+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic HTML

Proiect Didactic HTML

Date post: 11-Jan-2016
Category:
Upload: elaelaela11
View: 81 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
Proiect Didactic HTML
6
Investeşte în oameni ! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013 Axa prioritară 1 „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere” Domeniul major de intervenţie 1.3.- „Dezvoltarea resurselor umane în educaţie şi formare profesională” Titlul proiectului: „Consiliere şi dezvoltare profesională continuă – sistem transparent de pregătire pentru reuşita în cariera didactică”; POSDRU 87/1.3./S/ 56116 Proiect didactic Disciplina: Tehnologia informaţiilor şi a comunicaţiilor Unitatea: Liceul Teoretic „Andrei Barseanu” Tarnaveni Clasa: a IX –a B Profesorul: Moraru Mihaela Data: 1.06.2011 Tema lecţiei: Instructiuni HTML Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică Nivelul iniţial al clasei: elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de crearea paginilor Web. elevii operează corect cu comenzile specifice si aleg opţiunile necesare. elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe corespunzător programei; Obiective educaţionale: OBIECTIVE COGNITIVE: - utilizeze corect comenzile necesare si sa aleaga opţiunile necesare în funcţie de situaţie ; - identifice corect situaţiile în care alegerea unei comenzi prezintă avantaje în raport cu altă comandă; - analizeze modul de creare a paginii Web; - dovedească asimilarea noţiunilor dobândite la disciplina respectivă;
Transcript
Page 1: Proiect Didactic HTML

Investeşte în oameni ! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013Axa prioritară 1 „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere”Domeniul major de intervenţie 1.3.- „Dezvoltarea resurselor umane în educaţie şi formare profesională”Titlul proiectului: „Consiliere şi dezvoltare profesională continuă – sistem transparent de pregătire pentru reuşita în cariera didactică”; POSDRU 87/1.3./S/ 56116

Proiect didactic

Disciplina: Tehnologia informaţiilor şi a comunicaţiilorUnitatea: Liceul Teoretic „Andrei Barseanu” TarnaveniClasa: a IX –a BProfesorul: Moraru MihaelaData: 1.06.2011Tema lecţiei: Instructiuni HTMLTipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică

Nivelul iniţial al clasei: elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de crearea paginilor Web. elevii operează corect cu comenzile specifice si aleg opţiunile necesare. elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe corespunzător

programei;

Obiective educaţionale: OBIECTIVE COGNITIVE:

- să utilizeze corect comenzile necesare si sa aleaga opţiunile necesare în funcţie de situaţie ;

- să identifice corect situaţiile în care alegerea unei comenzi prezintă avantaje în raport cu altă

comandă;

- să analizeze modul de creare a paginii Web;

- să dovedească asimilarea noţiunilor dobândite la disciplina respectivă;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:- să-şi formeze deprinderi de utilizare corectă a opţiunilor şi comenzilor puse la dispoziţie;- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

OBIECTIVE AFECTIVE: - să argumenteze avantajele expuse de modul de lucru în echipă

- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;- să se bucure de rezultatele muncii depuse;

- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;

Competenţa generală:

Formarea deprinderilor de creare a unei pagini Web

Page 2: Proiect Didactic HTML

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

C1: să creeze o pagină Web ;

C2: să formateze textul dintr-o pagină Web;

C3: să comunice cu coechipierul;

C4: să ducă la îndeplinire sarcinile cerute;

C5: să aprecieze calitatea muncii

STRATEGII DIDACTICE:

Principiile didactice:- principiul participării şi învăţării active- principiul asigurării progresului gradat al performanţei- principiul conexiunii inverse

Metode de învăţământ: - metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia;- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea, învăţare prin descoperire.

Procedee de instruire:-explicaţia în etapa de comunicare;-învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii;-problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;-conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

Forme de organizare: -frontală - individuală

- pe grupe (câte 2 elevi).

Forme de dirijare: dirijată de profesor, independentă, în echipă

Resurse materiale:

- caietul de notite-calculator

Metode de evaluare:

- evaluare sumativă;- evaluare continuă pe parcursul lecţiei ( calculator );- observarea sistematică a elevilor ( evaluare formativă ).

Desfăşurarea lecţiei

Moment organizatoric: pregătirea lecţiei

întocmirea proiectului didactic; pregătirea aplicaţiei;

Page 3: Proiect Didactic HTML

Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:

Momentele lecţieiComp.specif.

Activitate desfăşurată de Strategii diactice Evaluare

Profesor Elev

1.Organizare şi pregătirea clasei (2min)

verificarea frecvenţei elevilor; verificarea stării reţelei de calculatoare

raportează absenţii şi motivele absentării raportează eventualele defecţiuni tehnice

Conversaţia euristică

2. Captarea atenţiei elevilor(3min)

anunţarea subiectului temei respective; anunţarea obiectivelor urmarite; anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.

elevii ascultă profesorul Conversaţia

3. Verificarea cunoştinţelor anterioare(7min)

C1

C2

Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor printr-un set de întrebări : De ce creăm o pagină Web?

Ce editor folosim?

Cu ce extensie se salvează pagina Web?

Ce este HTML?

Elevii raspund la întrebări

Conversaţia

Studiu de caz Orală

4. Transmiterea sarcinilor de lucru(5min)

Profesorul prezintă tema de lucru, stabileşte echipele, împarte fişele

Elevii ascultă profesorul

C1 Elevii caută informaţii pe Internet în legătură cu subiectul propus.

Exerciţiul

Page 4: Proiect Didactic HTML

Momentele lecţieiComp.specif.

Activitate desfăşurată de Strategii diactice Evaluare

Profesor Elev5.Consolidarea cunoştinţelor

(25min)

C2

C3

C4

C5

Profesorul urmăreşte modul de lucru al elevilor.

Profesorul coordonează activitatea echipelor.

Informaţiile găsite vor fi utilizate şi organizate în structura paginii Web.

Problematizarea Observaţia Practică

5. Evaluarea (8min) Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate.Tema: realizarea a două pagini pentru celelalte secţiuni.

elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările făcute de profesor Conversaţia

6.Tema pentru acasă

(2 min)

- de reaminti noţiunile din lectia anterioară elevii îşi notează tema pe caieteConversaţia


Recommended