+ All Categories
Home > Documents > Graul Si Porumbul

Graul Si Porumbul

Date post: 11-Dec-2015
Category:
Upload: kinga-oravetz
View: 357 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
Description:
proiect de lectie graul si prumbul clasa a V-a
14
Proiect de lecţie A. Antet Propunător: Oravetz Kinga Data: 08.06.2015 Clasa: a V-a Disciplina: Biologie Unitatea de învățare: Diversitatea lumii vii Titlul lecției: Grâul și porumbul Competențe specifice: 1) Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante 2) Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori 3) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare Obiective operaţionale: 1) Să recunoască părțile componente ale grâului și porumbului pe baza materialului vegetal și a unor imagini 2) Să descrie alcătuirea grâului și a porumbului 3) Să identifice asemănările și deosebirile dintre grâu și porumb 4) Să enumere câte 2 importanțe ale cerealelor în viața omului și a animalelor Tipul lecției: mixtă Noţiuni cheie: cereale, spic, cocian, știulete, pănuși Materiale didactic: manual biologie, fișă ghicitori, material vegetal, fișe de activitate, diagrama Venn, tablă, cretă, fișe de lucru Metode si procedee didactice: conversația euristică, explicaţia, observarea dirijată, demonstraţia didactică, învăţarea prin cooperare Forme de organizare: grup, frontal, individual Forme de evaluare: observare sistematică, fișa de lucru independentă (anexa 4) Bibliografie didactică și de specialitate: 1) Mohan, G., Ardelean, A., și Mihail, A., Manual de Biologie pentru clasa a V-a, Editura ALL, București, 2005 2) Opriș, T., Enciclopedia copiilor, Editura Ion Creangă, București, 1999
Transcript
Page 1: Graul Si Porumbul

Proiect de lecţieA. AntetPropunător: Oravetz KingaData: 08.06.2015Clasa: a V-aDisciplina: BiologieUnitatea de învățare: Diversitatea lumii viiTitlul lecției: Grâul și porumbulCompetențe specifice:1) Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante2) Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori3) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

Obiective operaţionale: 1) Să recunoască părțile componente ale grâului și porumbului pe baza materialului vegetal și a unor

imagini2) Să descrie alcătuirea grâului și a porumbului3) Să identifice asemănările și deosebirile dintre grâu și porumb4) Să enumere câte 2 importanțe ale cerealelor în viața omului și a animalelor

Tipul lecției: mixtăNoţiuni cheie: cereale, spic, cocian, știulete, pănuși Materiale didactic: manual biologie, fișă ghicitori, material vegetal, fișe de activitate, diagrama Venn, tablă, cretă, fișe de lucruMetode si procedee didactice: conversația euristică, explicaţia, observarea dirijată, demonstraţia didactică, învăţarea prin cooperare Forme de organizare: grup, frontal, individual Forme de evaluare: observare sistematică, fișa de lucru independentă (anexa 4) Bibliografie didactică și de specialitate:

1) Mohan, G., Ardelean, A., și Mihail, A., Manual de Biologie pentru clasa a V-a, Editura ALL, București, 2005

2) Opriș, T., Enciclopedia copiilor, Editura Ion Creangă, București, 1999

Page 2: Graul Si Porumbul

B. Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei

Forme de

activitate

Activitatea profesorului Activităţi propuse elevilor

Captarea

atenţiei

5’

F

o Metode: conversație euristicăo Materiale: fișă ghicitori (Anexă 2), tablă,

cretă

Ce sunt plantele monocotiledonate? Dați exemplu de alt monocotiledonat.

Evocare

10’

F

o Metode: conversație euristică, observare dirijată, explicație, demonstrație didactică

o Materiale: material vegetal, manualo Cuvinte cheie: cerealeDin ce grup fac parte grâul și porumbul?Din ce este alcătuită planta de grâu? Dar porumbul? Ce asemănări există între cele două plante? Dar deosebiri?

Formați 4 grupe.

Observați părțile componente ale plantelor.Observați imaginile din manual.

Realizarea

sensului

10’

F

10’

G

10’

I

o Metode: învățare prin cooperareo Materiale: fișe de activitate (Anexa 3),

atlase, material vegetal, tablă, cretăo Cuvinte cheie: spic, cocean, știulete,

pănuși

o Metode didactice: conversație euristică, explicaţie, diagrama Venn (Anexa 1)

o Materiale: tablă, cretă, fișă ghicitori (anexa 2)

La ce ați auzit că se folosește grâul? Dar porumbul? Ce plante cunoașteți care seamană cu grâul? Dar cu porumbul? o Metode didactice: conversație euristică,

explicațieo Materiale: fișe de lucru (Anexa 4)

Citiți textul de pe fișa de activitate și cu ajutorul materialului vegetal primit și a imaginilor din manual, răspundeți la întrebările de pe fișă. Aveți la dispoziție 10 minute. Lucrați în echipe.

Desenați în caiete diagrama Venn și completați-o cu informația de pe tablă.

Completați individual fișele de lucru. Aveți la dispoziție 10 minute.

Reflecție

5’

F

o Metode didactice: conversație euristicăCare sunt părțile componente ale grâului? Care sunt asemănările dintre grâu și porumb? Dar deosebirile? La ce se folosesc aceste plante? Ce plante înrudite cu grâul și porumbul cunoașteți?

Page 3: Graul Si Porumbul

C: Anexe

Anexa 1: Schița lecției

Grâul și porumbul

- Fac parte din grupa cerealelor

- Importanța

Grâul- hrană

- spirt

Porumbul- hrană

-ulei, spirt

Grâul Porumbul

Rădăcina-firoasă

Tulpina

-neramificată cu noduri și internoduri

- goală pe interior = pai- subțire

Frunze

-pornesc din dreptul nodurilor-nu au pețiol-ca o panglică,nervuri paralele

- plină cu măduvă = cocian- groasă

- mai late decât ale grâului

Flori Flori

-un singur tip de floare-grupate în spic-spicul conține mai multe spiculețe-spiculețele conțin 3-5 flori-polenizarea -directă

-2 tipuri de flori:: în vârful tulpinii: mai jos, acoperite cu pănuși

-polenizarea - prin vânt

Fructee

-conțin și gluten -conțin și ulei

Om : făina de grâu, pâinea, pastele făinoaseAnimale: tărâțele

Om : făina de mălai, floricelele

Animale: cocenii, știuleții

- Plante înrudite

Grâu- orz, ovăz, orez, secară

Porumb- trestia de zahăr

Semințe

-conțin amidon

-uscate

Page 4: Graul Si Porumbul

Anexa 2: Fișă ghicitori

Mustăciosul din ogorCe dă pâine tuturor(Grâul)

Cine-l sapă bine varaCu mălai umple cămara(Porumbul)

Cu aceaste cerealeCalul aleargă mult mai tare(Orzul și ovăzul)

Cu bobul lui alb sau brunFacem un pilaf bun(Orez)

Trupu-i țeava-naltă,Crește numai unde-i baltă,Iar in varf are un spicCa o coada de pisic!Ea în fabrică ajungeȘi se transformă-n ceva dulce!(Trestia de zahăr)

Page 5: Graul Si Porumbul

Anexa 3: Fișă de activitate 1

1. Citiți cu atenție textul de mai jos și răspundeți la următoarele cerințe.

Grâul și porumbul sunt cereale importante din țara noastră. Acestea sunt plante

superioare cu organe vegetative: rădăcină, tulpină și frunza și organe de înmulțire: floarea,

fructul și sămânța. La grâu rădăcina este firoasă, înmănunchiată ca un smoc (Fig 1). În ceea ce

privește frunzele grâului, acestea pornesc din dreptul nodurilor. Ele nu au pețiol, iar limbul are o

formă de panglică și nervuri paralele. Rădăcina porumbului este firoasă, înmănunchiată ca un

smoc, iar frunzele sunt mai mari și mai late decât ale grâului (Fig 2). Frunzele porumbului nu

prezintă pețiol și se prind la fel de tulpină ca și cele de grâu și au formă de panglică și prezintă

nervuri paralele.

Fig. 1 Grâul

2. Identificați o asemănare dintre rădăcina grâului și a porumbului.

3. Identificați asemănările și deosebirea dintre frunza grâului și a porumbului.

Fig. 2 Porumbul

Page 6: Graul Si Porumbul

Fișă de activitate 2

1. Citiți cu atenție textul de mai jos și răspundeți la următoarele cerințe.

Grâul și porumbul sunt cereale importante din țara noastră. Acestea sunt plante superioare cu organe vegetative: rădăcină, tulpină și frunza și organe de înmulțire: floarea, fructul și sămânța. La grâu tulpina este neramificată, cu noduri și internoduri. Aceasta este subțire, goală la interior și este numită pai (Fig 1). Tulpina porumbului este groasă, neramificată și prezintă noduri și internoduri. Spre deosebire de grâu, tulpina porumbului este plină cu măduvă și se numește cocean (Fig 2).

2. Identificați asemănările dintre tulpina grâului și a porumbului.

3. Identificați deosebirile dintre tulpina grâului și a porumbului.

Fig 1. GrâulFig 2. Porumbul

Page 7: Graul Si Porumbul

Fișă de activitate 3

1. Citiți cu atenție textul de mai jos și răspundeți la următoarele cerințe.

Grâul și porumbul sunt cereale importante din țara noastră. Acestea sunt plante superioare cu organe vegetative: rădăcină, tulpină și frunze și organe de înmulțire: floarea, fructul și sămânța. La grâu există un singur tip de floare în care se găsesc stamine și pistil, iar polenizarea este directă. Florile sunt grupate în infloresecențe numite spic (Fig 1). Spicul conține mai multe spiculețe, fiecare spiculeț fiind format din 3-5 flori. La porumb există două tipuri de flori: bărbătești și femeiești. Florile bărbătești sunt așezate în vârful tulpinii, iar cele femeiești sunt așezate mai jos, pe știuleți care sunt acoperiți cu niște frunze numite pănuși (Fig 2). La porumb polenizarea se face cu ajutorul vântului.

2. Identificați deosebirile dintre florile grâului și ale porumbului.

3. Identificați deosebirea dintre polenizarea la grâu și la porumb.

Fișa de activitate 4

Fig 1. Grâul Fig 2. Porumbul

Page 8: Graul Si Porumbul

4. Citiți cu atenție textul de mai jos și răspundeți la următoarele cerințe.

Grâul și porumbul sunt cereale importante din țara noastră. Acestea sunt plante superioare cu organe vegetative: rădăcină, tulpină și frunze și organe de înmulțire: floarea, fructul și sămânța. La grâu fructul este uscat și conține o sămânță unică care conține mult amidon și gluten (Fig 1). La porumb fructul este de asemenea uscat, are culoarea galbenă și rămâne prins pe știuleți (Fig 2). Sămânța porumbului pe lângă amidon conține și ulei.

5. Identificați asemănarea dintre fructele grâului și ale porumbului.

6. Identificați deosebirea dintre conținutul semințelor de grâu și cele de porumb.

Fig 1. Bobul de grâu Fig 2. Știulete de porumb

Page 9: Graul Si Porumbul

Anexa 4: Fișă de lucru individuală

1. Rezolvă rebusul completând propozițiile lacunare. Rezolvând corect rebusul obții pe verticala A – B cuvântul .........?

1. Din boabele de ....... se obține făina de mălai.2. Grâul și porumbul au rădăcina .......3. Tulpina porumbului se numește .......4. La fabricarea pâinii se folosește cereala numită .......5. Fructele porumbului rămân prinse pe .......6. Florile grâului sunt grupate într-un .....

2. Încercuiește varianta corectă.

Tulpina porumbului:a. este neramificatăb. se numeşte coceanc. este dreaptă, cu măduvă;d. este ramificată, fără măduvă în interior

3. Stabileşte relaţia corectă dintre cele două coloane:

A - grâu a - extragerea zahăruluiB - trestia de zahăr b - obținerea pâinii și a pastelor făinoaseC - porumb c - obținerea uleiului

1

2

3

4

5

6

A

B


Recommended