Date post: | 13-Dec-2015 |
Category: |
Documents |
Upload: | flory-nica |
View: | 306 times |
Download: | 1 times |
Proiect de activitate integratăProf. învăţământ primar NICA AURINA-FLORICALICEUL TEHNOLOGIC NR 1 DOBREȘTIClasa : Pregătitoare AData : 22.03.2013Unitatea tematică : Lumea magică a basmelorArii curriculare implicate: Limbă şi comunicare, Matematică și Științe ale naturii, Arte și tehnologiiDiscipline implicate : Comunicare în limba română, Matematică și exploratea mediului, Arte vizuale și lucru manual, Muzică și mișcare.Subiectul : Poveștile ne învață. Sunetele şi literele Î,î și Â,â Forma de realizare : activitate integratăTipul activităţii : Fixare şi consolidare
Competenţe generale: CLR
1.Receptarea de mesaje orale în context de comunicare cunoscute
2.Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice :
CLR 1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.4 Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial, interior şi final în cuvinte clar articulate
3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar
MEM
1.1 Recunoașterea numerelor în concentrul 0-10
2.1 Discriminarea unor forme geometrice plane (pătrat, trinnghi, dreptunghi, cerc) în obiectele manipulate de copii
M.M 3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare
AVLM 2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/construcții simple, pe baza interesului direct
COMPETENȚA FUNDAMENTALĂ: Stimularea interesului elevilor pentru normele vorbirii corecte implicând lumea magică a
basmelor
COMPETENȚE VIZATE:
C 1 să identifice secvențe și personaje din povești cunoscute în situații diverse
C 2 să despartă în silabe
C 3 să distingă sunetele studiate
C.4 să asocieze sunetul cu litera
RESURSE:I. Metodologice
Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţie, exerciţiul, analiza, jocul didactic, turul galerieib) Mijloace de învăţământ: fişe, planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector, jetoane cu imagini, puzzle, c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
II. Temporale
Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative. III. Umane
Clasa are un număr de 18 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.
Bibliografie :
1. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. , 2012.
2. Învăţământul preşcolar şi primar nr. 3-4 /2012, Ed. Arlequin
3. Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3656/29.03.2012DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evenimentul didactic
C. v. Conţinut ştiinţific Metode Mijloace Forme de organizare
Evaluare
1. Moment organizatoric
1’
2. Captarea atenţiei 7’
3. Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor urmărite 1’
4.Dirijarea învăţării 12’
CLRC1
C1
C2
Asigurarea unui climat educaţional favorabil începerii lecției.
Joc: “Dacă ai fi un personaj dintr-o poveste ,cine ai dori sa fii ?”
MESAJUL ZILEI: Se descifrează mesajul zilei : POVEȘTILE NE-NVAȚĂLUCRURI BUNE DESPRE VIAȚĂ
Se va prezenta copiilor ppt, ,,Bine ați venit în lumea basmelor!,,..
Se anunţă copiii că vor porni într-o călătorie în,, Lumea poveștilor,, la capătul căreia îi aşteaptă mari surprize. Dar pentru aceasta va trebui să rezolve mai multe sarcini.
Se anunţă obiectivele zilei:În acest scop trebuie să fiţi atenţi la jocurile pe care vi le-am pregătit, să răspundeţi în propoziţii la întrebări
- vom lucra pe grupe - vom despărți cuvinte în silabe- ne vom juca cu sunetele - vom numara literele- vom identifica secvențe și personaje din
povești - vom alcătui propoziții.Se negociază cu copiii „călătoria zilei”.
Mascota clasei Iepurașul Țup, le va spune o
conversaţia-explicaţia
conversaţia-explicaţia;expunerea;
Conversaţia
Laptopvideopro
iector
prezentarea
obiectivelor
mascota
Frontal
Frontal
Observare sistematică
Observaţia
Observaţia
C1
MM
MEM
poveste.Astăzi copii , vreau să vă spun o poveste. Mie imi place foarte mult. Vreţi să o ascultaţi?
,,A fost odată un moş şi o babă. Moşul avea o fată şi baba o găină. Fata moşului era rea şi obraznică. Găina babei făcea ouă, in fiecare zi câte nouă. Baba mânca ouă şi moşului nu-i dădea nimic.
-Dă-mi şi mie nişte ouă, că tare mi-i poftă!
-Dacă vrei ouă, du-te şi-ţi moaie coada in baltă şi ai să vezi cât peşte ai să prinzi.
V-a plăcut povestea mea? Este corectă? De ce? Cum adică am amestecat poveştile? Prin tragere la sorți voi împărți copiii în 3 grupe: împărații, îngerașii și mânioșii. Astfel voi avea 3 grupe a câte 6 elevi.
Momentul I ( cunoașterea conținutului poveștilor)Joc: Răspunde repede și bine: -Cine a pierdut punguța cu doi bani? -Ce i-a sfătuit capra pe iezi când a plecat de acasă? -De ce a rămas ursul fără coadă?
Ca recompensă, pentru răspunsurile corecte primesc câte o floricică. Se va cânta un cântecel despre o poveste cunoscută. Joc:* Ridicați tot atâtea mâini câți iezi avea capra.
povestirea
conversaţia;
Conversația
clasei
frontal
Evaluare oralăFormativ-orală;
C3
C4
C2
C3
C4
Câte mâini mai sunt necesare? Luați din coșuleț tot atâția bani câți avea cocoșul în punguță. Gândiți-vă câți pești a prins ursul și bateți din balme tot de atâtea ori.
Momentul II ( asocierea literei cu sunetul inițial al unui cuvânt)
Pe masa mea sunt aşezate jetoane cu diferite imagini care încep sau conțin sunetul „î”. Va veni pe rând, la măsuţă, câte un copil din fiecare grupă, va alege un jeton, va denumi imaginea, va despărţi cuvântul în silabe şi va preciza poziția sunetului î sau â. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și se vor recompensa cu câte o bulină roșie.
Dacă un copil răspunde greşit, acesta va fi ajutat de alt coleg.
Jocul de probă:
Se va executa jocul de probă de către un copil pentru a vedea dacă s-au înţeles regulile jocului.
Jocul propriu-zis:
Se va desfăşura prima probă a jocului până se vor epuiza toate jetoanele de pe măsuţă.
Se va trece apoi la proba următoare
( despărțire în silabe, identificarea sunetului și asocierea cu litera, alcătuire de propoziții) Joc didactic: Găsește sunetul
Conversația
-exercițiul
-explicaţia
jetoane
fișe de lucru
frontal
individual Observația
Evaluare oralăformativă
5. Obţinerea performanţei 10’
C3
C4
MEM
Joc de probăLa flipchart se alflă o planșă care cuprine secvențe din povești.Copiii vor alcătui propoziții si vom face analiza fonetico-sintactică a unei propoziții focalizandu-ne pe un cuvant care incepe cu Î,Se vor realza literele Î,î și Â, â din plastilină și se reamintește ,,povestea literelor î și â,,
Elevii vor extrage dintr-o farfurie câte un ecuson şi se vor aşeza fiecare la măsuţa cu mascota care-i reprezintă.
Elevii sunt împărțiți în cele 3 grupe:
Grupa 1– Împărații
Grupa 2– Îngerașii
Grupa 3– Mânioșii
Fiecare grupă va primi sarcini de lucru astfel:
Grupa 1 – Împărații:
1.Colorează personajul viclean din povestea ,,Ursul păcălit de vulpe,,.
2. Realizează corespondența dintre litera mică și litera mare de tipar.
3. Realizați din figuri geometrice casa piticilor.
Grupa –Îngerașii:
1. Colorează răspunsul ghicitorii: Umblă moșul prin pădure. Să culeagă fragi și mure. Pe vâlcea și pe
-Analiza fonetica sintetica-Metoda globala
-turul galeriei
Obervareaanaliza
plastilină
fișe de lucru
Activitate pe grupe
frontal
Răspund la întrebări
Observația
Prezentare
MEM
C4
MM
cărare. Se văita mereu că ... moare.
2. Alegeți dintre literele amestecate, pe î, Î , â, Â.
3. Realizați din figuri geometrice un castel din poveste.
Grupa – Mânioșii: -
1. Asamblează piesele de puzzle şi descoperă imaginea.
2. Încercuieşte literele învăţate.
3. Numără peştii daţi jos de vulpe din căruţă. Încercuieşte cifra corectă.
După ce vor termina, elevii vor prezenta fişele lucrate pe grupe.
Momentul II
Joc de energizare „Dansati, opriţi-vă, îmbrǎţişaţi-vǎ” copiii cântă diverse cântece inspirate din diverse povești, dansează și când muzica s-a oprit, fiecare copil îmbrăţişează un alt copil, la următoarea oprire a muzicii fiecare copil îmbrăţişează un alt copil, niciodată acelaşi copil!”
,,Personajul să-l ghiceştie din cartea cu poveşti ! ‘’jocul BAGHETA FERMECATA
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse ghicitori despre personajele şi poveştile cunoscute.
Joc de energizare
Povestirea
a
Expunerea lucrărilor
Analiza răspunsurilor
) „- Pe mama capră o ascult
Uşa eu nu o deschid;
Ghiciţi, oare, cine sunt?” (iedul cel mic)
„În căsuţa lor micuţă,
Repede face curat,
Farfurii, ceşcuţe, oale
Stau acum frumos pe raft.”(Albă ca Zăpada)
„Eu de muncă nu mă sperii,
Curăţ , perii şi gătesc,
Doar mămuca mea şi sora,
Tot mereu mă necăjesc.” (Fata moşului)
„Vai conduru-i tare mic:
Dar de strâns,de fel n-o strânge,
Şi-năuntru nu e sânge
Că n-a curs măcar un pic!..
Ea-i mireasa – adevărată,
Mult dorită şi visată!...”(Cenuşăreasa)
Conversația
explicația
exercițiul
carte cu ghicitori
6. Încheierea activităţii
2’
„Cum să spăl cu mâna-mi fină,
Javra asta de căţel,
Ori să-mi rup ia cea nouă,
Cocoţându-mă în păr?” ( Fata babei)
„Bărboşi , mulţi SI cărunţi
Cei şapte se întorceau din munţi!” (Piticii)
„Pe fata vitregă nu o iubea,
Şi mereu îşi întreba oglinda despre frumuseţea sa!”
( mama vitregă a Albei ca Zăpada)
„Sunt lacom şi mâncăcios,
În poveşti sunt furios.
Vânătorul şi cu capra
De mine-au scăpat….şi gata!...” (Lupul)
După ce vor da răspunsul potrivit ghicitorii se vor prezenta personajele pozitive şi cele negative din povesti făcându- se trimitere la comportamentul personal al fiecărui copil. Voi adresa copiilor următoarele întrebări:-Credeţi că din poveştile acestea aţi învăţat lucruri bune, aţi învăţat cum să vă comportaţi în anumite
7.EVALUAREA2’
împrejurări?-Ce se întâmplă cu personajele negative? (sunt pedepsite)-Ce se întâmplă cu personajele pozitive ? (sunt recompensate)Voi reaminti copiilor mesajul zilei: “Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă”.Le voi adresa îndemnul : Iubiţi poveştile, copii, Pentru că ne-aduc bucurii Din ele multe învăţăm Putem să ne-ndreptăm, Frumos să ne purtăm.
Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfăşurat întreaga activitate.Voi recompensa elevii cu câte un simbol, personaj din povești.
apreciereaautoevaluare
EVALUARE
ORALA SUMATI
VĂ
Aprecieri asupra activităţii, acordare de recompense
Obs: Activități în completare:
Durata:15 minute, elevii vor realiza puzzle pe tema poveștilor.
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA ÎNGERAȘII
1. Colorează răspunsul ghicitorii: Umblă moşul prin pădure. Să culeagă fragi şi mure. Pe vâlcea şi pe cărare. Se vaită mereu că ... moare.
2. Realizează corespondența dintre litera mică și litera mare de tipar A, M, N, I, R, Î, Â
â, i, m, n, î, r, a
3. Realizați din figuri geometrice un castel din poveste!
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA ÎMPĂRAȚII
1.Colorează personajul viclean din poveste.
2. Alege dintre literele amestecate pe Î,î,â și Â.
3.Realizați din figuri geometrice casa piticilor.
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA MÂNIOȘII
1. Asamblează piesele de puzzle şi descoperă imaginea.
2. Încercuieşte literele învăţate.
FLORI STEA OMIDĂ FLUTURI ICOANĂ
3. Numără peştii daţi jos de vulpe din căruţă. Încercuieşte cifra corectă.
5, 9, 7