+ All Categories
Home > Documents > Proiecte de Lectie Psihologie X

Proiecte de Lectie Psihologie X

Date post: 05-Dec-2014
Category:
Upload: luminita-venieru
View: 376 times
Download: 19 times
Share this document with a friend
36
UNIVERSITATEA DIN ORADEA FACULTATEA DE ŞTIINŢE SOCIO-UMANE SPECIALIZAREA PSIHOLOGIE PROIECTE DIDACTICE -PSIHOLOGIE X-
Transcript
Page 1: Proiecte de Lectie Psihologie X

UNIVERSITATEA DIN ORADEAFACULTATEA DE ŞTIINŢE SOCIO-UMANE

SPECIALIZAREA PSIHOLOGIE

PROIECTE DIDACTICE

-PSIHOLOGIE X-

Page 2: Proiecte de Lectie Psihologie X

PROIECT DIDACTIC

Data: xxxxxxxŞcoala: xxxxxxxxxClasa: a X-aProfesor: xxxxxxxxPropunător: XXXXXXXXXXXXObiect: psihologieSubiect: “Memoria”Scop: -familiarizarea cu procesele psihice şi rolul lor în dezvoltarea persona-

lităţiiObiective operaţionale:

O1-să definească memoria ca proces psihic;O2-să ilustreze prin exemple rolul memoriei în viaţa psihică;O3-să identifice cele trei faze ale memoriei;O4-să facă diferenţa dintre cele trei faze ale memoriei;O5-să identifice caracteristicile memoriei;O6-să facă diferenţa dintre caracteristicile memoriei;O7-să identifice formele memoriei;O8-să ilustreze prin exemple diferenţele dintre formele memoriei;O9-să stabilească rolul uitării ca fenomen psihic;O10-să explice curba uitării, evidenţiind influenţa diferiţilor factori a- supra formei acesteia;O11-să identifice teoriile care explică apariţia uitării;O12-să facă diferenţa dintre teoriile care explică apariţia uitării;O13-să compare teoriile care explică apariţia uitării;O14-să evalueze teoriile care explică apariţia uitării;O15-să formuleze o teorie proprie privind apariţia uitării;O16-să identifice condiţiile optimizării memoriei;O17-să explice fiecare condiţie în parte;O18-să propună noi modalităţi de optimizare a memoriei;O19-să definească procedeele mnemotehnice;O20-să argumenteze rolul important al memoriei în învăţare;O21-să identifice cele cinci etape ale metodei de învăţare SQ3R;

Page 3: Proiecte de Lectie Psihologie X

Metode: -explicaţia -conversaţia -problematizarea -descrierea

Mijloace: manualul (Neculau, A.-coord., “Psihologie”, Ed. Polirom, Iaşi, 2000)

Tipul lecţiei: transmitere de cunoştinţe

*NOTĂ: Acest plan de lecţie nu s-ar realiza niciodată, dată fiind cantitatea informaţională pe care o presupune predarea într-o singură oră a întregului capitol “Memoria” (gândiţi-vă la cele 21 de obiective operaţionale!) ; după manualul coordonat de dl. Neculau, memoria ar trebui predată în cel puţin două ore. Cerinţa fiind însă să alcătuim un plan de lecţie pentru predarea cap. “Memoria”, s-a trecut peste considerentele amintite anterior.

Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1.Organi-zarea cla-sei2.Pregăti-rea psiho-logică

3.Anunţa-rea temei şi a obiec-tivelor

4.Trans-miterea noilor cu-noştinţe

O1

O2

-se va da drept exemplu cazul mu-zicianului Clive Wearing, insis-tându-se asupra rolului memoriei în viaţa psihică-se anunţă tema şi obiectivele-se scrie titlul lecţiei pe tablă (schiţa lecţiei va fi completată pe măsură ce se parcurge conţinutul lecţiei)-se defineşte memoria-se cere elevilor să definească me-moria-se revine la exemplul anterior şi se

-definesc memoria

-oferă alte exemple

Page 4: Proiecte de Lectie Psihologie X

5.Fixarea

O3O4

O5O6

O7O8

O9

O10

O11

O12

O13

O14

O15

O16

O17

O18

O19

O20

O21

cer alte exemple prin care să se ilustreze rolul memoriei înviaţa psihică-se cere elevilor să identifice fazele memoriei, apoi să le diferenţieze

-se cere elevilor să identifice carac-teristicile memoriei, apoi să le dife-renţieze-se cere identificarea formelor memoriei şi exemplificarea pentru fiecare formă-se cere stabilirea rolului uitării în viaţa psihică, apoi explicarea cur-bei uitării, ţinând cont de factorii precizaţi -se vor discuta teoriile care explică apariţia uitării: se vor identifica, se vor compara, se vor evalua şi se vor cere propuneri noi de explicare-se cere identificarea condiţiilor de optimizare a memoriei, explicarea fiecărei condiţii şi propunerea altora, noi-se cere definirea procedeelor mne-motehnice-se cere argumentarea rolului important al memoriei în învăţare şi identificarea etapelor metodei SQ3R(procedeul de lucru va fi: întrebare-răspuns-citire-repunerea întrebării-al doilea răspuns)-pe baza schiţei complete a lecţiei,

-identifică şi apoi diferenţiază fazele memoriei-identifică caracteris-ticile memoriei, apoi le diferenţiază-identifică fiecare for-mă şi apoi exemplifi-că

-discută despre teorii-le uitării

-propun metode noi de optimizare a me-moriei

-definesc procedeele mnemotehnice

Page 5: Proiecte de Lectie Psihologie X

6.Tema pentru acasă

scrisă pe tablă, se va face fixarea-explicarea diferitelor forme pe care le poate lua curba uitării, în funcţie de factorii amintiţi anterior

Page 6: Proiecte de Lectie Psihologie X

MEMORIA-schiţa lecţiei-

1.Definire2.Caracteristici

-activă-selectivă-inteligibilă

3.Formele memoriei-memoria senzorială-memoria de scurtă durată-memoria de lungă durată

4.Uitarea-teoriile uitării

5.Condiţiile optimizării memoriei-creşterea motivaţiei-organizarea şi sistematizarea materialului-înţelegerea mterialului-repetarea-procedeel mnemotehnice

6.Memoria şi învăţarea

Page 7: Proiecte de Lectie Psihologie X

PROIECT DIDACTIC

Data: 25. IV. 2002Şcoala: Liceul Pedagogic “Iosif Vulcan” OradeaClasa: a X-aProfesor: Propunător: Obiect: psihologieSubiect: “Imaginaţia”Scop: -familiarizarea cu procesele psihice şi rolul lor în dezvoltarea

personalităţiiObiective operaţionale:

O1- să definească imaginaţia;O2- să dea noi exemple pentru a ilustra modul în care imaginaţia interacţionează cu celelalte procese psihice;

O3- să-şi amintească o situaţie în care afectivitatea le-a influenţat imaginaţia

O4- să identifice criteriile după care se clasifică formele imaginaţiei;O5- să identifice formele imaginaţiei;O6- să descrie formele imaginaţiei;O7- să ofere noi exemple pentru fiecare formă a imaginaţiei;O8- să compare formele imaginaţiei;O9- să definească fiecare procedeu imaginativ.

Metode: - conversaţia; - explicaţia.

Mijloace: - tabla; - creta;

- manualul (Ştefănescu, D., Bălan, E., Ştefan, G., “Psihologie”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2000).

Tipul lecţiei: mixt

Page 8: Proiecte de Lectie Psihologie X

Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1.Organi-zarea clasei2.Verifica-rea temei şi a cunoştin-ţelor do-bândite an-terior

3.Pregăti-rea psiholo-gică

4.Anunţa-rea temei şi a obiective-lor

-verifică tema, cantitativ şi calitativ-verifică lecţia anterioară- “Lim-bajul”: -definirea limbajului -caracterizarea comparti-mentelor vorbirii (energetic, fonator, de rezonanţă) -diferenţa limbă-limbaj -raporturile dintre limbaj şi ce-lelalte procese psihice -funcţiile limbajului -formele limbajului

Se reia caracterizarea funcţiei lu-dice a limbajului, pentru a se ajunge la evidenţierea unei mo-dalităţi de exprimare a acesteia: jocurile de cuvinte; pentru a realiza şi pentru a înţelege jocurile de cuvinte, este nevoie de capacitatea de a prelucra mental imagini, ajungându-se astfel la noţiunea de imaginaţie.“Astăzi vom învăţa un nou proces psihic- Imaginaţia- şi vom stabili rolul acestuia în dezvoltarea personalităţii.”

-definesc limbajul-caracterizează compar-timentele vorbirii

-stabilesc diferenţele limbă-limbaj-stabilesc raporturile dintre limbaj şi celelal-te procese psihice-caracterizează funcţiile limbajului-caracterizează formele limbajului

-scriu titlul lecţiei în

Page 9: Proiecte de Lectie Psihologie X

5.Transmi-terea noilor cunoştinţe

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O8

O9

-se scrie titlul lecţiei pe tablă

-schiţa lecţiei va fi completată pe tablă pe măsură ce se dobândesc noile cunoştinţe

-înaintea citirii definiţiei din ma-nual, se cere elevilor să defineas-că imaginaţia, aşa cum cred ei că s-ar defini-se citeşte definiţia din manual, apoi se reia această definiţie-prin întrbări succesive, se stabilesc raporturile imaginaţiei cu celelalte procese psihice; se citeşte această parte din manual; se cer exemple noi pentru a ilustra fiecare raport

-pentru predarea cunoştinţelor privind formele imaginaţiei (criterii de clasificare, clasifica-re, caracterizare, exemple) se va proceda după următorul algo-ritm: explicaţiile propunătorului, exemple, citirea din manual, alte exemple.

Se cere compararea formelor imaginaţiei, pe baza noilor cunoştinţe.Se citesc procedeele imaginaţiei din manual şi se cere oferirea de noi exemple.

caiete

-încearcă să definească imaginaţia

-oferă noi exemple pentru a ilustra raportu-rile imaginaţiei cu cele-lalte procese psihice

Oferă noi exemple pentru fiecare formă a imaginaţiei.Compară formele ima-ginaţiei.

Oferă noi exemple pentru fiecare procedeu imaginativ.

Page 10: Proiecte de Lectie Psihologie X

6.Fixarea

7.Tema pentru acasă

Pe baza schiţei lecţiei, deja scrisă pe tablă, se repetă întreaga lecţie.

“Au animalele imaginaţie?”

Page 11: Proiecte de Lectie Psihologie X

IMAGINAŢIA-schiţa lecţiei-

1.Definire2.Interacţiunile imaginaţiei cu celelalte procese pshice şi cu activitatea

-inteligenţa-gândirea-afectivitatea-comportamentul-activitatea

3.Formele imaginaţieia).după crteriul originalităţii produsului:-reproductivă

-creatoareb).după criteriul implicării voinţei:-visul din timpul somnului---Freud

-reveria4.Procedeele imaginaţiei

-aglutinarea-amplificarea şi diminuarea-multiplicarea şi omisiunea-empatia

Page 12: Proiecte de Lectie Psihologie X

PROIECT DIDACTIC

Data: xxxxŞcoala: xxxxClasa: a X-aProfesor: xxxxPropunător: Obiect: psihologieSubiect: “Imaginaţia”Scop: -evaluarea cunoştinţelor elevilor privind procesele psihice şi rolul lor

în dezvoltarea personalităţiiObiective operaţionale:

O1 -să realizeze un eseu pe tema “Imaginaţia este un aspect al gândi-rii”;

O2 -să-şi amintească o situaţie în care apelul la imaginaţie a rezolvat problema apărută, argumentându-şi în scris răspunsul;

O3 –să stabilească raportul dintre imaginaţie şi creativitate, argumen-tându-şi în scris răspunsul.

Metode: lucrarea scrisăMijloace: foi pentru scrisTipul lecţiei: de evaluare

Page 13: Proiecte de Lectie Psihologie X

Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1.Organiza-rea clasei2.Anunţa-rea temei şi a obiective-lor

3.Verifica-rea cunoş-tinţelor

O1

O2

O3

Se reactualizează cerinţa orei tre-cute: elevii să înveţe întreg capito-lul “Imaginaţia”, deoarece vor da o lucrare scrisă din acest capitol.

Se anunţă subiectele lucrării scri-se: 1.Imaginaţia este un aspect al gândirii. 2.Demonstraţi prin exemplifi-care din experienţa proprie modul în care apelul la imaginaţie a re-zolvat o problemă. 3.Care este raportul dintre i-maginaţie şi creativitate? Argu-mentaţi-vă răspunsul.Se punctează principalele idei care sunt aşteptate să apară în lucrările elevilor:1:-definiţia imaginaţiei -definiţia gândirii -argumentele pro şi contra2:-descrierea problemei -soluţia -cum s-a ajuns la soluţie -procedeul imaginativ folosit3:-definiţia creativităţii -definiţia imaginaţiei -raport şi argumentareSe răspunde eventulelor întrebări ale elevilor cu privire la modul de abordare a subiectelor.

-pregătesc foile de hârtie pentru lucrarea scrisă

-transcriu subiectele

-pun întrebări supli-mentare, dacă este

Page 14: Proiecte de Lectie Psihologie X

4.Aprecie-rea şi nota-rea

Se fac într-o oră viitoare, insis-tându-se asupra următoarelor: ele-mente pozitive ale lucrărilor, lip-suri, părţi mai puţin cunoscute, părţi asupra cărora trebuie insistat.

nevoie

Page 15: Proiecte de Lectie Psihologie X
Page 16: Proiecte de Lectie Psihologie X

PROIECT DIDACTIC

Data: 9. V. 2002Şcoala: Liceul Pedagogic “Iosif Vulcan” OradeaClasa: a X-aProfesor: Propunător: Obiect: psihologieSubiect: “Diferenţe individuale în construirea şi manifestarea personalităţii”Scop: -recapitularea cunoştinţelor despre componentele personalităţii;

-sistematizarea cunoştinţelor despre componentele personalităţii.Obiective operaţionale:

O1 -să reorganizeze planurile de idei ale lecţiilor “Temperamentul”, “Aptitudinile” şi “Caracterul”;

O2 -să realizeze un autoportret temperamental şi un portret tempera-mental al colegului de bancă;

O3 -să dezbată ideea “Adaptarea la mediu este o consecinţă a inteli-genţei”;

O4 -să realizeze portretul caracterial al tipului linguşitor;O5 -să identifice modul în care particularităţile individuale duc la

diferenţe individuale în construirea şi manifestarea personalităţii.Metode: -conversaţia;

-explicaţia.Mijloace: tabla, cretaTipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor.

Page 17: Proiecte de Lectie Psihologie X

Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1.Preciza-rea conţi-nutului şi a obiective-lor de reali-zat

2.Moment organizato-ric3.Reactua-lizarea o-biectivelor

Într-o oră anterioară, se precizează conţinutul supus recapitulării (“Diferenţe individuale în con-struirea şi manifestarea persona-lităţii”); de asemenea, elevii vor fi înştiinţaţi că fiecare dintre ei trebuie să realizeze propriul plan dezvoltat de idei al lecţiilor capitolului res-pectiv.Se atenţionează elevii să insiste asupra temelor “Autoportret tempe-ramental”, “Portretul temperamental al colegului de bancă”, “Adaptarea la mediu este o consecinţă a in-teligenţei”, “Portretul caracterial al tipului linguşitor”.

Se reactualizează cerinţele anunţate în ora precedentă. Elevii sunt a-nunţaţi că unii dintre ei vor veni la tablă, unde vor scrie planurile de idei elaborate, în timp ce alţii vor efectua oral temele anunţate în ora precedentă. Împreună cu elevii, se va elabora câte un plan simplu de idei pentru fiecare temă: Autoportret temperamental: -definiţia temperamentului -tipuri temperamentale/caracteriza-re -autoportret temperamental

Page 18: Proiecte de Lectie Psihologie X

4.Recapitu-larea

5.Aprecieri şi concluzii

O1

O2

O3

O4

O5

-identificarea propriului tempera-mentPortretul temperamental al colegului de bancă -plan de idei similar precedentuluiAdaptarea la mediu- consecinţă a inteligenţei -definiţia aptitudinilor -inteligenţa ca aptitudine generală -adaptarea -dezbaterea propriu-zisăPortretul caracterial al tipului lin-guşitor -definiţia caracterului -tipuri caracteriale din literatură -tipul linguşitor

-aprecieri privind părţile de materie insuficient stăpânite-concluzii privind desfăşurarea lec-ţiei-notarea elevilor

-elevii ascultaţi vor veni în faţa clasei, la tablă, unde îşi vor scrie planurile ela-borate. Între timp, ceilalţi se vor gândi la temele date, apoi unii dintre ei vor fi ascultaţi. (5-10 min de gândire)

Page 19: Proiecte de Lectie Psihologie X

PROIECT DIDACTIC

Data: xxxxŞcoala: xxxxClasa: a X-aProfesor: xxxxPropunător: Obiect: psihologieSubiect: “Testarea psihologică”Scop: -iniţierea elevilor în metodologia cercetării psihologice, prin aplicarea

unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.

Obiective operaţionale: O1-să definească testul ca instrument de evaluare psihologică;O2-să identifice situaţiile în care este necesară testarea psihologică;O3-să aplice testul de disociere manuală “Sinusoidala Bonnardel”

unui coleg;O4-să identifice situaţiile şi condiţiile în care se aplică acest test;O5-să aprecieze performanţa colegului la test;O6-să aplice un test de determinare a rezistenţei la oboseală unui

coleg;O7-să identifice domeniile în care este necesară o combinaţie a

trăsăturilor evaluate prin cele două teste. Metode: -conversaţia; -explicaţia;

-demonstrarea; -observarea; -munca independentă.

Mijloace: -“DM-II” -computer cu programe de teste psihologice

Locul de desfăşurare: laboratorul de psihologieTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Page 20: Proiecte de Lectie Psihologie X

Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor1.Organiza-rea clasei

2.Reactua-lizarea su-portului te-oretic nece-sar

3.Anunţa-rea temei şi a obiective-lor

4.Explica-rea şi de-monstrarea model a acţiunii

5.Verifica-rea înţele-gerii de că-tre elevi a modelului demonstrat6.Munca indepen-

O1

O2

O3

-pregăteşte materialele necesare desfăşurării orei (pregătirea aparatelor, verificarea funcţionă-rii)Se va purta o scurtă discuţie introductivă, pornind de la metodele psihologiei, pentru a se ajunge la test ca instrument de evaluare psihologică. Se insistă asupra testului, specificându-se situaţiile în care este necesară aplicarea testelor.Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa să aplice două teste: unul de disociere manuală şi unul de determinare a rezistenţei la oboseală.Sunt amintite situaţiile şi condiţiile în care se aplică acest test. Se explică modul de administrare a testului de disociere manuală şi se insistă asupra instructajului verbal. Se aplică unui elev, în faţa tuturor, explicându-se modul de in-terpretare a datelor.Un elev aplică testul unui coleg, sub monitorizarea propunătoru-lui. Se acordă atenţie instructaju-lui verbal şi a modului de interpretare a performanţei.

-intră în laboratorul de psihologie

Urmăresc atenţi ex-plicaţiile şi demon-strarea.

Elevii îşi vor aplica unul altuia, prin

Page 21: Proiecte de Lectie Psihologie X

dentă

7.Aprecie-rea rezulta-telor, nota-rea

O4O5

O6O4O5O7

-se vor relua etapele pentru testul de determinare a rezistenţei la oboseală

rotaţie, testul de disociere manuală.

-identifică situaţiile în care sunt aplicate ambele teste (selecţie de personal-şoferi şi vatmani)

Proiect didactic

Page 22: Proiecte de Lectie Psihologie X

Clasa: a X – aDisciplina: Psihologie generalăSubiect: Sistematizare şi recapitulare – procesele psihice superioareObiective de referinţă:

- evaluarea critică a diferitelor puncte de vedere, a concepţiilor cu privire la rolul proceselor psihice superioare şi a proceselor psihice senzoriale Obiective operaţionale :

- sa defineasca notiunea de gandire;- sa descrie toate formele memoriei;- sa prezinte toate functiile limbajului, ajutandu-se de exemple din activitate

umana;- sa defineasca imaginatia;- sa completeze fisele cu planul de recapitulare;- sa participle activ in desfasurarea lectiei.

Metode şi procedee :- conversatia euristica- explicatia- problematizarea

Mijloace de învăţământ :- plan de idei- videoproiector- fise cu planul de recapitulare

Tipul lecţiei : de sistematizare si consolidare

Page 23: Proiecte de Lectie Psihologie X

Nr. Crt.

Etapele lectiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

- instalarea videoproiectorului si setarea acestuia si a prezentarii pentru o desfasurarea optima a lectiei

2. Pregatirea psihologica

- se va realiza prin discutii pe tema rolului proceselor senzoriale in viata de zi cu zi- astfel, prin intermediul proceselor psihice senzoriale (implicatiile acestora in derularea proceselor cognitive superioare) se va face trecerea la categoria proceselor psihice superioare

- avand deja insusite cunostintele cu privire la procesele senzoriale si cele superioare, elevii vor putea participa activ la discutie

3. Reamintirea temei si a planului

Ora trecuta am realizat un lan de recapitulare pentru Procesele psihice senzoriale, iar azi urmeaza sa realizam un plan asemanator si pentru procesele psihice superioare. Acestre planuri de recapitulare va vor ajuta inrto mare masura in activitatea voastra individuala de invatareAcest plan va cuprinde toate procesele psihice superioare (gandire, limbaj, memorie si imaginatie). - vor fi afisate slide-urile corespunzatoare Din fiecare proces psihic superior va fi necesar sa stiti: definitia, caracteristicile, formele si rolul fiecarui proces psihic superior in activitatea umana- va fi afisat slide-ul cu elementele componente ale

Page 24: Proiecte de Lectie Psihologie X

planului de recapitulare4. Recapitularea si

sistematizarea cunostintelor

- se va realiza cu ajutorul elevilor

- la fiecare proces psihic analizat, cadrul didactic va reliza impreuna cu elevii formula corecta (a unor definitii etc.) pe care acestia o vor nota in fisele cu planul de recapitulare

- elevii vor raspunde la fiecare item ce apare in planul de recapitulare

- elevii vor nota in fisele cu planul de recapitulare ideile principale

5. Evaluarea finala - se vor realiza aprecieri globale asupra intregii munci pe care a depus-o clasa, dar si aprecieri individuale care se vor solda si cu note pentru munca depusa de unii elevi

6. Indicatii pentru studiul individual

Acest plan de recapitulare este alcatuit doar din subtemele pe care le intalnim la fiecare proces psihic. Pentru a completa cunostintle si informatiile pe care le-am abordat in aceasta ora, va trebi sa relizati studiu individual. Fiecare item din acest plan de recapitulare va trebui detaliat.Asadar, studiul individual are si el un rol important in evaluarea finala ce va urma.Spor la invatat!

- elevii sunt atenti la indicatiile date de cadrul didactic

Page 25: Proiecte de Lectie Psihologie X

PLAN DE RECAPITULARE

I. GANDIREA- definitie- operatii- notiunile si rezolvarea de probleme

II. LIMBAJUL- definitie- caracterizare- formele

III. MEMORIA- definitie - caracterizare- forme

IV. \IMAGINATIA- definitie - caracterizare- forme


Recommended