+ All Categories
Home > Documents > platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura...

platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura...

Date post: 18-May-2021
Category:
Upload: others
View: 2 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
20
DATA: UNITATEA: PROF.ÎNV.PRIMAR:Cherciu Ioana CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare DISCIPLINA : Limba și literatura română UNITATEA TEMATICA: Țara mea SUBIECTUL LECTIEI: Textul nonliterar – Cetățile, pagini de istorie FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată TIPUL LECTIEI: consolidare COMPETENTE SPECIFICE : LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ 2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare 3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii ISTORIE 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare PROIECT DIDACTIC
Transcript
Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

DATA:UNITATEA: PROF.ÎNV.PRIMAR:Cherciu Ioana CLASA: a IV-a AARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicareDISCIPLINA : Limba și literatura românăUNITATEA TEMATICA: Țara meaSUBIECTUL LECTIEI: Textul nonliterar – Cetățile, pagini de istorieFORMA DE ORGANIZARE: Activitate integratăTIPUL LECTIEI: consolidareCOMPETENTE SPECIFICE :

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ 2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare 3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii

ISTORIE 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare

MATEMATICA 5.2. Organizarea datelor în tabele și reprezentarea lor grafică

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – să rezolve cu responsabilitate și implicare sarcinile din cadrul grupului de lucru; O2 – să formuleze întrebări și răspunsuri prin diferite procedee ; O3 – să folosească metodele gândirii critice pentru explorarea textelor; O4 – să argumenteze acordul/dezacordul față de acțiuni/atitudini ale oamenilor; O5 – să transfere informațiile din text în diverși organizatori grafici .

PROIECT DIDACTIC

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

STRATEGIA DIDACTICĂResurse procedurale :

Metode şi procedee:

conversatia, explicaţia, observația, argumentarea, exercițiul, metoda mozic, metoda pălăriilor gânditoare, joc de rol

Mijloace didactice:

caiet, instrumente de scris, planșe, fișe de lucru, pălării colorate, recompense

Forme de organizare: frontal, individual, în grupe,

Resurse umane: 26 elevi

Resurse temporale: 45 minute

BIBLIOGRAFIE :

*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Istorie, Matematică, clasa a IV-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/ 2.12.2014;

Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.

Berechet, Daniela; Berechet, Florian; Tița, Jeana; Costache, Lidia, Limba și lietratura română, Modalități de lucru diferențiate, Ed. Paralela 45, Pitești, 2016

Beșliu, Daniela; Stănică, Nicoleta, Limba și literatura română, Caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Ed. Litera, București, 2016

Gavrilă, Camelia; Doboș, Mihaela; Chirilă, Mariana; Zaharia, Cezar, Limba și literatura română de la competență la perfor-manță, Ed. Polirom, Iași, 2010

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Logel, Dumitru; Popescu, Elena; Stroescu-Logel Elena, Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române în în-vățământul primar, Ed CARMINS, Pitești

Molan, Vasile, Didactica disciplinelor „Comunicare în limba românăˮ și „Limba și literatura românăˮ din învățământul primar, Ed MINIPED, București, 2014

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Anexa 1

Bună dimineața, iubitori de patrie! Astăzi este…………..; a …………….. zi din……………. Suntem în anotimpul de ……., în a ………….. lună a anotimpu-

lui.

Pentru cuvintele lacunare din text care sunt pe pozițiile I, III și V, faceți următoarele specificații:

desparte cuvintele în silabe stabilind numărul acestora;

scrieți numărul de consoane și vocale aferente fiecărui cuvânt;

spune ce sunt ca parte de vorbire.

Stabiliți secolul apariției fiecărei cetăți istorice:

Sarmizegetusa Regia (perioada dacică anii 87-107)……………

Cetatea Târgoviște (prima atestare anul 1396)……………………

Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș anii1431-1476)……….

Cetatea Sucevei (prima atestare anul 1388)………………………….…

Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)…………………………..

Realizați corespondența cetate istorică - reguine geografică:

Sarmizegetusa Regia Muntenia

Cetatea Târgoșistei Moldova

Turnul Chindiei Transilvania

Cetatea Sucevei Transilvania

Cetatea Sighișoara Muntenia

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Anexa 2

Metoda „Pălăriile gânditoareˮ

Pălăria AlbăCe informații aveți despre cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?Care a fost scopul construirii acestor cetăți?Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți?

Pălăria RoșieÎn cadrul orelor de istorie am discutat despre copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile prezentate în textul

Cetățile, pagini de istorie în majoritate aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii din evul mediu.Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, copii care nu frecventau școala?

Pălăria NeagrăCare sunt dezavantajele pe care le creează cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți românești?

Pălăria GalbenăCare este importanța cetăților românești pentru generațiile viitoare?Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de țară?

Pălăria VerdeCe ai face pentru protejarea acestor monumente istorice?Cum se poate promova imaginea țării?

Pălăria AlbstrăAdresează colegilor o întrebare pentru a verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Anexa 3

Metoda mozaic

ScriitoriiRedactează o invitație pentru o aniversare tematică la Cetatea Sighișoara.

ActoriiRealizează un joc de rol între un grup de elevi din evul mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre.

Matematicienii Câți ani au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei? (1388)

Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de produse.

Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat.

TalentațiiInterpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muzică și mișcare.

IstoriciiPrezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul mediu.

PictoriiDesenați imaginea unei cetăți din perioada evului mediu.

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Anexa 4

Citește cu atenție textul. Selectează cinci subtantivele și notează-le conform tabelului de mai jos:

substantiv felul numărul genul

Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,
Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș 1431-1476)

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Cetatea Tărgoviște (prima atestare anul 1396)

Page 11: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)

Page 12: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Cetatea Sarmizegetusa (anii 87-107)

Page 13: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Cetatea Suceava (prima atestare anul 1388)

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Page 14: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

Momentele lecției Ob Elemente de conținut

Resurse Evaluareaprocedurale materiale organizatorice

1.Moment organiza-toric

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Limba și literatura română:

aerisirea sălii de clasă;amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii.

Pregătirea materialului didactic.

conversația materialele necesare lecției

frontal

2. Captarea atenției Se realizează întâlnirea de dimineață prin prezentarea mesajului zilei, (Anexa 1)

conversația flipchartul frontal observare sistematică

3. Verificarea temei Se face verificarea frontală, calitativă și cantitativă, a temei. conversația caietele de temă

frontal evaluare orală

4.Anunțarea temei și a obiectivelor

Se va nota titlul lecției la tablă, în timp ce sunt anunțate obiectivele lecției.

conversația caiete de clasă

frontal

5.Sistematizarea,consolidarea, fixarea cunoştinţelor asimi-

late anterior

O1

O2

O3

Elevii vor extrage bilețele pe care se va regăsi cuvântul care reprezintă culoarea pălăriei din a cărei grupă vor face parte:

Pălăria alba; Pălăria roșie, Pălăria neagră; Pălăria galbenă; Pălăria verde; Pălăria albastră.( Anexa 2)*Activitate pe grupe

Metoda „Pălăriile gânditoareˮ

Pălăria Albă

Ce informații aveți despre cetățile: Sarmizege-tusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?

Care a fost scopul construirii acestor cetăți?Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți?

Pălăria Roșie

În cadrul orelor de istorie am discutat despre copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile prezentate în textul Cetățile, pagini de istorie în majoritate aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii din evul mediu.

Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, copii care nu frecventau școala?Pălăria Neagră

Care sunt dezavantajele pe care le creează

explicația

conversația

metoda pălări-ilor

gânditoare

conversația

exercițiul

observația

exercițiul

observația

markere

stilou

pălăriicolorate

fișe

anexa 2 – fișe de lucru

în echipă/ sarcini

fișa de lucru

instrument de scris

activitate frontală

activitate în echipă

activitate în echipă

activitate în echipă

observare sistematică

aprecieriverbale

observare sistematică

aprecieriverbale

evaluare orală și scrisă

interevaluare

observare sistematică

aprecieriverbale

Page 15: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

5.Sistematizarea,consolidarea, fixarea cunoştinţelor asimi-

late anteriorO4

O5

cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Tur-nul Chindiei?

La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți românești?Pălăria Galbenă

Care este importanța cetăților românești pentru ge-nerațiile viitoare?

Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de țară?Pălăria Verde

Ce ai face pentru protejarea acestor monumente is-torice?

Cum se poate promova imaginea țării?Pălăria Albstră

Adresează colegilor o întrebare pentru a verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.

explicația

conversația

metoda pălări-ilor

gânditoare

observația

explicația

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

stimulente

activitate în echipă

activitate în echipă

frontal

evaluare orală și scrisă

interevaluare

observare sistematică

aprecieriverbale

6.Obținerea performanței O1

O2

O4

O5

Elevii așezați pe grupele deja formate vor extrage câte un plic ce va conține sarcini de lucru, se va lucra prin metoda mozaic. Se face instructajul, se mai fac recomandări punctual fiecărei echipe, iar elevii vor rezolva sarcinile conform cerințelor (Anexa 3).Metoda mozaicScriitorii

Redactează o invitație pentru o aniversare tematică la Cetatea Sighișoara.Actorii

Realizează un joc de rol între un grup de elevi din evul mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre.Matematicienii

Câți au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei? (1388)

Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de pro-duse.

metoda mozaic

conversația

explicația

exercițiul

joc de rol

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

frontal

activitate în echipă

frontal

observare sistematică

evaluare orală

evaluare scrisă

observare

Page 16: platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · Web view2020. 10. 10. · Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010. Logel,

O5 Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat.Talentații

Interpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muz-ică și mișcare.Istoricii

Prezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul mediu.Pictorii

Desenați imaginea unei cetăți din perioada evului mediu.

conversația

explicația

exercițiul

metoda mozaic

fișa de lucru

instrument de scris

stimulente

activitate în echipă

frontal

sistematică

evaluare orală

7.Asigurarea retenției și a transferului

O5 Elevii vor primi în cadrul echipei o fișă cu un citat din Alexandru Vlahuță (Anexa 4), iar sarcina de lucru va fi să recu-noască cinci substantivele și să le noteze în tabel concform cer-inței. Va câștiga echipa care termina prima sarcina corect. Se oferă sti- mulente doar echipei care câștigă.

explicația

exercițiul

stimulentefișa de lucru

instrument de scris

frontal

activitate în echipă

observare sistematică

evaluare orală

8.Încheierea activității

Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a activității.Se anunță tema pentru acasă.

conversația auxiliar frontal aprecieri verbale


Recommended