CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V”
NECHITA CORA-MARIANA
PORTOFOLIU
BACAU
SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Informatică și TIC
Clasa: a V-a A
Lecția: Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul. Placa bază, CPU, RAM, ROM.
Tipul lecției: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Profesor: NECHITA CORA
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul
La finalul lecției elevii vor fi capabili:
C1 Să identificare componentelor hardware C2 Să evidenţieze rolului componentelor hardware și a interacțiunilor dintre acestea Strategii didactice:
Organizarea clasei: frontală, individuală
-Metode și procedee didactice:
expunerea, conversaţia, explicaţia, observarea didactică, exerciţiul practic
- Resurse materiale: Calculator, videoproiector
- Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi.
- Concepte abordate: placă de bază, CPU, RAM, ROM
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Crt
ETAPELE LECŢIEI
CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ TIMP
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE ŞI PROCEDEE
FORME DE ORGANIZARE
RESURSE MATERIALE
MIN
1.
Moment organizatoric
- Se asigură liniştea şi ordinea în clasă . –Se verifică prezenţa elevilor -Verificarea existenţei şi condiţiei resurselor materiale - Verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru desfășurarea activității (fișe de lucru, PC, videoproiector).
-Elevii salută şi se pregătesc pentru începerea lecţiei
Conversaţia
frontal
3
2.
Verificarea
cunoştiinţelor
Ce ati avut de pregatit pentru astazi ?Despre ce am vorbit noi in ora trecuta si ce tema ati avut pentru astazi ?
Elevii pun întrebări Elevii raspund la întrebarile mele
Interogarea Conversaţia
frontal
5
3.
Pregătirea lectiei noi
As vrea sa stiu si eu daca poate cineva sa-mi zica din ce este alcatuit un calculator. Macar asa de la exterior daca puteti sa-mi dati exemple de cateva componente ale unu PC.
Elevii încearca sa raspunda la intrebare folosindu-si cunostiintele generale si chiar avand in fata sursa de inspiratie.(calculatorul)
Expunerea
Interogarea
Conversaţia
frontal
5
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
4.
Predarea noilor cunoştiinţe.
-Scriu pe tablă titlul noii lectii : Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul. Placa bază, CPU, RAM, ROM. Structura unui calculator: Un calculator personal actual este alcătuit din
unitate centrală şi dispozitive periferice.
Unitatea centrală poate fi montată într-o carcasă
orizontală (desktop) sau verticală (tower, care
poate fi mini, midi). U. C. conţine:
- placa de bază pe care sunt conectate:
- microprocesorul (UCP);
- memoria RAM principală; - memoria ROM;
Elemente de arhitectura a unui sistem de calcul Sistemul de calcul este format din partea hardware și software a unui calculator. Hardware reprezintă componentele tangibile ale calculatorului, iar software reprezintă programele instalate pe calculator. Exemple de componente hardware: placa de bază, mouse-ul, tastatura, monitorul etc. În funcționarea unui sistem de calcul datele folosite parcurg următorii pași: 1. se introduc/citesc 2. se stochează/memorează 3. se prelucrează/procesează 4. se scriu/afișeză. Sunt cei 4 pași importanți în funcționarea unui sistem de calcul. John von Neumann (matematician și informatician de origine austro-ungară) a schițat unul dintre primele modele pentru a explica modul de funcționare a unui sistem de calcul.
- Notează pe caiete ceea ce se scrie pe tabl ă -Pun întrebări dacă au nelămuriri - Elevul solicitat răspunde , iar ceilalti notează răspunsul corect în caiet - Pun întrebări dacă au nelămuriri -Notează în caiete ceea ce li se dictează şi ceea ce se scrie pe tablă
Expunerea
Expunerea
Conversatia
Conversaţia
Explicaţia
Conversţia
frontal
Frontal
Colectiv dirijat
Frontal
-tabla -calcula- torul
videoproiectorul
- tabla -calcula-torul -tabla -fişa de lucru
videoproiectorul
6
5
15
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
4
Fixarea cunstiintelor
Unitatea centrala de prelucrare reprezinta nucleul unui calculator. Ea executa programele pastrate in memoria interna. Instructiunile sunt aduse pe rand in unitatea centrala, examinate si executate una dupa alta. Unitatea centrala de prelucrare este la randul ei alcatuita din : unitate de comanda, registre generale si unitate aritmetica si logica. Unitatea de comanda aduce instructiunile din memoria interna si le determina tipul lor. Unitatea aritmetica si logica executa operatiile aritmetice cum ar fi : adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea si operatii logice cum ar fi: “/\” sau “\/”. Memoria unui calculator are rolul de a pastra informatiile utilizate de U.C sau dispozitivele periferice. In functie de informatia pastrata memori unui calculator se imparte in memorie principala (interna) si memorie secundara(externa). Memoria interna (principala) contine informatia in curs de prelucrarea, mai precis programe in curs de elaborare si date cu care opereaza programul current. Ea se imparte in memorie ROM si memorie RAM. Memoria ROM (Read Only Memory) este utilizata pentru a stoca BIOS-ul unui calculator. § Memoria ROM (Read Only Memory):
- Elevii incearca sa intelega aceste noi notiuni. - În cazul în care au nelămuriri îmi solicită ajutorul - În cazul în care au nelămuriri îmi solicită ajutorul Fiecare elev incearca sa spuna ce a inteles din noua lectie.
Explicaţia
Interogarea
Conversaţia
Explicaţia
Individual
Frontal
Individual
Frontal
tabla
calculatorul videoproiectorul
8
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
§ este un chip conectat pe placa de bază; § permite acces numai la citire; § este inscripţionat de către firma
producătoare; § este nevolatilă (nu dispare la închiderea
calculatorului). BIOS-ul este un program de mărime mică (< 2MB) fără de care computerul nu poate funcţiona, acesta reprezintă interfaţa intre componentele din sistem şi sistemul de operare instalat (SO). Memoria RAM (Random Acces Memory) se clasifica în SRAM (Static) si DRAM (Dynamic). § Memoria RAM (Random Acces Memory): § este constituită din mai multe circuite
integrate; § permite acces la citire şi scriere; § este volatilă (conținutul ei se șterge la
închiderea calculatorului). Acum as vrea dupa ce am vorbit atata despre componentele unui calculator sa-mi spuneti si mie ce ati inteles din lectia de astazi. A fost o lectie foarte interesanta si in acelasi timp utila.
5. Temă pentru acasă
1. Scriţi ce caracteristici are calculatorul/laptopul/telefonul pentru următoarele componente hardware: placa de bază, CPU, memorie RAM.
2. Descrieţi pe scurt ce sunt memoriile RAM şi ROM şi care este diferenţa dintre ele.
3. Căutarea de noi informatii mai detaliate privind termenii noi predati (miniproiect).
- Elevii vor nota în caiete subiectul temei
Conversaţia
Frontal
-tabla
3
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
Bibliografie:
· http://www.informaticainscoli.ro/doku.php
NECHITA CORA
1 BACAU SERIA 1 GRUPA 1
Unitatea școlară Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”, Bacău Profesor: Nechita Cora Disciplina INFORMATICĂ ȘI TIC Clasa/ Nr. Ore/săpt. a V-a A/ o oră
Nr. de ore alocate: 4
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Sisteme de calcul
Conținuturi Competențe
specifice Activități de învățare Resurse Evaluare
Norme de ergonomie și de siguranță.
1.1 · Test iniţial. · Discutarea testului iniţial. · Dezbatere: „De ce este important să
respectăm reguli?”. · Prezentarea regulilor privind
normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică.
· Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a corpului la staţia de lucru.
· Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”.
Timp total alocat: 1 oră. Test iniţial:15 minute. Discutarea testului iniţial: 5 minute. Dezbatere: 5 minute. Prezentarea regulilor privind normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică: 10 minute. Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a corpului la staţia de lucru: 3 minute Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”: 12 minute.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: frontală. Material didactic: - Anexa 2. Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna fişa de protecţia muncii şi repartizarea la posturile de lucru în laborator); - Film didactic: https://www.youtube.com/watch?v=ZLwIP8cBaWA
Evaluare inițială: test inițial (Anexa 1). Evaluare curentă formativă: jocul didactic „Ce-ar fi dacă...?”.
Tipuri de sisteme de calcul și de comunicații. Elemente de arhitectură a unui sistem de clacul.
1.1 · Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi putut face cu un calculator în anul respectiv?”.
· Vizionarea unui film didactic referitor la generaţiile de calculatoare.
· Descrierea rolului componentelor
Timp total alocat: 1 oră Joc didactic „Călătorie în timp”: 5-6 minute. Utilizarea filmului (fără sonor) ca suport vizual pentru explicarea evoluţiei calculatoarelor: 7 minute. Utilizarea schemei de structură generală a unui sistem de calcul pentru descrierea rolului componentelor hardware și a interacțiunilor dintre
Evaluare curentă formativă: jocul didactic „Călător în timp”.
NECHITA CORA
2 BACAU SERIA 1 GRUPA 1
hardware și a interacțiunilor dintre acestea utilizând o schemă de structură generală a unui sistem de calcul.
· Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat.
· Reluarea jocului didactic „Călător în timp”.
acestea: 10 minute. Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat: 10 minute. Reluarea jocului didactic „Călător în timp”: 5-6 minute.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: pe grupe şi frontală. Material didactic: - Filmul didactic: https://www.youtube.com/watch?v=sTc4kIVUnoA sau: https://www.youtube.com/watch?v=_isNQ9aKW3I - Schema generală de structură a unui calculator; - Simulator asamblare calculator: http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator - Un calculator dezasamblat .
Tipuri de dispozitive: de intrare, de ieșire, de intrare-ieșire.
1.1 · Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu exemplificări pentru fiecare categorie.
· Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și explicarea rolului acestora.
· Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură, utilizând un joc didactic.
· Descoperirea operațiilor care se pot executa cu un dispozitiv de tip mouse și exersarea principalelor operații (click, dublu-click, drag&drop) utilizând un joc didactic.
· Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu touch-screen şi exersarea utilizării acestuia
Timp total alocat: 1 oră Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu exemplificări pentru fiecare categorie: 10 minute. Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și explicarea rolului acestora: 5 minute. Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură, utilizând un joc didactic: 15 minute. Utilizarea unui joc didactic pentru exersarea principalelor operații (click, dublu-click, drag&drop): 15 minute. Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu touch-screen şi exersarea utilizării acestuia: 5 minute,
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală Material didactic: - Joc didactic pentru utilizarea tastaturii (de exemplu, Keyboard ninja https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-ninja)
Evaluare curentă formativă: aplicații practice:
· parcurgerea lecţiilor de tastare rapidă;
· parcurgerea nivelurilor unui joc de exersare a operaţiilor cu mouse-ul.
NECHITA CORA
3 BACAU SERIA 1 GRUPA 1
- Tutorial de tastare rapidă: online (de exemplu, http://www.typingstudy.com/ro/) sau instalat pe calculator (de exemplu, Rapid Typing); - Jocuri didactice pentru exersarea operaţiilor cu mouse-ul (de exemplu, pe site-ul http://minimouse.us/; - Dispozitive de intrare, ieşire sau de intrare-ieşire (instalate în laborator sau prezentate demonstrativ).
Tipuri de dispozitive: de stocare a datelor.
1.1 · Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv extern de stocare a datelor.
· Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru capacitatea de stocare în ordine crescătoare.
· Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după capacitatea de stocare.
· Evaluare: test scris. · Discutarea soluţiilor la testul scris. · Simularea asamblării unui
calculator.
Timp total alocat: 1 oră Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv extern de stocare a datelor: 10 minute. Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru capacitatea de stocare în ordine crescătoare: 10 minute. Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după capacitatea de stocare: 5 minute. Evaluare:test scris: 10 minute. Discutarea soluţiilor la testul scris: 5 minute. Simularea asamblării unui calculator: 10 minute.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală Material didactic: - Dispozitive externe de stocare (memory stick. cd, dvd, etc.); - Grafic cu unităţile de măsură a memoriei în ordine crescătoare; - Fişa de evaluare sumativă; - Simulator asamblare calculator: http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator
Evaluarea sumativă: · test scris (Anexa 3) · test practic: simularea
asamblării unui calculator.
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1 1
Structura unui Calculator
Despre : 1. Placa de bază 2. CPU 3. MEMORIA RAM SI
ROM
1. Invăţăm care este Structura unui Calculator din punctul de vedere al componentelor Hardware Calculatorul este o unitate componenta a unui sistem de calcul, care contine:
Placa de baza Placa de baza este placa principala dintr-un calculator. Pe ea se leaga intre ele absolut toate componentele calculatorului.
https://www.youtube.com/watch?v=o8Syb-0LBX4 - Totul despre placi de
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1 2
baza https://www.youtube.com/watch?v=e_trUn-0sYg - Cum alegi o placă de bază - Memoria - locul unde este executat programul.
· Memorie de tip SCRIE și CITESTE (Random Access Memory - RAM) care înregistrează temporar instrucțiuni și date, pe durata cat calculatorul le foloseste. De câte ori folosiți un program, instructiunile ce-l alcatuiesc sunt stocate in memoria interna sau de lucru. Orice informatie introduceti în calculator este stocata in memorie ca sa poata fi folosita ulterior
· Memorie de tip CITESTE (Read Only Memory - ROM) care stochează permanent instrucțiunile conform carora calculatorul se activează și comunică cu celelate părți ale sale
Clasificarea memoriilor RAM:
Există două tipuri principale de memorii RAM: SRAM (static RAM) și DRAM (dynamic RAM) În prezent cele mai folosite sunt plăcuțele de memorie RAM dinamice, adică DRAM. Există 4 mari categorii de memorii dinamice:
DDR1( Double Data Rate1); DDR2 (Double Data Rate2); DDR3 (Double Data Rate 3); DDR4 (Double Data Rate 4) https://www.youtube.com/watch?v=RSigQ2zboQ0 - Totul despre memoriile RAM - Procesorul - are rolul de prelucrare (procesare) a informației. Single Core - Procesor cu un singur nucleu Dual Core - Procesor cu doua nuclee Triple Core - Procesor cu trei nuclee Quad Core - Procesoare cu patru nuclee (exemplu Intel Core i7) Octa Core - Procesoare cu opt nuclee
Sunt două mari firme producătoare de procesoare AMD și Intel
Viteza (frecvenţa) procesorului se masoara în hertzi, respectiv MHz (megahertzi) sau GHz (gigahertzi). Cu cât are frecvenţa mai mare, cu atât mai bine, deoarece cu atât "pulsează" datele mai repede. Un procesor din prezent are pănă la 4 GHz (4000 MHz).
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1 3
COOLER DESKTOP COOLER LAPTOP https://www.youtube.com/watch?v=JdPofpFKNQc - Cum se face un procesor https://www.youtube.com/watch?v=lHOfgio9t60 - Procesoare, modul de fabricare https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qm67wbB5GmI - How a CPU is made
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
Nume: __________________ Data:
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Care din următoarele afirmaţii sunt adevărate ? a. Memoriile externe sunt volatile b. Memoriile RAM nu sunt volatile c. Atât memoriile RAM, cât şi memoriile externe sunt volatile d. Memoriile RAM sunt volatile
2. Performanţele unui calculator cresc dacă este cât mai mare capacitatea: a. Memoriei ROM b. Memoriei RAM c. Carcasei d. Cd-ului
3. Pe placa de bază se află conectat: a. Monitorul b. Microfonul c. Microprocesorul d. Imprimanta
4. Un cooler este: a. partea cea mai cool a unui calculator b. un ventilator care păstrează temperatura constantă penrtu microprocesor c. un mic circuit de pe placa de bază pentru a parola calculatorul
5. Viteza unui microprocesor(CPU) se măsoară în : a. cps b. Bytes c. Hertzi d. RAMI 6. RAM este abrevierea de la ………………………………………. .
7. Răspundeți cu Adevărat sau Fals la următoarea întrebare:
Un sistem de calcul poate funcţiona fără microprocesor.
8. Răspundeți corect următoarelor întrebări: a. Ce este memoria nevolatilă? b. Ce este memoria volatilă?
Întrebarea 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Oficiu Total Punctaj 1 1 1 1 1 1 2(1+1) 1 1 10
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
REZOLVARE FIȘĂ DE EVALUARE
Nr.crt. Întrebarea Punctaj
1. d 1 2. b 1 3. c 1 4. b 1 5. c 1 6. Random Access Memory 1 7. Fals 1
8. a. Memoria nevolatilă este o memorie de pe care nu se pierde informația.(informaţia conţinută de acest tip de memorie nu se pierde la oprirea calculatorului)
b. Memoria volatilă este o memorie de pe care se pierde informația.
1
1
1 p din oficiu
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
Aplicație practică
Să dezasamblaţi singuri un calculator poate fi periculos şi riscant (când îl veţi asambla la loc s-ar putea să nu mai funcţioneze). Lăsaţi acest lucru pe seama specialiştilor! Noi vom realiza asamblarea virtuală a unui calculator, cu ajutorul unei aplicaţii denumite simulator. Asamblaţi un calculator cu simulatorul de la adresa
1. http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator
2. http://phs.ironk12.org/en_ITEPC_VA_Desktop_v40/Index.html
3. http://mirror.smkn1pml.sch.id/Video%20Tutorial/Cisco-
%20IT%20Essentials%20virtual%20Desktop%20PC%20%26%20laptop/LAPTO
Pv40/RootMovie.swf
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
REZOLVARE FISA DE APLICATII
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1
NECHITA CORA
BACAU SERIA 1 GRUPA 1