+ All Categories
Home > Documents > Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și...

Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și...

Date post: 04-Feb-2018
Category:
Upload: lequynh
View: 284 times
Download: 3 times
Share this document with a friend
9
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: Pregătitoare Aria curriculară:Matematică și științe ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Unitatea tematică:Copilaria Subiectul lecției: Unități de măsură pentru valoare - banii Tipul lecţiei: Predare- invatare Forma de realizare: Activitate integrată Discipline integrate:- Comunicare în limba română - Matematică şi explorarea mediului - Arte vizuale şi abilităţi practice Competențe specifice : Matematică şi explorarea mediului 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulțime dată;
Transcript
Page 1: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară:Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Unitatea tematică:Copilaria

Subiectul lecției: Unităţi de măsură pentru valoare - banii

Tipul lecţiei: Predare- invatare

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate:- Comunicare în limba română

- Matematică şi explorarea mediului

- Arte vizuale şi abilităţi practice

Competențe specifice :

Matematică şi explorarea mediului

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente

dintr-o mulţime dată;

4.1. Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind limbajul comun, reprezentări prin

desene şi operatorii logici „şi”, „nu”

5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în

concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor;

6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări neconvenţionale în probleme-

joc simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-31

Comunicare în limba română

1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;

Page 2: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale și abilităţi practice

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Strategii didactice :

Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, observaţia, exercițiul, ciorchinele,

jocul;

Mijloace de învățământ și materiale didactice: caietele speciale- Matematică şi explorarea

mediului, Editura Delta Cart Educational; caiete cu foaie velină; creioane, culori, planşe

didactice, recompense;

Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor

Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 de minute activitate recreativă

Bibliografie

1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013

2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

3. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;4. V.Preda, M. Pletea,F. Grama, A. Cocoş, D.Oprea, M. Călin, Ghid pentru proiecte tematice, editura

Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005

Page 3: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

DEMERSUL DIDACTICNr. crt

Evenimentul didactic

Compe tenţe

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Moduri de organizare

1. Moment organizatoric

1`

Se asigură un climat educaţional favorabil

desfăşurării următoarei activităţi prin:

- aerisirea salii de clasă;

- pregătirea materialului didactic;

- stabilirea ordinii şi disciplinei;

- plasarea organizată a şcolarilor în spaţiul

educaţional

Conversaţia

Frontal

2. Captarea atenţiei

5`

CLR 1.1

Se realizează în momentul intrării în sala de clasa, prin observarea modului în care este decorată catedra- ca un stand din piata.Se poarta discutii:

- Ce observaţi pe catedra?

- Ce obiecte recunoaşteţi ?

- Mai aveţi şi bani aici! Ce valoare au aceste

bancnote?

Arăt bancnotele de 1 leu şi 5 lei, 50 lei, 100 lei.

- Care bancnotă este mai valoroasă?

Arăt bancnotele de 5 lei şi 10 lei.

Conversatia Materiale didactice

Frontal

Interesul pentru continuţul activităţii

Page 4: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

- Dar acum, care este bancnota cu valoare mai mare?

- Ce observaţi pe fiecare produs?

- Ce reprezintă aceste cifre?

3. Anunţarea temei şi a conţinutului2`

- Acum, la matematică şi explorarea mediului, noi vom invata despre unităţile de măsură pentru valoare- banii.

Expunerea Frontal

Page 5: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

15`

MEM

6.3

AV

2.3

CLR 2.4

MEM 1.4, 4.1, 5.2, 6.3

- Stie cineva cum se numeste moneda nationala?...leu

Se realizeaza, pe caietul cu foaie velina ciorchinele valoric, prin intermediul caruia elevii isi vor reaminti si insusi valoarea si felul bancnotelor si monedelor romanesti:

Se solicita elevilor rezolvarea exercitiilor din auxiliar. Astfel, ei deschid la pagina numarul 60 si citesc prima cerinta:Numara bancnotele din fiecare grupa.Formeaza, prin incercuire, grupe cu elemente de acelasi fel.

Conversaţia

Ciorchinele

Observaţia

Exerciţiul

Observaţia

Tabla magnetică

Caietele cu foaie velina

Auxiliarele MEM, Ed. Delta, pag 60

Frontal

Individual şi frontal

Relaonare prin acţiune şi comunicare

Raspunsurile copiilor

Aprecieri verbale

Page 6: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

5. Asigurarea retenţiei şi transferului

10`

MEM 1.4, 4.1, 5.2, 6.3

CLR 2.4

Sarcina 2Scrie valoarea fiecarei bancnote

Sarcina 3Decupeaza de la pagina 79 bancnota de 10 lei. Incercuieste jucariile pe care le poti cumpara cu ea.Ce rest ai primi daca ai cumpara o veverita si un soricel alb? Noteaza !

Conversaţia

Exerciţiul

Explicatia

Auxiliar MEM, Ed. Delta, pag 60

Frontal

Frontal

Aprecierea raspunsuri lor

6. Încheierea activităţii

Activitatea se finalizează cu aprecierea modulului de desfăşurare a lecţiei, evidenţiându-se elevii care au răspuns foarte bine şi încurajându-i pe ceilalţi. Se vor

Conversaţia Frontal Aprecierea modului de lucru.

Page 7: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

3` împărţi recompense copiilor care au fost activi la ora. Recompense Recompense

Activitate recreativa: La magazin (15`)

Se explică regulile jocului.

- Sunteţi grupaţi câte doi copiii. Fiecare grupă vine la catedra unde are în faţă diferite obiecte şi preţurile ce le corespund. Vânzătorii, vor oferi informaţii cumpărătorilor care vin în magazin, le veţi da obiectele pe care le doresc, luaţi banii şi oferiţi şi rest dacă este cazul.

- Pe rând, fiecare copil va deveni cumpărător şi va plăti vânzătorului marfa cumpărată.

Page 8: Web viewPROIECT DIDACTIC. Data: Clasa: Pregătitoare . Ari. a. curricul. ară:Matematică și științe ale naturii. Disciplin. a: Matematică şi explorarea mediului

Recommended