C PROPUNĂTOR: Ilona Mihaela Lepuș UNITATEA TEMATICĂ: „SALUTARE, PRIMĂVARĂ!” ARIA CURRICULARĂ: Matematică DISCIPLINA: Matematică și Explorarea Mediului DOMENII INTEGRATE: Muzică şi mişcare SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea și scăderea fără trecere peste ordin în concentrul 0 - 31 FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi COMPETENŢE VIZATE: Matematică şi explorarea mediului 1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31; 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31; 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată; 5.1. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi, cu ajutorul obiectelor. Muzică şi mişcare 3.1. Manifestarea liberă adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – să numere în concentrul 0 - 31; O2 – să compare numerele din concentrul 0 - 31; O3 – să ordoneze crescător sau descrescător numere date; O4 – să identifice vecinii numerelor date; O5 – să rezolve adunări şi scăderi, prin numărare, în concentrul 0 - 31; O6 – să compună exerciţii de adunare şi scădere în concentrul 0 - 31.
Transcript

PROIECT DE LECIE

COALA: Gimnazial nr. 62CLASA: pregtitoare CPROPUNTOR: Ilona Mihaela LepuUNITATEA TEMATIC: SALUTARE, PRIMVAR!ARIA CURRICULAR: Matematic

DISCIPLINA: Matematic i Explorarea MediuluiDOMENII INTEGRATE: Muzic i micareSUBIECTUL LECIEI: Adunarea i scderea fr trecere peste ordin n concentrul 0 - 31FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

TIPUL ACTIVITII: consolidare de cunotine, deprinderi i priceperiCOMPETENE VIZATE:

Matematic i explorarea mediului

1.1. Recunoaterea i scrierea numerelor n concentrul 0-31;

1.2. Compararea numerelor n concentrul 0-31;

1.4. Efectuarea de adunri i scderi n concentrul 0-31, prin adugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulime dat;5.1. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti, cu ajutorul obiectelor.

Muzic i micare3.1. Manifestarea liber adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare.OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 s numere n concentrul 0 - 31;

O2 s compare numerele din concentrul 0 - 31;

O3 s ordoneze cresctor sau descresctor numere date;

O4 s identifice vecinii numerelor date;

O5 s rezolve adunri i scderi, prin numrare, n concentrul 0 - 31;O6 s compun exerciii de adunare i scdere n concentrul 0 - 31.

STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, jocul didactic, exerciiul, observaia, munca independent;

RESURSE MATERIALE: plan, Zna Primvar, obstacole, ghiocel, bilete cu sarcini, creioane colorate, fie de lucru, auxiliar;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activitii;

RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15 minute activiti n completare.BIBLIOGRAFIE: Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din invatamantul primar.

MECTS-Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personal, Muzic i micare si Arte vizuale si abiliti practice, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucuresti, 2012;

Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregtitoare, Editura Delta Cart Educaional-Piteti, 2013.

ETAPELE

LECIEIOb. op.CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEvaluare

Metode si procedeeResurse materialeForme de organi-zare

1. Moment organizatoric(Asigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii.

Pregtirea materialelor necesare desfurrii n bune condiii a leciei.Conversaia FrontalObservarea sistematic

2. Captarea ateniei( Se realizeaz prin intonarea cntecului Numrtoarea, pentru recapitularea numerelor i ordinea acestora. (Anexa 1).Frontal

Observarea sistematic

3.Anunarea

temei i a obiectivelor

(Aduc la cunotin copiilor c la aceast or vom ncerca s o salvm pe Zna Primvar utiliznd jocul cu numerele din concentrul 0 - 31; vom recunoate i vom scrie numerele n concentrul 0-31, vom compara numerele i vom efectua adunri i scderi.ConversaiaPlan, castel, obstacole, tabl, magnet

4. Dirijarea nvrii

O1O2O3

O4O5( Zna Primvar este prizonier n Castelul de Ghea. Ghiocelul, fermecat de frumuseea Znei, dorete s o salveze. Pentru a ajunge la castel i a o elibera pe aceasta, ghiocelul trebuie s treac peste mai multe obstacole. La fiecare obstacol, ghicelul trebuie s rspund i s rezolve exerciiile corespunztoare. Prin rezolvarea corect a sarcinilor primite, ghiocelul ajunge mai aproape de ndeplinirea dorinei: eliberarea Znei.( Pentru a ne putea descurca n nlturarea obstacolelor ne vom nclzi cu cteva exerciii orale:

- numete vecinii;

- numra cresctor i descresctor;

- numra din 2 n 2, din 3 n 3;

- spune care numr este mai mare;

( ndat ce a pornit la drum, Ghiocelul a fost ntmpinat de norul cel nervos, care a nceput s sufle puternic nspre el, sftuindu-l s se ntoarc de unde a venit. Ghiocelul, aflat n primejdie, i lanseaz o provocarea norului cel nervos: cel ce va reui s rezolve corect exerciiul de pe fi va ctiga. (Anexa 2)

( Reuind s nving norul, ghiocelul este ntmpinat, de aceast dat de muli fulgi de nea, care l amenin c l vor nghea, singura lui salvare fiind rezolvarea unei probleme din cauza creia ei au disprut anul trecut, pierznd provocarea cu Soarele. (Anexa 3)( Fulgii de nea, nu cunosc tainele matematicii, aa cum le tii voi, aa c s-au dat la o parte din calea ghiocelului. Ghiocelul ajunge n sfrit la Castelul de Ghea. Zna Primvar, vzndu-l, l previne c este ostatica Omului de Zpad cel Ru i c ar fi mai bine pentru el s se retrag, apreciindu-i efortul de a strbate atta drum pentru ea. Ghiocelul cel Viteaz, nu se las cu una cu dou i l nfrunt pe Omul de Zpad. Dac tie mai mult matematic dect el, se va retrage. Copiii, mprii n dou grupe, susintorii Omului de Zpad i susintorii Ghiocelul, i vor adresa ntrebri matematice. Cei care rspund corect la cele mai multe ntrebri vor ctiga prietenia Znei Primvar.( Pentru c a izgonit Norul cel nervos, rsare Soarele i l topete pe Omul de Zpad. Astfel, Ghiocelul reuete s o salveze pe Zn, devenind cei mai buni prieteni.

Conversaia

Explicaia

ExerciiulMunca independen-tMunca pe grupePlan, castel, obstacole, tabl, magnet, bilete cu sarciniPlan, castel, obstacole, tabl, magnet, bilete cu sarcini

IndividualFrontal

Individual

Munca pe grupeAnaliza rspunsu-rilor

Aprecierea verbal

Observarea sistematicAnaliza rspunsu-rilor

Aprecierea verbal

Observarea sistematic

5. Obinerea performanei

Activiti n completareO2O3O4O5

Se obine prin parcurgerea exerciiilor din auxiliar.Conversaia

ExplicaiaAuxiliar

Creioane colorateIndividualObservarea sistematic

6. ncheierea

leciei(Fac aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, precum i asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Anexa 1NUMRTOAREAHai sa zicem una, sa se faca doua,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem doua, sa se faca trei,Trei crai vin din departare,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem trei, sa se faca patru,Patru roti la carul mare,Trei crai vin din departare,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem patru, sa se faca cinci,Cinci degete la o mana,Patru roti la carul mare,Trei crai vin din departare,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem cinci, sa se faca sase,Sase zile lucratoare,Cinci degete la o mana,Patru roti la carul mare,Trei crai vin din departare,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem sase, sa se faca sapte,Sapte zile-n saptamana,Sase zile lucratoare,Cinci degete la o mana,Patru roti la carul mare,Trei crai vin din departare,Doua maini copilul areSi-una este Luna.

Hai sa zicem sapte, sa se faca opt Opt e nota la romana Sapte zile-n saptamana Sase zile lucratoare Cinci degete la o mana Patru roti la carul mare,

[Patru boi la plug se mana]

Trei crai vin din departare Doua maini copilul are Si-una este Luna.

Hai sa zicem opt, se se faca noua Noua vieti pisica are

Opt e nota la romana Sapte zile-n saptamana Sase zile lucratoare Cinci degete la o mana Patru roti la carul mare,[Patru boi la plug se mana] Trei crai vin din departare Doua maini copilul are Si-una este Luna.

Hai sa zicem noua, sa se faca zece Zece-i nota care-mi place Noua vieti pisica areOpt e nota la romana Sapte zile-n saptamana Sase zile lucratoare Cinci degete la o mana Patru boi la plug se mana Trei crai vin din departare Doua maini copilul are Una este Luna.Anexa 2Exerciii primul obstacol1. Deseneaz attea picturi de ploaie cte i indic numrul.

192327

2. Comparai numerele

Anexa 3Probleme al doilea obstacol1. Observ imaginile i calculeaz:

+

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush -

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

2. Unete exerciiul cu rezultatul acestuia:

19

22

5

30

17

17

15 + 8

31

23

14

21 - 7

28 + 3

PAGE


Recommended