+ All Categories
Home > Documents > Proiect Mate Inmultirea

Proiect Mate Inmultirea

Date post: 04-Mar-2016
Category:
Upload: gabriela-ilie
View: 278 times
Download: 1 times
Share this document with a friend
Description:
ok
20
7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 1/20 PROIECT DIDACTIC Data:  Unitatea de învăţare: Clasa: a III – a Propunător:  Aria curricular ă: Matematică şi ştiinţele naturii Disciplina:  Matematică Unitatea de învăţare: Înmulţirea Subiectul lecţiei: “Înmulţirea numerelor naturale” Tipul lecţiei: Consolidare Obiective cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; Dezvoltarea capacităţii de eplorare!investi"are şi rezolvare de pro#leme; $ormarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utiliz%nd lim#a&ul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii 'n contete variate( Obiective de reerinţă: )(*( +ă efectueze operaţii de 'nmulţire şi de 'mpărţire cu numere naturale mai mici dec%t ),,; -(.( +ă eploreze modalităţi de efectuare a 'nmulţirii sau 'mpărţirii 'n , – ),,, folosind diferite tipuri de "rupări şi reprezentări; * ) +ă if t i iţi ti ă' t dif it it ţii ' t t t ti
Transcript
Page 1: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 1/20

PROIECT DIDACTIC

Data: Unitatea de învăţare:Clasa: a III – aPropunător: 

Aria curricular ă: Matematică şi ştiinţele naturii

Disciplina: MatematicăUnitatea de învăţare: ÎnmulţireaSubiectul lecţiei: “Înmulţirea numerelor naturale”Tipul lecţiei: Consolidare

Obiective cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;

Dezvoltarea capacităţii de eplorare!investi"are şi rezolvare de pro#leme; $ormarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utiliz%nd lim#a&ul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii 'n

contete variate(

Obiective de reerinţă: )(*( +ă efectueze operaţii de 'nmulţire şi de 'mpărţire cu numere naturale mai mici

dec%t ),,; -(.( +ă eploreze modalităţi de efectuare a 'nmulţirii sau 'mpărţirii 'n , – ),,,

folosind diferite tipuri de "rupări şi reprezentări; * ) +ă if t i iţi ti ă ' t dif it it ţii ' t t t ti

Page 2: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 2/20

* ) +ă if t i iţi ti ă ' t dif it it ţii ' t t t ti

14- – să fie capa#ili să se autoevalueze;psi"o # $otorii

15M) – să0şi coordoneze mo#ilizarea m%inilor şi a corpului 'n funcţie de solicitări;

15M- – să coordoneze actul manevrării instrumentelor de scris;15M. – să adopte o poziţie corectă 'n timpul lucrului/ 'n #ancă/ 'n faţa clasei(

Strate!ii didactice:

Resurse procedurale: 0 conversaţia  0 eplicaţia

  0 pro#lematizarea  0 o#servaţia diri&ată  0 eerciţiul  0 metoda eplozia stelară  0 metoda ciorc6inelui  0 munca independentă(

Resurse $ateriale: 0 planşe  0 fişe  0 fişă de evaluare  0 carioci  0 manual  0 caiete  0 creioane

%or$a de or!ani&are: 0 frontal  0 individual  0 pe "rupe(

Page 3: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 3/20

<umele >>>>>>>>>>>>>>>>> Data >>>>>>>>>>>

$işă de evaluare?( Î( Înmulţirea 0 Înmulţirea numerelor naturale

) )( +crie 'nmul irile reprezentate 'n următoarele desene/ prin adunare repetată/ şiț

 'nmulţire :2  

a (((((((((((((((((((((((((((((((((((( # >>>>>>>>>>>> c >>>>>>>>>>>

a (((((((((((((((((((((((((((((((((((( # >>>>>>>>>>>> c >>>>>>>>>>>

) -( +crieţi/ ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repetate de termeni e"ali(-a - @ - A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

# 7 @ 7 @ 7 @ 7 A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

c 3 @ 3 @ 3 @3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

3 .( Bezolvaţi 'nmulţirile prin adunare repetată de termeni e"ali:

a * - A >>>(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Page 4: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 4/20

c <umărul de - ori mai mare dec%t .( >>>>>>>>>>>>>>(((((((((((((((((((((((

Data

?nitatea de 'nvăţare: Înmulţirea+u#iectul: Înmulţirea numerelor naturaleDescriptori de performanţă

Itemi $oarte #ine Fine +ufocient) +crie i rezolvă corectș

toate cele trei opera ii deț

 'nmul ire;ț

+crie i rezolvă corect douăș

opera ii de 'nmul ire;ț ț

+crie i rezolvă corectș

o opera ie de 'nmul ire;ț ț

- +crie i rezolvă corectș

toate cele trei opera ii deț

 'nmul ire;ț

+crie i rezolvă corect douăș

opera ii de 'nmul ire;ț ț

+crie i rezolvă corectș

o opera ie de 'nmul ire;ț ț

. +crie i rezolvă corectș

toate cele trei opera ii deț

 'nmul ire;ț

+crie i rezolvă corect douăș

opera ii de 'nmul ire;ț ț

+crie i rezolvă corectș

două opera ii deț

 'nmul ire;ț

* +crie i rezolvă corectștoate cele trei opera ii deț

 'nmul ire;ț

+crie i rezolvă corect douășopera ii de 'nmul ire;ț ț

+crie i rezolvă corectșdouă opera ii deț

 'nmul ire;ț

3 Completează corect toatecele . situaţii;

Completează corect -situaţii;

Completează corect osituaţie;

<B(

CBE

<?M9G9 8I 5B9<?M9G9

9G9H?G?I

 Calificativ

I) I- I. I* I3 Calificativul final)-.

Page 5: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 5/20

Page 6: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 6/20

Beactualizarea cunoştinţelor prin eplozia stelară

0 Cum se numesc numerele care se adunăL0 Cum se numeşte rezultatul adunăriiL0 Cum se numeşte numărul din care scădemL0 Cum se numeşte numărul pe care 'l scădemL0 Cum se numeşte rezultatul scădereiiL

0 Cum se numesc numerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşte rezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lul unui numărL 

Ter$eni Su$ă(Total)

Descă&ut

Scă&ăt

or 

Page 7: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 7/20

Beactualizarea cunoştinţelor prin metoda ciorc6inelui

 4flaţi suma numerelor:. @ . @ . A 73 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A -3

 4flaţi produsul numerelor - şi ./ - şi 3/ - şi (

 4flaţi numărul de - ori mai mare decat -/ * şi =(

+ ,

- .

= 0

12

0

1/

Page 8: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 8/20

 4ctivitate pe "rupe

rupa I(  Calculaţi prin adunare repetată:  @ @ A ((((((((((((((((((((((((((((((((

  7 @ 7 @ 7 A (((((((((((((((((((((((((((((((  * @ * @ * @ * A (((((((((((((((((((((((((((((((  - @ - @ - @ - @ - A (((((((((((((((((((((((((((((() @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) @ ) A (((((((((((((((((((((((((((((), @ ), @ ), @ ), @ ), @ ), A (((((((((((((((((((((((((((((

 rupa II:  Calculaţi ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repatate:  * @ * @ * A (((((((((((( J (((((((((((((((( A  @ @ A ((((((((((((( J (((((((((((((((( A  @ @ A (((((((((((((( J (((((((((((((((( A  3 @ 3 @ 3 @ 3 A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A

  . @ . @ . @ . @ . A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A= @ = @ = @ = @ = @ =A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A

Page 9: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 9/20

 4ctivitate pe "rupe

rupa I(  Calculaţi prin adunare repetată:

  @ @ A (((((((((((((((((((((

  7 @ 7 @ 7 A ((((((((((((((((((((

  * @ * @ * @ * A ((((((((((((((((((((

Page 10: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 10/20

), ) -= ,1 4 M E < 4

 4ctivitate pe "rupe

rupa II:  Calculaţi ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repatate:

  * @ * @ * A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((

  @ @ A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((

  @ @ A (((((((((((( J (((((((((( A (((((((((((((((

Page 11: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 11/20

)- -* )3 -, *- )M 9 9 M B

 4ctivitate pe "rupe

rupa III:  Bezolvaţi 'nmulţirile prin adunare repetată:

* J * A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

* J ), A ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

. J A (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Page 12: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 12/20

) *, -* ., )* -, C N 4 G 8 1

 4ctivitate frontală

5ro#lemă Într0o ladă sunt 3 Oilo"rame de mere(C%te Oilo"rame de mere sunt 'n * lăzi identiceL Dar 'n L

foloseşte adunarea repetată(

Bezovare:

)( C%te Oilo"rame de mere sunt 'n * lăzi L

3 @ 3 @ 3 @ 3 A * J 3 A -, O"( mere

-( C%te Oilo"rame de mere sunt 'n lăziL3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3 A J 3 A *, O"( mere

Page 13: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 13/20

Page 14: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 14/20

 Etapele lecţiei Ob3op3

Activitatea Strate!ii didactice Evaluarecadrului didactic elevilor 4etode *i

procedee4i5loacedidactice

%or$a deor!ani&are

4o$entor!ani&atoric

16 # +6

  4si"ur condiţiileoptime pentru

desfăşurarea lecţiei(

  +e pre"ătescpentru ora de

matematică(

Conversaţia Materialnecesar 

$rontal5e "rupe

7eriicareate$ei+6 # -6

  Herific calitativ şicantitativ tema(

9levii pre"ătesccaietele de temă(

Conversaţia

Captareaatenţiei+6 # -6

  5rezint elevilor oplanşă pe care se aflăurmătorul desen:a

* @ * A - J * A #

@ A - J A )- K )-Cerinţă:

<umăraţi steluţele şi"rupaţi0le ca o adunarerepetată/ iar apoitransformaţi 'n 'nmulţire( 5rocedaţi lafel şi cu fi"urilez%m#itoare(  Comparaţi rezultatea

  9levii sunt atenţi laplanşă şi ascultăcerinţa(

  Bezolvă pe planşăeerciţiile prinadunare repetată/apoi prin 'nmulţire şipe urmă comparărezultatele(

 

Conversaţia

9plicaţia

9erciţiul

 4ctivitatefrontală

5lanşă

Carioci

$rontal

$ormativăorală şiscrisă prinaprecierea

ver#ală arezolvărilor

Page 15: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 15/20

o#ţinute la cele douăvariante(

Reactuali&areacuno*tinţelor 

86

 4dresez elevilor  'ntre#ări pentruverificarea noţiunilor teoretice referitoare laoperaţia de adunare/scădere şi 'nmulţire/folosind metodaeploziei stelare:0 Cum se numescnumerele care seadunăL0 Cum se numeştenumărul din carescădemL0 Cum se numeşterezultatul adunăriiL0 Cum se numeştenumărul pe care 'lscădemL0 Cum se numeşterezultatul scădereiiL02Cum se numescnumerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşterezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lulunui numărL5ropun spre rezolvarec%teva eerciţii orale(

 4flaţi suma numerelor . @ . @ .3 @ 3 @ 3 @ 3 @ 3

  9levii răspund la 'ntre#ări(

0 termeni

0 descăzut

0 sumă

0 scăzător

0 diferenţă

0 factor

0 produs

0 prin 'nmulţire

  Bezolvă oraleerciţiile(

  Conversaţia

9erciţiul

Metodaciorc6inelui

9erciţiul

5lanşe cu 'ntre#ările(5lanşă

5lanşă

$rontal !individual

$rontal !

1#servaţiesistematică

$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laintre#ări şieerciţii

Page 16: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 16/20

 4flaţi produsulnumerelor - şi ./ - şi 3/- şi ( 4flaţi numărul de - orimai mare decat -/ * şi=(

 Bezolvă oral

eerciţiile iar  rezultatele vor fitrecute pe planşă(

Metodaeplozieistelare

  individual

Anunţareasubiectului *ia obiectivelor 

lecţiei+6 # -6

  4nunţ tema şio#iectivele lecţiei( 4stăzi la ora dematematică vomconsolida 2Înmulţireanumerelor naturale”(Erec titlul lecţiei peta#lă/ iar elevii 'ncaiete(

 4scultă tema şio#iectivele lecţiei(  +criu titlul lecţiei 'ncaiete(

 

Conversaţia

9plicaţia

9erciţiul

Ea#lă

Caiete

$rontal

Diri5area învăţării1.6 # 186

  4stăzi la matematicăvom lucra pe . "rupe(  1r"anizezi colectivulclasei 'n trei "rupee"ale ca număr pentruprimul eerciţiu(

$iecare "rupă vaetra"e un #ilet pe caresunt scrise at%teaeerciţii c%ţi copii sunt 'n aceea "rupă( Gaselevii să se uite pe #iletşi să rezolvă 'n "rupeerciţiile(

Ea#la este 'mpărţită 'ntrei/ unde elevii vor ieşişi vor rezolva eerciţiilede pe #ilet($iecare elev din "rupă

 9levii identifică

persoanele din"rupa din care facparte(

  ?n elev din fiecare"rupă etra"e un#ilet(

  9levii rezolvă

Conversaţia

9plicaţia$işe

Ea#lăCretăcolorată şial#ă

$rontal$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laeerciţii

Page 17: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 17/20

va rezolva un eerciţiu/iar ceilalţi copii vor scrie eerciţiile 'ncaiete(  Dacă au rezovatcorect eerciţiile vor descoperii un cuv%nt/pun%nd rezultatele 'nordinea crescătoare( 4neă

rupa I(  Calculaţi prinadunare repetată:- @ - @ - @ - @ - A* @ * @ * @ * A @ @ A)@)@)@ )@ )@ )@ )@)A7 @ 7 @ 7 A),@),@),@),@),@),A

), ) ) -= ,E 1 4 M < 4

rupa II:  Calculaţi ca 'nmulţiri/următoarele adunărirepatate:* @ * @ * A (((((( J ((((( A @ @ A (((((( J ((((( A.@.@.@.@. A ((((( J((((A3 @ 3 @ 3 @ 3 A(((((J((((A=@=@=@=@=@=A(((J ((((A @ @ A(((((( J (((((( A

)- )3 ) -, -* *- M 9 B 9 M

eerciţiile de pe #iletpe ta#lă(

A ), 1A ) 4A ) MA EA -= <A , 4

A . J * A )- MA . J A -* 9A 3 J . A )3 9A * J 3 A -, A J = A *- MA . J A ) B

9erciţiul

9erciţiul

9erciţiul

Ea#lăCretăCaieteCreioane

Ea#ăCretăCaieteCreioane

5e "rupe

5e "rupe

1#servareasistematică

$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arăspunsuri0lor laintre#ări şieerciţii

Page 18: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 18/20

 rupa III:  Bezolvaţi 'nmulţirileprin adunare repetată:* J * A* J ), A. J A3 J A= J - A* J 3 A

)* ) -, -* ., *, 8 C 1 4 G N

 9eriţiul următor se varezolva frontal dacămai este timp/ prinieşirea elevilor la ta#lă(  5ro#lemă

 Într0o ladă sunt 3 O"de mere( C%te O" demere sunt 'n * lăziidenticeL Dar 'n Lfoloseşte adunarearepetată(

A ) CA *, NA -* 4A ., GA )* 8A -, 1

9levii vor rezolvapro#leva folosindplanul de rezolvare ()( C%te O"( de meresunt 'n * lăzi L3@3@3 @ 3 AA* J 3 A-, O"( mere-( C%te O"( de meresunt 'n lăziL3@3@3@3@3@3@3@3AA J 3 A*, O"( mere

9erciţiul

9erciţiul

Ea#ăCretăCaieteCreioane

Ea#ăCretăCaieteCreioane

5e "rupe

$rontal

1#servareasistematică

$ormativăorală şiscrisă prinapreciereaver#ală arezolvărilor/ 'ntre#ărilor şieerciţiilor 

Obţinereaperor$anţei

126 # 1.6

  Împart elevilor o fişăde evaluareanunţ%ndu0i că vor fievaluaţi individual cucalificative( 4neă

  9levii vor tre#ui sărezolve individualeerciţiile de pe fişade evaluare

  Conversaţia

9erciţiul

$işă deevaluare

$rontal

Individual

Eemă delucru 'nclasă cuaprecierever#ală amodului delucru şievaluarescrisăfinalizatăprin

Page 19: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 19/20

calificativ

Evaluare inală+6 9 -6

 4duc elevilor aprecieri"enerale şi colective(  +e fac aprecieriasupra modului dedesfăşurare a lecţiei(  Iar elevii care au fostactivi/ au lucrat corectşi au avut uncomortament deose#itvor primi o fi"urinăz%m#itoare(

 9levii sunt atenţi şiascultă aprecierile(

Conversaţia $rontal 4precierever#ală

 nc"eierealecţiei16 # +6

 Eema pentru acasă vaconsta 'n eerciţiile 3// = de la pa"ina )7 dinmanual(

  <otează tema( Conversaţia Manualul $rontal

Page 20: Proiect Mate Inmultirea

7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 20/20


Recommended