Date post: | 17-Jan-2016 |
Category: |
Documents |
Upload: | florina-muresan |
View: | 180 times |
Download: | 4 times |
PROIECT DIDACTIC
Data: 26.01.2015
Clasa: a IV-a
Propunător: Mureşan Florina
Disciplina de învăţământ: Geografia României
Aria curriculară: Om şi Societate
Unitatea de învăţare: Elemente de geografie a României
Subiectul: Munţii Carpaţi- prezentare generală
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scop: Familiarizarea elevilor cu Munţii Carpaţi.
Obiective operaţionale:
1. Să recunoască formele de relief pe hartă conform culorilor convenţionale;
2. Să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi, respectiv Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Occidentali ;
3. Să identifice din simbolurile ilustrate decupate bogăţiile care aparţin Munţilor Carpaţi;
4. Să identifice corect pe hartă grupele Munţilor Carpaţi orientându-se după limitele acestora ;
5. Să construiască imaginea din puzzle corect şi să identifice aspectele principale din imagine.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic
Mijloace de învǎţǎmậnt: harta Romaniei, puzzle-uri, hârtie de calc, simboluri illustrate şi decupate care reprezintă bogăţiile Munţilor Carpaţi
Forma de organizare: individual, frontal, echipe
Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
1.Albu, A, Surdu, I., (2006), Geografie- manual pentru clasa a IV-a, Ed. ES Print 98, Bucureşti
2.Roşu Al. , (1973)“Geografia fizicã a României ” , Editura Didacticã şi Pedagogicã,Bucureşti
Desfǎşurarea activitǎţii
Nr.
crt.
Etapele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactica
Metode şi
procedee
Mijloace de
învatamant
Forma de
organizare
1. Momentul
organizatoric
Pregǎtirea materialelor necesare elevilor pentru desfǎşurarea
activitǎţii şi asigurarea climatului favorabil.
2. Reactualizarea
cunoştinţelor
asimilate anterior
Verificarea temei cantitativ si calitativ.
3. Captarea atenţiei Ghicitoare:
Înalt şi crestat,
De mulţi colindat,
Iarna se albeşte,
Vara se-nverzeşte.
(muntele)
Conversaţia - Frontal
4. Anunţarea temei şi
a
obiectivelor
“Astăzi la geografie vom învăţa despre Munţii Carpaţii, îi vom
recunoaşte, îi vom denumi, îi vom localiza şi vom vorbi despre cei mai
importanţi dintre ei.”
- - -
5. Dirijarea învǎţǎrii Se vor localiza pe hartă Munţii Carpaţi. Se va insista asupra modului de
prezentare la hartă, numind cativa elevi care sa arate la harta Muntii Explicaţia Harta Frontal
Carpati.
Informaţiile se vor scrie sintetizat astfel:
-formare : prin încreţirea scoarţei terestre, prin erupţiile vulcanice
-aşezare: sub forma unui arc muntos ce înconjoară Depresiunea
Transilvaniei
-cea mai mare înălţime din ţară: vf. Moldoveanu, 2544m (munţii
Făgăraş)
- -grupare: Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali, Carpaţii Occidentali
Se foloseşte harta pentru grupele de munţi şi delimitările acestor si se
numesc cativa elevi pentru a arata la harta.
- bogăţii : păduri, păşuni, ape minerale, minereuri, piatra pt. construcţii,
etc (se lasă spaţiu liber în caiete şi se completează după ce rezolvă
sarcina de la fixarea cunoştinţelor).
Exerciţiul
Conversaţia
Romaniei Individual
6. Fixarea
cunoştinţelor
Se impart copiilor hârtie de cal pentru a trasa conturul hărţii din
manual, după care li se cere să traseze şi Munţii Carpaţi delimitându-i
corect; urmatoarea sarcină presupune să coloreze muntii conform
culoarii convetionale si sa selecteze din imaginiile date bogăţii găsite în
Munţii Carpaţi, după care să le lipească pe hartă; între timp trec printre
bănci să verific dacă au îndeplinit sarcinile toţi elevii. După care se
completează în caiete şi la tablă bogăţiile din Munţii Carpaţi.
Conversaţia
Explicaţia
Învăţare prin
descoperire
Hartie de
calc
Simboluri
illustrate şi
decupate
Individual
Frontal
7. Obţinerea
performanţei
Se grupează elevii câte 4, iar fiecare echipă va primi un puzzle, după
care se discută imaginile construite.
Conversţia
Explicaţia
Jocul
Puzzle Echipe
Frontal
8. Asigurarea
retenţiei şi
a transferului
Comunic tema pentru acasǎ.
Fac aprecieri generale cu privire la modul de participare al elevilor
la orǎ.
Conversaţia - -