+ All Categories
Home > Documents > CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V”...

CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V”...

Date post: 17-Feb-2019
Category:
Upload: lekhanh
View: 354 times
Download: 8 times
Share this document with a friend
29
CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” NECHITA CORA-MARIANA PORTOFOLIU BACAU SERIA 1 GRUPA 1
Transcript
Page 1: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V”

NECHITA CORA-MARIANA

PORTOFOLIU

BACAU

SERIA 1 GRUPA 1

Page 2: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatică și TIC

Clasa: a V-a A

Lecția: Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul. Placa bază, CPU, RAM, ROM.

Tipul lecției: Comunicare și însușire de noi cunoștințe

Profesor: NECHITA CORA

Competențe specifice:

1.1. Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul

La finalul lecției elevii vor fi capabili:

C1 Să identificare componentelor hardware C2 Să evidenţieze rolului componentelor hardware și a interacțiunilor dintre acestea Strategii didactice:

Organizarea clasei: frontală, individuală

-Metode și procedee didactice:

expunerea, conversaţia, explicaţia, observarea didactică, exerciţiul practic

- Resurse materiale: Calculator, videoproiector

- Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi.

- Concepte abordate: placă de bază, CPU, RAM, ROM

Page 3: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Crt

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ TIMP

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

MIN

1.

Moment organizatoric

- Se asigură liniştea şi ordinea în clasă . –Se verifică prezenţa elevilor -Verificarea existenţei şi condiţiei resurselor materiale - Verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru desfășurarea activității (fișe de lucru, PC, videoproiector).

-Elevii salută şi se pregătesc pentru începerea lecţiei

Conversaţia

frontal

3

2.

Verificarea

cunoştiinţelor

Ce ati avut de pregatit pentru astazi ?Despre ce am vorbit noi in ora trecuta si ce tema ati avut pentru astazi ?

Elevii pun întrebări Elevii raspund la întrebarile mele

Interogarea Conversaţia

frontal

5

3.

Pregătirea lectiei noi

As vrea sa stiu si eu daca poate cineva sa-mi zica din ce este alcatuit un calculator. Macar asa de la exterior daca puteti sa-mi dati exemple de cateva componente ale unu PC.

Elevii încearca sa raspunda la intrebare folosindu-si cunostiintele generale si chiar avand in fata sursa de inspiratie.(calculatorul)

Expunerea

Interogarea

Conversaţia

frontal

5

Page 4: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

4.

Predarea noilor cunoştiinţe.

-Scriu pe tablă titlul noii lectii : Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul. Placa bază, CPU, RAM, ROM. Structura unui calculator: Un calculator personal actual este alcătuit din

unitate centrală şi dispozitive periferice.

Unitatea centrală poate fi montată într-o carcasă

orizontală (desktop) sau verticală (tower, care

poate fi mini, midi). U. C. conţine:

- placa de bază pe care sunt conectate:

- microprocesorul (UCP);

- memoria RAM principală; - memoria ROM;

Elemente de arhitectura a unui sistem de calcul Sistemul de calcul este format din partea hardware și software a unui calculator. Hardware reprezintă componentele tangibile ale calculatorului, iar software reprezintă programele instalate pe calculator. Exemple de componente hardware: placa de bază, mouse-ul, tastatura, monitorul etc. În funcționarea unui sistem de calcul datele folosite parcurg următorii pași: 1. se introduc/citesc 2. se stochează/memorează 3. se prelucrează/procesează 4. se scriu/afișeză. Sunt cei 4 pași importanți în funcționarea unui sistem de calcul. John von Neumann (matematician și informatician de origine austro-ungară) a schițat unul dintre primele modele pentru a explica modul de funcționare a unui sistem de calcul.

- Notează pe caiete ceea ce se scrie pe tabl ă -Pun întrebări dacă au nelămuriri - Elevul solicitat răspunde , iar ceilalti notează răspunsul corect în caiet - Pun întrebări dacă au nelămuriri -Notează în caiete ceea ce li se dictează şi ceea ce se scrie pe tablă

Expunerea

Expunerea

Conversatia

Conversaţia

Explicaţia

Conversţia

frontal

Frontal

Colectiv dirijat

Frontal

-tabla -calcula- torul

videoproiectorul

- tabla -calcula-torul -tabla -fişa de lucru

videoproiectorul

6

5

15

Page 5: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

4

Fixarea cunstiintelor

Unitatea centrala de prelucrare reprezinta nucleul unui calculator. Ea executa programele pastrate in memoria interna. Instructiunile sunt aduse pe rand in unitatea centrala, examinate si executate una dupa alta. Unitatea centrala de prelucrare este la randul ei alcatuita din : unitate de comanda, registre generale si unitate aritmetica si logica. Unitatea de comanda aduce instructiunile din memoria interna si le determina tipul lor. Unitatea aritmetica si logica executa operatiile aritmetice cum ar fi : adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea si operatii logice cum ar fi: “/\” sau “\/”. Memoria unui calculator are rolul de a pastra informatiile utilizate de U.C sau dispozitivele periferice. In functie de informatia pastrata memori unui calculator se imparte in memorie principala (interna) si memorie secundara(externa). Memoria interna (principala) contine informatia in curs de prelucrarea, mai precis programe in curs de elaborare si date cu care opereaza programul current. Ea se imparte in memorie ROM si memorie RAM. Memoria ROM (Read Only Memory) este utilizata pentru a stoca BIOS-ul unui calculator. § Memoria ROM (Read Only Memory):

- Elevii incearca sa intelega aceste noi notiuni. - În cazul în care au nelămuriri îmi solicită ajutorul - În cazul în care au nelămuriri îmi solicită ajutorul Fiecare elev incearca sa spuna ce a inteles din noua lectie.

Explicaţia

Interogarea

Conversaţia

Explicaţia

Individual

Frontal

Individual

Frontal

tabla

calculatorul videoproiectorul

8

Page 6: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

§ este un chip conectat pe placa de bază; § permite acces numai la citire; § este inscripţionat de către firma

producătoare; § este nevolatilă (nu dispare la închiderea

calculatorului). BIOS-ul este un program de mărime mică (< 2MB) fără de care computerul nu poate funcţiona, acesta reprezintă interfaţa intre componentele din sistem şi sistemul de operare instalat (SO). Memoria RAM (Random Acces Memory) se clasifica în SRAM (Static) si DRAM (Dynamic). § Memoria RAM (Random Acces Memory): § este constituită din mai multe circuite

integrate; § permite acces la citire şi scriere; § este volatilă (conținutul ei se șterge la

închiderea calculatorului). Acum as vrea dupa ce am vorbit atata despre componentele unui calculator sa-mi spuneti si mie ce ati inteles din lectia de astazi. A fost o lectie foarte interesanta si in acelasi timp utila.

5. Temă pentru acasă

1. Scriţi ce caracteristici are calculatorul/laptopul/telefonul pentru următoarele componente hardware: placa de bază, CPU, memorie RAM.

2. Descrieţi pe scurt ce sunt memoriile RAM şi ROM şi care este diferenţa dintre ele.

3. Căutarea de noi informatii mai detaliate privind termenii noi predati (miniproiect).

- Elevii vor nota în caiete subiectul temei

Conversaţia

Frontal

-tabla

3

Page 7: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Bibliografie:

· http://www.informaticainscoli.ro/doku.php

Page 8: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

1 BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Unitatea școlară Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”, Bacău Profesor: Nechita Cora Disciplina INFORMATICĂ ȘI TIC Clasa/ Nr. Ore/săpt. a V-a A/ o oră

Nr. de ore alocate: 4

PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Sisteme de calcul

Conținuturi Competențe

specifice Activități de învățare Resurse Evaluare

Norme de ergonomie și de siguranță.

1.1 · Test iniţial. · Discutarea testului iniţial. · Dezbatere: „De ce este important să

respectăm reguli?”. · Prezentarea regulilor privind

normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică.

· Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a corpului la staţia de lucru.

· Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”.

Timp total alocat: 1 oră. Test iniţial:15 minute. Discutarea testului iniţial: 5 minute. Dezbatere: 5 minute. Prezentarea regulilor privind normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică: 10 minute. Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a corpului la staţia de lucru: 3 minute Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”: 12 minute.

Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: frontală. Material didactic: - Anexa 2. Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna fişa de protecţia muncii şi repartizarea la posturile de lucru în laborator); - Film didactic: https://www.youtube.com/watch?v=ZLwIP8cBaWA

Evaluare inițială: test inițial (Anexa 1). Evaluare curentă formativă: jocul didactic „Ce-ar fi dacă...?”.

Tipuri de sisteme de calcul și de comunicații. Elemente de arhitectură a unui sistem de clacul.

1.1 · Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi putut face cu un calculator în anul respectiv?”.

· Vizionarea unui film didactic referitor la generaţiile de calculatoare.

· Descrierea rolului componentelor

Timp total alocat: 1 oră Joc didactic „Călătorie în timp”: 5-6 minute. Utilizarea filmului (fără sonor) ca suport vizual pentru explicarea evoluţiei calculatoarelor: 7 minute. Utilizarea schemei de structură generală a unui sistem de calcul pentru descrierea rolului componentelor hardware și a interacțiunilor dintre

Evaluare curentă formativă: jocul didactic „Călător în timp”.

Page 9: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

2 BACAU SERIA 1 GRUPA 1

hardware și a interacțiunilor dintre acestea utilizând o schemă de structură generală a unui sistem de calcul.

· Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat.

· Reluarea jocului didactic „Călător în timp”.

acestea: 10 minute. Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat: 10 minute. Reluarea jocului didactic „Călător în timp”: 5-6 minute.

Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: pe grupe şi frontală. Material didactic: - Filmul didactic: https://www.youtube.com/watch?v=sTc4kIVUnoA sau: https://www.youtube.com/watch?v=_isNQ9aKW3I - Schema generală de structură a unui calculator; - Simulator asamblare calculator: http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator - Un calculator dezasamblat .

Tipuri de dispozitive: de intrare, de ieșire, de intrare-ieșire.

1.1 · Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu exemplificări pentru fiecare categorie.

· Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și explicarea rolului acestora.

· Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură, utilizând un joc didactic.

· Descoperirea operațiilor care se pot executa cu un dispozitiv de tip mouse și exersarea principalelor operații (click, dublu-click, drag&drop) utilizând un joc didactic.

· Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu touch-screen şi exersarea utilizării acestuia

Timp total alocat: 1 oră Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu exemplificări pentru fiecare categorie: 10 minute. Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și explicarea rolului acestora: 5 minute. Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură, utilizând un joc didactic: 15 minute. Utilizarea unui joc didactic pentru exersarea principalelor operații (click, dublu-click, drag&drop): 15 minute. Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu touch-screen şi exersarea utilizării acestuia: 5 minute,

Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală Material didactic: - Joc didactic pentru utilizarea tastaturii (de exemplu, Keyboard ninja https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-ninja)

Evaluare curentă formativă: aplicații practice:

· parcurgerea lecţiilor de tastare rapidă;

· parcurgerea nivelurilor unui joc de exersare a operaţiilor cu mouse-ul.

Page 10: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

3 BACAU SERIA 1 GRUPA 1

- Tutorial de tastare rapidă: online (de exemplu, http://www.typingstudy.com/ro/) sau instalat pe calculator (de exemplu, Rapid Typing); - Jocuri didactice pentru exersarea operaţiilor cu mouse-ul (de exemplu, pe site-ul http://minimouse.us/; - Dispozitive de intrare, ieşire sau de intrare-ieşire (instalate în laborator sau prezentate demonstrativ).

Tipuri de dispozitive: de stocare a datelor.

1.1 · Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv extern de stocare a datelor.

· Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru capacitatea de stocare în ordine crescătoare.

· Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după capacitatea de stocare.

· Evaluare: test scris. · Discutarea soluţiilor la testul scris. · Simularea asamblării unui

calculator.

Timp total alocat: 1 oră Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv extern de stocare a datelor: 10 minute. Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru capacitatea de stocare în ordine crescătoare: 10 minute. Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după capacitatea de stocare: 5 minute. Evaluare:test scris: 10 minute. Discutarea soluţiilor la testul scris: 5 minute. Simularea asamblării unui calculator: 10 minute.

Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet şi recomandabil videoproiector. Activitate: individuală şi frontală Material didactic: - Dispozitive externe de stocare (memory stick. cd, dvd, etc.); - Grafic cu unităţile de măsură a memoriei în ordine crescătoare; - Fişa de evaluare sumativă; - Simulator asamblare calculator: http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator

Evaluarea sumativă: · test scris (Anexa 3) · test practic: simularea

asamblării unui calculator.

Page 11: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1 1

Structura unui Calculator

Despre : 1. Placa de bază 2. CPU 3. MEMORIA RAM SI

ROM

1. Invăţăm care este Structura unui Calculator din punctul de vedere al componentelor Hardware Calculatorul este o unitate componenta a unui sistem de calcul, care contine:

Placa de baza Placa de baza este placa principala dintr-un calculator. Pe ea se leaga intre ele absolut toate componentele calculatorului.

https://www.youtube.com/watch?v=o8Syb-0LBX4 - Totul despre placi de

Page 12: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1 2

baza https://www.youtube.com/watch?v=e_trUn-0sYg - Cum alegi o placă de bază - Memoria - locul unde este executat programul.

· Memorie de tip SCRIE și CITESTE (Random Access Memory - RAM) care înregistrează temporar instrucțiuni și date, pe durata cat calculatorul le foloseste. De câte ori folosiți un program, instructiunile ce-l alcatuiesc sunt stocate in memoria interna sau de lucru. Orice informatie introduceti în calculator este stocata in memorie ca sa poata fi folosita ulterior

· Memorie de tip CITESTE (Read Only Memory - ROM) care stochează permanent instrucțiunile conform carora calculatorul se activează și comunică cu celelate părți ale sale

Clasificarea memoriilor RAM:

Există două tipuri principale de memorii RAM: SRAM (static RAM) și DRAM (dynamic RAM) În prezent cele mai folosite sunt plăcuțele de memorie RAM dinamice, adică DRAM. Există 4 mari categorii de memorii dinamice:

DDR1( Double Data Rate1); DDR2 (Double Data Rate2); DDR3 (Double Data Rate 3); DDR4 (Double Data Rate 4) https://www.youtube.com/watch?v=RSigQ2zboQ0 - Totul despre memoriile RAM - Procesorul - are rolul de prelucrare (procesare) a informației. Single Core - Procesor cu un singur nucleu Dual Core - Procesor cu doua nuclee Triple Core - Procesor cu trei nuclee Quad Core - Procesoare cu patru nuclee (exemplu Intel Core i7) Octa Core - Procesoare cu opt nuclee

Sunt două mari firme producătoare de procesoare AMD și Intel

Viteza (frecvenţa) procesorului se masoara în hertzi, respectiv MHz (megahertzi) sau GHz (gigahertzi). Cu cât are frecvenţa mai mare, cu atât mai bine, deoarece cu atât "pulsează" datele mai repede. Un procesor din prezent are pănă la 4 GHz (4000 MHz).

Page 13: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1 3

COOLER DESKTOP COOLER LAPTOP https://www.youtube.com/watch?v=JdPofpFKNQc - Cum se face un procesor https://www.youtube.com/watch?v=lHOfgio9t60 - Procesoare, modul de fabricare https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qm67wbB5GmI - How a CPU is made

Page 14: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Nume: __________________ Data:

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Care din următoarele afirmaţii sunt adevărate ? a. Memoriile externe sunt volatile b. Memoriile RAM nu sunt volatile c. Atât memoriile RAM, cât şi memoriile externe sunt volatile d. Memoriile RAM sunt volatile

2. Performanţele unui calculator cresc dacă este cât mai mare capacitatea: a. Memoriei ROM b. Memoriei RAM c. Carcasei d. Cd-ului

3. Pe placa de bază se află conectat: a. Monitorul b. Microfonul c. Microprocesorul d. Imprimanta

4. Un cooler este: a. partea cea mai cool a unui calculator b. un ventilator care păstrează temperatura constantă penrtu microprocesor c. un mic circuit de pe placa de bază pentru a parola calculatorul

5. Viteza unui microprocesor(CPU) se măsoară în : a. cps b. Bytes c. Hertzi d. RAMI 6. RAM este abrevierea de la ………………………………………. .

7. Răspundeți cu Adevărat sau Fals la următoarea întrebare:

Un sistem de calcul poate funcţiona fără microprocesor.

8. Răspundeți corect următoarelor întrebări: a. Ce este memoria nevolatilă? b. Ce este memoria volatilă?

Întrebarea 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Oficiu Total Punctaj 1 1 1 1 1 1 2(1+1) 1 1 10

Page 15: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

REZOLVARE FIȘĂ DE EVALUARE

Nr.crt. Întrebarea Punctaj

1. d 1 2. b 1 3. c 1 4. b 1 5. c 1 6. Random Access Memory 1 7. Fals 1

8. a. Memoria nevolatilă este o memorie de pe care nu se pierde informația.(informaţia conţinută de acest tip de memorie nu se pierde la oprirea calculatorului)

b. Memoria volatilă este o memorie de pe care se pierde informația.

1

1

1 p din oficiu

Page 16: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Aplicație practică

Să dezasamblaţi singuri un calculator poate fi periculos şi riscant (când îl veţi asambla la loc s-ar putea să nu mai funcţioneze). Lăsaţi acest lucru pe seama specialiştilor! Noi vom realiza asamblarea virtuală a unui calculator, cu ajutorul unei aplicaţii denumite simulator. Asamblaţi un calculator cu simulatorul de la adresa

1. http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator

2. http://phs.ironk12.org/en_ITEPC_VA_Desktop_v40/Index.html

3. http://mirror.smkn1pml.sch.id/Video%20Tutorial/Cisco-

%20IT%20Essentials%20virtual%20Desktop%20PC%20%26%20laptop/LAPTO

Pv40/RootMovie.swf

Page 17: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

REZOLVARE FISA DE APLICATII

Page 18: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 19: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 20: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 21: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 22: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 23: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 24: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 25: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 26: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 27: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 28: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1

Page 29: CURS „INFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU CLS. V” …informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=portofoliu_nechita... · curs „informatica si tic pentru gimnaziu cls. v”

NECHITA CORA

BACAU SERIA 1 GRUPA 1


Recommended