+ All Categories

PROIECT

Date post: 05-Dec-2014
Category:
Upload: eniko-boar-bortolis
View: 34 times
Download: 2 times
Share this document with a friend
Description:
p
13
PROIECT DIDACTIC DATA : 27. III. 2007 UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti GRUPA : Mare “ Piticilor “ EDUCATOARE : DENUMIREA ACTIVITATII : Educarea limbajului TEMA SAPTAMANII : Flori de primavara SUBIECTUL ACTIVITATII ESTE REALIZAT PE CENTRE DE INTERES BIBLIOTECA : EDUCAREA LIMBAJULUI : joc didactic Jocul silabelor ( evaluare continua ) JOC DE ROL : De-a gradinarii ( Plantam flori de primavara) ARTA : Zambila ( mototolire si lipire ) TIPUL ACTIVITATII : consolidare de priceperi si deprinderi FORMA DE REALIZARE : activitate integrata SCOPUL : - evaluarea capacitatii de a pronunta corect si de a desparti cuvintele in silabe si de a le reprezenta grafic; - consolidarea deprinderii de a mototoli si a lipi hartia; - formarea deprinderii de a planta flori OBIECTIVE OPERATIONALE : Biblioteca : - sa denumeasca obiectul de pe jeton ; - sa desparta corect in silabe cuvantul sugerat de jeton ; - sa mentioneze numarul silabelor care alcatuiesc cuvantul ; - sa aleaga de pe masa cifra corespunzatoare numarului de silabe ;
Transcript
Page 1: PROIECT

PROIECT  DIDACTIC

DATA : 27. III. 2007

UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti

GRUPA : Mare “ Piticilor “

EDUCATOARE :

DENUMIREA ACTIVITATII : Educarea limbajului

TEMA SAPTAMANII : Flori de primavara

SUBIECTUL ACTIVITATII ESTE REALIZAT PE CENTRE DE INTERES

               BIBLIOTECA : EDUCAREA LIMBAJULUI : joc didactic  Jocul silabelor ( evaluare continua )

               JOC DE ROL  : De-a gradinarii ( Plantam flori de primavara)

               ARTA               :  Zambila ( mototolire si lipire )

TIPUL ACTIVITATII : consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE : activitate integrata

SCOPUL :

-        evaluarea capacitatii de a pronunta corect si de a desparti cuvintele in silabe si de a le reprezenta grafic;

-        consolidarea deprinderii de a mototoli si a lipi hartia;

-        formarea deprinderii de a planta  flori

OBIECTIVE OPERATIONALE :

Biblioteca :

- sa denumeasca obiectul de pe jeton ;

- sa desparta corect  in silabe cuvantul sugerat de jeton ;

- sa mentioneze numarul silabelor care alcatuiesc cuvantul ;

- sa aleaga de pe masa cifra corespunzatoare numarului de silabe ;

- sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical folosind cuvintele sugerate de jeton ;

- sa reprezinte grafic cuvintele si silabele ;

Page 2: PROIECT

Joc de rol :

- sa marunteasca pamantul cu mainile ;

- sa introduca pamant in ghivece ;

- sa planteze florile ;

- sa lipeasca pe ghivece imaginea corespunzatoare florii plantate ;

Arta :

- sa mototoleasca hartia pentru a obtine bobite ( flori de zambile );

- sa lipeasca tulpina, frunzele si bobitele pentru a obtine zambila

SARCINA DIDACTICA :

Despartirea in silabe a cuvintelor sugerate de jeton, precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul si reprezentarea grafica a silabelor si cuvintelor

REGULI DE JOC :

Copilul desemnat de educatoare alege un jeton de pe masa, ii denumeste imaginea, alcatuieste o propozitie despre el, desparte cuvantul in silabe, mentioneaza numarul silabelor, reprezinta grafic cuvantul si silabele care il alcatuiesc. Raspunsurile corecte sunt apreciate cu floricele( decupate)

ELEMENTE DE JOC :

Manuirea materialului, aplauze, surpriza, floricele

OBIECTIVE EDUCATIVE :

- imbogatirea vocabularului,

- dezvoltarea gandirii, imaginatiei si a creativitatii.

- dezvoltarea gustului estetic

- dezvoltarea auzului fonematic, a rapiditatii in gandire  si a operatiilor gandirii

STRATEGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE : explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul

MIJLOACE DE INVATAMANT : jetoane, tabla, carioci, fise de munca independenta, lipici, hartie creponata, hartie glacee, ghivece, pamant, flori, casetofon

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

C.Lupu, D.Savulescu, Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii, 2004

Page 3: PROIECT

     Florica Mitu , Stefania Antonovici, Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar, Editura Humanitas, 2005

SCENARIU DIDACTIC

Evenimenteleactivitatii

           Continutul     instructiv-educativ

Strategii didactice EvaluareaMetode siprocedee

Mijloace deinvatamant

Momentorganizatoric

Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii :

- aerisirea salii de grupa

- pregatirea materialului didactic

- aranjarea scaunelelor la masuteCaptareaatentiei

In clasa intra o fata care are

rolul de Primavara.Ea vorbeste

copiilor si lasa in clasa un cos in

care se afla materiale ce vor fi

folosite in timpul activitatilor.

conversatia cos cu diferite materiale

Anuntareatemei

Azi vom lucra la centrele: Arta

unde veti realiza o zambila, la

Biblioteca unde vom juca un joc

didactic, la Joc de rol unde veti

planta flori de primavara in

ghivece.

explicatia

Prezentarea

noului

continut

si dirijarea

invatarii

Merg cu copiii pe la fiecare cen-

tru, discut despre materialele

aflate acolo si explic sarcinile

ce trebuie indeplinite.

La centrul Biblioteca se afla

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

conversatia

jetoane

tabla

Hartie glacee,

Creponata

lipici

capacitatea de

a denumi obiec

tul de pe jeton,

de a alcatui

propozitii, de a

Page 4: PROIECT

jetoane cu diferite obiecte, aici

vom desfasura Jocul silabelor.

Copiii trebuie sa desparta in silabe

sa mentioneze numarul silabelor,

sa gaseaca cifra corespunzatoare

numarului silabelor , sa alcatuias-

ca propozitii  si sa reprezinte gra-

fic cuvintele si silabele.

La centrul Arta se afla hartie cre-

ponata, hartie glacee decupata

sub forma de tulpina si frunza de

zambila, lipici, coala alba. Copiii

trebuie sa faca bobite din hartie

creponata, sa lipeasca materialele

puse la dispozitie astfel incat sa

realizeze o zambila.

La centrul Joc de rol se afla ghi-

vece de flori, pamant, flori, jetoa-

ne. Copiii trebuie sa marunteasca pamantul, sa planteze florile in

ghivece dupa care sa lipeasca pe

ghiveci jetonul cu imaginea florii

plantate.

explicatia

explicatia

jocul

jocul

coala alba

ghivece

flori

jetoane

desparti in sila

be si de a le re

prezenta grafic

capacitatea de

a mototoli si

de a imbina

diferite elemen

te pentru a rea-

liza o floare

capacitatea de

a planta flori

si de a pune in

corespondenta

o imagine cu

un obiect

capacitatea de

a identifica un

cuvant cu un

anumit numar

de silabe

Page 5: PROIECT

Cer copiilor sa aleaga centrul la

care vor sa lucreze.

Merg pe la fiecare centru mai

explic o data sarcina.

La Biblioteca dupa ce sunt expli -

cate regulile jocului se executa un

 joc de proba.

Fiecare copil care va raspunde

corect va primi cate o floare.

Va castiga cel care are cele

mai  multe flori.

Complicarea jocului

Educatoarea bate din plame, iar

copiii trebuie sa aleaga un  jeton

care ilustreaza un cuvant care are

tot atatea silabe cate batai din pal

me a auzit.Obtinereaperformantei

Distribui fise de munca indepen-

denta.

Explic sarcina fisei.

Copiii de la centrele Arta si Joc

de rol expun lucrarile realizate.

exercitiul Fise de mun-

ca

independenta

capacitatea de

a scrie tot ata-

tea liniute cate

silabe are cu-

vantulEvaluarea Impreuna cu copiii si Primavara conversatia

explicatia

Page 6: PROIECT

merg pe la fiecare centru, pentru

a vedea si analiza ce s-a lucrat.

Fac aprecieri verbale asupra mo-

dului in care s-a desfasurat activi-

tatea.

PROIECT DIDACTIC

DATA : 27. III.2007

UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti

GRUPA : Mare „ Piticilor”

EDUCATOARE: Nicolae Mirela

DENUMIREA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului

TEMA ACTIVITATII: Zambila - observare

TIPUL ACTIVITATII : transmitere si asimilare de cunostinte

FORMA DE REALIZARE : frontal

SCOPUL :

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, de intelegere si de investigare a mediului inconjurator

OBIECTIVE OPERATIONALE :

- sa incadreze zambila in grupul florilor de primavara ;

- sa denumeasca partile componente ale zambilei ( radacina, tulpina, floare );

- sa descrie partile componente ale zambilei si rolul lor;

- sa precizeze care este mediul de viata si modul de ingrijire a zambilei;

- sa aleaga imaginea corecta ;

- sa imbine corect elementele ce reprezinta partile componente ale zambilei

OBIECTIVE EDUCATIVE :

- cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru natura

Page 7: PROIECT

- dezvoltarea atentiei, spiritului de observatie

- dezvolatrea simturilor : olfactiv, tactil si vizual

STRATEGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE: observatia, explicatia, conversatia, exercitiul, jocul

MIJLOACE DE INVATAMANT : zambile naturale, planse, zambile din hartie glacee

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

Maria Taiban, V.Nistor, E. Barsei, M. Petre, V Vornicu, A. Berescu, Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii, Editura Didactica si Pedagogica, 1979

SCENARIU DIDACTIC

Evenimenteleactivitatii

Continutulinstructiv-educativ

Strategii didactice Evaluarea

Metode siprocedee

Mijloace deinvatamant

Moment organizatoric

Asigur conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii:

- asezarea meselor in careu deschis;

- pregatirea materialului didacticCaptareaatentiei

Fiecare copil primeste cate o zambila.

Anuntarea temei Azi la activitatea de cunoastere a mediului vom discuta despre  Zambila.

explicatia

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

La aceasta activitate vom face un concurs care se numeste Copilul grijuliu. Voi trebuie sa fiti foarte atenti sa nu rupeti florile, iar la sfarsitul activitatii florile cele mai frumoase vor fi daruite cui doriti voi.

Am stat de vorba cu o zambila si ea mi-a spus ca traieste alaturi de ghiocel, lalele, lacramioare, narcise si ca ele sunt vestitorii primaverii.

Ce este zambila ? ( o floare )

In ce anotimp infloreste?

( primavara)

Explicatia

Explicatia

Observatia

Conversatia

Conversatia

observatia

conversatia

explicatia

Zambile

Zambile

Imagini

Zambila

Zambila

Zambila

Zambila

zambila

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

Capacitatea desintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

Capacitatea desintetiza trasaturile

Page 8: PROIECT

Unde ati vazut voi zambile ?

( in piata, in gradina de flori)

Unde creste zambila? ( in gradinile oamenilor, in ghivece)

Sunt prezentate zambile in mediul lor de viata.

Copiii sunt lasati sa observe liber, putin timp plantele primite.

Ce culori au florile? ( alb, roz, crem, violet, bleu)

Cer copiilor sa observe cu atentie inflorescenta si explic acest termen.

Din ce este formata aceasta parte a zambilei?(din multe flori )

Explic faptul ca toate aceste multimi de flori formeaza un ciorchine. Cer sa repete de 2-3 ori acest cuvant.Ciorchinele formeaza inflorescenta.

Se repeta acest cuvant de 2-3 ori.

Cum sunt florile ca marime ?

( mici)

Din ce este alcatuita o floare?

( din multe petale)

Pipaiti petalele unei flori! Ce simtiti? ( sunt catifelate )

Ce fel de miros au florile?

( placut, parfumat si este specific zambilei )

SINTEZA PARTIALA

Vom face un joc: „ Spune mai departe „.

Observatia

Conversatia

explicatia

explicatia

exercitiul

jocul

Observatia

Conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

conversatia

Observatia

Conversatia

explicatia

explicatia

Observatia

Conversatia

explicatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

zambila in ghiveci

Imagini

imagini

esentiale ale unei plante

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

Capacitatea desintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

Capacitatea desintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Capacitatea desintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Page 9: PROIECT

Educatoarea incepe o propozitie si un copil o va o continua.

Floarea are culoarea.

Petalele sunt (mici si catifelate)

Florile formeaza un

( ciorchine)

Floarea zambilei are miros(placut, parfumat )

Ce mai observati la zambila?

( tulpina-codita)

Ce culoare are? ( verde)

Cum este tulpina? ( groasa, neteda, lucioasa )

Incercati sa o indoiti fara sa o rupi !

Ce observati? ( nu se rupe, este flexibila)

Ce rol are? ( de sustinere, de transport a hranei de la bulb la frunze)

SINTEZA PARTIALA

Un copil va vorbi despre tulpina ( va mentiona  aspecte caracteristice si rolul ei)

Se continua observarea cu frunzele.

Ce sunt acestea? ( frunze)

Ce culoare au? ( verde)

Ce forma au?( alungite si inguste )

Cum sunt daca le pipaiti?

( lucioase, netede)

Explicatia

exercitiul

Page 10: PROIECT

La ce folosesc ele?( in ele se prepara hrana , sunt numite si bucataria plantei).

SINTEZA PARTIALA

Frunzele au culoare  verde, sunt liniare, iar daca le pipaim sunt netede si lucioase. Rolul lor este de a prepara hrana pentru planta.

Ce are zambila in pamant?( bulbul)

Bulbul este o tulpina care creste sub pamant(sub- pamanteana )

Cu e seamana?( cu o ceapa mica)

Cu ce se termina bulbul? ( cu niste firisoare). Aceste firisoare reprezinta radacina si extrag hrana din pamant.

Trag de o floare aflata intr-un ghiveci.

Ce se intampla? ( nu iese)

De ce? ( este fixata de bulb)

Ce rol are bulbul?( tine planta in pamant si depoziteaza hrana ).

SINTEZA PARTIALA

Prezint 2 imagini : pe una este desenata o zambila cu bulbul in pamant, in alta este o zambila cu bulbul deasupra pamantului. Copiii trebuie sa aleaga imaginea corecta.

La ce foloseste zambila? ( pentru infrumusetat gradina, casa, la fabricarea parfumului

Cum ingrijim zambilele? ( le udam, le sapam, nu calcam pe ele)

SINTEZA FINALA

Din mai multe imagini cu flori este aleasa cea a

Page 11: PROIECT

zambilei.

Se va motiva alegerea, prin evidentierea diferentelor dintre zambila si celelate flori.

Obtinerea performantei

Fiecare copil va primi cate un plic in care sunt decupate partile componente ale zambilei.Trebuie sa fie asamblate corect aceste parti pentru a obtine o zambila.

Explicatiaexercitiul

Zambila decupata Capacitatea de a asambla logiccomponentele

Evaluarea Fac aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.

explicatia


Recommended