PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA : Şcoala Gimnazială ,,Petre Carp,, Tufești
PROPUNĂTOR: Înv. itinerant Vădeanu Tatiana
DATA : 14.03. 2018
CLASA : a V- a și aVII-a
TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA : Matematică
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : Înmulţirea numerelor naturale când unul din factori este 1,2,3 4 sau 5
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
OBIECTIVE CADRU: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să opereze cu noțiunile și expresiile matematice specifice înmulțirii ( factori, produs);
O2: să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date;
O3 : să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;
O4 : să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;
O5 : să găsească factorul lipsă din exercițiile date;
O6 : să rezolve exerciții de înmulțire;
O7 : să rezolve probleme exprimând oral și în scris algoritmul rezolvării.
O8 : să găsească produsele înmulțirilor
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia
Explicaţia
Problematizarea
Exercițiul
Știu, vreau să știu, am aflat
Jocul didactic
Munca independentă
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scrisoare
Flip-chart
Markere de culori diferite
Tablă de joc
Pahare de carton
Bilețele cu înmulțiri, bol
Tablă, cretă
Hârtie creponată
Fișă de evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: în grup, individual
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE UMANE: 2 eleve
REFERINŢE BIBLIOGRAFICE : *** Aurel Maior, Angelica Călugăriţa, Elena Maior – „Matematică”- manual pentru
clasa a III-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006
*** Iordache, S., 2001, Provocări ludice.Ghid metodic, Editura Spiru Haret, Iași
*** www.didactic.ro, Pinterest
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele
activității
Ob
op
Conținutul lecției Strategii didactice
Evaluarea Activitatea
propunătorului
Activitatea
elevului
Metode
și procedee
Mijloace
de
învățământ
Forma
de
organizare
1. Moment
organizatoric
Se creează condiţiile
optime pentru
desfăşurarea lecţiei:
pregătirea materialului
didactic necesar
Se pregătesc
pentru
activitate
Conversaţia În grup
2. Captarea
atenţiei
Voi citi elevelor o
scrisoare care a fost
adusă dimineață.
( Anexa1)
Elevele
ascultă cu
atenție.
Conversaţia
În grup
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
,,Așa cum am citit și în
scrisoare,astăzi la ora
de matematică vom
rezolva exerciții de
înmulțire când unul din
factori este 1,2,3,4 sau 5.
Vom face mai întâi
înmulțiri prin adunări
repetate,apoi prin
diferite jocuri ,exerciții
și probleme vom exersa
înmulțirea,,
Elevele sunt
atente pentru a
şti ceea ce au
de realizat pe
parcursul orei
Conversaţia
Conversaţia
În grup
Stimularea
interesului şi
curiozităţii
4.
Reactualizarea
cunoștințelor
O1 Verific oral
terminologia specifică
înmulțirii.
Elevele
răspund la
întrebări.
Conversaţia
În grup
,,Cum se numesc
numerele care se
înmulţesc?
-Cum se numeşte
rezultatul înmulţirii?
- Care este semnul
înmulțirii?
Numerele care
se înmulţesc se
numesc factori
Rezultatul se
numește
produs
Semnul
,,ori,,(x)
Problematizarea
Individual
Apreciaera
răspunsurilor
primite
5. Dirijarea
învățării
O2
O2
,,Pentru a nu greşi la
calcule, vom rezolva
oral câteva exerciții
,,(Anexa 2)
,,Cred că sunteți
pregătite să rezolvați
primele exerciții trimise
de colegii voștri. ,,
Prezint elevelor o planșă
pe care se află figuri
zâmbitoare și flori, iar
ele au ca sarcină să
numere obiectele,apoi
să le scrie ca o
adunare repetată de
termeni egali. (Anexa 3)
Elevele
rezolvă oral
exercițiile
propuse.
Elevele
rezolvă
cerința.
Problematizarea
Explicația
Exercițiul
Flip-chart
Marker
Planșă
Flip-chart
Marker
Planșă
Individual
Individual
Observarea
sistematică a
comportamen-
tului elevelor
în găsirea
răspunsurilor
şi a
rezolvărilor
corecte
O3
O4
O6
,,Următorul exercițiu
trimis vă cere să
calculați prin adunare
repetată numerele
Calculați prin
adunare repetată
4+4+4=
5+5+5=
2+2+2+2+2=
1+1+1+1=
,,Haideți să vedem ce
alte exerciții mai
sunt.,,
Calculați ca
înmulțiri
următoarele
adunări repetate:
5+5+5+5=.... x ......=
4+4= .... x .......=
2+2+2=..... .x ......=
3+3+3+3+3= ...x ..... =
Rezolvă
exercițiile
propuse Rezolvă
exercițiile
propuse
Explicaţia
Conversaţia
Exercițiul
Explicaţia
Conversaţia
Exercițiul
Flip-chart
Marker
Planșă
Flip-chart
Marker
Planșă
Individual
Individual
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
formulate şi
încurajarea la
participare
activă
O5
Rezolvați
înmulțirile prin
adunare repetată:
4x4 =
2x7 =
3x10=
5x6 =
(Anexa 4) ,,Primul joc propus de
colegii voștri prin care
să exersați înmulțirea se
numește
,,Găsește rezultatul
corect!,,
Explic și exemplific
elevelor
modul de desfășurare al
jocului.
,,În bol sunt bilețele cu
exerciții de înmulțire. Pe
rând veți extrage câte
un bilet,veți citi
exercițiul iar răspunsul
corect îl veți marca pe
panoul de pe tablă.Veți
avea marckere de
Rezolvă
exercițiile
propuse
Sunt atente la
explicații.
Rezolvă
exercițiile de
înmulțire și
găsesc
produsele pe
panou.
Explicaţia
Conversaţia
Exercițiul
Conversaţia
Explicaţia
Conversaţia
Demonstrația
Jocul didactic
Flip-chart
Marker
Planșă
Flip-chart
Marker
Planșă
Individual
În grup
Individual
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
Aprecieri
verbale
O6
culori diferite.La sfârșit
vom număra câte
răspunsuri corecte are
fiecare.,, (Anexa 5)
,,Colegii voștri au
propus un alt exercițiu
care vă cere să
completați factorul
care lisește.,,
(Anexa 6)
Completează
factorul care
lipsește:
2 x ...=12
5 x ....=25
....x 4 =20
....x 3 =27
4 x ... =16
2 x ...=20
Un alt joc trimis de
colegii voștri se
numește:
,,Răspunde repede și
bine!,,
Explic și demonstrez
modul de dsfășurare.
Pe rând
elevele vor
veni la tablă
și vor rezolva
exercițiile
propuse.
Sunt atente la
explicații.
Explicaţia
Conversaţia
Exercițiul
Tablă
Marker
Planșă
Individual
În grup
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
Aprecieri
verbale
O7
,,Pe bancă aveți o
tablă de joc pe care
sunt desenate cercuri.În
fiecare cerc este scris
un exercițiu de
înmulțire.Tot pe masă
sunt pahare din carton
așezate cu gura în jos.
Pe fundul fiecărui
pahar este scris un
produs.La semnalul
meu veți spune pe rând
un exercițiu și veți
așeza pe el paharul
care are rezultatul
înmulțirii. Jocul se
termină în momentul în
care toate exercițiile
sunt rezolvate.,, ,,Vă amintiți că
împreună cu exercițiile
și jocurile v-a fost
trimisă și o problemă.
Haideți să o citim și să
o rezolvați !,,
Problemă
Într-o ladă sunt 5 kg de
pere.Câte kg de pere
sunt în 4 lăzi la fel? Dar
în 8?
(Anexa 7)
Participă la
joc
Elevele
rezolvă pe rând
problema
Conversaţia Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Jocul didactic
Știu,vreau să
știu, am aflat
Tablă de
joc
Pahare de
carton
Flip-chart
Marcker
Individual
Individual
Aprecieri
stimulative cu
privire la
modul de
rezolvare a cerințelor
jocurilor
Aprecieri
verbale
7. Realizarea
feed-back-ului
O8
Pentru că ați rezolvat
corect problema vă
propun un ultim joc.
Jocul se numește
,,Râul vesel ,,
Explic și demonstrez
modul de desfășurare.
,,Acesta este un râu pe
care voi trebuie să-l
parcurgeți de la un
capăt la altul pășind pe
pietrele din el. Pe
fiecare piatră este scris
un produs.Eu vă voi
adresa o înmulțire și
cea care dă raspunsul
pășește pe piatra cu
rezultatul corect.Jocul
continuă până veți
ajunge la capătul
celălalt al râului.,,
Sunt atente la
explicații.
Participă la
joc
Explicaţia.
Demonstrația
Jocul didactic
Hârtie
creponată
,,Pietre ,, cu
produsele
înmulțirilor
În grup
Individual
Aprecieri stimulative cu
privire la
modul de rezolvare a
cerințelor
jocului
8. Evaluarea
Prezint fişa de evaluare,
explic elevilor cerinţele.
(Anexa8 )
Solicit elevilor să
rezolve sarcinile din fişă
Sunt atente la
explicaţiile
cadrului
didactic.
Rezolvă
exercițiile.
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Fişă de
evaluare
Individual
Aprecierea
răspunsurilor
şi a
rezolvărilor
corecte
9.Încheierea
activităţii
Fac aprecieri asupra
modului în care au
participat la lecție.
Vă mulţumesc pentru că
aţi fost atente, aţi
răspuns foarte bine, aţi
participat frumos la
toate activităţile pe care
le-am desfăşurat.
Ascultă şi se
bucură de
aprecierile
primite
Conversaţia
Explicaţia
În grup
Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
formulate
Anexa 1
Dragi colegi,
Clasa noastră participă la un concurs de matematică cu elevi din mai multe școli, de aceea ne-am gândit
să vă invităm și pe voi. V-am trimis un set de jocuri, exerciții de înmulțire și o problemă pe care să le rezolvați la ora de
matematică.
Fiți foarte atenți pentru că veți avea de rezolvat exerciții de înmulțire când unul din factori este 1, 2, 3, 4 sau 5!
Dacă veți lucra corect veți fi pregătiți pentru concurs.
Suntem convinși că vă veți descurca !
Vă urăm mult succes!
Anexa 4
EXERCIȚII PROPUSE
Calculați prin adunare repetată:
4+4+4=
5+5+5=
2+2+2+2+2=
1+1+1+1=
Calculați ca înmulțiri următoarele adunări repetate:
5+5+5+5=........ x ........=
4+4= ........ x .........=
2+2+2=......... x ..........=
3+3+3+3+3= ......... x .........=
Rezolvați înmulțirile prin adunare repetată:
4x4 =
2x7 =
3x10=
5x6=
Anexa 6
Completează factorul care lipsește:
2 x ...=12
5 x ....=25
....x 4 =20
....x 3 =27
4 x ... =16
2 x ...=20
Anexa 7
Problemă:
Într-o ladă sunt 5 kg de pere. Câte kg de pere sunt în 4 lăzi la fel? Dar în 8?
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT
Anexa 8
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Scrie ca înmulțiri următoarele adunări repetate:
4+4+4= 3+3= 7+7+7=
………………………………….. ……………………………………… ……………………
6+6+6+6+6= 9+9+9= 8+8+8+8+8=
………………………………… ………………………………… …………………..
2.Efectuează:
1x5= 4x8= 4x5=
2x7= 5x10= 2x5=
3x9= 4x4= 3x4=