Post on 15-Apr-2016
description
transcript
PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI
Autor: MECLUS ANAGrupa 402.
Grupa: grupa mare Tema anuală de învăţare: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Tema săptămânii: Lumea fermecată a poveştilor Tema activităţii: „Călatorie în lumea poveştilor”Modelul integrării: ramificat
Elementele componente ale activităţii integrate: ADP: „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat),
Tranziţii: “10 Degeţele” – joc muzical ; “În lumea basmelor” – bătăi din palme şi legănarea mâinilor în ritmul melodiei;
ALA 1: “Surprize de la Veronica”Bibliotecă : “ Uneşte fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine.Colorează doar personajele care şi-au găsit căsuţa. Lipeşte tot atâtea personaje cât îţi indică cifra” - fişăJoc de masă : “Poveşti în bucăţi”-puzzle ;Artă:“Personaje din poveşti”-pictură ; ALA 2: ,,Întrecerea personajelor din poveşti ” (joc de mişcare) ADE: DLC ,,Trăistuţa cu poveşti”;- joc didactic DOS ,,Căsuţa fermecată” – machetă (decupare,asamblare,lipire)
Scopul activităţii: verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare;
Obiective operaţionale:
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE
O1 – să identifice pe baza fragmentelor prezentate titlul poveştilor, asociind imaginea cu cuvintele scrise;
O2 – să ordoneze imaginile din poveste în ordinea desfăşurării evenimentelor; O3 - să recunoască personajele după însuşirile lor şi după replicile spuse; O4 – să formuleze propoziţii cu anumite cuvinte, reprezentând grafic propoziţiile, cuvintele şi
silabele; O5 – să asocieze personajele din poveşti cu cadrul de poveste corespunzător; O6 – să formuleze întrebări şi răspunsuri la întrebări legate de povestea indicată;
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE O1 – să mânuiască materialele din natură şi sintetice în vederea obţinerii unor imagini ce redau
aspecte din realitatea înconjurătoare; O2 – să utilizeze deprinderea de a decupa, asambla, de a lipi în vederea
realizării machetei cu personaje din poveşti;
ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (I)BIBLIOTECÃ
O1 - să unească fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine; O2 – să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa (povestea); O3 – să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra;
JOC DE MASÃ O1 – să lipească piesele puzzle pe coli, reconstituind imagini din poveşti cunoscute; O2 – să realizeze din imaginile obţinute o carte de poveşti;
ARTÃ O1 – să picteze după contur, personajele din poveşti; O2 – să utilizeze o gamă variată de culori în realizarea lucrării ;
ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (II) O1 – să respecte regulile jocului; O2 – să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play;
Sarcina didactică:- identificarea pe baza fragmentelor prezentate a titlului poveştilor, asociind imaginea cu
cuvintele scrise;- ordonarea imaginilor din poveste în ordinea desfăşurării evenimentelor;- recunoaşterea personajelor după însuşirile lor şi după replicile spuse (metoda piramidei);- formularea de propoziţii cu anumite cuvinte şi reprezentarea grafică a propoziţiilor, cuvintelor
şi silabelor;- asocierea personajelor din poveşti cu cadrul de poveste corespunzător;- formularea de întrebări şi răspunsuri la întrebări legate de povestea indicată (metoda explozia
stelară);
Regulile jocului:Un copil numit de educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată
de cub se rezolvă sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect.
Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.
Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, explozia stelară, piramida,
exerciţiul, munca independentă, problematizarea, turul galeriei;b) Elemente de joc: mânuirea materialului, aplauzele, întrecerea, mişcări;
Resurse materiale: ecusoane (cărţi de poveşti roşii, portocalii şi galbene), cadrul teatrului de păpuşi, marioneta “Veronica”, planşe din poveşti cunoscute, siluetele personajelor din poveşti, etichete cu denumirile poveştilor, ghicitori, piramida, suport planşe, jetoane, tablă magnetică, semne magnetice, steluţe (o stea mare, cinci stele mici), săgeţi, jetoane, baloane, cufere, fişe, creioane colorate, puzzle cu imagini din poveşti, lipici, suporturi cu personaje, acuarele, vase cu apă, machetă, casă polistiren, siluete personaje (albe), cartoane colorate, foarfece, beţişoare, aracet, materiale textile, medalioane cu personaje din poveşti, baghete, măşti, casetofon cu CD, CD - “În lumea poveştilor”, “10 Degeţele”, “Zăpăceşti poveştile”, CD – “PitiClic pe drumul cărţii”, panoul prezenţei (copăcel personalizat), siluete de fete şi băieţi, recompense;
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Durata: o zi
Bibliografie: Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/
7 ani), 2008 Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar), Daniela
Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010 Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Daniela Răileanu, Elena
Ungureanu, Otilia Flocea, Anişoara Bereholschi, Editura Didactica Publishing House, 2010
SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE
Ziua începe prin descoperirea materialelor din cadrul centrului tematic. Se denumesc materialele găsite aici, se discută despre modul în care trebuie păstrate şi răsfoite cărtile de poveşti. Prin intermediul lui Piti Clic copiii descoperă o bibliotecă şi scurte informaţii legate de modul de păstrare şi utilizare a cărţilor împrumutate de la bibliotecă (activitatea de grup).
Pe fond muzical, copiii fac cunoştinţă cu marioneta „Veronica” care îi introduce pe copiii în lumea fermecată a poveştilor. Ea le prezintă
copiilor trăistuţa cu poveşti în care se află cubul poveştilor şi căsuţa fermecată în care şi-ar dori să locuiască alături de alte personaje din poveşti. Copiii urmează ca pe parcursul acestei zile să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor, descoperind surprizele din cele şase cufere şi să realizeze noi prieteni din poveşti alături de care Veronica să locuiască în căsuţa fermecată. (noutatea zilei).
În cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii se vor grupa în cerc şi se vor saluta cu formula ,,Bună dimineaţa, copil vesel/frumos!” salut însoţit de o mângâiere pe faţa colegului, apoi fiecare grupă de copii va fi salutată de educatoare cu aceleaşi formule (salutul).
Li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea în această dimineaţă şi cum au venit îmbrăcaţi până la grădiniţă, dacă le-a fost cald sau frig şi vor completa calendarul naturii, specificând anotimpul, starea vremii, cu ajutorul etichetelor tipărite şi cu simboluri corespunzătoare. Pentru a marca ziua în care ne aflăm se ataşează cărţii de poveşti de pe panou personajul corespunzător. Apoi, vor completa tabela prezenţei – un copăcel personalizat, fiecare copil aşezându-şi silueta (fetiţă sau băiat) în dreptul pozei (Câti copii călătoresc astăzi în lumea poveştilor?). Se vor identifica absenţii (spaţiile din dreptul pozelor rămase fără siluetă), o fată va număra băieţii absenţi şi va aşeza tot atâtea flori în coşuleţul băieţilor, un băiat va număra fetele absente şi va aşeza tot atâtea flori în coşuleţul fetelor. Se vor număra, compara, care sunt mai mulţi, mai puţini.
Aşezaţi pe covor în cerc, copiilor li se va propune un exercţiu de imaginaţie, trebuind să răspundă la întrebarea „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?”(împărtăşirea). În momentul în care copilul va răspunde la această întrebare, motivând răspunsul dat, va ţine în mână o carte mică de poveşti pe care o va înmâna apoi altui coleg. În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă!” (mesajul zilei).
Copiii vor fi invitaţi să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor. Astfel, un copil numit de educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată de cub se rezolvă sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect. Jocul este demonstrat iniţial de educatoare apoi se trece la desfăşurarea lui propriu-zisă.
Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Numărul cufărului care trebuie deschis este dat de biletul ascuns în balon. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.
Trei dintre surprizele găsite în cufere vor fi rezolvate de copii în cadrul celor trei centre deschise. Astfel, pe fond muzical, executând mişcările sugerate de versurile jocului muzical „10
Degeţele”, se va realiza tranziţia spre etapa următoare, copiii fiind grupaţi în trei echipe, în funcţie de simbolul primit în piept la începutul zilei (echipa cărţilor roşii, portocalii şi galbene ) şi invitaţi să rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziţie. La centrul „Bibliotecă” copiii rezolvă sarcinile unei fişe de lucru, copiii trebuind să unească personajele din poveşti cu povestea căruia îi aparţine, să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa şi să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra. La centrul „Ştiinţă” copiii reconstituie imaginile din poveşti, lipind piesele puzzle pe coli şi realizând din acestea o carte de poveşti. La centrul „Artă” copiii pictează personajele din poveşti folosind culori variate. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate lângă cadrul teatrului de păpuşi, în scopul surprinderii plăcute a marionetei Veronica.
Pentru că marioneta Veronica este singură în „Căsuţa fermecată”, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenii din poveşti, să orneze casa şi să înveselească peisajul cu flori şi copăcei. Toate lucrările realizate de cele patru grupe formate prin numărare de la 1 la 4 vor fi aşezate pe machetă. Pe fond muzical „În lumea basmelor”, bătând din palme şi legănându-se în ritmul muzicii, se va realiza tranziţia între cele două etape ale activităţii.
Aşezaţi în jurul „Căsuţei fermecate”, copiii constată că este plină de viată şi că marioneta Veronica cu siguranţă nu se va mai simţi singură.
Utilizănd surprizele descoperite in celelalte trei cufere (medalioane cu personaje din poveşti, măşti, baghete) copiii vor participa la finalul activităţii integrate la un joc de mişcare „Întrecerea personajelor din poveşti”. În funcţie de culoarea medalionului de la gât se formează două echipe (echipa medalioanelor albastre şi echipa medalioanelor roşii). La semnalul educatoarei, două personaje din poveşti (câte unul din fiecare echipă), pornesc pe traseu ţinând în mâna bagheta magică. Ei trebuie să ocolească obstacolele din cale, să atingă cu bagheta magică clopoţelul şi să traverseze tunelul poveştilor prin târâre. Copilul care ajunge primul la linia de sosire aduce echipei din care face parte un punct. Echipa care cumulează cele mai multe puncte este considerată echipa câştigătoare. Jocul continuă până ce toţi copiii au participat la joc.
Activitatea se încheie printr-o scurtă paradă a personajelor din poveşti care vor defila pe fond muzical, părăsind în ordine sala de grupă.
Nr. crt.
Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă
activatăMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Evaluare/Metode şi indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza prin descoperirea în cadrul centrului tematic a cărţilor cu poveşti, purtându-se o scurtă discuţie despre modul în care trebuie păstrate şi îngrijite acestea, prin apariţia marionetei Veronica care îi invită pe copii în lumea fermecată a poveştilor şi prin urmărirea la calculator a informaţiilor oferite de Piticlic despre cărţi.
conversaţiaCărţi de poveşti, planşe, imagini, cadru teatru de păpuşi, marioneta „Veronica”,machetă „Căsuţa fermecată”, laptop, CD- „Piti Clic pe drumul cărţii”
ev. orală:cunoştinţele
despre utilizarea cărţilor de poveşti;
inteligenţalingvistică
2. Anunţarea temei şi a obiectivelor
- Activitatea noastră de astăzi se numeşte „ Călătorie în lumea poveştilor”activitate în care vom pătrunde în lumea poveştilor cunoscute, rezolvând sarcinile cubului cu poveşti din trăistuţa fermecată a Veronicăi şi o vom ajuta pe Veronica să nu mai fie tristă în căsuţa fermecată.
explicaţia
3. Desfăşurarea activităţii
Se explică copiilor regulile jocului.Un copil numit de educatoare
rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată de cub se rezolvă sarcinile specifice. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect.
Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Ordinea deschiderii cuferelor este dată de
explicaţia
explicaţia
ev. orală:înţelegerea şi respectarea
regulilor jocului;
inteligenţalingvistică
inteligenţavizual - spaţială
inteligenţa
bileţelele din baloane. Răspunsurile greşite sunt corectate
de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.
Se demonstrează modul de desfăşurare a jocului apoi se trece la desfăşurarea lui propriu-zisă.
Copiii rostogolesc cubul poveştilor şi rezolvă sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate de pe cub. Fiecare sarcină este citită şi explicată de educatoare, fiind aduse în centru atenţiei materialele necesare rezolvării acesteia.Sarcini:
Ascultă cu atenţie fragmentul! Denumeşte povestea din care face parte şi aşază cartonaşul cu titlul corect în dreptul imaginii corespunzătoare;
Priveşte cu atenţie imaginile! Din ce poveste fac parte? Ordoneaza imaginile în ordinea desfăşurării evenimentelor.
Ascultă cu atenţie ghicitorile şi replicile personajelor! În funcţie de cerinţele piramidei încearcă să găseşti locul fiecărui personaj în piramida personajelor.
Denumeşte imaginile date! Formulează propoziţii cu aceste cuvinte şi reprezintă grafic propoziţia , cuvintele şi silabele.
„Zăpă” a încurcat poveştile! Ajută-l să găsească locul fiecărui personaj în povestea potrivită.
demonstraţia
jocul
explicaţiaexerciţiul
explicaţiaexerciţiul
explicaţiaexerciţiul
explicaţiaexerciţiul
Cubul poveştilor;
planşe poveşti,etichete cu denumirea poveştilor;
planşe poveste;
piramida, siluete personaje, ghicitori;
jetoane, tablă magnetică,
semne magnetice;
casetofon, CD –
ev. orală:identificarea pe
baza fragmentelor prezentate a
titlului poveştilor; asocierea
imaginilor cu cuvintele
scrise;ordonarea imaginilor din
poveste în ordinea
desfăşurării evenimentelor; recunoaşterea personajelor
după însuşirile lor şi după
replicile spuse; formularea de propoziţii şi
reprezentarea grafică a
propoziţiilor, cuvintelor şi
silabelor;asocierea
personajelor din
lingvistică
inteligenţakinestezică
inteligenţalingvistică
inteligenţalingvistică
inteligenţavizual - spaţială
inteligenţa
Priveşte cu atenţie steluţa mare! Ce poveste este prezentată? Formulează întrebări şi răspunde la întrebările formulate de ceilalţi copii, legate de povestea indicată.
explicaţiaexerciţiul
explicaţiaexerciţiul
“Zăpăceşti poveştile”,
siluete personaje, cadre
din poveşti;
steluţe, săgeţi, imagini
sugestive;
poveşti cu cadrul de poveste
corespunzător;formularea de
întrebări şi răspunsuri la
întrebări legate de povestea
indicată;
lingvistică
inteligenţavizual - spaţială
inteligenţalingvistică
4. Obţinerea performanţei
Rezolvând corect sarcinile cubului cu poveşti, copiii deschid cele şase cufere cu surprize.
Trei dintre surprizele găsite în cufere vor fi rezolvate de copii în cadrul celor trei centre deschise. Astfel, la centrul „Bibliotecă” copiii rezolvă sarcinile unei fişe de lucru, copiii trebuind să unească personajele din poveşti cu povestea căruia îi aparţine, să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa şi să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra. La centrul „Ştiinţă” copiii reconstituie imaginile din poveşti, lipind piesele puzzle pe coli şi realizând din acestea o carte de poveşti. La centrul „Artă” copiii pictează personajele din poveşti folosind culori variate. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate lângă cadrul teatrului de păpuşi, în scopul surprinderii plăcute a marionetei Veronica.
Pentru ca Veronica să nu fie singură şi tristă în „Căsuţa fermecată”, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenii acesteia, să orneze căsuţa, să confecţioneze flori şi
explicaţia
exerciţiul
munca independentă
munca independentă
fişe, creioane colorate,
puzzle, lipici, coli albe
cartonate;
tablouri sticlă, acuarele,
pensoane, vase pt apă;
căsuţă polistiren, hărtie glasse,
cartoane colorate,
foarfece, aracet, siluete personaje
ev. practică:fişă: asocierea
personajelor din poveşti cu
povestea căruia îi aparţine;
asocierea cifrei cu numărul de
obiecte;reconstituirea imaginilor din
poveşti;colorarea
personajelor din poveşti folosind culori adecvate;
ev. practicădeprinderea de
a asambla,
inteligenţalingvistică
inteligenţavizual – spaţială
inteligenţakinestezică
inteligenţavizual - spaţială
copaci pentru a înveseli peisajul din jurul căsuţei.
din poveşti, materiale textile;
decupa şi de a lipi;
5. Evaluarea Se completează macheta cu lucrările realizate, fiecare echipă aşezând lucrările în locul corespunzător pe machetă. Se discută cu copiii pe marginea machetei precizându-se că Veronica este mult mai fericită alături de prietenii săi din poveşi iar căsuţa în care vor locui împreună este acum plină de viaţă.
La finalul activităţii copiii vor participa la jocul de mişcare ”Întrecerea personajelor din poveşti” în care se vor utiliza materialele descoperite în celelalte trei cufere (madalioane cu personaje din poveşti, baghete, măşti).
conversaţia
jocul
machetă:”Căsuţa fermecată”
ev. orală:denumirea
personajelor din poveşi şi
precizarea povestilor din care acestea fac
parte ;
inteligenţalingvistică
6. Aprecierea şi încheierea activităţii
Copiii sunt apreciaţi pentru lucrările realizate şi pentru activitatea desfăşurată.
Pe panoul recompenselor se aşează buline roşii pentru copiii care au fost foarte atenţi la activitate şi buline albastre pentru cei care au fost mai puţin activi.
explicaţia recompense autoevaluarea