+ All Categories
Home > Documents > 3 Proiect de Activitate Integrata

3 Proiect de Activitate Integrata

Date post: 18-Jul-2015
Category:
Upload: mamaluirares
View: 1,134 times
Download: 16 times
Share this document with a friend

of 56

Transcript

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 09.12.2011 Unitatea de nvmnt: Grdinia cu P.P.Nr. 3 ara PiticilorVaslui Educatoare: Munteanu Mihaela, Scnteie Ana Maria Nivel: I ( grupa mijlocie B Mmruele vesele) Tema anual:,,CU CE SI CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM? Tema proiectului: Zna Iarn a sosit n zori i ne-aduce srbtori Tema sptmnii: Ne pregtim pentru srbtorile de iarn Tema zilei: Surprizele spiriduului Mesajul zilei: S-apropie srbtorile copii/Bun prilej de bucurii! Tipul activitii: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi

1

Mijloace de realizare: Activitate integrat ADP+ALA1+ADE( D+DOS)+ALA2 Forma de realizare: jocuri i activiti didactice alese; joc logico matematic; elemente de activitate casnic; dans tematic, joc de micare. Scopul activitii: Consolidarea i verificarea capacitii de recunoatere, denumire i utilizare a formelor geometrice; formarea unor deprinderi practic-gospodreti . Activiti de nvare: 1. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP): ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul zilei; tirea zilei. Rutine - Apa i spunul- prietenii mei exersarea deprinderii igienice;

Locul meu de joac e curat i frumos exersarea deprinderii de a ordona materialele utilizate;

Tranziii: -cntec: Seara de Crciun; Iarna ; Iarna a sosit n zori; mersul moului-deplasarea pe centre; versuri ritmate: nspre baie ne-ndreptm...; Joc: Deplasai-v, oprii-v, discutai(discut cu partenerul din dreapta despre cadoul pe care l atept de la Mo Crciun) 2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1): Activiti pe centre de interes:

tiin:

2

Tema activitii: Coul de la supermarket Mijlocul de realizare: - fie de lucru Obiective operaionale : S identifice prin trasarea unor linii a cumprturilor facute n funcie de form (ptrat/rotund) i de mrime( mare/mic); S asocieze obiecte ale mediului nconjurtor cu formele geometrice nvate; Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul. Material didactic: fi de lucru: Coul de la supermarket, creioane colorate. Evaluare:Turul galeriei Art: Tema activitii: Decorm erveele Mijlocul de realizare: - lipire

3

Obiective operaionale : S lipeasc diferite elemente decorative pe erveel; S lucreze ngrijit. Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia,demonstraia, exerciiul. Material didactic: erveele din carton colorat, lipici, elemente decorative decupate din hrtie glasee ( cerc, ptrat); Evaluare:Turul galeriei

Joc de rol: Tema activitii: La cumprturi

4

Mijlocul de realizare: -joc de rol Obiective operaionale : S participe la joc mprindu-i echilibrat rolurile;

S manifeste prietenie fa de colegii din grupul de joac utiliznd formule de politee;

S interacioneze cu accesoriile puse n joc. Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul. Material didactic: Trusa de creaie De-a gospodinele, orulee albe, bani, sacoe, globuri, felicitri, ornamente diferite, fa de mas, farfurii, pahare, linguri i furculie, bomboane pentru pom. Evaluare: Amenajarea unei mese pentru srbtorile de iarn. ACTIVITI RECREATIVE (ALA 2): Tema activitii: Valsul fulgilor de nea Mijlocul de realizare: Dans tematic Obiective operaionale : S execute micri ritmice specifice dansului; S-i coordoneze micrile cu muzica. Strategii didactice:5

Metode i procedee: explicaia, conversaia; Material didactic: costume specifice (fetele n alb, bieii n alb i negru), CD, calculator, decor adecvat anotimpului de iarn i al srbtorilor. Locul de desfurare: Sala de grup. Tema activitii: Bucheele Mijlocul de realizare: Joc de micare Obiective operaionale : S participe la joc respectnd regulile acestuia; S raspund motric la comenzile primite;

Strategii didactice: Metode i procedee: jocul, explicaia, demonstraia, conversaia; Material didactic: ecusoane cu forma geometric: cerc, ptrat; palete cu formele geometrice desenate: cerc i ptrat. Locul de desfurare: Sala de grup. 3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE): - (D + DOS): Surprizele spiriduului Activitate matematic- joc logico-matematic Obiective operaionale : S descopere prin pipire forma, grosimea i mrimea pieselor din trusa Dienes;6

S enumere atributele pieselor geometrice; S descopere forma geometric rtcit prin deducie logica;

S grupeze piesele dup form, culoare sau mrime;

S gseasc asemnrile i deosebirile dintre cerc i ptrat. Activitate practic i elemente de activitate casnic - elemente de activitate casnic Obiective operaionale : S efectueze individual i n grup operaii practice simple de asamblare; S gseasc utilitate obiectelor realizate n cadrul activitii practice. Sarcina didactica: Recunoaterea numai cu ajutorul simului tactil a formei, a mrimii i a grosimii figurilor geometrice (cerc, patrat); deducerea culorii. Elemente de joc: Mnuierea materialului, aplauze, surpriza, micarea. Reguli de joc: Pe rnd copiii numii vor alege din sac prin pipire o pies geometric creia i vor preciza atributele (forma, mrime, grosime). Dup ce vor fi scoase din sac cteva piese se va face denumirea culorii acestora. Ele vor fi grupate dup form iar educatoarea va strecura o pies intrus, copiii trebuind s o descopere folosind deducia logic: nici, nici. Srategii didactice: Metode i procedee: expunerea, demonstraia, conversaia, exerciiul, problematizarea, jocul, Bula dubl, Schimb perechea.

7

Material didactic: Trusa Dienes (24 piese), un scule, plana Bula dubl, jetoane, aluat n trei culori: rou, galben i albastru, crem finetti, forme de decupat (rotund i ptrat), planete, platouri, oruri, bsmlue, lingurie, plana cu etapele de lucru. Resurse:-umane: educatoarea i grupa de copii; -temporale: o zi. Finalitatea zilei: amenajarea unei mese festive . Bibliografie: - Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009; -Culea,Laurenia;Sesovici,Angela;Grama,Filofteia;Pletea,Mioara;Ionescu,Daniela;Anghel,Nicoleta-Activitatea integrat din grdini(ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008; - Maria, Smaranda; Lazr, Camelia; Ilie, Elena-Ziua bun ncepe de la ntlnirea de diminea, Ed.Tehno-Art 2010; - Breben, Silvia; Goncea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela- Metode interactive de grup,-ghid metodic, Ed. Arves, Piteti, 2002.; - Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta- Activiti matematice n grdini, ndrumar metodologic, Editura AS.S, 1995;

8

SALUTUL- Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea i vedem c sala de grup a mmruelor a mbrcat haine de iarn, un covor de zpad pe jos, o multitudine de fulgi, stelue i ghirlande, totul este asemeni unei imagini de basm n pragul srbtorilor de iarn ce eman foarte mult dragoste. Copiii intr intonnd cntecul Iarna a sosit n zorii descoper nc de la intrare o parte din surprizele pregtite. SALUTUL: Educatoarea i ntmpin cu salutul:Dimineaa a venit Toi copiii au sosit n cerc s ne adunm Cu toii s ne salutm! Bun dimineaa, mmrue mici!. Copiii sunt ndemnai s-i caute fotografia care se afl pe fulgi de nea pentru biei i stelue pentru fete: iar n funcie de simbolului identificat se vor saluta:Bun dimineaa, stelue lucitoare!, Bun dimineaa, fulgi de nea!.

PREZENA: Pe rnd, copiii merg la panoul prezenei i i aeaz imaginea n jurul unui brad, apoi vor dezlega o ghicitoare : Cine-i oare moul bun Ce d daruri de Crciun?(Mo Crciun).

CALENDARUL NATURII: Se stabilete: n ce anotimp suntem acum? Care este imaginea ce reprezinta anotimpul? n ce zi suntem? Cum se numete ziua de azi? Dar urmtoarea zi?

NOUTATEA ZILEI Imaginea grupei este acum complet, ns educatoarea este foarte curioas s afle dac toi copiii tiu c se apropie9

srbtorile de iarn, iniiind dialogul cu tema S-apropie srbtorile copii Bun prilej de bucurii Joc: Deplasai-v, oprii-v, discutai(discut cu partenerul din dreapta despre cadoul pe care l atept de la moul)

Surpriza: Se aud bti n u. Ua se deschide i un spiridu aduce un pachet mare cu multe surprize. Spiriduul este trimis de Mo Crciun, s anune copiii c el s-a apucat de pregtit cadourile pentru ei. Prin intermediul unei scrisori, moul i roag pe copii s foloseasc materialul surpriz trimis de el i s-l ajute pe spiridu s pregteasc masa pentru srbtorile de iarn care se apropie. Se anun copiii c vor avea de descoperit foarte multe surprize din pachet i totodat vor trebui s rezolve mai multe sarcini:

s lucreze pe centre de interes; s fac prjituri pentru masa de srbtori; s joace un joc logico-matematic; n final s danseze.

Rutina: mi atept rndul-deprinderea de a-i atepta rndul(copii primesc ecusoane).

10

Tranziie: Hai pe centre s lucrm i ca moii ne-aplecm! Educatoarea va prezenta materialele, iar copiii aplecndu-se ca moii se vor ndrepta spre centrele deschise n funcie de ecusoanele pe care le au n piept, astfel: Copiii care au cercuri i ptrate roii se vor ndrepta spre centrul Joc de rol unde vor pleca la cumprturi Cercurile supermarket. festiv. Bucuroi ca s-l ajute pe spiridu, copiii i ncep lucrul cu drag, iar atmosfera din grup este una foarte plcut, antrenant i relaxant, copiii fiind ntr-o permanenta micare, joc i munc. Se ncearc o atenionare n ceea ce privete finalizarea lucrrilor de la fiecare centru, dup care se trec n revist rezultatele de la fiecare centru. Se expun lucrrile la panou i la masa special amenajat i se ofer feedback pozitiv. Tranziie: nspre baie ne-ndreptm Ca s ne splm Dm cu ap i spun, Mai curai suntem acum. Rutina:Copiii merg la baie artnd c sunt adevrai prieteni ai cureniei.(Apa i spunul- prietenii mei).11

i patratele albastre vor merge la centrul tiin unde vor avea de rezolvat o fi: Coul de la

Centrul Art vine cu alte surprize, aici ptratele i cercurile galbene vor avea de decorat erveele pentru masa

Tranziie: ntori n sala de grup, copiii intoneaz cntecul Iarna. Educatoare spune urmtoarele versuri descoperind alt surpriz: Piese geometrice: cerc, ptrat n scule au intrat i-ateapt s povestim, Tot ce despre ele tim. Ordonai pe scunelele aezate n semicerc copiii se vor grupa astfel: grupa cercurilor i grupa ptratelor urmnd s descopere ce surprize se afl n scule folosindu-se de simul tactil printr-un joc logico-matematic. Educatoarea explic copiilor coninutul jocului: un copil numit de la fiecare grup va merge la masa unde este sculeul cu piese din trusa Dienes, va cuta o pies geometric, o va analiza fr a o vedea i-i va descrie atributele de form, mrime i grosime. Apoi, piesa va fi scoas din scule, descris din nou, de data aceasta i se specific i culoarea. Ea va fi aezat la vederea tuturor copiilor. Educatoarea va aprecia rspunsurile primite. Se vor desfura i alte variante de joc. Tranziie: Pe melodia cntecului Seara de crciun copiii costumai n cofetari se deplaseaz la locul special amenajat pentru realizarea unor prjituri. Copiii vor lua loc la mese n felul urmator: bieii pe exterior, iar fetele pe interior. Mesele fiind aezate n careu. Astfel stau fa n fa, un biat cu o fat. Se va face intuirea materialele i modelul educatoarei. Educatoarea va demonstra copiilor metoda prin care vor putea12

realiza prjituri pentru masa de srbtori: biatul decupeaz prima prjitur dup modelul de pe ecusonul partenerei (exemplu: de form rotund), fata partener trebuie s adauge crem. La comanda:Schimb perechea fata se deplaseaz cu un pas la dreapta lucrnd astfel cu alt partener; va cere acestuia o alt prjitur de aceeai form indiferent de culoare, pe care o va suprapune cu prima. Se adaug crema i se repet aciunea. Fata schimb perechea cu un alt partener care-i va decupa alt rotund de culoare diferit. Pudreaz prjitura cu zahr, obinnd n final, o prjitur de form rotund cu trei blaturi de culori diferite: rou, galben i albastru. Se va analia fiecare lucrare apoi prjiturile vor fi duse la buctrie pentru a fi coapte, copiii i vor face curat la locul unde au lucrat. Rutina: (Locul meu de joac e curat i frumos) Tranziie: Cnd veselia din grup va fi n toi, se va auzi clinchetul clopoelului, iar spiriduul va anuna c acesta este semnalul c Mo Crciun l cheam. Copiii vor dansa drept mulumire pentru surprizele primite :Valsul fulgilor de nea i vor juca jocul de micare: Bucheele. Copiii se aeaz n cerc i merg pe muzic executnd diferite micri dup comenzile date (mers obinuit, ca piticul, pe vrfuri, etc). La un moment dat, muzica se

13

oprete iar educatoarea arat o palet ce reprezint o forma geometric, de exemplu, ptrat. La aceast comand, copiii cu ecusoane ptrate se strng n grupuri dup culoare, sub form de bucheele. Cei care nu au reuit s se grupeze n bucheele conform imaginii de pe palet, sunt penalizai i ies din joc. Jocul se repet, artndu-se alt palet, pn cnd rmn n cerc doar 3 copii. Copiii ctigtori primesc aplauze. La final se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale, se admir felul cum este decorat masa. Eu v mulumesc la toi Pentru al vostru efort. n pachetul adus ai umblat i foarte frumos v-ai jucat. Prjituri voi ai fcut. Mie tare mi-au plcut. Ai lipit, ai lucrat, erveele-ai decorat, i masa ai aranjat. Mult de tot azi ai muncit Acum sunt foarte fericit! S-apropie srbtorile copii/Bun prilej de bucurii /S-nvm s fim mai buni/Prin dragostea ce-o druim!14

Astfel, copiii mpart oaspeilor din prjiturile fcute de ei iar spiriduul i recompenseaz cu bomboane .

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

ntlnirea de diminea: S-apropie srbtorile copii Bun prilej de bucurii Rutina: Apa i spunul- prietenii mei exersarea unor deprinderi igienice - Locul meu de joac e curat i frumos exersarea deprinderii de ordine i curenie Tranziii: : Seara de Crciun; Iarna ; Iarna a sosit n zori-cntec; Mersul moului-deplasarea pe centre

15

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)

tiin: Coul de la supermarket(fi de lucru); ACTIVITI RECREATIVE (ALA 2)

Valsul fulgilor de nea -dans tematic; Bucheele -joc de micare

16

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE

Surprizele spiriduului D-joc logico-matematic DOS-elemente de activitate casnic

17

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)

Art: Decorm erveele( lipire); ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)

Joc de rol: La cumprturi;

18

STRATEGII DIDACTICE EVENIMENTE DIDACTICE I.Moment organizatoric Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii: - se va aerisi sala de grup; - mijloacele de nvmnt vor fi distribuite n fiecare Conversaia sector. Copiii intr intonnd cntecelul Iarna a sosit n zori Salutul:Dimineaa a venit/Toi copiii au sosit/n cerc s ne adunm/Cu toii s ne salutm!, Bun dimineaa , mmrue mici!. O b se rv CONINUTUL TIINIFIC Metode i procedee Mijloace de nvmnt Forma de organizare

Problematizarea19

Copiii sunt ndemnai s-i caute fotografia care se afl pe fulgi de nea pentru biei i stelue pentru fete: iar n funcie de simbolului identificat se vor saluta: Bun dimineaa, stelue lucitoare!, Bun dimineaa, fulgi de nea!.

Catalogul, Calendarul naturii; Joc: Deplasai-v, oprii-v, discutai Jetoane C.N. pentru

Frontal

Pe rnd, merg la panoul prezenei i i aeaz imaginea n jurul unui brdule. Copiii vor dezlega o ghicitoare : Cine-i oare moul bun Ce d daruri de Crciun?(mocrciun).

ar e a c o m p or ta m e nt ul ui in ii al al c o pi il or ;

Frontal;

Calendarul Naturii descoperind ultimele zmbete ale soarelui de iarn. Imaginea grupei este acum complet i ne zmbete, ns educatoarea este foarte20

St

curioas s afle dac toti copiii tiu s c se apropie srbtorile de iarn, iniiind dialogul cu tema: S-apropie srbtorile copii Bun prilej de bucurii (noutatea/tirea/mesajul zilei) Joc:Deplasai-v, oprii-v, discutai(discut cu partenerul din dreapta despre cadoul pe care l atept de la moul) Frontal;

i m ul ar e a in te re s ul p e nt ru a ct iv it at e;

R s21

p u n s ur il e c o pi il or ;

O b se rv ar e22

a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il or ;

II. Captarea ateniei

Acest moment se realizeaz Povestirea; prin apariia unui Spiridu trimis cu surprize de Mo Crciun care-i roag pe Explicaia; copiii s-l ajute s pregteasc cele necesare pentru masa de srbtori.23

Spiriduul; Pachetul; surpriza;

Frontal;

Frontal;

O b se rv ar e a

Spiriduul aduce un pachet Conversaia; mare spunnd: Dragi prieteni, mari i mici, Bine v-am gsit aici! Sunt spiriduul Moului Crciun, i m-am rtcit pe drum, Am aici surprize multe, V rog s luai aminte! Scisoarea s o citii i s fii foarte cumini! Pe mo s nu-l suprai, V rog s m ajutai, O mas s pregtesc Promit s v rspltesc. Surpriza

c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il or ;

St i m ul ar e a in24

te re s ul ui p e nt ru a ct iv it at e;

25

III.Anunarea temei i a obiectivelor

(ALA 1) Se citete scrisoarea de la mo:Dragii moului, Eu tiu c ai fost cumini i ai nvat multe cntece, poezii chiar i la activitile matematice tii multe lucruri despre piesele geometrice. Pentru c mai este puin pn vin la voi cu cadouri, vreau s tiu cine le merit pe drept, de aceea v propun s-l ajutai pe bietul spiridu s pregteasc masa pentru srbtorile de iarn. Vei folosi materialele trimise de mine . P.S.n pachet v-am trimis o surpriz dulce pentru cei care vor rspunde corect i vor fi i cumini. Cu drag, Mo Crciun !

Scrisoarea;

Frontal; A pr e ci er e a m o d ul ui d e c o o p er ar e c u c ei

Explicaia;

Frontal;

Se anun copiii c vor avea de descoperit foarte multe surprize din pachet i vor trebui s rezolve mai multe sarcini. Se anun obiectivele zilei: Conversaia; s lucrm pe centre

26

de activiti; s ne jucm un joc logico-matematic; s facem prjituri pentru masa de srbtori;

n final vom dansa.

la li c o pi i p e nt ru a fi n al iz a lu cr ar e a;

27

O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il28

or ;

IV.Reactualizarea cunotinelor.

Tranziie: Hai pe centre s Exerciiul; lucrm i ca moii neaplecm! Copiii aplecndu-se ca moii se vor ndrepta spre29

Ecusoane cu Frontal; ptrate i cercuri roii, galbene i albastre Pe grupe; Trusa de creaie

O b se rv ar e

centrele deschise n funcie de ecusoanele pe care le au n piept astfel: copiii care au Conversaia; cercuri i ptrate roii se vor ndrepta spre centrul Joc Exerciiul; de rol unde vor pleca la cumprturi Cercurile i patratele Conversaia; albastre vor merge la centrul Explicaia; tiin unde vor avea de rezolvat o fi: Coul de la supermarket. Turul galeriei Centrul Art vine cu alte surprize, aici ptratele i Exerciiul; cercurile galbene vor avea de decorat erveele pentru masa festiv. Fiecare grup prezint rezultatele activitii desfurate. Tranziie: nspre baie ne-ndreptm Ca s ne splm Dm cu ap i spun,30

De-a gospodinele, orulee albe, bani, accesorii;

Individual;

erveele din carton colorat, elemente decorative decupate din hrtie glasee( cerc, ptrat);

Individual;

Frontal;

a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il or ; A pr e ci er e a re z

Mai curai suntem acum.

ol v r ii c or e ct e a sa rc in il or d at e;

A n al iz a pr31

o d u se lo r a ct iv it ii;

O b se rv ar e a c o m p or32

ta m e nt ul ui c o pi il or ; V.Dirijarea nvrii Activitate matematic ( D) Tranziie: Pentru al Exerciiul; ajuta pe spiridu, copiii descoper alt surpriz Conversaia; ascultnd urmtoarele versuri: Piese geometrice: cerc, ptrat n scule au intrat i-ateapt s povestim, Tot ce despre ele tim. Ordonai pe scunelele aezate n semicerc copiii se33 Trusa Dienes (24 piese), un scule,

Frontal;

Pe grupe Explicaia;

A pr e ci er i v er b al e

grupeaz astfel: grupa cercurilor i grupa ptratelor; descoper alt surpriz adus de spiridu: un scule cu piesele trusei Dienes cu ajutorul cruia se vor juca un joc logico-matematic.

Pe grupe;

Demonstraia;

Explicarea i demonstrarea jocului Educatoarea explic copiilor coninutul jocului: un copil numit de la fiecare grup vine la masa unde este sculeul cu piese din trusa Dienes, caut o pies geometric, o analizeaz fr a o vedea i-i descrie atributele de form, mrime i grosime. Apoi, piesa va fi scoas din scule, descris din nou, de data aceasta i se specific i culoarea. Ea va fi aezat la vederea tuturor copiilor. Spiriduul spune cuvintele magice:34

O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il or ;

Hai tristu fermecat, Hai, arat-ne ndat, Ce-ai ascuns cu dibcie Caci copii vor s tie. Pe grupe; O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il or

Executarea jocului de prob Jocul de prob se va executa n scopul verificrii nelegerii regulilor de joc de ctre toi copiii i a respectrii sarcinilor didactice.

Exerciiul;

Pe grupe;

Conversaia; Executarea jocului propriuzis Varianta nr. 1: Se va da semnalul de ncepere a jocului. Dac rspund corect, vor fi Problematizarea; aplaudai, iar cei care ntmpin greuti vor fi ajutai de colegi sau de35

Pe grupe;

educatoare. Varianta nr. 2 Formele rmase n coule sunt rsturnate pe covor. Se va cere copiilor, s grupeze piesele dup form. La semnalul educatoarei copiii nchid ochii iar aceasta ia o pies i o altur altui grup. Se cere copiilor s descopere greeala fcut folosind deducia logic. De exemplu: Aceast pies este un ptrat rou, mare i gros, nu este rotund mare i nici rotund mic.

A pr e ci er e a v er b al , a pl a u z e;

36

A pr e ci er e a v er b al , a pl a u z e;

A pr e ci er e a v37

er b al , a pl a u z e;

VI.Obinerea performanei i asigurarea feedbackului

Complicarea jocului Doi copii (cte unul de la Bula dubl ; fiecare grup), vor descrie asemnrile i deosebirile dintre cerc i ptrat. plana Bula dubl, jetoane;

Pe grupe; A pr e ci er e a re z ol v r ii c

Pe grupe;

Descrierea asemnrilor dintre cele dou forme geometrice ( au aceeai culoare i mrime);

Descoperirea deosebirilor dintre cele dou forme geometrice Conversaia;38

(grosime i form). Ei vor raporta concluziilor iar educatoarea le va nota pe bule la panou.

or e ct e a sa rc in il or d at e;

A pr e ci er e a v er b al39

, a pl a u z e;

VII.Asigurarea reteniei i a transferului de cunotine

Copiilor li se propune s fac Explicaia; prjituri aranjnd n ir prin suprapunere piesele geometrice. Exemplu: o prjitur rotund, cu piese mari i groase. Se repet aceast prob pentru fiecare Exerciiul; echip n parte.

Pe grupe;

Forme geometrice;

Pe grupe;

O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c

40

o pi il or ; A pr e ci er e a re z ol v r ii c or e ct e a sa rc in41

il or d at e;

VIII.Evaluarea performanelor Activitate practic i elemente de activitate casnic

( DOS) Intonnd cntecul Explicaia; Seara de Crciun, copiii iau loc la mese n felul urmtor: bieii pe exterior, iar fetele pe interior. Mesele fiind aezate n careu. Astfel stau fa n fa, un biat cu o fat. Se intuiesc materialele i modelul educa-toarei. Biatul decupeaz prima prjitur dup modelul de pe ecusonul partenerei (exemplu: de form rotund), fata partener trebuie s adauge crem. La comanda:Schimb perechea fata se deplaseaz42

Demonstraia; Schimb perechea;

Aluat n trei culori:rou, galben i albastru, planete, serveele , tav pentru prjiturele, sorulee, fulgi de cocos, finetti, forme de decupat: rotund i ptrat;

Pe grupe;

Frontal;

Frontal;

O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o

cu un pas la dreapta lucrnd astfel cu alt partener; va cere acestuia o alt prjitur de aceeai form indiferent de culoare, pe care o va suprapune cu prima. Se adaug crema i se repet Conversaia; aciunea. Fata schimb perechea cu un alt partener care-i va decupa alt rotund de culoare diferit. Pudreaz prjitura cu zahr, obinnd n final, o prjitur de form rotund cu trei blaturi de Explicaia; culori diferite: rou, galben i albastru. Se explic modul de execuie a lucrrilor dar i se stabilete c la comanda Schimb perechea , fiecare Exerciiul; fat se deplaseaz cu un pas la dreapta lucrnd astfel cu alt partener. Se execut exerciiile de Exerciiul; nclzire a muchilor mici ai minii:

Frontal;

pi il or ;

Pe grupe; O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o pi il

Individual;

Frontal;

43

Degeele rsfirm i apoi le adunm Ninge uor, uor la geam Iar noi cntm la pian. Copiii execut lucrrile respectnd sarcinile date n timp ce educatoarea urmrete i ndrum activitatea copiilor. Se analizeaz i se apreciaz modul de participare i de executare a lucrrilor, se descrie componena fiecrei prjituri. n timp ce prjiturile sunt duse la buctrie pentru a fi coapte, copiii i fac curat la locul unde au lucrat (Locul meu de joac e curat i frumos)-rutin

Conversaia;

or ;

O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul44

ui c o pi il or ; O b se rv ar e a c o m p or ta m e nt ul ui c o45

pi il or ; A pr e ci er e a m o d ul ui d e c o o p er ar e c u46

c ei la li c o pi i p e nt ru a fi n al iz a lu cr ar e a; A pr e ci47

er e a re z ol v r ii c or e ct e a sa rc in il or d at e;

48

IX.ncheierea

Se fixeaz tema zilei, a Conversaia, activitii practice i a jocului. Cnd veselia din grup va fi n toi se aude clinchetul Micarea, Dansul ; clopoelului, spiriduul anun c acesta este semnalul cnd este chemat de Mo Crciun. Tranzitie: ,, Unu-doi, unu-doi Mergem toi n pas vioi. n costume s ne-mbrcm De dans s ne apucm. Copiii vor dansa drept mulumire pentru surprizele Conversaia, primite :Valsul fulgilor de nea i vor juca jocul de micare: Bucheele. Copiii se vor aeaza n cerc i vor merge pe muzic executnd diferite micri dup comenzile date (mers49

Frontal ;

Costume adecvate ; CD, calculator ;

A pr e ci er i v er b al

Jocul ; Ecusoane cu forma geometric: cerc, ptrat, palete cu formele geometrice desenate: cerc i ptrat Frontal .

obinuit, ca piticul, pe vrfuri, etc). La un moment dat, muzica se oprete iar educatoarea arat o palet ce reprezint o forma geometric, de exemplu, ptrat. La aceast comand, copiii cu ecusoane ptrate se strng n grupuri, sub form de bucheele n funcie de Conversaia ; culoarea de pe ecuson. Cei care nu au reuit s se Turul galeriei grupeze n bucheele conform imaginii de pe palet, sunt penalizai i ies din joc. Jocul se repet, artndu-se alt palet, pn cnd rmn n cerc doar 3 copii. Copiii catigtori primesc aplauze. La final se revine asupra temei din acea zi, se admir felul cum este aezat masa revenindu-se la mesajul zilei pentru concluzii finale Spiriduul va spune:

Frontal ; Bomboane.

C a p a ci ta te a d e re d ar e a v er s ur il or i m i c r

50

Eu v mulumesc la toi Pentru al vostru efort. n pachetul adus ai umblat i foarte frumos v-ai jucat. Prjituri voi ai fcut. Mie tare mi-au plcut. Ai lipit, ai lucrat, erveele-ai decorat, i masa ai aranjat. Mult de tot azi ai muncit Acum sunt foarte fericit!

il or s p e ci fi c e d a n s ul ui .

S-apropie srbtorile copii Bun prilej de bucurii S-nvm s fim mai buni A pr e ci er e51

Prin dragostea ce-o druim!.

Copiii mpart oaspeilor din prjiturile fcute de ei iar spiriduul i recompenseaz cu bomboane.

a v er b al , a pl a u z e;

52

A pr e ci er i st i m ul at iv e, a pl a u z53

e.

Jocul de micare: Bucheele: Copiii se aeaz n cerc i merg pe muzic executnd diferite micri dup comenzile date (mers obinuit, ca piticul, etc). La un moment dat, muzica se oprete iar educatoarea arat o palet ce reprezint o forma geometric, de exemplu, ptret. La aceast comand, copiii cu ecusoane ptrate se strng n grupuri, sub form de bucheele. Cei care nu au reuit s se grupeze n bucheele conform imaginii de pe palet, sunt penalizai i ies din joc. Jocul se repet, artndu-se alt palet, pn cnd rmn n cerc doar 3 copii. Copiii catigtori primesc aplauze.

54

55

56


Recommended