+ All Categories
Home > Documents > Chihai Ana

Chihai Ana

Date post: 15-Apr-2016
Category:
Upload: ana-chihai
View: 215 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
proiect didactic
15
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI Autor: MECLUS ANA Grupa 402. Grupa: grupa mare Tema anuală de învăţare: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Tema săptămânii: Lumea fermecată a poveştilor Tema activităţii: „Călatorie în lumea poveştilor” Modelul integrării: ramificat Elementele componente ale activităţii integrate: ADP: „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat), Tranziţii: “10 Degeţele” – joc muzical ; “În lumea basmelor” – bătăi din palme şi legănarea mâinilor în ritmul melodiei; ALA 1: “Surprize de la Veronica” Bibliotecă : “ Uneşte fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine.Colorează doar personajele care şi-au găsit căsuţa. Lipeşte tot atâtea personaje cât îţi indică cifra” - fişă Joc de masă : “Poveşti în bucăţi”-puzzle ; Artă:“Personaje din poveşti”-pictură ; ALA 2: ,,Întrecerea personajelor din poveşti ” (joc de mişcare) ADE: DLC ,,Trăistuţa cu poveşti”;- joc didactic DOS ,,Căsuţa fermecată” – machetă (decupare,asamblare,lipire) Scopul activităţii: verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare; Obiective operaţionale:
Transcript
Page 1: Chihai Ana

PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI

Autor: MECLUS ANAGrupa 402.

Grupa: grupa mare Tema anuală de învăţare: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Tema săptămânii: Lumea fermecată a poveştilor Tema activităţii: „Călatorie în lumea poveştilor”Modelul integrării: ramificat

Elementele componente ale activităţii integrate: ADP: „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat),

Tranziţii: “10 Degeţele” – joc muzical ; “În lumea basmelor” – bătăi din palme şi legănarea mâinilor în ritmul melodiei;  

ALA 1: “Surprize de la Veronica”Bibliotecă : “ Uneşte fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine.Colorează doar personajele care şi-au găsit căsuţa. Lipeşte tot atâtea personaje cât îţi indică cifra” - fişăJoc de masă : “Poveşti în bucăţi”-puzzle ;Artă:“Personaje din poveşti”-pictură ; ALA 2: ,,Întrecerea personajelor din poveşti ” (joc de mişcare) ADE: DLC ,,Trăistuţa cu poveşti”;- joc didactic DOS ,,Căsuţa fermecată” – machetă (decupare,asamblare,lipire)

Scopul activităţii: verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi aplicarea acestora în diverse contexte de învăţare;

Obiective operaţionale:

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE

O1 – să identifice pe baza fragmentelor prezentate titlul poveştilor, asociind imaginea cu cuvintele scrise;

O2 – să ordoneze imaginile din poveste în ordinea desfăşurării evenimentelor; O3 - să recunoască personajele după însuşirile lor şi după replicile spuse; O4 – să formuleze propoziţii cu anumite cuvinte, reprezentând grafic propoziţiile, cuvintele şi

silabele; O5 – să asocieze personajele din poveşti cu cadrul de poveste corespunzător; O6 – să formuleze întrebări şi răspunsuri la întrebări legate de povestea indicată;

Page 2: Chihai Ana

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE O1 – să mânuiască materialele din natură şi sintetice în vederea obţinerii unor imagini ce redau

aspecte din realitatea înconjurătoare; O2 – să utilizeze deprinderea de a decupa, asambla, de a lipi în vederea

realizării machetei cu personaje din poveşti;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (I)BIBLIOTECÃ

O1 - să unească fiecare personaj cu povestea căruia îi aparţine; O2 – să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa (povestea); O3 – să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra;

JOC DE MASÃ O1 – să lipească piesele puzzle pe coli, reconstituind imagini din poveşti cunoscute; O2 – să realizeze din imaginile obţinute o carte de poveşti;

ARTÃ O1 – să picteze după contur, personajele din poveşti; O2 – să utilizeze o gamă variată de culori în realizarea lucrării ;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (II) O1 – să respecte regulile jocului; O2 – să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play;

Sarcina didactică:- identificarea pe baza fragmentelor prezentate a titlului poveştilor, asociind imaginea cu

cuvintele scrise;- ordonarea imaginilor din poveste în ordinea desfăşurării evenimentelor;- recunoaşterea personajelor după însuşirile lor şi după replicile spuse (metoda piramidei);- formularea de propoziţii cu anumite cuvinte şi reprezentarea grafică a propoziţiilor, cuvintelor

şi silabelor;- asocierea personajelor din poveşti cu cadrul de poveste corespunzător;- formularea de întrebări şi răspunsuri la întrebări legate de povestea indicată (metoda explozia

stelară);

Regulile jocului:Un copil numit de educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată

de cub se rezolvă sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect.

Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, explozia stelară, piramida,

exerciţiul, munca independentă, problematizarea, turul galeriei;b) Elemente de joc: mânuirea materialului, aplauzele, întrecerea, mişcări;

Page 3: Chihai Ana

Resurse materiale: ecusoane (cărţi de poveşti roşii, portocalii şi galbene), cadrul teatrului de păpuşi, marioneta “Veronica”, planşe din poveşti cunoscute, siluetele personajelor din poveşti, etichete cu denumirile poveştilor, ghicitori, piramida, suport planşe, jetoane, tablă magnetică, semne magnetice, steluţe (o stea mare, cinci stele mici), săgeţi, jetoane, baloane, cufere, fişe, creioane colorate, puzzle cu imagini din poveşti, lipici, suporturi cu personaje, acuarele, vase cu apă, machetă, casă polistiren, siluete personaje (albe), cartoane colorate, foarfece, beţişoare, aracet, materiale textile, medalioane cu personaje din poveşti, baghete, măşti, casetofon cu CD, CD - “În lumea poveştilor”, “10 Degeţele”, “Zăpăceşti poveştile”, CD – “PitiClic pe drumul cărţii”, panoul prezenţei (copăcel personalizat), siluete de fete şi băieţi, recompense;

c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

Durata: o zi

Bibliografie: Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/

7 ani), 2008 Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar), Daniela

Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010 Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Daniela Răileanu, Elena

Ungureanu, Otilia Flocea, Anişoara Bereholschi, Editura Didactica Publishing House, 2010

Page 4: Chihai Ana

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Ziua începe prin descoperirea materialelor din cadrul centrului tematic. Se denumesc materialele găsite aici, se discută despre modul în care trebuie păstrate şi răsfoite cărtile de poveşti. Prin intermediul lui Piti Clic copiii descoperă o bibliotecă şi scurte informaţii legate de modul de păstrare şi utilizare a cărţilor împrumutate de la bibliotecă (activitatea de grup).

Pe fond muzical, copiii fac cunoştinţă cu marioneta „Veronica” care îi introduce pe copiii în lumea fermecată a poveştilor. Ea le prezintă

copiilor trăistuţa cu poveşti în care se află cubul poveştilor şi căsuţa fermecată în care şi-ar dori să locuiască alături de alte personaje din poveşti. Copiii urmează ca pe parcursul acestei zile să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor, descoperind surprizele din cele şase cufere şi să realizeze noi prieteni din poveşti alături de care Veronica să locuiască în căsuţa fermecată. (noutatea zilei).

În cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii se vor grupa în cerc şi se vor saluta cu formula ,,Bună dimineaţa, copil vesel/frumos!” salut însoţit de o mângâiere pe faţa colegului, apoi fiecare grupă de copii va fi salutată de educatoare cu aceleaşi formule (salutul).

Li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea în această dimineaţă şi cum au venit îmbrăcaţi până la grădiniţă, dacă le-a fost cald sau frig şi vor completa calendarul naturii, specificând anotimpul, starea vremii, cu ajutorul etichetelor tipărite şi cu simboluri corespunzătoare. Pentru a marca ziua în care ne aflăm se ataşează cărţii de poveşti de pe panou personajul corespunzător. Apoi, vor completa tabela prezenţei – un copăcel personalizat, fiecare copil aşezându-şi silueta (fetiţă sau băiat) în dreptul pozei (Câti copii călătoresc astăzi în lumea poveştilor?). Se vor identifica absenţii (spaţiile din dreptul pozelor rămase fără siluetă), o fată va număra băieţii absenţi şi va aşeza tot atâtea flori în coşuleţul băieţilor, un băiat va număra fetele absente şi va aşeza tot atâtea flori în coşuleţul fetelor. Se vor număra, compara, care sunt mai mulţi, mai puţini.

Aşezaţi pe covor în cerc, copiilor li se va propune un exercţiu de imaginaţie, trebuind să răspundă la întrebarea „Cu ce personaj de poveste vreau să semăn? De ce?”(împărtăşirea). În momentul în care copilul va răspunde la această întrebare, motivând răspunsul dat, va ţine în mână o carte mică de poveşti pe care o va înmâna apoi altui coleg. În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă!” (mesajul zilei).

Copiii vor fi invitaţi să rezolve sarcinile date de cubul poveştilor. Astfel, un copil numit de educatoare rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată de cub se rezolvă sarcinile specifice, fiind aduse în centrul atenţiei materialele necesare. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect. Jocul este demonstrat iniţial de educatoare apoi se trece la desfăşurarea lui propriu-zisă.

Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Numărul cufărului care trebuie deschis este dat de biletul ascuns în balon. Răspunsurile greşite sunt corectate de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.

Trei dintre surprizele găsite în cufere vor fi rezolvate de copii în cadrul celor trei centre deschise. Astfel, pe fond muzical, executând mişcările sugerate de versurile jocului muzical „10

Page 5: Chihai Ana

Degeţele”, se va realiza tranziţia spre etapa următoare, copiii fiind grupaţi în trei echipe, în funcţie de simbolul primit în piept la începutul zilei (echipa cărţilor roşii, portocalii şi galbene ) şi invitaţi să rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziţie. La centrul „Bibliotecă” copiii rezolvă sarcinile unei fişe de lucru, copiii trebuind să unească personajele din poveşti cu povestea căruia îi aparţine, să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa şi să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra. La centrul „Ştiinţă” copiii reconstituie imaginile din poveşti, lipind piesele puzzle pe coli şi realizând din acestea o carte de poveşti. La centrul „Artă” copiii pictează personajele din poveşti folosind culori variate. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate lângă cadrul teatrului de păpuşi, în scopul surprinderii plăcute a marionetei Veronica.

Pentru că marioneta Veronica este singură în „Căsuţa fermecată”, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenii din poveşti, să orneze casa şi să înveselească peisajul cu flori şi copăcei. Toate lucrările realizate de cele patru grupe formate prin numărare de la 1 la 4 vor fi aşezate pe machetă. Pe fond muzical „În lumea basmelor”, bătând din palme şi legănându-se în ritmul muzicii, se va realiza tranziţia între cele două etape ale activităţii.

Aşezaţi în jurul „Căsuţei fermecate”, copiii constată că este plină de viată şi că marioneta Veronica cu siguranţă nu se va mai simţi singură.

Utilizănd surprizele descoperite in celelalte trei cufere (medalioane cu personaje din poveşti, măşti, baghete) copiii vor participa la finalul activităţii integrate la un joc de mişcare „Întrecerea personajelor din poveşti”. În funcţie de culoarea medalionului de la gât se formează două echipe (echipa medalioanelor albastre şi echipa medalioanelor roşii). La semnalul educatoarei, două personaje din poveşti (câte unul din fiecare echipă), pornesc pe traseu ţinând în mâna bagheta magică. Ei trebuie să ocolească obstacolele din cale, să atingă cu bagheta magică clopoţelul şi să traverseze tunelul poveştilor prin târâre. Copilul care ajunge primul la linia de sosire aduce echipei din care face parte un punct. Echipa care cumulează cele mai multe puncte este considerată echipa câştigătoare. Jocul continuă până ce toţi copiii au participat la joc.

Activitatea se încheie printr-o scurtă paradă a personajelor din poveşti care vor defila pe fond muzical, părăsind în ordine sala de grupă.

Page 6: Chihai Ana

Nr. crt.

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă

activatăMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare/Metode şi indicatori

1. Captarea atenţiei Se va realiza prin descoperirea în cadrul centrului tematic a cărţilor cu poveşti, purtându-se o scurtă discuţie despre modul în care trebuie păstrate şi îngrijite acestea, prin apariţia marionetei Veronica care îi invită pe copii în lumea fermecată a poveştilor şi prin urmărirea la calculator a informaţiilor oferite de Piticlic despre cărţi.

conversaţiaCărţi de poveşti, planşe, imagini, cadru teatru de păpuşi, marioneta „Veronica”,machetă „Căsuţa fermecată”, laptop, CD- „Piti Clic pe drumul cărţii”

ev. orală:cunoştinţele

despre utilizarea cărţilor de poveşti;

inteligenţalingvistică

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Activitatea noastră de astăzi se numeşte „ Călătorie în lumea poveştilor”activitate în care vom pătrunde în lumea poveştilor cunoscute, rezolvând sarcinile cubului cu poveşti din trăistuţa fermecată a Veronicăi şi o vom ajuta pe Veronica să nu mai fie tristă în căsuţa fermecată.

explicaţia

3. Desfăşurarea activităţii

Se explică copiilor regulile jocului.Un copil numit de educatoare

rostogoleşte cubul poveştilor. În funcţie de culoarea cărţii indicată de cub se rezolvă sarcinile specifice. Jocul continuă până ce toate sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate din cubul poveştilor va fi rezolvată corect.

Fiecare răspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze şi oferă celui care a dat răspunsul corect posibilitatea de a deschide un cufăr care cuprinde o surpriză. Ordinea deschiderii cuferelor este dată de

explicaţia

explicaţia

ev. orală:înţelegerea şi respectarea

regulilor jocului;

inteligenţalingvistică

inteligenţavizual - spaţială

inteligenţa

Page 7: Chihai Ana

bileţelele din baloane. Răspunsurile greşite sunt corectate

de ceilalţi copii, copilul care corectează greşeala având dreptul de a deschide unul din cuferele cu surprize.

Se demonstrează modul de desfăşurare a jocului apoi se trece la desfăşurarea lui propriu-zisă.

Copiii rostogolesc cubul poveştilor şi rezolvă sarcinile specifice fiecărei cărţi colorate de pe cub. Fiecare sarcină este citită şi explicată de educatoare, fiind aduse în centru atenţiei materialele necesare rezolvării acesteia.Sarcini:

Ascultă cu atenţie fragmentul! Denumeşte povestea din care face parte şi aşază cartonaşul cu titlul corect în dreptul imaginii corespunzătoare;

Priveşte cu atenţie imaginile! Din ce poveste fac parte? Ordoneaza imaginile în ordinea desfăşurării evenimentelor.

Ascultă cu atenţie ghicitorile şi replicile personajelor! În funcţie de cerinţele piramidei încearcă să găseşti locul fiecărui personaj în piramida personajelor.

Denumeşte imaginile date! Formulează propoziţii cu aceste cuvinte şi reprezintă grafic propoziţia , cuvintele şi silabele.

„Zăpă” a încurcat poveştile! Ajută-l să găsească locul fiecărui personaj în povestea potrivită.

demonstraţia

jocul

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

Cubul poveştilor;

planşe poveşti,etichete cu denumirea poveştilor;

planşe poveste;

piramida, siluete personaje, ghicitori;

jetoane, tablă magnetică,

semne magnetice;

casetofon, CD –

ev. orală:identificarea pe

baza fragmentelor prezentate a

titlului poveştilor; asocierea

imaginilor cu cuvintele

scrise;ordonarea imaginilor din

poveste în ordinea

desfăşurării evenimentelor; recunoaşterea personajelor

după însuşirile lor şi după

replicile spuse; formularea de propoziţii şi

reprezentarea grafică a

propoziţiilor, cuvintelor şi

silabelor;asocierea

personajelor din

lingvistică

inteligenţakinestezică

inteligenţalingvistică

inteligenţalingvistică

inteligenţavizual - spaţială

inteligenţa

Page 8: Chihai Ana

Priveşte cu atenţie steluţa mare! Ce poveste este prezentată? Formulează întrebări şi răspunde la întrebările formulate de ceilalţi copii, legate de povestea indicată.

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

“Zăpăceşti poveştile”,

siluete personaje, cadre

din poveşti;

steluţe, săgeţi, imagini

sugestive;

poveşti cu cadrul de poveste

corespunzător;formularea de

întrebări şi răspunsuri la

întrebări legate de povestea

indicată;

lingvistică

inteligenţavizual - spaţială

inteligenţalingvistică

4. Obţinerea performanţei

Rezolvând corect sarcinile cubului cu poveşti, copiii deschid cele şase cufere cu surprize.

Trei dintre surprizele găsite în cufere vor fi rezolvate de copii în cadrul celor trei centre deschise. Astfel, la centrul „Bibliotecă” copiii rezolvă sarcinile unei fişe de lucru, copiii trebuind să unească personajele din poveşti cu povestea căruia îi aparţine, să coloreze doar personajele care şi-au găsit casa şi să lipească tot atâtea personaje cât indică cifra. La centrul „Ştiinţă” copiii reconstituie imaginile din poveşti, lipind piesele puzzle pe coli şi realizând din acestea o carte de poveşti. La centrul „Artă” copiii pictează personajele din poveşti folosind culori variate. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate lângă cadrul teatrului de păpuşi, în scopul surprinderii plăcute a marionetei Veronica.

Pentru ca Veronica să nu fie singură şi tristă în „Căsuţa fermecată”, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenii acesteia, să orneze căsuţa, să confecţioneze flori şi

explicaţia

exerciţiul

munca independentă

munca independentă

fişe, creioane colorate,

puzzle, lipici, coli albe

cartonate;

tablouri sticlă, acuarele,

pensoane, vase pt apă;

căsuţă polistiren, hărtie glasse,

cartoane colorate,

foarfece, aracet, siluete personaje

ev. practică:fişă: asocierea

personajelor din poveşti cu

povestea căruia îi aparţine;

asocierea cifrei cu numărul de

obiecte;reconstituirea imaginilor din

poveşti;colorarea

personajelor din poveşti folosind culori adecvate;

ev. practicădeprinderea de

a asambla,

inteligenţalingvistică

inteligenţavizual – spaţială

inteligenţakinestezică

inteligenţavizual - spaţială

Page 9: Chihai Ana

copaci pentru a înveseli peisajul din jurul căsuţei.

din poveşti, materiale textile;

decupa şi de a lipi;

5. Evaluarea Se completează macheta cu lucrările realizate, fiecare echipă aşezând lucrările în locul corespunzător pe machetă. Se discută cu copiii pe marginea machetei precizându-se că Veronica este mult mai fericită alături de prietenii săi din poveşi iar căsuţa în care vor locui împreună este acum plină de viaţă.

La finalul activităţii copiii vor participa la jocul de mişcare ”Întrecerea personajelor din poveşti” în care se vor utiliza materialele descoperite în celelalte trei cufere (madalioane cu personaje din poveşti, baghete, măşti).

conversaţia

jocul

machetă:”Căsuţa fermecată”

ev. orală:denumirea

personajelor din poveşi şi

precizarea povestilor din care acestea fac

parte ;

inteligenţalingvistică

6. Aprecierea şi încheierea activităţii

Copiii sunt apreciaţi pentru lucrările realizate şi pentru activitatea desfăşurată.

Pe panoul recompenselor se aşează buline roşii pentru copiii care au fost foarte atenţi la activitate şi buline albastre pentru cei care au fost mai puţin activi.

explicaţia recompense autoevaluarea

Page 10: Chihai Ana

Recommended