Proiect didacticClasa: a II -aData: 24.02.2015Unitatea de nvmant: Ora: PROF. NV. PRIMAR: Disciplina: Matematic i explorarea mediuluiUnitatea tematic : ,,Fluturi,gaze,flori-primvara n culoriForma de realizare: activitate integratSubietul leciei: ,,Caracteristicile anotimpului primvara-Ordinea efectuarii operatiilorTipul leciei: consolidare i sistematizare de cunotineDomenii integrate: Matematic i explorarea mediului Comunicare in limba romana Dezvoltare personal
Competene specifice: Matematic i explorarea mediului 1.5. Efectuarea de nmuliri si impartiri n concentrul 0-1000 prin adunri/scaderi repetate 1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice ( sum, total, termenii unei sume, diferenta,rest,descazut,scazator,factori, produs, cat, deimpartit , impartitor ,, =, +. -,x,:) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme 5.2 Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare, scdere, nmulire sau mparire, cu sprijin n obiecte, imagini sau reprezentri schematice Comunicare n limba romn: 2.3. Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual Dezvoltare personal:2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite
Obiective operaionale:O1-sa-i consolideze cunostintelor referitoare la caracteristicile anotimpului primavara prin completarea unui rebus;O2-s utilizeze corect notiunile matematice suma, termen, diferenta , scazator, descazut, factor, produs prin completarea unui ciorchine;O3:s efectueze , oral, operaii de calcul matematic; O4: s calculeze respectnd ordinea efecturii operaiilor,folosind adunarea, scderea, nmulirea i mprirea fr paranteze ; O5: s rezolve o problem cu dou operaii; O6:.s compun o problem dup un exerciiu dat. O7-s respecte normele de comportament n cadrul grupului;
Resurse:I. Metodologice Strategii didactice: a) Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul,observaia, problematizarea, joc didactic, metoda ciorchinelui ,rebus; b) Mijloace de nvmnt:caiet de lucru, fie de munc independent, plana cu rebusul, plana cu ciorchinele,fie de lucru,caiete,lipici,instrumente de scris c) Forme de organizare : frontal, in perechi, individualII. Temporale: 45 minuteIII. Umane: 12 eleviIV. Forme i tehnici de evaluare : observarea sistematic, aprecieri verbale, evaluare reciproc , stimulente V. Bibliografice: *** Programa colar pentru disciplina Matematic i explorarea mediului, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Adina Grigore, 1000 de exerciii i probleme, Culegere matematic clasa a II-a, Editura Ars Libri, Costeti-Arge, 2014.Matematica i explorarea mediului pentru clasa a II-a caiet de lucru,Adina Grigore, Augustina Anghel, Claudia Negritoiu, Editura Ars Libri, Costeti-Arge, 2014.Matematica i explorarea mediului manual pentru clasa a II-a, Mirela Mihescu , tefan Pacearc,Ania Dulman, Crengua Alexe, Otilia Brebenel , Claudia Ionescu, editura Intuitext 2014Ghidul cadrului didactic-clasa a II-a,Adina Grigore, Editura Ars Libri, Costeti-Arge, 2014.
EvenimentuldidacticC.S.Ob.op
Coninutul tiinificSTRATEGII DIDACTICEEvaluare
Metode si procedeeMijloacedidacticeForme deorganizare
1.Moment organizatoric1 min. Se pregtesc materialele necesare unei bune desfurri a leciei. Se asigur climatul de ncredere reciproc pentru reuita actului didactic.Conversaia
Caiete,penare,criFrontalCapacitatea elevilor de a se organiza
2. Verificarea temei3 min.
MEM1.5O2 Se verific tema pentru acas cantitativ i calitativ, n timp ce elevii vor rezolva fia de munc independent. (Anexa 1) Verific prin citirea rezultatelor, activitatea independent. Sunt evideniai elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic i au un caiet ngrijit.
Conversaia
Exerciiul
Caietele elevilor
Fia de lucru cu munca independent
Frontal
IndividualCapacitatea elevilor de a rezolva corect exerciiile de pe fi
3.Captarea ateniei3 minSe va face prin completarea unui rebus descoperind dup rezolvarea lui anotimpul n care nfloresc pomii(Anexa 1)Se poart discutii despre caracteristicile anotimpului primavaraObservatia
ExpunereaRebusulFrontal
IndividualCapacitatea elevilor de a rezolva corect rebusul
4.Anunarea temei 3min. Se anun titlul i obiectivele lecieintr-o manier accesibil elevilor: ,,Caracteristicile anotimpului primvara-Ordinea efecturii opertiilor.FrontalCapacitatea elevilor de concentrare a ateniei
5. Dirijarea nvrii
20 min.
AVAP
MEM1.51.6
MEM5.2CLR2.1
O2O3
O4Pe tabl voi scrie data si titlul leciei: ,,Ordinea efecturii opertiilor-Exercitii si probleme. Vom completa un ciorchine cu operatiile matematicenainte de a trece la rezovarea de exercitii si probleme vom efectua cateva exercitii de calcul mintalCALCUL MINTAL1. Calculai: 2x3, 8x7, 0x5, 1x2, 8x9, 25:5, 40:8, 12:3, 50:5. -aflai dublul lui 4;-aflai diferena dintre 100 i 50;-aflai ctul dintre 27 i 3;-aflai produsul dintre 8 i 4;-m gndesc la un numr, lnmulesc cu 7 i obin produsul 56, la ce numr m-am gndit?;-m gndesec la un numr, lnmulesc cu 9 i obin produsul 81, la ce numr m-am gndit?; Elevii sunt solicitai s rezolve cteva exerciii .Exerciiile se vor scrie la tabl, dar i n caiete.
36+45-12=24:3X4=605-8X7=72+72:8=21+6X6=84-5X4+23=63-3X7+56:8=5X7:5X2=
Voi citi urmtoarea problem: ntr-o gradin sunt 20 de ghiocei, iar narcise de 4 ori mai puine dect ghioceiCte flori sunt n grdin? Rezolv problema i printr-un singur exerciiu.Voi scrie pe tabl, iar copiii n caiete datele problemei.Ghiocei 20Narcise de 4 ori mai puine
? flori suntVoi adresa elevilor ntrebri pentru judecarea problemei: ,, Ce cunoatem n problem? (numrul ghioceilor),,Cti ghiocei sunt n gradin? ( 20),,tim cate narcise sunt? ( nu),,Dar ce tim despre narcise i cum putem afla numrul lor? ( c sunt de 4 ori mai puine dect ghiocei ; mprim numrul ghioceilor la 4). ,,Ce trebuie s aflm? ( numrul florilor) Rezolvare :1) Cte narcise sunt n gradin?20: 4= 5 ( narcise)
2) Ci flori sunt n grdin?20+ 5=25( flori) R: 25florisau 20 + 20 :4 =
Conversaia
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
ExplicaiaConversaia Exerciiul
Conversaia
Exerciiul
Explicaia
Problematizarea
Plana cu ciorchinele
Caiete
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Individual
Frontal
Capacitatea elevilor de a completa ciorchinele
Capacitatea elevilor de a calcula oral i a rspunde la ntrebri
Capacitatea de a scrie corect
Capacitatea elevilor de a rezolva o problem
6. Obinerea performanei3 minMEM5.2CLR2.1
O5Cer elevilor s compun oral o problem pornind de la rezolvarea problemei anterioare.12+12:3 =
Exerciiul
Frontal
Capacitatea elevilor de acompune oral o problem
7.Feed-back10 minMEM1.55.2
Jocul didactic Clepsidra (ANEXA 2)
Elevii vor fi ntrebai despre ceea ce au nvat n ora de M.E.M.-despre caracteristicile anotimpului primavara si ordinea efectuarii operatiilor
Jocul didacticConversaia
Fia de lucru
Frontal
Capacitatea elevilor de arspunde corect
8.ncheierea leciei2 min. Se vor face aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie . Se acord calificative elevilor. Se va indica tema pentru acas.
Conversaia
Caiet de lucruFrontal
Capacitatea elevilor de arecepta un mesaj
REBUS
Completnd corect vei descoperi anotimpul n care nfloresc pomii ___________
1.se ntorc n ar 2. are coada ca o furculi 3. anotimp cu zpad4. luna lui mrior5. tractoarele ___________ cmpul6. floare de primvar7. a doua lun de primvar8. plntue care se vor muta n straturi9. adun mierea florilor
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ANEXA 2: Clepsidra Reguli de joc:1)Fiecare elev lucreaz independent;2)Evaluarea se face la ncheierea jocului;3)Timp de lucru: 5 minute;4)Elevii care scriu corect toate operaiile i rezultatele vor fi recompensai;5)Elevii care greesc jumtate din operaii vor fi penalizai (vor reface operaiile acas).Desfurare: Elevii sunt anunai c vor juca jocul Clepsidra. Se anun scopul jocului, se prezint plana i se distribuie fiele de lucru. Se explic regulile jocului. Jocul propriu-zis ncepe la semnalul Start!. Dup expirarea timpului, se ntrerupe jocul, se face autoevaluarea. Cei care au lucrat corect fia vor primi mascote pentru apreciere. Elevii care greesc dou operaii vor fi apreciai cu Bine, dar nu vor primi mascote, iar cei care greesc jumtate din operaii vor reface operaiile acas.6 X 2 X 1 =7 X 5 + 5 =100 + 7 X 6 =3 X 7 X 0 =10 X 9 50 = Nume:__________________ Data:_______________Ordinea efecturii operaiilorFi de munc independent Albinua vrea s gseasc floarea cu cel mai dulce polen. Ajutai-o voi! Pe gletua ei este scris numrul florii pe care-o caut.
5x3+73= =
64+29+0 = =
18-3x2= =
130-8x4= =
631-6x7= =
Nume:__________________ Data:_______________Ordinea efecturii operaiilorFi de munc independent Albinua vrea s gseasc floarea cu cel mai dulce polen. Ajutai-o voi! Pe gletua ei este scris numrul florii pe care-o caut.
5x3+73= =
64+29+0 = =
18-3x2= =
130-8x4= =
631-6x7= =