+ All Categories
Home > Documents > (508170634) Proiect de Activitate Integrata

(508170634) Proiect de Activitate Integrata

Date post: 17-Sep-2015
Category:
Upload: nikollore
View: 326 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
proiect didactic
34
1 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.1 ŞOTÂNGA PROF. ÎNV. PREŞC. LAZĂR CAMELIA
Transcript

1

GRDINIA CU

PROGRAM NORMAL NR.1 OTNGA

PROF. NV. PREC.

LAZR CAMELIA

GRUPA: MARE

Nivelul II

TEMA DE STUDIU: Ce i cum vreau s fiu?

SUBTEMA: mi aleg o meserie

Durata proiectului: o zi

Titlul proiectului:

UN MEDIU CURAT O VIA SNTOAS

TIPUL ACTIVITATII: activitate integrat

Forma de realizare: - frontal

- pe grupe

- individual

2ARGUMENT

Trim ntr-o lume a convieuirii, o lume n care mprim totul cu alte naii sau vieuitoare, motiv pentru care suntem datori s apreciem natura cu bogiile ei, fr a o exploata sau a o distruge.Pmntul nu dispune de rezerve interminabile, iar omul, mai mult sau mai puin contient, poate epuiza aceste resurse dttoare de aer, ap, lumin hran etc. Din acest motiv, orice om trebuie s respecte legile scrise sau nescrise care protejeaz natura i tot ceea ce cuprinde ea.Putem visa la o lume mai bun, maicurat, la un univers al pcii i nelegerii; nuse ateapt totul doar de la copii, dar cuajutorul lor, prin intermediul lor, se poateface un pic mai bine, se poate ajunge i lasufletul celor mari. Cu toate c adulii suntexemplele clare, vizibile de urmat ale copiilor,i copiii pot fi exemple pentru aduli. Copiiiadmir natura cu ali ochi, fiind n perioadade descoperire a ei, i o contempl mai binedect adultul.Se profit, ntr-o oarecare msur, devrsta micului curios i se prezint naturacu secretele ei ntr-o manier ct maiaccesibil i plcut; aa se poate face dinmica fiin uman un mare iubitor alnaturii, dar nu n ultimul rnd un protectoral ei.

3

4

SCOPUL: Formarea unei atitudini responsabile i active pentru gestionarea i ocrotirea mediului nconjurtor, n vederea meninerii echilibrului ecologic.

Un mediu curat o via sntoas, ar trebui s fie o deviz pentru ntreaga populaie a globului. Este nevoie de mai mult atenie i de mai mult responsabilitate din partea fiecrui cetean pentru a tri ntr-un mediu curat, pentru a respira aer curat, pentru a bea ap curat i pentru aputea folosi condiiile de via pe care ni le ofer natura.

OBIECTIVE CADRU: Formarea i exersarea unor deprinderi de ngrijire i ocrotire a mediului nconjurtor, n vederea educrii unei atitudini pozitive fa de acesta; Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical i sintactic.

OBIECTIVE DE REFERIN:S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i protejare a mediului, aplicnd cunotinele dobndite;S aplice norme de comportare specifice asigurrii sntii i proteciei omului i naturii; S disting sunetele ce compun cuvintele i s le pronunecorect.

4

RESURSE:a) Umane: precolarii din grupa pregtitoare, educatoarea, o asistent medicalb) Spaiale: sala de grupc) Bibliografice:1. ,,Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Ediia a II a revizuit i adugit, Bucuresti, 20052. Ionescu, Al., Shleanu, V.Bandiu (1989), Protecia mediului nconjurtor i educaia ecologic, Bucureti, Ed. Ceres3. Marcela Meraru, Valeria Opriorean (2004), Scrisoarea pmntului ctre copii, Ed. Emia4. ***, Revista nvmntului precolar 1-2 /20105. ***, (2009), Curriculum pentru nvmntul precolar, EdituraDPH, Bucureti6. Boco, M., Avram, I., Catalano, H., Somean, E., (2009), Pedagogia nvmntului precolar, Editura Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca7. Grama,F., i colaboratorii, (2008), Activitatea integrat din grdini, Editura DPH, Bucureti.8. Culea, L., (2008), Aplicarea noului curriculum, Editura Diana,Piteti.9. Grama,F., i colaboratorii, (2009), Aplicaii ale nouluicurriculum(vol. I, II i III), Editura DPH, Bucureti

REZULTATE ATEPTATE: Atitudini pozitive ale copiilor pentru pstrarea unui mediu nconjurtorcurat, nepoluat Lucrri realizate de copii din diferite materiale refolosibileImplicarea ct mai multor factori educativi n iniierea diferitelor aciuni n scopul pstrrii i protejrii mediului nconjurtor (s nu arunce gunoaie dect n locurile special amenajate, s protejeze plantele ianimalele) Contientizarea importanei unei meserii de ecologist nsuirea terminologiei ecologice, pentru exprimarea verbalManifestarea spiritului de toleran i cooperare ntre copii n realizarea activitilor nsuirea unor termeni ecologici pentru exprimarea n situaii decomunicare

10

Etapa I: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL

NTLNIREA DE DIMINEA: Meserii ndrgite de copii RUTINE: micul dejun, igiena, splatul i toaleta TRANZIII:1. A vrea s devin joc distractiv2. estoarele cntec3. Brutarul cntec4. Micii ecologitii - poezie

Etapa a II-a:

2.ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENIALE

ACTIVITATE INTEGRAT:DOMENIUL TIINE+DOMENIUL LIMB I COMUNICARE

DOMENIUL TIINE: Vreau s apun ce tiu despre - joc didactic

DOMENIUL LIMB I COMUNICARE: Cu ce sunet ncepe/se termin cuvntul

? - joc didactic

1.ACTIVITI LIBER ALESE

ART: Medalioane ecologice tiere, lipire

JOC DE ROL: De-a doctorul

JOC DE MASA: Meserii ndrgite puzzle

BIBLIOTEC: Cum ar fi dac a fi vizionare DVD soft educaional

Etapa a III-a: ACTIVITI LIBER ALESE

o Salvai Pmntul! mesaje /motto-uri ecologiceo Copiii fericii ai unui pmnt fericit joc cu cntec (imnul ecologitilor)

INVENTAR DE PROBLEME:

CE TIU COPIIICE DORESC SA AFLE

omul, animalele, plantele, alctuiesc lumea vie;oamenii pot avea diverse meserii/profesii vieuitoarele au nevoie de aer, ap,lumin, cldur; ce sunt deeurile i care sunt; unele lucruri despre poluare;pdurile tiate produc alunecrile de teren i inundaiile; pdurile produc aer curat;cum se economisete consumul de energie electric, consumul de ap; ce sunt defririle; cum se selecteaz deeurile; ce nseamn s fii ecologist; meseria de ecologistcare sunt sursele de poluare pentru: aer, ap, sol (gaze, praf, polen, fum, ciment, apa industrial, detergenii,apa menajer, ngrminte chimice, insecticide) Tierea abuziv a pdurilor are efectenegative:- dispariia unor plante;- dispariia unor animale;- clduri mari;- secet;- poluare.

CENTRUL TEMATIC:

Am amenajat centrul tematic mpreun cu copiii. L-am decorat cu fotografii din activiti anterioare, care au la baz obiective ale educaiei ecologice, cu steagul eco, precum i prouncile eco, pe care le-a comentat mpreun.Scopul amenajrii unui astfel de centru n sptmna n care tema se refer la meserii, vine s completeze rolurile n care s-au aflat copiii n ultimele zile. Acestea au avut n vedere cte o meserie creia copiii i-au descoperit tainele n fiecare zi a acestei sptmnii, prin jocurile de rol desfurate.Astzi a venit rndul ecologitilor s i fac simit prezena n lumea celor mici,determinndu-i s i formeze comportamente adecvate educaiei ecologice i de protecie amediului nconjurtor.Etapa I: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL

NTLNIREA DE DIMINEA: MESERII NDRGITE DE COPII

Obiectiv operaonal :

01-S descrie verbal anumite meserii, pe baza cunotinelor asimilate anterior i pe baza propriilorexperiene de via.

Strategii didactice:a) Metode i procedee: - expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, problematizarea, demonstraia,brainstorming-ul, observaia- evaluativ-stimulative: aprecierea verbalb) Materiale didactice: imagini, reprezentnd diferte meserii

Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea.Copiii intr n sala de grup, mpreun cu educatoarea, cntnd cntecul estoarele iexecutnd micrile sugerate de textul cntecului.Pentru salutul de diminea, se folosete metoda Amestec nghea formeaz perechi. La semnalul educatoarei: Cu toii s ne adunm i dou cercuri s formm, copiii se aaz pe un rnd, numr cte doi, apoi formeaz dou cercuri concentrice.ncepe jocul:-la semnalul educatoarei: Amestec!, copiii se nvrt n cerc, n sensuri opuse-la semnalul educatoarei: nghea!, copiii se opresc pe loc-la semnalul educatoarei: Formeaz perechi!, copiii se ntorc fa n fa, cte unuldin fiecare cerc, se prind de mn i se salut, att n limba romn, ct i n limba englezApoi. copiii se aaz pe covora, aa cum sunt obinuii n acest moment al zilei.n continuare se face prezena i se compleateaz calendarul naturii, adresndu-se copiilorntrebrile obinuite:-Ce zi este astzi?-Ce zi a fost ieri?-Ce zi va fi mine?-Ce dat este astzi?-n ce lun suntem?-n ce anotimp suntem?-Cum este vremea astzi?-Alte evenimente Se face o scurt recapitulare a tuturor meseriilor despre care s-a discutat n aceast sptmn, pe baza unor cartonae care ilustreaz aceste meserii.Educatoarea adreseaz ntrebri despre fiecare, iar copiii formuleaz rspunsuri.Fiecare copil vorbete apoi despre meseriile prinilor si, precum i despre meseria pe carei-ar dori s o practice, la timpul potrivit.Copiii sunt curioi s afle n ce s-a costumat educatoarea i cum se numete meseria repectiv.

Noutatea zilei: Ce nseamn s fii ecologist?Dup ntlnirea de diminea, vom ncepe s cercetm tainele acetei meserii, precum i legtura dintre aceast meserie i altele, pe care copiii le cunosc deja.

Etapa a II-a:

2.ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENIALE

ACTIVITATE INTEGRAT:DOMENIUL TIINE+DOMENIUL LIMB I COMUNICARE

DOMENIUL TIINE: Vreau s apun ce tiu despre - joc didactic

DOMENIUL LIMB I COMUNICARE: Cu ce sunet ncepe/se termin cuvntul

? - joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunotine

SCOPUL ACTIVITII: Verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la diverse profesii i meserii ntlnite nsocietate, precum i legtura acestora cu nsemntatea meseriei de ecologist

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 - s recunoasc profesiile/meseriile, pe baza imaginilor prezentate i a cunotineloranterioare O2 - s asocieze imaginea profesiei/meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentrudesfurarea ei, innd cont de caracteristicile acesteiaO3 - s motiveze legtura dintre meseria de ecologist i celelalte meserii, avnd n vedere discuiile avute n prealabilO4 - s sesizeze sunetul iniial/final al cuvintelor care denumesc meseriile/ustensilele/persoanele care practic aceste meserii, n funcie de informaiileprimite pn acum

STRATEGII DIDACTICE:a) Metode i pro cede e: -expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, problematizarea, nvarea prin cooperare-algoritmice: exerciiul-evaluativ-stimulative: aprecierea verbalb) Materiale didactice: cartonae care ilustreaz diferite meserii i ustensilele acestora, un panou mare pe care se vor realiza blazoanele, saci menajeri i ziare pentru confecionarea costumului educatoarei

SARCINI DIDACTICE:- recunoaterea i denumirea meseriilor i ustensilelor prezentate pe cartonae- stabilirea unei legturi ntre acestea i meseria de ecologist-recunoaterea sunetului iniial/final al cuvintelor care denumesc meseriile, uneltele specifice fiecreia, precum i persoanele care le practic

ELEMENTE DE JOC: aplauzele, micarea, stimulente verbaleREGULI DE JOC:1. Copiii trebuie s recunoasc ustensilele i s denumeasc profesia/ meseria creia aparin, dar ioamenii care o practic.2. Copiii trebuie s asocieze caracterul meseriilor prezentate cu specificul ecologitilor.3. Copiii trebuie s sesizeze sunetul iniial/final al cuvintelor care denumesc meseriile, ustensilele i persoanele care le practic.

NR.CRT.ETAPELEACTIVITIIOB.OP.CONINUTUL ACTIVITIISTRATEGIIDIDACTICEEVALUARE

1.

Moment organizatoricEducatoarea creaz condiiileorganizatorice i psihopedagogice necesare pentru desfurarea eficient a activitii: aerisete sala, pregtete materialul didactic, .a.

Conversaia

2.

CaptareaatenieiEducatoarea le povestete copiilordespre costumul ei (din ce este confecionat) i prezint motivul pentru care s-a mbrcat aa:Costum eu mi-am confecionati-n ecologist m-am transformat,Pmntul vreau s-l protejezi multe plante s plantez.Copiii sunt curioi s afle mai multe despre aceast meserie, despre rolul ecologitilor i activitile acestoraEducatoarea le prezint centrul tematic, cu pozele din activitile lor din trecut, explicnd caracterul ecologic al acestora i motivnd denumirea materialelor utilizate ca fiind ecologice.Educatoarea citete apoi, de pe panou, cteva porunci ecologice, pe care le discut cu copiii, subliniind importana respectrii acestora.

Conversaia Explicaia Demonstraia Observaia

3Anunarea temei i a obiectivelor urmriteSe anun copiii c astzi vorptrunde n tainele acestei meserii, jucndu-se cu diferite cartonae cu imagini care reprezint meseriile cunoscute de ei.

Conversaia

4.Prezentareaconinutul iPentru aceast secven a activitiise folosete Tehnica blazonului.ConversaiaExplicaiaEvaluarea seface prin

dirijareaactivitii

01

02

03

04Li se explic copiilor n ce constjocul propus: fiecare copil i va alege cte o imagine care ilustreaz o meserie fiecare copil va denumi meseria aleas, apoi va selecta cartonaele care reprezint unelte specifice fiecrei meserii fiecare copil va spune, care crede c este legtura dintre meseria pe care el a ales-o i meseria de ecologist toate cartonaele vor fi aezate corespunztor, n blazoane (fiecare blazon va reprezenta o meserie, mpreun cu ustensilele specifice ei) educatoarea solicit copiilor, prin sondaj, s recunoasc sunetul iniial/final al unor cuvinte care denumesc meserii, ustensile specifice meseriilor sau persoane care practic anumite meseriiObservaiaDemonstraia Exerciiul Problematiza reaaprecieriverbale i ntrebri care solicit rezolvarea unor situaii problematice.

5.

Obinerea performaneiPentru a se verifica dac blazoaneleau fost ntocmite corect, se utilizeaz metoda de nvare prin cooperare Turul galeriei.Copiii vor trece, pe rnd, prin faa panoului cu blazoane, pentru a se convinge de corectitudinea ntocmirii lor.n cazul n care exist cartonae aezate ntr-un blazon necorespunztor, copiii le vor schimba locul, aezndu-le n blazonul potrivit i motivnd alegerea fcut.

Conversaia Explicaia Observaia Demonstraia

Educatoarea solicit copiilor s motiveze alegerea fcut. (n cazul n care au hotrt s schimbe locul cartonaelor)

6.Concluzii iaprecieriEducatoarea face aprecieri verbalecolective i individuale, cu privire la activitatea copiilor.ConversaiaAprecieri verbale

11

TRANZIIE pentru trecerea la centre

JOC DISTRACTIV: A vrea s devin

Educatoarea mparte copiii n trei echipe, prin distribuirea semnelor:- Un laptop, simbolul eco i o cruce de culoare roie illustrate n imagini

Copiii se aaz pe scaune, n cerc, iar unul dintre ei st n mijloc, n picioare.La semnalul copilului din mjloc: A vrea s devin , copiii care au semnul meseriei rostite, trebuie s i schimbe locurile ntre ei. Cel care va rmne fr scaun, va sta n mijloc i va rosti din nou A vrea s devin

- Copiii care au simbolul ecologic, vor reaciona la meseria de ecologist- Copiii care dein crucea roie, i vor schimba locurile la auzul meseriei de doctor-Copiii care au primit o imagine cu un laptop, se vor schimba n momentul rostirii oricrei alte meserii, cu excepia celei de doctor i ecologist

Dup desfurarea jocului, educatoarea prezint copiilor centrele la care vor lucra ncontinuare.Fiecare copil se va aeza la central care este simbolizat prin semnul pe care el l deine.-Biblioteca: un laptop (n ideea c i prin mijloace moderne putem afla lucruri interesante despre meserii)- Art: simbolul de pe steagul eco- Joc de rol: crucea roie-Joc de masa: nu are semn, deoarece acest centru va fi deschis pentru cei care i-au terminat sarcinile la celelalte centre

Etapa a II-a: 2.ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)

ART: Medalioane ecologice - ALA/DEC

Mijloc de realizare: tiere, lipire

Obiective operai on al e:

01 S mbine creativ materialele puse la dispoziie pentru a realiza medalioanele ecologice,fructificndu-i imaginaia, i innd cont de ideile date de ctre educatoare.

02 S aplice corect aracetul i banda dublu adeziv, innd cont de acurateea lucrrii i respectnd indicaiile primite. Strategii didactice: a) Metode i procedee: -expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia-algoritmice: exerciiul-evaluativ-stimulative: aprecierea verbal

19b) Materiale didactice: pensule, aracet, foarfec, hrtie verde, CD-uri, band dublu adeziv, psl verde, nur verdeOBSERVAIE: Toate materialele utilizate pentru realizarea medalioanelor sunt ecologice.

DESFURA REA ACTIVITII

Copiii care au ales acest centru vor pregti o surpriz pentru toat grupa cte un medallion al ecologitilor pentru fiecare copil. Sunt prezentate materialele cu care se va lucra: pensule, aracet, foarfec, hrtie verde, CD-uri, band dublu adeziv, psl verde, nur verde. Copiii vd pe panoul centrului tematic un medalion identic cu cel pe care ei vor trebui s lrealizeze. Educatoarea descrie modul de lucru, precum i normele de siguran pentru folosirea foarfecelor i a celorlalte materiale cu care vor lucra. nainte de nceperea lucrrii, se vor efectua cteva exerciii pentru nclzirea muchilor fini ai degetelor: nchidem i deschidem pumniorii, ne splm pe mini, scuturm minile, tergem fiecare degeel, cntm la pian, cntm la fluier, batem din palme .a. Se solicit copiilor nceperea lucrrii. Copiii vor primii ajutor din partea educatoarei pentru realizarea medalioanelor. La final se vor analiza lucrrile, cu aprecieri individuale i colective, apoi se vor mprimedalioanele colegilor de grup.

JOC DE ROL: De-a doctorul ALA/DLC

Mijloc de realizare: convorrbire, joc de rol

Obiecti v op erai on al :

01 S-i nsueasc responsabilitile i activitatea unui medic, intrnd n rolul acestuia i nsuindu-i un comportament adecvat ntr-un spital sau farmacie.

Strategii didactice:a) Metode i pro cede e: -expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia-algoritmice: exerciiul-evaluativ-stimulative: aprecierea verbalb) Materiale didactice: halate albe, mti pe fa i bonete, seringi, stetoscop, vat, pansament, termometru i alte ustensile folosite de medici, jucrii de plu, ppui, care au rolul de pacieni, o list cu ghicitori despre doctori i instrumentele acestora

DESFURAREA ACTIVITII

Copiii de la acest centru vor avea posibilitatea s cunoasc o asistent, care le va coordonajocul de rol. Dup ce au fcut cunotin, asistenta medical le va povesti cteva lucruri despre meseria de doctor, despre avantajele i dezavantajele acestei meserii. De asemenea, le sunt aduse n vedere variteatea categoriior de medici, exemplificndu-se domeniul de activitate pentru fiecare. Li se prezint copiilor materialele existente la acest centru, scopul i utilitatea lor. Li se propune copiilor s se joace de-a doctoral, folosind materialele didactice prezentate.

De-a doctorul

Scopul: - dobndirea unui comportament adecvat ntr-un spital sau farmacie- interpretarea rolului unui medic sau pacientMateriale: - halate albe, mti pe fa i bonete, seringi, stetoscop, vat, pansament, termometru i alte ustensile folosite de medici, jucrii de plu, ppui, care au rolul de pacieni Pregti rea jocului: Pentru captarea ateniei, asistenta va spune ghicitori despre doctori i instrumentele acestora. Copilul care ghicete rspunsul la ghicitoare, va fi costumat n doctor i va primi intrumentele necesare practicrii acestei meserii. Desf urarea joculu i: Se numete un doctor, o asistent i un pacient, care i vor schimba apoi rolurile ntre ei. Acetia se transpun, pentru cteva momente n rolul celor menionai i vor desfura aciunile din activitatea acestora.

JOC DE MASA: Meserii ndrgite puzzle - ALA/D, DPM

Mijloc de realizare: puzzle cu meserii

Obiecti v op erai on al :

01 S recompun puzzle-urile reprezentnd imagini cu meserii, pe baza cuntinelor nsuiteanterior.

Strategii didactice:a) Metode i pro c edee: -expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, demonstraia-algoritmice: exerciiul-evaluativ-stimulative: aprecierea verbalb) Materiale didactice: puzzle-uri cu meserii

DESFURAREA ACTIVITII

Copiii de la acest centru, au ca i sarcin recompunerea unor puzzle-uri care reprezintimagini cu meserii, consolidndu-i, prin discuii, noiunile de baz despre acestea.Acest centru va fi permanent deschis, pentru copiii care i vor termina activitatea lacelelalte centre.

BIBLIOTECA: Cum ar fi dac a fi vizionare DVD soft educaional

ALA/DLC, D

Mijloc de realizare: vizionare DVD soft educaional

Obiecti v operaional:

01 S urmreasc filmuleul cu atenie, rspunznd corect (prin click) la ntrebrile adresate.02 S resolve corect fia dat, n funcie de cerinele specificate.

Strategii didactice:a) Metode i procedee: -expozitiv-euristice: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia-algoritmice: exerciiul-evaluativ-stimulative: aprecierea verbalb) Materiale didactice: soft educaonal lecie cu meserii, fi de lucru

DESFURAREA ACTIVITII

n acest centru, copiii vor avea posibilitatea s revad personaje ndrgite din softul educaional Peripeiile lui Chi, care au pornit n cltoria vieii lor, fcnd cunotin cu mediul nconjurtor i cu toate componentele sale. n lecia 5 de pe acest soft, personajele poposesc ntr-un spital, datorit unui mic accident la lbua unuia dintre ei. Aici, fac cunotin cu medical, care le povestete despre aceast minunat meserie, apoi, printr-un brainstorming, trec n revist principalele meseri, precum i denumirea persoanelor care le practic. Lecia este interactiv, incitnd copiii la rspuns, prin click i apreciind rspunsurile corecte cu fee zmbitoare. Tot aici, copiii au posibilitatea s parcurg virtual jouri educative, care consolideaz informaiile primite din lecie. Pe baza a ceea ce au vizionat, copiii vor completea o fi de lucru, care vizeaz elemente de recunoatere a meseriilor i uneltele specifice acestora, dar i elemente de educarea limbajului: despriri n silabe, reprezentarea grafic a acestora, ncercuirea cifrei corespunztoare numrului de silabe pentru un cuvnt etc. Pentru rezolvarea fiei, educatoarea le va explica sarcinile copiilor, apoi acetia vor lucraindividual la rezolvarea lor.

Etapa a III-a: ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2)

o Salvai Pmntul! mesaje /motto-uri ecologiceo Copiii fericii ai unui pmnt fericit joc cu cntec (imnul ecologitilor)

Dup finalizarea activitilor pe centre, copiii sunt poftii n faa centrului tematic, unde primesc medalioanele confecionate de colegii lor la centrul Art. Pentru a putea primii medalionul, fiecare copil trebuie s spun un mesaj/motto ecologic, pecare educatoarea l va nota pe un sticker i l va lipi pe un glob pmntesc, n semn de solidaritate cu pmntul. Educatoarea le promite copiilor c va redacta o carte care va conine aceste mesajeecologice. Toi copiii sunt poftii la petrecerea ecologitilor. Fiecare primete cte un coif confecionat din ziare (copiii au confecionat coifurile cu cteva zile nainte de aceast activitate). Se interpreteaz imnul ecologitilor, iar copiii ies apoi fericii din sal.

ANEXA 1: GHICITORI

Cu el ne-ascult inima S vad cum bate ea i ne-o poate vindeca De orice durere grea. (stetoscopul)

Dinii el ni ngrijete, Cariile nimicete,De durere el ne scap Toat dantura ndat. (stomatologul)

El temperatura spune, Cte grade are-anume, Iar dac febra e mare i siropelul apare. (termometrul)

Animalele ngrijete i de boli el le ferete. Cu-o injecie ndatLe-a luat durerea toat.

(medicul veterinar)

Cu el panseaz rnile Unde curge sngele. E alb, pufos i moaleUnde-l pui, nu te mai doare.

(pansamentul)ANEXA 2: FI DE LUCRUNumele i prenumele ,,Roata vremii se-nvrtete/Fiecare se gndeteData: i va spune cu glas tare/Ce va fi cnd va fi mare

- Recunoate i denumete meseriile ilustrate. Trage o linie de la persoan la instrumentele necesare profesiei sale.- Desparte n silabe fiecare meserie. Reprezint grafic silabele. ncercuiete cifra corespunztoare numrului de silabe.ANEXA 3: IMNUL ECOLOGITILOR

E, e, e, vrem curenie! Deeurile reciclm, Natura noi o protejm. E, e, e vrem curenie!

C, c, c, vrem o planet verde!

Copacii s nu i tiem,

Mai bine mai muli s plantm, C, c, c, vrem o planet verde!

O, o, o, maina ta vinde-o! Mai bine mergi cu bicicleta, Dect s poluezi planeta,O, o, o, maina ta vinde-o!

Da, noi tim, ecologiti s fim!

Pmntul s l curm, Natura s o protejm.Da, noi tim, ecologiti s fim!ANEXA 4:

MICII ECOLOGITI

Chiar de suntem prichindei,

tim i noi ce e frumos i cu toi vrem s trim ntr-un mediu sntos! Iubim soarele i ploaia,Cmpul, muntele i marea,

Iubim orice anotimp Cnd albastr este zarea. ngrijim un pomiori o floare din grdin, Iubim psrile-n zbor i pe harnica albin. Viaa e un dar divin,E o poveste minunat, Vrem cu toii s trim ntr-o lume mai curat.


Recommended