+ All Categories
Home > Documents > Proiect Didactic Animale Domestice Cl Aii A

Proiect Didactic Animale Domestice Cl Aii A

Date post: 07-Oct-2015
Category:
Upload: leontina-halandut
View: 97 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
12
PROIECT DIDACTIC DATA: 11.03.2014 ŞCOALA: coala gimnazială "Vasile Alecsandri", Mirce ti; Ș ș Structura: Iugani CLASA: a II-a ÎNVĂ ĂTOR: Ț ălăndu! eontina #adia ARIA CURRICULARĂ $ Matematică i %tiin!e ale naturii ș DISCIPLINA: &unoa terea mediului ș UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Animale SUBIECTUL LECŢIEI: : Animale domestice TIPUL LECŢIEI: 'redare-(n)ă are ț SCOPUL LECŢIEI: *amiliarizarea cu )ia!a +i modul de rănire al animalelor domestice OBIECTIVE OPERAŢIONALE: e 'arcursul +i la s /r+itul acti)ită!ii, ele)ii )or i 1 - să recunoască animalele domestice; 2 - să să enumere 'ăr!ile com'onente ale animalelor domesti 3 - să numească adă'ostul iecărui animal; 4 - să numească amilia iecărui animal domestic; - să enumere oloasele de la animalele domestice; să identi ice rana animalelor domestice. STRATEGIA DIDACTICĂ: metode ! "rocedee: e5'lica!ia, e5erci!iul, e5'unerea, con)ersa! inde'endentă, lucrul cu manualul; #orme de or$a%!&are: rontal, indi)idual; re'ur'e mater!a(e: imagini cu animale domestice, calculator, i+ manual, caiete . Re'ur'e : )uma%e $ 17 de ele)i - tem"ora(e $ 0 de minute B!*(!o$ra#!e: &unoa+terea mediului au5iliar 'entru clasa a II- a 8 Virginia 6odor, easil)ia <ar uleanu, 8lisa eta <urtea, 'redariicunostintelor des're natura la clasele I-IV==8d edagogica, ucuresti 17??
Transcript

PROIECT DIDACTICDATA:11.03.2014COALA: coala gimnazial "Vasile Alecsandri", Mirceti; Structura:IuganiCLASA: a II-aNVTOR: Hlndu Leontina NadiaARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturiiDISCIPLINA: Cunoaterea mediuluiUNITATEA DE NVARE: AnimaleSUBIECTUL LECIEI: : Animale domesticeTIPUL LECIEI: predare-nvareSCOPUL LECIEI: Familiarizarea cu viaa i modul de hrnire al animalelor domesticeOBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi capabili: O1- s recunoasc animalele domestice; O2- s s enumere prile componente ale animalelor domestice; O3- s numeasc adpostul fiecrui animal; O4- s numeasc familia fiecrui animal domestic; O5- s enumere foloasele de la animalele domestice; O6 s identifice hrana animalelor domestice.STRATEGIA DIDACTIC: metode i procedee: explicaia, exerciiul, expunerea, conversaia , munca independent, lucrul cu manualul; forme de organizare: frontal, individual; resurse materiale: imagini cu animale domestice, calculator, fie, prezentare PPT, manual, caiete . Resurse : -umane: 19 de elevi -temporale: 50 de minuteBibliografie: Cunoaterea mediului auxiliar pentru clasa a II- a Editura Euristica Iai Virginia Todor, Reasilvia Barbuleanu, Elisabeta Burtea,,Metodica predariicunostintelor despre natura la clasele I-IVEditura Didactica si Pedagogica, bucuresti 1988

Desfurarea leciei

Nr.crt.

ETAPELE LECIEITIMPOBIECTIVE

CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGIA DIDACTIC

EVALUARE

Metode/ procedee/ tehniciMijloace de nvmntFormade organizare

1.Momentul organizatoric1 Elevii pregtesc pe bnci manualele, caietele, iar eu pregtesc materialele necesare pentru o bun desfurare a leciei de Cunoaterea mediului .

2.Reactualizarea cunotinelor anterioare

10O1O2

- Verificarea cunotinelor dobndite despre alctuirea unui animal; - Verificarea cantitativ i calitativ a temei.conversaia

exerciiul

Manual

Caiete

Frontal

Individual

Capacitatea de a enumera prile componente ale animalelor.

3.Captarea ateniei

3O1joc:Spune animalul, dup sunetul auzit.La calculator voi pune sunetele unor animale domestice pe care elevii trebue s le recunoasc.

expunerea

joc didactic

calculator

Frontal

individualCapacitatea de a recunoate animalele domestice dup sunete date.

4.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor1

1)- Ce animale cunoatei? - Unde triesc ele?2)Astzi vom nva despre animalele care triesc pe lng casa omului. Acestea, dup mediul lor de via, se numesc animale domestice, pentru c , provin din mediul slbatic, au fost mblnzite de ctre om i ngrijite de acesta. Vom nva cum sunt ngrijite acestea, despre alctuirea corpului lor, despre foloasele omului, despre hrana i adpostul lor.conversaia

expunerea

Frontal

5.Dirijarea nvrii

15O1O2

O3

O4

O5Cer elevilor s deschid manualele la noua lecie Animale domestice pag.301) - intuirea imaginilor din manual, descrierea unor animale domestice: a) numirea lor i specificarea alctuirii corpului pentru dou din acestea: cine: cap, gt, trunchi, 4 picioare terminate cu labe gina: cap, gt, trunchi, 2 picioare terminate cu gheare, acoperit cu pene. b) se indic asemnrile i deosebirile dintre fiecare animal i puiul su ( puiul de cine seamn la corp cu printele, se hrnete cu lapte de la mam/:- puiul de gin este hrnit cu fin, brnz, ou,etc.) c) Care sunt foloasele acestor animale?Cu ajutorul unor imagini Power Point descoperim foloasele pe care le are omul de la fiecare n parte, numele adapostului n care triete i hrana acestora.(cinele este paznicul casei; pisica o izoleaz de roztoare, calul ajut la muncile din gospodrie, de la gin folosim oule, penele pentru perne, carnea pentru mncare, etc.)conversaia

exerciiul

lucrul cu manualul

conversaiaexerciiul

Manual

Prezentare Power Point

Frontal

Individual

Capacitatea de a recunoate animalele domestice

Capacitatea de a enumera prile componente ale animalelor

Capacitatea de a numi familia animalelor domestice

Capacitatea de a identifica hrana animalelor

Capacitatea de a nimi adpostul animalelor domestice

Capacitatea de a enumera foloasele omului de la animalele domestice

6.Obinerea performanei15O4O2O6

1) (din manual-pagina 31): Reine! - toata clasa citete in gnd fragmentul i un elev va citi apoi acest fragment, - textul va fi transcris pe caiete i la tabl.2) (din manual). Pagina 31- 1,2,3,- exerciiile vor fi rezolvate oral.Explicaia

Exerciiul

CaieteManual

Frontal

Individual

Capacitatea de a numi familia animalelor domestice

Capacitatea de a enumera prile componente ale animalelor

Capacitatea de a identifica hrana animalelor

7.Asigurarea reteniei i a transferului4O1O2O3O4O5O6Propun copiilor un joc cu mingea.Copiii asezati n cerc va numi un coleg cruia i va adresa o ntrebare despre animalele domestice. Acesta va prinde mingea, va rspunde la ntrebare, va nimi un alt coleg, va arunca mingea i va formula ntrebarea,etc.ntrebri posibile. (Anexa 1)Completarea fiei de lucru independent. (Anexa 2)conversaia

Exxplicaia

Joc didacticR.A.I.

Anexa 1

Anexa 2Frontal

IndividualCapacitatea de a recunoate animalele domestice

Capacitatea de a enumera prile componente ale animalelor

Capacitatea de a numi adpostul animalelor domestice

Capacitatea de a numi familia animalelor domestice

Capacitatea de a enumera foloasele omului de la animalele domestice

Capacitatea de a identifica hrana animalelor

8.ncheierea activitii1 Fac aprecieri colective i individuale asupra modului n care elevii au participat la lecie.Tema pentru acas: ex. 1, 2, 3, 4, 5, 6 pag.48-49 din auxiliar

explicatiafrontalAprecieri verbale

Anexa 1

1. Ce animale domestice cunoasteti?2. Cine ingrijeste animalele domestice ?3. Unde traiesc ele ?4. De ce ingrijeste omul animalele domestice ?5. Ce obtine omul de la pasari?6. Ce produse obtinem de la vaca?7. La ce este folosit calul ?8. Ce produse ne da oaia ?9. Dar capra?10. Cu ce are corpul acoperit porcul ?11. Numeste partile care alcatuiesc corpul unui animal domestic!11. Cum se numeste puiul caprei ?12. Cum se numeste puiul calului?13. Cum se numeste puiul oii?14. Cum se numeste puiul vacii?15. Cum se numeste puiul gastii ?16. Precizeaz partile care alcatuiesc corpul unei pasari ?17. Cu ce se hraneste vaca ?18. Mai cunoasteti si alte animale care se hranesc cu iarba si fan ?19. Precizeaza care este hrana pasarilor domestice .20. Cu ce au corpul acoperit pasarile ??21. Ce alte animale mai cunoasteti ?

Nume. DataFI DE LUCRU

1. Taie cu o linie animalele slbatice.

2. Scrie sub imagini denumirile animalelor:

. .

3.Ce foloase ne ofera vaca?Dar gina?

.

4.Cum se numesc puii urmtoarelor animale i psri:-VACA-..-OAIA-.................-PORCUL--RAA-..-GINA-

GHICITORI DESPRE ANIMALE DOMESTICE

O cornut din pune E o vac mai ciudat,Ce e-n stare de-o minune Cu tu negru colorat;Iarba verde din pmnt Toat vara leneveteO face lapte cu unt. i-n nmol se blcete. (Vaca) Bun e la jug, la tras, Ne d lapte alb i gras. (Bivolia)

O cornut mic e, De-o duci vara la piune,Frunzele le ronie Brnzic pe mas-i pune ;Este mama iezilor De-i dai iarna fn de ros,i vaca sracilor. i mai d i-un pulover gros. (Capra) (Oaia)

Vara buruieni i dai, Ba i umfl peneleToamna boabe i mlai, i-i pune mrgeleleCartofi, sfecl furajer Ca s fac pe mreul,(Caci pe toate le prefer). Ba pe urm, cntreul,Grsanul nostru de aici Cu gtul lui costeliv,Iarna-i d n schimb orici, Devine cam guraliv.Crnai, caltaboi, crni, (Curcanul)i-o gustoas unculi. (Porcul)

La cru nhmat Vara toat pe la stn,Sau doar bine neuat, Turmele de oi le mn,Pentru omul cltor C-i prieten cu ciobanul,E foarte folositor. Iar lupului dumanul. (Calul) (Cinele)

Vara umbl prin pune Face ou zeci i sute,i cojoc n spate-i pune. Dac-i dai grune multe. (Oaia) (Gina)

Curtea stranic o pzete, Dnsul cu mrgelele,De toi hoii ne ferete. Guralivul curii e. (Cinele) (Curcanul)

i crestat i. pintenat, Tot polenul florilor,Ne scoal cu noaptea-n cap. l adun dumnealor. (Cocoul) (Albinele)

Toat ziua stau pe balt Cu bobocii laolalt; Psri mari, psri surori, Ou mari i fulgi uori. (Raa i gsca)


Recommended