+ All Categories
Home > Documents > PROIECT DE LECŢIEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 15. · de...

PROIECT DE LECŢIEinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 15. · de...

Date post: 04-Feb-2021
Category:
Upload: others
View: 3 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
18
Gruia Elena Teleorman, seria1, grupa 1 PROIECT DE LECŢIE Şcoala: SCOALA GIMNAZIALA CIUPERCENI (CIUPERCENI) Data: 16.10.2017 Profesor: Gruia Elena Clasa: a V-a Număr de elevi: 2 Disciplina: Informatica si T.I.C. Condiţii de desfăşurare a activităţii: Laboratorul de informatică Conţinutul activităţii: Tip: Lecţie mixta Unitatea de învăţare: Internet Conţinut: Prezentare generala. Servicii ale retelei Internet Competenţa generală: Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor Competenţe specifice: - identificarea unor servicii ale rețelei Internet ; - descrierea rolului acestora în satisfacerea unor nevoi din viața de zi cu zi ; - căutarea unor informații pe Internet, salvarea informațiilor căutate (text/imagini) cu evidențierea normelor referitoare la drepturile de autor, licențe software și drepturi de utilizare aferente conținuturilor digitale Obiective operaţionale: Cognitive: 1.Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite; 2.Sa defineasca corect Internet-ul 3.Sa identifice linkuri, butoane si alte elemnete grafice 4.Sa caute si sa descarce informatii de pe Internet 5.Sa identifice serviciile oferite de Internet 6.Să acceseze o pagina web Afectiv atitudinale: - Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
Transcript
  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    PROIECT DE LECŢIE

    Şcoala: SCOALA GIMNAZIALA CIUPERCENI (CIUPERCENI)

    Data: 16.10.2017

    Profesor: Gruia Elena

    Clasa: a V-a

    Număr de elevi: 2

    Disciplina: Informatica si T.I.C.

    Condiţii de desfăşurare a activităţii: Laboratorul de informatică

    Conţinutul activităţii:

    Tip: Lecţie mixta

    Unitatea de învăţare: Internet

    Conţinut: Prezentare generala. Servicii ale retelei Internet

    Competenţa generală:

    Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor

    Competenţe specifice:

    - identificarea unor servicii ale rețelei Internet ;

    - descrierea rolului acestora în satisfacerea unor nevoi din viața de zi cu zi ;

    - căutarea unor informații pe Internet, salvarea informațiilor căutate (text/imagini) cu evidențierea normelor referitoare la drepturile de autor, licențe

    software și drepturi de utilizare aferente conținuturilor digitale

    Obiective operaţionale:

    ❖ Cognitive: 1.Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;

    2.Sa defineasca corect Internet-ul

    3.Sa identifice linkuri, butoane si alte elemnete grafice

    4.Sa caute si sa descarce informatii de pe Internet

    5.Sa identifice serviciile oferite de Internet

    6.Să acceseze o pagina web

    ❖ Afectiv – atitudinale: - Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    - Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa; - Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie; - Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate ; - Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.

    ❖ Psihomotorii: - Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare; - Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică; - Să dovedeasca abilitate în rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului.

    Strategia didactică:

    ❖ Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire. ❖ Resurse materiale: Manual de Inormatica si T.I.C.,autori Adrian Nita,Carmen Popescu,editura Corint, calculatoare, tablă,, accesare site-uri : www.oradenet.ro,

    http://www.centruldesiguranta.ro/

    ❖ Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.

    Forme de evaluare:

    - Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere multiplă (reactualizarea cunoştinţelor); - Evaluare formativă: întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere multiplă (fixarea cunoştinţelor şi realizarea

    feed-back).

    Nr.

    crt.

    VERIGILE /

    ETAPELE

    LECTIEI

    Timp Obiective

    Operat. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

    DIDACTICE

    1

    Organizarea

    clasei pentru

    lecţie

    2 min Notarea absenţelor.

    Pregătirea elevilor cu cele necesare lecţiei. Elevii raspund

    2 Verificarea

    temei de casă

    3 min 1. Se verifica efectuarea temei:

    a. Creați un folder numit Test.

    b. Creați două subfoldere ale folderului Test,

    numite Liliac și Panseluta.

    c. În folderul Panseluta creați un subfolder numit

    Trandafir.

    d. Mutați folderul Liliac în folderul Trandafir.

    -se salveaza pe stick

    Se verifica tema la toată clasa

    Observarea

    sistematica a

    elevilor

    http://www.oradenet.ro/http://www.centruldesiguranta.ro/

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Nr.

    crt.

    VERIGILE /

    ETAPELE

    LECTIEI

    Timp Obiective

    Operat. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

    DIDACTICE

    3 Enunţul lecţiei

    noi

    2 min 1.

    Se scriu pe tablă titlul lecţiei „Servicii ale retelei

    Internet” şi obiectivele operaţionale vizate.

    Captarea atenţiei şi trezirea interesului pentru

    lecţie

    Elevii scriu în caiet titlul lecţiei noi

    Conversatia

    4 Reactualizarea

    cunoştinţelor

    6 min 1.

    Test cu itemi având un răspuns la alegere dintre 2

    sau mai multe propuse, conform Anexei 1.

    Activitatea este frontală şi individuală.

    Elevii urmăresc explicaţiile profesorului,

    răspund individual la întrebările din testul

    iniţial, formulează întrebări pentru unele

    nelămuriri.

    Problematizarea

    5

    Comunicarea

    noilor

    cunoştinţe

    25mi

    n.

    2,3,5 INTERNET – PREZENTARE GENERALA

    TERMINOLOGIE

    Termenii Internet și internet provin din

    alaturarea artificială și parțială a două cuvinte

    englezești:

    INTERconnected = interconectat și Network =

    rețea

    Internet defineşte un sistem mondial de reţele de

    calculatoare interconectate, care înlesneşte

    serviciile de comunicare a datelor, cum ar fi:

    deschiderea unei sesiuni de lucru de la distanţă,

    transferul de fişiere, poşta electronică şi grupurile

    de discuţii.

    DEFINITIE. Internetul repezintă o modalitate

    de comunicare cu lumea întreagă fiind un

    mecanism transmitere a informaţiilor, un mediu

    colaborativ şi de interacţiune între indivizi, fără a

    ţine cont de localizarea lor geografică.

    Avantaje utilizare Internet:

    -partajarea fisierelor

    -folosirea resurselor de retea(ex.imprimanta de

    retea)

    -accesul la Internet

    Pentru a conecta un calculator la retea,un acesta

    • Elevii isi noteza explicatiile în caiet

    • Frontal şi individual.

    • Elevii vor urmări prezentarea cu conţinutul lecţiei care se va derula folosind

    videoproiectorul.

    • Elevii răspund la întrebări, formulează ei înşişi întrebări.

    Conversatia

    Explicatia

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Nr.

    crt.

    VERIGILE /

    ETAPELE

    LECTIEI

    Timp Obiective

    Operat. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

    DIDACTICE

    trebuie sa aiba o placa de retea care asigura prin

    unde radio sau prin cablu, legatura cu celelelalte

    calculatoare sau dispositive din respectiva retea.

    Tipuri de retele de calculatoare:

    -retele locale(Local Area Network)-lucreaza la

    nivelul unei cladiri sau a unui grup de cladiri;

    -retele metropolitan(MAN – Metropolitan Area

    Network)-raspandite de obicei la un intreg oras

    sau la o intreaga zona urbana;

    -retele de arie larga (WAN – Wide Area Network) conecteaza orase, regiuni sau tari. Pentru

    conexiuni se folosesc linii telefonice

    închiriate, fibra optica, transmisiuni prin satelit.

    -TCP/IP este protocolul standard, atât pentru

    retelele LAN cât sI WAN, fiind necesar pentru

    accesul la Internet.

    Servicii în Internet:

    • WWW (World Wide Web) sau web –

    reprezinta totalitatea site-urilor/

    documentelor si informatiilor de tip hipertext,

    legate între ele,care pot fi accesate prin Internet

    (prin hipertext se întelege un text cu legaturi catre

    alte texte, imagini, sunete, filme).

    • Posta electronica (e-mail) – permite trimiterea/

    primirea de scrisori în format electronic.

    Pota electronica este folosita în realizarea de

    comunicari în care nu se ateapta un raspuns

    instant. Ea ofera posibilitatea realizarii

    comunicarii între mai multe persoane.

    La mesajele text se pot atasa diverse fisiere.

    O adresa de e-mail are structura: a @ b .c,unde:

    a – este numele cutiei potale (de exemplu numele

    vostru);

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Nr.

    crt.

    VERIGILE /

    ETAPELE

    LECTIEI

    Timp Obiective

    Operat. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

    DIDACTICE

    b – reprezinta numele organizatiei care detine

    serverul de e-mail, e exemplu: yahoo, outlook,

    gmail;

    c – este tipul de domeniu (com, edu etc.) sau

    codul de tara (de exemplu ro pentru România).

    • FTP (File Transfer Protocol) – este protocolul

    utilizat în mod obinuit pentru schimbul de fiiere

    prin Internet.

    • Mesajele instant (IM sau chat) – ofera

    posibilitatea efectuarii de conversatii în timp real,

    între doua sau mai multe persoane;

    La ora actuala, chat-ul este realizat ori direct în

    browser, ori cu ajutorul unui program sau protocol

    special.

    • VoIP (Voice Over Internet Protocol) –

    telefonie via Internet –permite efectuarea unui

    apel VoIP printr-o aplicatie de telefonie

    de pe calculator, utilizând o pereche de casti si un

    microfon;

    • Posturile de radio si TV prin Internet – permit

    urmarirea unor posturi de radio si TV folosind

    Internetul;

    • Comertul electronic (e-commerce) – este un

    serviciu care va ofera, printre altele, posibilitatea

    efectuarii de cumparaturi accesând magazine

    virtuale.

    6

    Fixarea

    cunoştinţelor

    şi realizarea

    feed-back-ului

    8

    min.

    2,3,5,4 Fisa de lucru:

    1. Identificati elementele care compun adresa de e-mail de mai jos:

    [email protected]

    -tipul de domeniu

    -numele cutiei postale

    Profesorul va monitoriza modul de rezolvare

    a rebusului

    Exercitiul

    Conversatia

    Explicatia

    mailto:[email protected]

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Nr.

    crt.

    VERIGILE /

    ETAPELE

    LECTIEI

    Timp Obiective

    Operat. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

    DIDACTICE

    -numele organizatiei care detine serverul de

    mail

    2. Afirmatia „pot copia orice melodie din Internet

    si sa o dau si prietenilor mei” este corecta?

    Motivati raspunsul.

    3. Prin Internet întelegeti:

    a. reteaua de calculatoare din scoala voastra;

    b. reteaua de calculatoare din oraul nostru;

    c. reteaua mondiala de calculatoare si alte aparate;

    d. reteaua mondiala de calculatoare si alte aparate

    interconectate conform unor reguli (protocoale) de

    comunicare.

    4. WWW este:

    a. o adresa din Internet;

    b. o retea de calculatoare;

    c. un serviciu disponibil în Internet;

    d. un serviciu disponibil pentru o marca de masini.

    5. Completati spatiul gol din afirmatia: „Fiecare

    pagina web are o __________ specifica, numita

    URL”

    6. Am cunoscut prin intermediul Internetului o

    persoana care pare simpatica. Aceasta mi-a cerut o

    întâlnire. Cum ma duc îmbracat(a) la aceasta

    întâlnire? Motivati raspunsul.

    7 Notarea

    2

    min.

    Pe baza activităţii elevilor se dau note Notele se trec în catalog

    8 Tema pentru

    acasă

    1

    minut

    6. Cautarea pe Internet de informatii mai detaliate

    privind termenii noi predati. Elevii isi noteaza tema pentru acasa

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Anexa1

    TEST

    1. Răspundeți corect: Folderul este:

    a. un set de instrucțiuni;

    b. o modalitate de grupare a informațiilor;

    c. o metodă de calcul;

    d. o aplicație. 1 punct

    2. txt, doc, jpg și exe sunt exemple de __________ 1 punct

    3. Ce reprezintă calea de acces relativă pentru un fișier?

    a. șirul de directoare pornind de la fișierul curent;

    b. șirul de directoare pornind de la directorul rădăcină;

    c. șirul de denumiri și extensii de fișiere.

    1 punct

    4. Cine indică tipul unui fișier ?

    a. extensia fișierului;

    b. modul în care informația este stocată într-un fișier, astfel încât programul să poată și salva acel

    fișier;

    c. numele fișierului;

    d. pictograma asociată fișierului.

    1 punct

    5. Extensia .exe este specifică:

    a. fișierelor video;

    b. fișierelor de tip text sau document;

    c. fișierelor executabile;

    d. fișierelor audio.

    1 punct 6.Ce reprezintă Windows Explorer?

    1 punct

    7. Explicați cum se realizează copierea unui fișier.

    1 punct

    NOTA: Se acordă 3 puncte din oficiu.

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

    Internet Conținuturi

    (detalieri)

    Competențe

    specifice

    Activități de învățare Resurse Evaluare

    Internet

    Reteaua de

    calculatoare

    1.3 Test iniţial - 15 minute

    Discutarea testului iniţial -

    5 minute

    Dezbatere: „De ce este

    important

    Internetul?Avantajele

    lucrului in retea.” - 5

    minute

    Prezentarea

    importantei retelei de

    calculatoare si a

    motoarelor de cautare-

    10 minute

    Vizionarea filmului

    didactic referitor la

    navigarea pe web– 3

    minute

    Jocul didactic “Cum

    ar fi daca …?”- 12

    minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de

    informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil

    videoproiector.

    Activitate: frontală

    Material didactic:

    Fişa de documentare

    Film didactic:

    https://www.oradenet.ro,

    Test inițial

    Evaluare curentă

    formativă prin:

    Jocul didactic

    „Cum ar fi dacă

    ...”

    Conversație

    euristică

    Servicii

    Internet(descrierea

    rolului acestora)

    1.3 Joc didactic „Călătorie în

    timp – imaginaţi-vă cum ar

    fi viata voastra fara

    Internet ... enumeraţi 5

    lucruri pe care le-aţi fi

    putut face utilizand

    Internetul” – activitate pe

    grupe - 10 minute

    Vizionare film didactic la

    referitor servicii accesibile

    in Internet(filmul va fi

    vizionat fără sonor,

    profesorul folosindu-l ca

    suport vizual pentru

    explicarea serviciilor

    Internet-www,posta

    electronica,FTP,mesaje

    instant,VoIP-telefonie via

    Internet, posturi de radio si

    TV prin Internet,comert

    electronic)-10 minute

    Cautarea informatiilor pe

    net-structura unei adrese

    web -10 minute

    Motoare de cautare,

    salvarea datelor-

    5 minute

    Joc didactic „Cum sa

    comunicam eficient”–

    creati o adresa de e-mail si

    trimiteti un mesaj

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de

    informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil

    videoproiector.

    Activitate: frontală și pe grupe

    Material didactic:

    Fişa de evaluare iniţială

    Accesare site-uri

    Vizionare material documentar:

    Drepturile de autor

    Evaluare curentă

    formativă prin:

    Conversație

    euristică

    Utilizare soft

    educational –

    „Importanta

    serviciilor

    Internet”

    „Motoare de

    cautare”-accesare

    adrese web

    Crearea unei

    casute de e-mail

    gratuite si

    accesarea acesteia

    https://www.oradenet.ro,/

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    colegului”-15 minute

    Siguranta pe

    Internet.Dreptul

    de autor

    1.3 Vizionare film didactic la

    referitor la reguli de

    utilizare a

    Internetului(filmul va fi

    vizionat fără sonor,

    profesorul folosindu-l ca

    suport vizual pentru

    explicarea sigurantei pe

    Internet)-15 minute

    Explicarea dreptului de

    autor 15 minute

    Explicarea importantei

    respectarii regulilor

    utilizarii Internetului-

    10 minute

    Joc didactic „Ce ar fi

    daca nu ar exista

    reguli?”– imaginaţi-

    vă că sunteţi un copil

    din anul... Cum ar fi

    daca nu ar exista

    reguli de

    comunicare...?”-10

    minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de

    informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil

    videoproiector.

    Activitate: frontală și pe grupe

    Material didactic:

    Fişa de evaluare iniţială

    Accesare site: centrul de

    siguranta.ro

    Vizionare material documentar:

    Drepturile de autor

    Evaluare curentă

    formativă prin:

    Conversație

    euristică

    Joculu didactic

    „Călătorie în

    timp”

    Identificarea

    Drepturilor de

    autor.

    Importanta

    navigarii in

    siguranta pe

    Internet

    FISA DE LUCRU

    Nume si prenume__________________________ Clasa___________

    Alegeți varianta corectă:

    1. Ce reprezintă FTP ?

    a. Procedură de transmitere a fişierelor (File Transmission Procedure)

    b. Protocol de transmitere a fişierelor (File Transmission Protocol)

    c. Protocol de transfer a fişierelor (File Transfer Protocol)

    d. Clauză de transmitere a fişierelor (File Transmission Provision)

    2 puncte

    2. Ce reprezintă un motor de căutare ?

    a. Un program care caută o conexiune la Internet

    b. Un program care caută viruşi în paginile Web

    c. Un program al sistemului de operare pentru căutarea fişierelor

    d. Un program care utilizează cuvinte sau fraze cheie pentru căutări pe Internet

    2 puncte

    Completați spațiile libere:

    3. În adresa de e-mail [email protected], „profesor” reprezintă ___________________, „@”

    reprezintă ___

    ____________, „gmail” reprezintă ______________, „com” vine de la ___________________.

    1 punct

    4. Scrieți mai jos acțiunea ce poate fi realizată cu elementul indicat:

    https://mail.google.com/mail/imbux ___________________________________________

    lupa

    ___________________________________________

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Mesaje primite

    ___________________________________________

    Mesaje refuzate __________________________________________

    2 puncte

    5. Găsiți următoarele cuvinte în grila de mai jos: WEB, HTML, INTERNET, HUB,

    BROWSER, FTP

    J Q L W F P F T

    R E S W O R B A

    M O W U Q R B A

    I N T E R N E T

    K F H U B G S E

    I Y T D G V M J

    R F M P E V G J

    S A L N C R N Z

    2 puncte Nota: Se acorda un punct din oficiu

    FISA DE LUCRU

    Rezolvare

    Alegeți varianta corectă:

    1. Ce reprezintă FTP ?

    a. Procedură de transmitere a fişierelor (File Transmission Procedure)

    b. Protocol de transmitere a fişierelor (File Transmission Protocol)

    c. Protocol de transfer a fişierelor (File Transfer Protocol)

    d. Clauză de transmitere a fişierelor (File Transmission Provision)

    2. Ce reprezintă un motor de căutare ?

    a. Un program care caută o conexiune la Internet

    b. Un program care caută viruşi în paginile Web

    c. Un program al sistemului de operare pentru căutarea fişierelor

    d. Un program care utilizează cuvinte sau fraze cheie pentru căutări pe Internet

    Completați spațiile libere:

    3. În adresa de e-mail [email protected], „profesor” reprezintă nume utilizator, „@” reprezintă „a

    round” sau „at” - la, „gmail” reprezintă ” adresa site-ului web,, „com” vine de la extensia de

    localizare a domeniului.

    4. Scrieți mai jos acțiunea ce poate fi realizată cu elementul indicat:

    https://mail.google.com/mail/imbux adresa site web

    lupa buton cautare

    Mesaje primite Vizualizare mesaje primite

    Mesaje refuzate Vizualizare mesaje salvate netrimise

    5. Găsiți următoarele cuvinte în grila de mai jos: WEB, HTML, INTERNET, HUB,

    BROWSER, FTP

    J Q L W F P F T

    R E S W O R B A

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    M O W U Q R B A

    I N T E R N E T

    K F H U B G S E

    I Y T D G V M J

    R F M P E V G J

    S A L N C R N Z

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Rezolvarea fişei de evaluare

    1. Fie secvenţa de instrucţiuni următoare:

    x←10

    y←20

    x←x+1

    y←y-2

    x←x+y

    y←x+10

    scrie x,’ ‘,y

    Ce valori vor avea variabilele x şi y sfârşitul executării secvenţei de mai sus?

    Răspuns: x=10

    y=20

    x=11

    y=18

    x=29

    y=39 Prin urmare se vor afişa valorile 29 şi 39 pentru variabila x, respectiv

    pentru variabila y.

    2. Se dă un număr natural n de exact trei cifre. Scrieţi un algoritm pseudocod care să determine

    suma dintre cifra unităţilor şi cifra sutelor a numărului n.

    Răspuns:

    Citeşte n

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    a←n%10

    b←[n/100]

    s←a+b

    scrie s

    sau

    citeşte n

    s←n%10+[n/100]

    scrie s

    3. Ce se va afişa în urma executării următoarei secveţe de instrucţiuni?

    a←10

    b←a+1

    dacă a≠b A=B

    atunci

    A--A+1

    altfel

    b←b+1

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    sfârşit_dacă

    a←b*a

    scrie a,’ ‘,b

    a) 121 11 b) 120 12 c)120 11 d) 121 12

    Răspuns : După efectuarea principiului de funcţionare a secvenţei de mai sus se vor afişa

    valorile 120 12. Deci varianta b) este correctă.

    4. Care va fi valoarea variabilei z la sfârşitul executării secvenţei de instrucţiuni de mai jos?

    a←10

    b←20

    c←20

    dacă a

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    sfârşit_dacă

    scrie z

    Răspuns: După efectuarea principiului de funcţionare a secvenţei de mai sus valoarea

    variabilei z este: 40.

    5. Se dă un număr natural n cu exact trei cifre. Scrieţi un algoritm pseudocod care să determine

    cea mai mică cifră a numărului n.

    Răspuns:

    Citeşte n

    a←n%10

    N [N/ 10]

    b←n/10%10 B=N=10%10

    c←[n/100]

    min←a

    dacă b

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Notă : Se acordă câte două puncte pentru fiecare din primele patru cerinţe, pentru ultima cerinţă

    se acordă un punct, iar un punct se acordă din oficiu.

    DACA A

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1

    Gruia Elena

    APLICATIE:

    Calculati media geometrica a doua numere.

    Rezolvare:

    X=25

    Y=100

    Media geometrica este 50.

    Gruia Elena

    APLICATIE 2- scratch

    Ana are 10 globuri albe si de trei ori mai multe globuri colorate. Cate globuri are in

    total?

    Daca sparge 2 globuri, cu cate globuri mai ramane?

  • Gruia Elena

    Teleorman, seria1, grupa 1


Recommended