1
U n i v e r s i t a t e a P e t r o l β G a z e P l o i e s t i Facultatea de Inginerie Mecanica si Electrica
Proiect la tehnologia utilajului electromecanic
Prof. Coordonator:
Ing. R. G. Rapeanu Student:
Tanase Gheorghe
Grupa 1519
2
Cuprins
1. Tema proiectului ............................................................................................................................. 4
2. Alegerea materialului de baza si a materialului de inlocuire .......................................................... 5
Alegerea materialului de baza ............................................................................................................. 5
Alegerea materialului de inlocuire ...................................................................................................... 5
3. Alegerea semifabricatului de pornire si a dimensiunilor acestuia .................................................. 6
4. Stabilirea ultimei operatii de prelucrare mecanica ......................................................................... 7
5. Realizarea filmului tehnologic de executie a reperului ................................................................... 8
6. Alegerea masinilor - unelte si a sdv-urilor folosite ........................................................................ 16
7. Calculul analitic si dupa normative al dimensiunilor interoperationale ....................................... 17
8. Calculul parametrilor regimului de aschiere ................................................................................. 21
Calculul parametrilor regimului de aschiere pe suprafata Γ 015.0
002.024
............................................... 21
Operatia II, asezarea A, faza 9(strunjire de degrosare superioara): ............................................. 21
Operatia VI, asezarea A, faza 2 (strunjire fina superioara): .......................................................... 21
Operatia VIII, asezarea A, faza 13 (rectificare de finisare): ........................................................... 22
Calaculul parametrilor regimului de aschiere pentru suprafata Γ25β0.011β0.002...................................... 23
Operatia II, asezarea A, faza 7, (strunjire de degrosare superioara) ............................................. 23
Operatia VI, asezarea A, faza 6 (strunjirea de finisare superioara) ............................................... 23
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare fina) ....................................................................... 24
Calculul parametrilor de aschiere pentru suprafata Γ34β0.016β0 ........................................................ 25
Operatia II, aseazarea A, faza 5 (strunjire de degrosare superioara) ............................................ 25
Operatia VI, aseazarea A, faza 8 (strunjire de finisare superioara) ............................................... 25
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare fina) ....................................................................... 26
9. Calculul normei tehnice de timp ................................................................................................... 27
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ25β0.015β0.002.......................................................... 27
Operatia II, asezarea A, faza 9 (srunjire de degrosare superioara) ............................................... 27
Operatia VI, asezarea A, faza 2 (srunjire fina superioara) ............................................................ 27
Operatia VIII, asezarea A, faza 13 (rectificare finisare) ................................................................. 28
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ25β0.011β0.002.......................................................... 29
Operatia II, asezarea A, faza 7 (srunjire de degrosare superioara) ............................................... 29
Operatia IV, asezarea A, faza 6 (srunjire de finisare superioara) .................................................. 29
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare finisare) ................................................................. 29
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ34β0.016β0 .......................................................... 30
3
Operatia II, asezarea A, faza 5 (srunjire de degrosare superioara) ............................................... 30
Operatia VI, asezarea A, faza 8 (srunjire de finisare superioara) .................................................. 30
Operatia VIII, asezarea A, faza 3 (rectificare de degrosare) .......................................................... 30
4
1. TEMA PROIECTULUI
Sa se realizeze proiectarea tehnologiei de executie pentru reperul arbore, care se va
executa in numarul de o bucata, avand ca tema speciala βproiectarea unui dispozitiv pentru
verificarea bataii radialeβ.
Etapele prelucrarii:
1. Analiza critica a desenului de ansamblu cu stabilirea conditiilor de lucru ale
reperului dat si realizarea desenului de executie a acestuia.
2. Alegerea materialului de baza si a materialului de inlocuire cu caracteristicile
fizico chimice ale acestuia, in functie de caracteristicile functionale ale
reperului.
3. Alegerea semifabricatului de pornire si a dimensiunilor acestuia.
4. Stabilitrea ultimei operatii de prelucrare mecanica.
5. Realizarea filmului tehnologic de executie a reperului.
6. Alegerea masinilor unelte si a SDV-urilor necesare.
7. Calculul analitic si dupa normative a dimensiunilor interoperationale.
8. Calculul parametrilor regimului de aschiere.
9. Calculul normei tehnice de timp
10. Tema speciala.
5
2. ALEGEREA MATERIALULUI DE BAZA SI A
MATERIALULUI DE INLOCUIRE
Alegerea materialului de baza
Conform STAS 880-77 Oteluri carbon de calitate si oteluri carbon superioare pentru
constructii de masini, s-a ales ca material de baza OLC45, avand urmatoarele caracteristici:
Caracteristici chimice:
C Mn S P Cr Ni Mo
OLC45 0,42β¦0,50 0,50β¦0,80 0,020β¦0,040 Max.0,035 - - -
Caracteristici fizice:
Diametrul
probei de
tratament
termic de
referinta
Felul
tratamentului
termic
Limita
de
curgere
Rpo,2
[N/mm2]
Rezistenta
la rupere
Rm
[N/mm2]
Alungirea
la rupere
A5 [%]
Gatuirea
la
rupere
Z [%]
Duritate
Brinell
HB
OLC45 16 CR 500 700...850 14 35 207
Alegerea materialului de inlocuire
Conform STAS 791 β 77 Oteluri aliate si oteluri superioare pentru constructia de
masini, s-a ales ca material de inlocuire 33MoC11, avand urmatoarele caracteristici:
Caracteristici chimice:
C Mn S P Cr Ni Mo
33MoCr11 0,38β¦0,45 0,40β¦0,80 Max.0,035 Max.0,035 0,9...1,30 - 0,15...0,30
Caracteristici fizice:
Diametrul
probei de
tratament
termic de
referinta
Felul
tratamentului
termic
Limita
de
curgere
Rpo,2
[N/mm2]
Rezistenta
la rupere
Rm
[N/mm2]
Alungirea
la rupere
A5 [%]
Gatuirea
la
rupere
Z [%]
Duritate
Brinell
HB
33MoCr11 16 CR 785 980...1170 11 35 217
6
3. ALEGEREA SEMIFABRICATULUI DE PORNIRE SI A
DIMENSIUNILOR ACESTUIA
Conform STAS2171 β 70, s-a ales ca semfabricat de pornire bara cilindrica forjata
liber la ciocane (Fig.1).
Fig. 1
Adaosurile de prelucraresi abaterile limita (Vlase I, pag. 124, tabelul 8.33):
ππ = 7ππ; ππ π = +2ππ; πππ = β1ππ => ππ = 7β1+2
πβ = 15ππ; ππ β = +5ππ; ππβ = β5ππ => πβ = 15 Β± 5ππ =>ππ
2=
7
2= 3,5ππ;
πβ
2=
15
2= 7,5ππ
Dimensiunile piesei finite (conform desenului de executie):
d=37mm; h=410mm
Dimensiunile semifabricatului de pornire vor fi:
π· = π + ππ = 37 + 7 = 44ππ
π» = β + πβ = 410 + 15 = 425ππ
7
4. STABILIREA ULTIMEI OPERATII DE PRELUCRARE
MECANICA
Stabilirea ultimei operatii de prelucrare mecanica este data in tabelul 1:
Nr.Crt. Dimensiunea Toleranta Rugozitatea
Ultima operatie de prelucrare mecanica mm Β΅m Β΅m
1 24 17 1,6 Rectificare rotunda de finisare
2 25 13 0,8 Rectificare rotunda fina
3 32 16 6,3 Rectificare de degrosare
4 37 - 6,3 Rectificare de degrosare
5 34 - 1,6 Rectificare de finisare
6 410 - 6,3 Rectificare de degrosare
7 268 - 1,6 Rectificare de finisare
8 153 - 6,3 Rectificare de degrosare
9 119 - 0,8 Rectificare fina
10 89 - 1,6 Rectificare de finisare
11 59 - 1,6 Rectificare de finisare
12 142 - 6,3 Rectificare de degrosare
13 115 - 6,3 Rectificare de degrosare
14 81 - 0,8 Rectificare fina
15 51 - 1,6 Rectificare de finisare
Observatii:
1. Tolerantele s-au trecut in functie de treapta de precizie (Vlase I, pag.147, tabelul 8.69)
2. Rugozitatile s-au trecut conform desenului de executie.
3. Ultima operati de prelucrare s-a dterminat in functie de rugozitate (Vlase I, pag. 149,
tabelul 8.71).
8
5. REALIZAREA FILMULUI TEHNOLOGIC DE
EXECUTIE A REPERULUI
Filmul tehnologic de executie a reperului considerat este prezentat in tabelul 2.
Utilajele, sculele si SDV-urile s-au trecut conform capitolului 6.
9
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
I Debitare A 1
2
Debitarea
semifabricatului
Fierastrau
circular Subler
II
Strunjire
de
degrosare
A
1 Strunjire frontala
de degrosare Γ
SN250 Cutit Micrometru,
subler,
2 Centruire
3
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
4 Strunjire frontala
de degrosare Γ
5
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
6 Strunjire frontala
de degrosare Γ
7
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
8 Strunjire frontala
de degrosare Γ
9
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
10 Strunjire frontala
de degrosare Γ
11 Executat canal
10
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
II Strunjire de
degrosare B
1 Strunjire frontala
de degrosare Γ
SN250 Cutit Micrometru,
subler
2 Centruire
3
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
4
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
5
Strunjire frontala
de degrosare Γ
6
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
7 Strunjire frontala
de degrosare Γ
8
Strunjire de
degrosare
superioara Γ
9
Strunjire frontala
de degrosare Γ
11
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
III Control A 1 Control intermediar
IV Tratament termic
de imbunatatire. A 1
Tratament termic
de imbunatatire.
Cuptor
V Control A 1 Control intermediar
Ο (min)
t (β)
ulei
830 β
ulei
550 β
Ο (min)
t (β)
Calire Revenire inalta
12
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
VI Strunjire de
finisare A
1 Strunjire frontala
de finisare Γ
SN250 Cutit Micrometru,
subler
2
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
3
Strunjire de
finisare canal Γ
4
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
5 Strunjire frontala
de finisare Γ
6
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
7 Strunjire frontala
de finisare Γ
8
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
9 Strunjire frontala
de finisare Γ
10
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
11 Strunjire frontala
de finisare Γ
12 Executat tesitura
...x45Β°
13 Executat tesitura
...x45Β°
14 Executat tesitura
...x45Β°
13
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
VI Strunjire de
finisare B
1 Strunjire frontala
de finisare Γ
SN250 Cutit Micrometru,
subler
2
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
3
Strunjire de
finisare Γ
4
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
5 Strunjire frontala
de finisare Γ
6
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
7 Strunjire frontala
de finisare Γ
8
Strunjire de
finisare
superioaraΓ
9 Executat tesitura
...x45Β°
10 Executat tesitura
...x45Β°
11 Executat tesitura
...x45Β°
VII Control A 1 Control intermediar
Micrometru.
subler
14
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
VIII Rectificare A
1 Rectificare
degrosare Γ
Masina
de
rectificat
exterior
Pietre Micrometru,
subler
2 Rectificare
degrosare Γ
3 Rectificare
degrosare Γ
4 Rectificare
degrosare Γ
5 Rectificare
degrosare Γ
6 Rectificare
degrosare Γ
7 Rectificare
degrosare Γ
8 Rectificare
degrosare Γ
9 Rectificare finisare
Γ
10 Rectificare finisare
Γ
11 Rectificare finisare
Γ
12 Rectificare finisare
Γ
13 Rectificare finisare
Γ
14 Rectificare finisare
Γ
15 Rectificare finisare
Γ
IX Control A 1 Control intermediar
Micrometru,
subler
15
Operatia Denumirea
pozitiei Asezarea Faza Denumirea fazei Schita asezarii
Utilaje folosite
Masina-
unealta Scula SDV
1 2 3 4 5 6 7 8 9
X Rectificare A
1 Frezare degrosare
canal pana l
Masina de
frezat
universala
FU25X100
Freza Micrometru,
subler
2 Frezare degrosare
canal pana l
3 Frezare degrosare
canal pana l
4 Frezare finisare
canal pana l
5 Frezare finisare
canal pana l
6 Frezare finisare
canal pana l
XI Control A 1 Control final
Micrometru,
subler
16
6. ALEGEREA MASINILOR - UNELTE SI A SDV-URILOR
FOLOSITE
Debitare:
Fierastrau circular;
Subler;
Strunjire degrosare:
SN320;
Cutit;
Subler;
Tratament termic:
Cuptor;
Strunjire de finisare:
SN250;
Cutit;
Micrometru; subler;
Rectificare:
Masina de rectificat exterior RE80;
Pietre abrazive;
Micrometru; subler;
Frezare:
Masina de frezat universala FU 25x100;
Freza;
Micrometru; subler.
17
7. CALCULUL ANALITIC SI DUPA NORMATIVE AL
DIMENSIUNILOR INTEROPERATIONALE
18
Denumirea
Fazei
Elementele adaosului
Amin,c dmin TK
Dimensiuni limitΔ Abateri efective Notarea
cotei Rz,j-1 mj-1 Οj-1 Ξ΅a,j
calculate efective Amin,k An,k
dmin dmax dmin dmax
ΞΌm ΞΌm ΞΌm ΞΌm ΞΌm mm ΞΌm mm mm mm mm mm mm mm
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Semifabricat - - - - - 38.644 Β±2000 38.644 40.644 38.64 40.64 - - 0
264.40
Strunjire de degroΕare 100 100 1327.74 500 5149.26 33.495 1300 33.495 34.795 33.49 34.79 5.15 5.18 0
3.179.34
Tratament termic 50 900 1877.7 325 5765.18 27.73 520 27.73 28.25 27.73 28.25 5.76 6.54 0
52.025.28
Strunjire de finisare 25.2 850 79.66 130 2007.34 25.73 330 25.73 26.06 25.73 26.06 2 2.19 0
033.006.26
Rectificare 12.8 824.8 3.31 82.5 1747.55 23.983 17 23.983 24 23.98 24 1.75 2.06 015,0
002.024
Tabel.1 Calculul analitic al suprefetei exterioare Γ25
πππππ‘π =1
4β 200 = 500ππ
ππ =410
2= 205ππ
πππππ = β(2π·πππ)2 + πππππ‘π2 = 1327.74ππ
πππ = β(2π·πππ)2 + πππππ‘π2 + πππππ
2 = 1877.7ππ
Amin,c degr=2(100+1000)+2(0.96*1327.74+0.4*500)=5149.26 Β΅m
Amin,c TT=2(50+900)+2(0.96*1877.7+0.4*325)=5765.18 Β΅m
Amin,c finis=2(25.2+824.8)+2(0.96+*79.66+0.4*130)=2007.34 Β΅m
Amin,c rectif=2(12.8+824.8)+2(0.96*3.31+0.4*82.5)=1747.55 Β΅m
dmin finis=dmin rectif+Amin,c rectif=23.983+1.747=25.73 Β΅m
dmin TT=dmin finis+Amin,c finis=25.73+2.007=27.73 mm
dmin degr=dmin TT+Amin,c TT=27.73+5.765=33.495 mm
dsemif=dmin degr+Amin,c degr=33.495+5.149=38.644 mm
19
Denumirea
Fazei
Elementele adaosului
Amin,c dmin TK
Dimensiuni limitΔ Abateri efective Notarea
cotei Rz,j-1 mj-1 Οj-1 Ξ΅a,j
calculate efective Amin,k An,k
dmin dmax dmin dmax
ΞΌm ΞΌm ΞΌm ΞΌm ΞΌm mm ΞΌm mm mm mm mm mm mm mm
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Semifabricat - - - - - 39.722 2000 39.722 41.722 39.72 41.72 - - 0
272.41
Strunjire de degroΕare 50 1000 1327.74 500 5049 34.673 840 34.673 35.513 34.67 35.51 5.05 6.21 0
84.051.35
Tratament termic 25.2 950 1877.7 210 5723 28.95 330 28.95 29.28 28.95 29.28 5.72 6.23 0
33.028.29
Strunjire de finisare 12.8 924.8 79.66 82.5 2094 26.856 130 26.856 26.986 26.85 26.98 2.1 2.3 0
13.098.26
Rectificare 6.4 912 3.31 32.5 1869 24.987 13 24.987 25 24.98 25 1.87 1.98 011,0
002.025
Tabel.2 Calculul analitic al suprafetei exterioare de Γ32
πππππ‘π = 1/4 β 200 = 500ππ
ππ = 205ππ
πππππ = β(2π·πππ)2 + πππππ‘π2 = 1327.74ππ
πππ = β(2π·πππ)2 + πππππ‘π2 + πππππ
2 = 1877.7ππ
πππππ = 0.06πππππ = 79.66ππ
πππππ‘ππ = 0.0025πππππ = 3.31ππ
Amin,c degr=2(50+1000)+2(0.96*1327.74+0.4*500)=5049 Β΅m
Amin,c TT=2(25.2+950)+2(0.29*1877.7+0.4*210)=5723 Β΅m
Amin,c finis=2(12.8+924.8)+2(0.96*79.66+0.4*82.5)=2094 Β΅m
Amin,c rectif=2(6.4+612)+2(0.96*3.31+0.4*32.5)=1896 Β΅m
dmin, finis= dmin finis+Amin,c finis=24.987+1.869=26.856 mm
dmin degr=dmin TT+Amin,c TT=26.856+2.094=28.95 mm
dsemif=dmin degr+Amin,c degr=34.673+5.049=39.722 mm
20
Denumirea operatiei IT, T AN DN
Semifabricat 2000 Β΅m 7 2
044
Strunjire degrosare IT16, 1600 Β΅m 3.65 6.1
037
Tratament termic IT15, 1600 Β΅m - 1
035.33
Strunjire finisare IT14, 620 Β΅m 1 62.0
035.33
Rectificare IT6, 16 Β΅m 0.35 0
016.032
21
8. CALCULUL PARAMETRILOR REGIMULUI DE ASCHIERE
Calculul parametrilor regimului de aschiere pe suprafata Γ 015.0
002.024
Operatia II, asezarea A, faza 9(strunjire de degrosare superioara):
Scula aschietoare: cutit drept pentru degrosare armat cu placuta din carburi metalice.
Adancime de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
5.149
2= 2.57 ππ β π‘ = 3 ππ
Ap=adaos de prelucrare; Ap=5.149 mm
i=nr de treceri.
Avansul (Vlase I, pag.156, tab 9.1) s=0,4 mm/rotce corespunde gamei de avansuri a SN-urilor.
Viteza de aschiere: (Vlase I, pag164, tab 9.15) v=172 m/min
Coeficient de corectie:
In functi de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=0,9
Viteza de aschiere corectata:
vc=v*k1*k2*k3=172*0.85*1.09=131.58 m/min
Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β 1000=
1000 β 131.58
π β 34.79= 1203 πππ‘/πππ
Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 34.79 β 1200
1000= 131.15 π/πππ
Operatia VI, asezarea A, faza 2 (strunjire fina superioara):
Scula aschietoare: cutit drept pentru finisare armata cu placuta din carburi metalice.
Adancimea de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
2.007
2 β 1= 1.0035 ππ β π‘ = 1.5 ππ
Ap β adaos de prelucrare
i β numar de treceri
Avansul (Vlase I, pag.160, tab 9.8.) s=0.1 mm/rot ce corespunde gamei de avansuri a SN ales.
Viteza de aschiere (Vlase I, pag.164, tab 9.15) v=270 m/min
Coeficientii de corectie:
In functie de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=1
22
Viteza de aschietre corectata:
π£π = π£ β π1 β π2 β π3 = 229.5 π/πππ Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β π·=
1000 β 229.5
π β 26.6= 2803 πππ‘/πππ
Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 26.06 β 1600
1000= 130.99 π/πππ
Operatia VIII, asezarea A, faza 13 (rectificare de finisare):
Scula aschietoare: disc abraziv.
Adancimea de aschiere (Vlase II, pag.184, tab.9.14) t=0,01 mm/trecere.
Nr de treceri:
π =π΄π
0.01=
1.747
0.01= 174.7 π‘ππππππ
Avans longitudinal (Vlase II, pag.184, tab.9.148):
π1 = 0.3 β π΅ = 0.3 β 22.8 = 6.84 ππ B β diametrurul discului abraziv (Vlase II, pag.181, tab.9.143)
π΅ = 0.95 β π·π = 0.95 β 24 = 22.8 ππ
Viteza de aschiere a discului abraziv (Vlase II, pag.186) v=25 m/s
Turatia:
ππ =6000 β π£
π β π·=
6000 β 25
π β 24= 1989 πππ‘/πππ
Din caracteristicile WMW 700x125 (Vlase II, pag.228, tab.10.11)
ππ = 1900 πππ‘/πππ Vieza de aschiere recalculare:
π£π =π β π· β ππ
6000=
π β 24 β 1900
6000= 23.87 π/πππ
Viteza de avans (circular) a piesei (Vlase II, pag 186):
π£π = 20 ππ/πππ Turatia:
ππ =1000 β π£π
π β π=
1000 β 20
π β 24= 265.25 πππ‘
/ min β πππ ππππππ‘ππππ π‘πππ πππ 700π₯125 (ππππ π πΌπΌ, πππ. 228, π‘ππ. 10.11) πππ = 280 πππ‘/πππ
Viteza recalculata:
π£π π =π β π β πππ
1000=
π β 24 β 280
1000= 21.11 π/πππ
23
Calaculul parametrilor regimului de aschiere pentru suprafata Γ25β0.002β0.011
Operatia II, asezarea A, faza 7, (strunjire de degrosare superioara)
Scula aschietoare: cutit drept pentru degrosat armat cu placi din carburi metalice.
Adancimea de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
5.049
2 β 1= 2.524 ππ β π‘ = 3 ππ
Ap β adaos de prelucrare
i β mumarul de treceri
Avansul (Vlase I, pag.156, tab.9.1) s=0.4 mm/rot ce corespunde gamei de avansuri a SN ales.
Viteza de aschiere (Vlase I, pag.164, tab.9.15) v=172 m/min
Coeficient de corectie:
In functie de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=0.9
Viteza de aschiere corectata:
π£π = π£ β π1 β π2 β π3 = 131.58 π/πππ Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β π·=
1000 β 131.58
π β 35.51= 1179 πππ‘/πππ
ππ = 1000 πππ‘/πππ Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 35.51 β 1000
1000= 111.55 π/πππ
Operatia VI, asezarea A, faza 6 (strunjirea de finisare superioara)
Scula aschietoare: cutit drept pentru finisat armat din carburi metalice.
Adncimea de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
2.049
2 β 1= 1.047 ππ β π‘ = 1.5 ππ
Ap β adaos de prelucrare
i β mumarul de treceri
Avansul (Vlase I, pag.156, tab.9.8) s=0.1 mm/rot ce corespunde gamei de avansuri a SN ales.
Viteza de aschiere (Vlase I, pag.164, tab.9.15) v=270 m/min
Coeficient de corectie:
In functie de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=1
Viteza de aschiere corectata:
π£π = π£ β π1 β π2 β π3 = 270 β 0.85 β 1 β 1 = 229.5 π/πππ Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β π·=
1000 β 229.5
π β 26.98= 2707 πππ‘/πππ
ππ = 1600 πππ‘/πππ Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 26.98 β 1600
1000= 135.61 π/πππ
24
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare fina)
Scula aschietoare: disc abraziv.
Adancimea de aschiere (Vlase I, pag.184, tab.9.148) t=0.01 mm/trecere
Numarul de treceri:
π =π΄π
π‘=
1.869
0.01= 186.9 π‘ππππππ
Ap β adaos de prelucrare
Avans longitudinal:
π1 = 0.25 β π΅ = 0.25 β 23.75 = 5.93 ππ B β diametrul discului abraziv (Vlase II, pag.181, tab.9.143)
π΅ = 0.95 β π·π = 0.95 β 25 = 23.75 ππ
Viteza de aschiere a discului abraziv (Vlase II, pag.186) v=27 m/s
Turatia:
ππ =6000 β π£
π β π·=
6000 β 27
π β 25= 2062 πππ‘/πππ
Viteza recalculata:
π£π =π β π· β ππ
6000=
π β 25 β 2040
6000= 26.7 π/πππ
Viteza de avans circular a piesei (Vlase II, pag.186) vs=17 mm/min
Turatia:
ππ =1000 β π£π
π β π=
1000 β 17
π β 25= 216.45 πππ‘/πππ
(Vlase II, pag.228, tab.10.11) npr=300 rot/min.
Viteza recalculata:
π£π π =π β π β πππ
1000=
π β 25 β 300
1000= 23.56 π/πππ
25
Calculul parametrilor de aschiere pentru suprafata Γ32β0.002β0.011
Operatia II, aseazarea A, faza 5 (strunjire de degrosare superioara)
Scula aschietoare: cutit drept pentru degrosat armat cu placi din carburi metalice.
Adancimea de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
3.65
2 β 1= 1.825 ππ β π‘ = 2 ππ
Ap β adaos de prelucrare
i β mumarul de treceri
Avansul (Vlase I, pag.156, tab.9.1) s=0.5 mm/rot ce corespunde gamei de avansuri a SN ales.
Viteza de aschiere (Vlase I, pag.164, tab.9.15) v=158 m/min
Coeficient de corectie:
In functie de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=0.9
Viteza de aschiere corectata:
π£π = π£ β π1 β π2 β π3 = 120.87 π/πππ Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β π·=
1000 β 120.87
π β 37= 1039 πππ‘/πππ
ππ = 1000 πππ‘/πππ Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 37 β 1000
1000= 116.23 π/πππ
Operatia VI, aseazarea A, faza 8 (strunjire de finisare superioara)
Scula aschietoare: cutit drept pentru degrosat armat cu placi din carburi metalice.
Adancimea de aschiere:
π‘ =π΄π
2π=
1
2 β 1= 0.5 ππ β π‘ = 0.5 ππ
Ap β adaos de prelucrare
i β mumarul de treceri
Avansul (Vlase I, pag.156, tab.9.1) s=0.4 mm/rot ce corespunde gamei de avansuri a SN ales.
Viteza de aschiere (Vlase I, pag.164, tab.9.15) v=250 m/min
Coeficient de corectie:
In functie de starea materialului: k1=0,85
In functie de rezistenta materialului: k2=1
In functie de geometria sculei: k3=1
Viteza de aschiere corectata:
π£π = π£ β π1 β π2 β π3 = 212.5 π/πππ Turatia de calcul:
ππ =1000 β π£π
π β π·=
1000 β 212.5
π β 37= 162.6 πππ‘/πππ
ππ = 1000 πππ‘/πππ Viteza de aschiere recalculata:
π£π =π β π· β ππ
1000=
π β 32.35 β 1000
1000= 162.6 π/πππ
26
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare fina)
Scula aschietoare: disc abraziv.
Adancimea de aschiere (Vlase I, pag.184, tab.9.148) t=0.02 mm/trecere
Numarul de treceri:
π =π΄π
π‘=
1.869
0.01= 17.5 π‘ππππππ
Ap β adaos de prelucrare
Avans longitudinal:
π1 = 0.5 β π΅ = 0.5 β 30.4 = 15.2 ππ B β diametrul discului abraziv (Vlase II, pag.181, tab.9.143)
π΅ = 0.95 β π·π = 0.95 β 32 = 30.4 ππ
Viteza de aschiere a discului abraziv (Vlase II, pag.186) v=27 m/s
Turatia:
ππ =6000 β π£
π β π·=
6000 β 27
π β 32= 1611 πππ‘/πππ
Viteza recalculata:
π£π =π β π· β ππ
6000=
π β 32 β 1450
6000= 24.29 π/πππ
Viteza de avans circular a piesei (Vlase II, pag.186) vs=18 mm/min
Turatia:
ππ =1000 β π£π
π β π=
1000 β 17
π β 25= 179.04 πππ‘/πππ
(Vlase II, pag.228, tab.10.11) npr=200 rot/min.
Viteza recalculata:
π£π π =π β π β πππ
1000=
π β 32 β 200
1000= 20.1 π/πππ
27
9. CALCULUL NORMEI TEHNICE DE TIMP
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ24β0.002β0.015
Operatia II, asezarea A, faza 9 (srunjire de degrosare superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=0.71 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 0.71 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 1.32 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ Timpul ajutator pentru prinderea si desprinderea semifabricatului (Vlase I, pag.294, tab.11.21)
ta=0.61 min.
Pentru desprinderea semifabricatului:
π‘π2 = π‘π β π‘π1 = 0.61 β 0.4 = 0.21 πππ ta1 β pentru prinderea semifabricatului
Timpul de pregatire incheierepentru primirea si studierea documentatiei (Vlase I, pag.288,
tab.11.18) tpi1=8.4 min.
Timpul pentru pregatirea modului de prindere (Vlase I, pag.288, tab.11.18) tpi2=3,5 min.
Timpul de pregatire incheiere: tpi=tpi1+tpi2=8.4+3.5=11.9 min
Operatia VI, asezarea A, faza 2 (srunjire fina superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=1.1 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 1.1 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 2.04 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ Timpul ajutator pentru prinderea si desprinderea semifabricatului (Vlase I, pag.294, tab.11.21)
ta=0.61 min.
Pentru desprinderea semifabricatului:
π‘π2 =2
3π‘π = 0.4 πππ
ta1 β pentru prinderea semifabricatului
Timpul de pregatire incheierepentru primirea si studierea documentatiei (Vlase I, pag.288,
tab.11.18) tpi1=8.4 min.
Timpul pentru pregatirea modului de prindere (Vlase I, pag.288, tab.11.18) tpi2=3,5 min.
Timpul de pregatire incheiere: tpi=tpi1+tpi2=8.4+3.5=11.9 min
28
Operatia VIII, asezarea A, faza 13 (rectificare finisare)
Timpul de baza (Vlase II, pag.323, tab.11.122): tb=1,84
Timpii auxiliari:
In legatura cu faza: ta1=0.16 min
In legatura cu masuratorile: ta2=0.05 min
In legatura cu prinderea si desprinderea piesei: ta3=0.3 min
Timp auxiliar total:
π‘π = β π‘ππ
3
π=1
= π‘π1 + π‘π2 + π‘π3 = 0.51 πππ
Timpul de deservire tehnico-organizatoric:
π‘π = π‘ππ‘ βπ‘π
π‘ππ+ (π‘π + π‘ππ) β
1.7
100= 0.258 πππ
tdt β timpul de deservire tehnica
tec β durabilitatea economica a piesei
tdo β timpul de deservire orgenizatorica, in procent din timpul efectiv (Vlase II. Pag.331, tab.11.136)
tdo=1,7%
Timpul de odihna si necesitati firesti, in procent din timpul efectiv (Vlase II, pag.331,
tab.11.137): ton=(tb+ta)*3/100=0.07min.
Timpul de pregatire β incheiere (Vlase II, pag.331, tab.11.138):
π‘ππ = π‘ππ1 + π‘ππ2 = 12 πππ
Timpul normat pe operatie:
π‘π = π‘π + π‘π + π‘π + π‘ππ +π‘ππ
π= 1.84 + 0.51 + 0.258 + 0.07 + 12 = 14.678 πππ
29
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ25β0.002β0.015
Operatia II, asezarea A, faza 7 (srunjire de degrosare superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=0.65 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 0.65 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 1.21 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ
Operatia IV, asezarea A, faza 6 (srunjire de finisare superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=0.92 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 0.62 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 1.71 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ
Operatia VIII, asezarea A, faza 14 (rectificare finisare)
Timpul de baza (Vlase II, pag.323, tab.11.122): tb=1.15
Timpii auxiliari:
In legatura cu faza: ta1=0.16 min
In legatura cu masuratorile: ta2=0.05 min
In legatura cu prinderea si desprinderea piesei: ta3=0.3 min
Timp auxiliar total:
π‘π = β π‘ππ
3
π=1
= π‘π1 + π‘π2 + π‘π3 = 0.51 πππ
Timpul de deservire tehnico-organizatoric:
π‘π = π‘ππ‘ βπ‘π
π‘ππ+ (π‘π + π‘ππ) β
1.7
100= 0.164 πππ
tdt β timpul de deservire tehnica
tec β durabilitatea economica a piesei
tdo β timpul de deservire orgenizatorica, in procent din timpul efectiv (Vlase II. Pag.331, tab.11.136)
tdo=1,7%
Timpul de odihna si necesitati firesti, in procent din timpul efectiv (Vlase II, pag.331,
tab.11.137): ton=(tb+ta)*3/100=0.049 min.
30
Calculul normei tehnice de timp pentru suprafata Γ32β0.016β0
Operatia II, asezarea A, faza 5 (srunjire de degrosare superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=0.66 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 0.66 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 1.22 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ Timpul ajutator pentru prinderea si desprinderea semifabricatului (Vlase I, pag.294, tab.11.21)
ta=0.61 min.
Pentru desprinderea semifabricatului:
π‘π1 =2
3π‘π = 0.4πππ
Operatia VI, asezarea A, faza 8 (srunjire de finisare superioara)
Timpul unitar incomplet (Vlase I, pag.279, tab.11.1): tuit=0.97 min
Coeficient de corectie:
In functie de Οr: k1=1,2
In functie de HB: k2=1.35
In functie de starea materialului: k3=1,15
π‘π’π = π‘π’ππ‘ β π1 β π2 β π3 = 0.97 β 1.2 β 1.35 β 1.15 = 1.8 πππ
Masa semifabricatului:
π = ππ = 7700 β 0.000646 = 4.975ππ
π β ππππ ππ‘ππ‘ππ ππ ππ‘ππ Timpul ajutator pentru prinderea si desprinderea semifabricatului (Vlase I, pag.294, tab.11.21)
ta=0.61 min.
Pentru desprinderea semifabricatului:
π‘π2 = π‘π β π‘π1 = 0.61 β 0.4 = 0.21 πππ
Operatia VIII, asezarea A, faza 3 (rectificare de degrosare)
Timpul de baza (Vlase II, pag.323, tab.11.122): tb=1,81 min
Timpii auxiliari:
In legatura cu faza: ta1=0.16 min
In legatura cu masuratorile: ta2=0.14 min
In legatura cu prinderea si desprinderea piesei: ta3=0.3 min
Timp auxiliar total:
π‘π = β π‘ππ
3
π=1
= π‘π1 + π‘π2 + π‘π3 = 0.6 πππ
Timpul de deservire tehnico-organizatoric:
31
π‘π = π‘ππ‘ βπ‘π
π‘ππ+ (π‘π + π‘ππ) β
1.7
100= 1.9
1.81
16+ (1.81 + 0.6)
1.7
1000.258 πππ
tdt β timpul de deservire tehnica
tec β durabilitatea economica a piesei
tdo β timpul de deservire orgenizatorica, in procent din timpul efectiv (Vlase II. Pag.331, tab.11.136)
tdo=1,7%
Timpul de odihna si necesitati firesti, in procent din timpul efectiv (Vlase II, pag.331,
tab.11.137): ton=(tb+ta)*3/100=0.07min.
32
Operatia Asezarea Faza Denumrea fazei Dn(L) Ap
i t v
k1 k2 k3 kT
vc nc nr vr vd nd vs np ve
mm mm mm m/min m/min rot/min rot/min m/min m/s rot/min rot/min rot/min m/min
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Γ24β0.002β0.015
II A 9 Str de deg sup 34.79 5.149 1 3 172 0.85 1 0.9 0.765 131.58 1203 1200 131.15 - - 131.15 1200 -
VI A 2 Str de fin sup 26.06 2.007 1 1.5 270 0.85 1 1 0.85 229.5 2803 1600 130.99 - - 130.99 1600 -
VIII A 13 Rectif. fina 24 1.747 175 0.01 1500 - - - - 1500 1989 1900 23.87 25 1989 20 280 5
Γ25β0.002β0.011
II A 7 Str de deg sup 35.51 5.049 1 3 172 0.85 1 0.9 0.765 131.58 1179 1000 111.55 - - 111.55 1000 -
VI A 6 Str de fin sup 26.98 2.094 1 1.5 270 0.85 1 1 0.85 229.5 2707 1600 135.61 - - 135.61 1600 -
VIII A 14 Rectif. fina 25 1.869 187 0.01 1620 - - - - 1620 2062 2040 26.7 27 2062 17 300 5
Γ32β0.016β0
II A 5 Str de deg sup 37 3.65 1 2 158 0.85 1 0.9 0.765 120.87 1039 1000 116.23 - - 116.23 1000 -
VI A 8 Str de fin sup 32.35 1 1 0.5 250 0.85 1 1 0.85 212.5 2090 1600 162.6 - - 162.6 1600 -
VIII A 3 Rectif. fina 32 0.35 18 0.02 1620 - - - - 1620 1611 1450 24.29 27 1611 18 200 5
33
10. TEMA SPECIALA
Enunt:
Proiectarea unui dispozitiv pentru verificarea bataii radiale.
Bataia radiala:
Se masoara prin diferenta citirilor de la aparatul de masura
Piesa se poate prinde intr-un alezaj sau intre varfuri, in functie de forma ei si de modul cum
a fost prelucrata.
CEAS COMPARATOR CU PRINDERE MAGNETICA
34
Mod de functionare
Ansamblul se fixeaza pe sania portscula sau pe o portiune libera a masinii-unelte prin
intermediul magnetului permanent (1). Cu ajutorul mecanismului (3) se poate urca, cobora sau
culisa ceasul comparator (6).
Poasonul ceasului comparator (7) intra in contact cu suprafata piesei careia i sa doreste
determinarea bataii radiale.