+ All Categories
Home > Documents > Proiect Mate Clasa I

Proiect Mate Clasa I

Date post: 17-Jan-2016
Category:
Upload: carmen-mihaela-varasteanu
View: 98 times
Download: 3 times
Share this document with a friend
Description:
-
18
~ PROIECT DIDACTIC INTERDISCIPLINAR ~
Transcript
Page 1: Proiect  Mate Clasa I

~ PROIECT DIDACTIC INTERDISCIPLINAR ~

Prof. înv. primar Vărăşteanu Mihaela

Page 2: Proiect  Mate Clasa I

„Simpla formulare a unei probleme este adeseori mult mai importantă

decât rezolvarea ei, care poate fi doar o chestiune de matematică sau tehnică

experimentală. A ridica noi întrebări, noi posibilităţi, a privi problemele vechi

dintr-un unghi nou presupune imaginaţie creativă”

(A. Einstein)

Page 3: Proiect  Mate Clasa I

Data: 13 martie 2015

Clasa: I A

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului (discipline implicate CLR, PD, AVAP, MM)

Unitatea de tematică: Secretele plantei albastre

Titlul lecţiei: Apa în natură. Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 31 la 100 fără

trecere peste ordin

Tipul lecţiei: - de însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:

1.4. Efectuarea de adunări scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent

la numărare

1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale

în concentrul 0-100

1.6 Utilizare unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +,

-) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;

3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat

Obiective operaţionale:

OC1: Să aplice algoritmul de calcul în rezolvarea adunărilor şi scăderilor în concentrul 31-

100, fără trecere peste ordin;

OC2: Să opereze cu terminologia matematică specifică operaţiilor de adunare şi scădere;

OC3: Să identifice în experimente transformările de stare ale apei (solidificare, topirea gheţii,

evaporare, fierbere, condensare);

OC4: Să îşi exprime opinia (acord/dezacord) cu privire la anumite atitudini şi comportamente

observate în mediul înconjurător.

Strategii didactice:

Metode :

de comunicare orală conversative: - conversaţia (M1)

Page 4: Proiect  Mate Clasa I

- discuţia colectivă(M2)

- explicaţia (M3)

- problematizarea(M4)

de explorare indirectă: - demonstraţia cu obiecte reale(M5)

de explorare directă: - observarea organizată (M6)

- studiul de caz (M7)

de acţiune reală: - exerciţiul (M8)

de acţiune simulată: - jocul didactic (M9)

Mijloace:

informativ demonstrative: obiecte confecţionate –substitute ale realităţii

- dosarul de matematică cu simboluri (m1)

- globul geografic (m2)

- planşă (m3)

- laptop (m4)

- videoproiector (m5)

- manualul (m6)

- caietul elevului (m7)

de raţionalizarea a timpului în ora de curs : fişe de muncă (m8)

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în grup cooperant.

Resurse umane: 26 de elevi

Resurse de timp: 45 minute

Forme și strategii de evaluare:

a) Evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)

b) Evaluare de proces (fișe de muncă independentă)

c) Evaluare de produs (aprecieri verbale și autoevaluare)

Bibliografie:

Programa școlară pentru Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom, 2007

Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Matemtică şi explorarea mediului, manual pentru clasa I, partea a II-a, Editura Art, 2014

Page 5: Proiect  Mate Clasa I

Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Matemtică şi explorarea mediului, caietului elevului

pentru clasa I, partea a II-a, Editura Art, 2014

ANEXENR. 1:

„NOUTĂŢILE ZILEI”

1. Bună dimineaţa, dragi albinuţe!

Buna dimineata, cer frumos! Buna dimineata ,soare luminos!Buna dimineata, micule vant ce alergi pe pamant!Buna dimineaţa, apă cristalină ce vorbeşti în surdină!

Astăzi vom pleca într-o excursie imaginară. Vom face ocolul pământului într-o ora şi îi vom descoperi o parte din taine.

2. Înainte de a pleca trebuie să vedem dacă

suntem toţi prezenţi şi cum va fi vremea.

În ce anotimp suntem?

În ce lună de primăvară suntem?

Ce zi este astăzi?

3. Aveţi pe băncile voastre mai multe

materiale aranjate, ordonate…

Sunteţi gata de plecare?

Haideţi la drum şi o poveste

frumoasa o sa vă spun. Drumul va fi

cu surprize, cu exerciţii-obstacole si

Page 6: Proiect  Mate Clasa I

minunate de probleme, dar nu aveti

de ce vă teme. De le veţi rezolva 4

chei veţi căpăta!

NR. 2:

„Povestea Picăturii de apă”Povestea unei picaturi de apa Cand se trezi dimineata, se afla pe un fir de iarba. Se intinse

somnoroasa de era gata – gata sa se rostogoleasca pe o frunza lata de conduras. Era rotunda si

sclipitoare ca un bob de margaritar. Soarele o mangaie tandru cu razele lui racoroase de dimineata.

Se simtea atat de fericita! Cine mai era atat de rasfatata ca ea? Dupa un timp simti ca i se intampla

ceva. O raza insistenta de soare o gadila necontenit facand-o parca mai usoara. Vru sa scape de ea si

incerca sa se rostogoleasca pe frunza de conduras dar se simti luata pe sus de raza jucausa si incepu

sa urce spre cer. La inceput s-a simtit frustrata de ce i se intampla dar apoi descoperi ca-i place. Era

usoara si diafana si se simtea inconjurata de altele ca ea. Dupa un timp ajunse intr-un nor unde

hotari sa se odihneasca. Parca nu mai era atat de usoara, ba din contra, parca era mai grasa! Isi facu

cu greu loc printre suratele ei si incerca sa atipeasca putin. Dar deodata simti ca o ia frigul si ca

norul incepe sa pluteasca. Deschise ochii speriata si-l vazu. Era vantul cel de miaza-noapte care,

turbat, sufla norii incolo si incoace izbindu-i unul de altul. Incerca sa se tina de tovarasele ei dar se

simti din ce in ce mai grea. Parca nici norul nu o mai putea tine si, invins de vantul cel rau, le dadu

drumul obosit tuturor. Era ca un mic bolovan care, speriat, zbura spre pamant ca nu cumva vantul

cel fioros sa o ajunga din urma. Alaturi de ea erau mii si mii de cristale de gheata ingrozite. Spera ca

raza cea prietenoasa de soare s-o ajute dar n-o intalni. Cu toate ca era dupa – amiaza soarele, cu

razele lui blande, nu era nicaieri. Cine o va salva? se intreba ingrozita picatura inghetata de spaima.

Nu se mai gandi, si-si dadu drumul printre frunzele unui trandafir rosu si posomorat zdrentuindui-le,

dupa care se izbi dureros de o piatra de se sfarama in cateva bucati mici si sclipitoare de gheata. Se

lasa purtata de vant pana sub tufa de trandafir unde incerca sa-si traga sufletul. Uf! Prin ce-i fusese

dat sa treaca! Se lipi de tulpina trandafirului si-i simti caldura prietenoasa. Privi in jur. Suratele ei

speriate si inghetate ca si ea acoperisera pamantul cu un strat rece si suparat de gheata. Urgia

trecuse. Soarele dadu la o parte un nor inca bosumflat, sa vada ce se intamplase. Cum? Cineva

incercase sa-i inlocuiasca stralucirea? Ce-i cu stratul acela sclipitor de gheata de pe pamant? Cu

forte sporite, chiar daca era spre seara, soarele alunga vantul cine stie unde, impinse norii spre apus

Page 7: Proiect  Mate Clasa I

si-si trimise razele inarmate cu caldura spre pamant. Bobul cel mic de gheata simti intepatura calda

a razei. Chiar daca durea, simtea ca se topeste de placere. Se lipi totusi de tulpina primitoare a

trandafirului si se lasa absorbita in jos de radacina lui. Se simti folositoare si multumita si se lasa

incalzita de caldura si intunericul pamantului.

Adormi gandindu-se : si maine e o zi. Oare cum va fi?

Stările de agregare ale apei (filmulet de prezentare)

În natură, apa se găseşte din abundenţă, în toate stările de agregare:

-în stare lichidă (formă în care acoperă 2/3 din suprafaţa pământului; sub formă de mări, oceane,

râuri, fluvii, ape subterane);

-în stare solidă (zăpadă şi gheţari);

-în stare gazoasă (atmosfera conţine o cantitate considerabilă de apă, sub formă de vapori de apă,

invizibili).

  Apa urmează un circuit în natură.

Căldura Soarelui determină evaporarea apei de suprafaţă. Vaporii rezultaţi se ridică în

atmosferă. Dacă în atmosfera saturată cu vapori de apă apare o scădere a temperaturii, parte din

vaporii condensaţi iau formă de nori, ceaţă, ploaie, zăpadă sau grindină.

În anotimpurile calde, dar cu nopţi răcoroase se depune rouă, iar dacă temperatura solului

este sub 0°C, se depune brumă.

Apele ajunse la nivelul solului sau cele ce rezultă din topirea zăpezilor, în parte umplu din

nou lacurile, râurile, fluviile, mările şi oceanele. Altă parte străbate straturile de pământ, la diferite

adâncimi, formând apele freatice. Apa subterană poate reapărea la suprafaţă, fie prin izvoare, fie

extrasă prin fântâni, puţuri sau sonde.

Din nou o parte din apa se va evapora, iar circuitul va fi reluat.

Page 8: Proiect  Mate Clasa I

NR. 4:FIŞĂ DE LUCRU

Ajuta-l pe Pic să rezolve corect exerciţiile de mai jos!1) Completează spaţiile libere!

2) Calculează scăderile aflate în fulgii de zăpadă:

70 –60

80 –20

60 –50

90 –40

30 –30

50 –20

3) Realizează corespondenţa efectuând operaţiile din norisori:

4) Află ce numere se ascund în spatele fulgilor de nea:

70+20 90-60 50+20 80-50

70

70

60 80

40

3020

90

80

40

30 50

Page 9: Proiect  Mate Clasa I

30 + = 50 60 + = 70 80 – = 20 a – = 30

5) Măreşte cu 10 numărul 20. …………………….

6) Micşorează cu 10 numărul 30………………………

7) Află suma numerelor 20 şi 60…………………………

8) Află diferenţa numerelor 80 şi 70………………………

?

Page 10: Proiect  Mate Clasa I

Nr crt

Momentele lecţiei

OB Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Evaluare

Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode

Mijloace

Forme de

organizare

1. Pregătirea

clasei

pentru

activitate

de

învăţare

a)Organizarea colectivului

-Voi verifica materialele necesare

desfăşurării orei de matematică.

b)Captarea şi orientarea atenţiei

-Voi realiza captarea atenţiei pornind de

la povestirea momentul Întâlnirii de

dimineaţă (Anexa 1) şi de la filmuleţul

de început.

-Activitate frontală

-Elevii verifică materialele

-Elevii vor asculta

explicaţiile şi vor participa

la solicitările învăţătorului

M1

M2

M3

m 5

m 4

Frontal

2. Reactualiz

area

structurilo

r învăţate

anterior

OC2 Prezint elevilor primul plic în interiorul

căruia sunt exerciţiile de calcul mintal:

* Numără din 10 în 10 de la 0 la 100 descrescaător*Anca este florăreasă. Ea se duce azi în piaţă, Ca să vândă floricele, Să câştige bani pe ele. În coş are mai de toate: Două frezii, trei muşcate, Doi crini albi şi-o garofiţă Un bujor şi-o panseluţă.

-Elevii vor răspunde la

întrebări

M1

M3

M2

M4

m8 Frontal Frontală

prin

întrebări

Page 11: Proiect  Mate Clasa I

Câte flori ai tu Ancuţă ?*Cum se numesc numerele care se sdună?*Cum se numeşte rezultatul adunării?*Măriţi cu 2 numărul de 5 de nuferi.*9 şoareci, sub plop,Joacă hora, hop-hop!6 au fugit că plouăCăţi mai joacă hora?

*8 de păuniDorm în pruni2 jos îşi fac patulCâţi or fi?*Căte zeci şî câte unităţi are numărul 75; 84; 63; 25?

3. Enunţarea

scopului şi

a

obiectivel

or

-Voi anunţa elevii că vom continua

călătoria şi vom învăţa să calculăm până

la 100

-Se va scrie titlul pe tablă

-Elevii vor asculta

explicaţiile

M1

M3

Frontal

4. Prezentar

ea optimă

a

conţinutul

-Voi prezenta copiilor Povestea picăturii

de apă, şi vom descoperii stările de

agregare ale apei.

- Elevii vor urmări pe ecran

filmuleţul

M2

M3

M8

M7

m 8

m 5

m 4

Frontal

Page 12: Proiect  Mate Clasa I

ui

5. Dirijarea

învăţării

OC3

OC4

-După terminarea filmului, voi adresa

elevilor câteva întrebări:

Unde se afla picătura de apă?

Cine a trezit-o din somn?

Ce s-a întâmplat cu picătura sub

acţiunea soarelui?

Unde s-a dus Picătura?

Cum se va întoarce pe pământ?

În câte stări există apa pe pământ?

-Elevii vor răspunde la

întrebări:

-pe o floare

-soarele

-s-a făcut din ce în ce mai

uşoară şi s-a ridicat

-în nori

-sub formă de picătură de

ploaie sau fulg de nea

-stare solidă, lichidă,

gazoasă

M1

M2

M4

M6

M7

M1

M2

M4

M6

M7

m2

m4

m5

Frontal Frontală

prin

întrebări

6. Obţinerea

performan

ţei

OC1

OC2

- Voi solicita elevilor să deschidă

dosarele de matematică şi manualele

şcolare pentru a rezolva exerciţiile din

carte

-Elevii vor opera cu

simboluri care au drept

corespondent zecile şi

unităţile şi vor rezolva

exerciţiile

M3

M4

M5

M6

m1

m3

m4

m5

m6

Frontal Observare

a

sistematic

ă

7. Asigurare

a

conexiunii

inverse

OC1

OC2

-Voi cere elevilor să rezolve exerciţiile

de pe fisa de lucru (Anexa 4)

-Elevii vor rezolva fişa de

lucru

M10 m 8 Individual Teme de

lucru în

clasă

Page 13: Proiect  Mate Clasa I

8. Evaluarea

performan

ţei

-Voi solicita elevilor să facă schimb de

fişe, pe perechi, pentru corectarea

acestora.

-Elevii vor schimba fişele şi

le vor verifica cu ajutorul

răspunsurilor colective

M8

M6

m8 Pe perechi Verificare

pe perechi

9. Intensifica

rea

retenţiei

şi a

transferul

ui

OC4 -Voi organiza elevii în perechi pentru a

rezolva ultima sarcina: „Gândeşte-te că

Picătura ar putea vorbi. Ce crezi că ar

dori să spună?”

-Elevii vor îndeplini sarcina

propusă spre rezolvare.

Lucrările finalizate vor fi

expuse

M9 m 8 Pe perechi Probe

practice

Tema

pentru

acasă

-Voi cere elevilor ca pentru ora viitoare

să rezolve exerciţiile 2,3 pg 12 din carte

şi pagina din caietul elevului

-Elevii îşi vor nota tema, iar

un elev va citi conţinutul

pentru a fi explicat.

M1

M2

M3

m 6

Aprecieri

finale

-Voi face câteva aprecieri finale asupra

modului de lucru.

-elevii vor asculta

explicaţiile

M1

M2


Recommended