+ All Categories
Home > Documents > bucuriile iernii

bucuriile iernii

Date post: 09-Apr-2018
Category:
Upload: annemarypopa
View: 287 times
Download: 1 times
Share this document with a friend

of 17

Transcript
  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    1/17

    PROIECT DIDACTICDATA: 10 decembrie 2010GRUPA MIXT 1. grupa pregtitoare

    2. grupa mare3. grupa mijlocie4. grupa mic

    UNITATEA DE INVATAMANT:PROPUNTOARE:TEMA ANUALA DE INVATARE:CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE

    SIMTIM?SUBTEMA SAPTAM,ANII: Obiceiuri strabuneTEMA ZILEI: Bucuriile ierniiFORMA DE REALIZARE: Activitate integrata de o ziCATEGORII DE ACTIVITATI DE INVATARE ABORDATE:

    1. ADP: - Intalnirea de dimineata (Salutul, prezenta, calendarulnaturii);

    - Rutine :Ne pregtim pentru activiti, micul dejun(deprinderi de ordine,

    disciplin, autoservire);- Tranzitii : Cantece si colinde de iarna; exercitii de

    inviorare;2. ALA 1: - ARTA : Bradul de Craciun (aplicare)

    - BIBLIOTECA:Povestea fulgului de zapada, deTrenca Banciu (povestire)

    - CONSTRUCTII: Casuta lui Mos Craciun3. ALA 2: - Cantec , joc si voie buna (activitate distractiva

    cu poezii si cantecele laalegerea copiilor)

    4. ADE: -Domeniul stiinta (cunoasterea mediuliu): A sositZana Iarna(convorbire)

    -Domeniul om si societate (activitate practica) :Podoabe pentru bradul de

    Craciun (colaj)

    SCOPUL ACTIVITIIALA DS DOS

    Implicareaactivparticipativa copiilor laactiviti degrup i

    Verificareacunotinelorcopiilor despreaspectelespecificeanotimpului

    Consolidareaunor abilitatipracticespecificenivelului dedezvoltare

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    2/17

    frontale;

    Stimulareacreativitii njocuri i alteactiviti

    iarna motrica; Dezvoltarea

    simtului practic .

    OBIECTIVE OPERAIONALE

    1. ADP: O1- s salute educatoarea i colegii la intrarea n clas;

    O2- s se prezinte;

    O3 - s fixeze data calendarului, precum i fenomenul

    meteo caracteristic zilei;

    O4 - s participe la activitile zilnice de autoservire,

    ordine, disciplin;

    2.ALA 1- ARTA : O1 sa lipeasca corect bradutul;O2 sa pastreze acuratetea lucrarii;

    O3 - S aprecieze /autoaprecieze lucrrile

    realizate;

    O4 - s participe afectiv la activitate,

    manifestndu-se liber creativ;

    - BIBLIOTECA: O1 - sa audieze cu atentie textul povestit;

    O2 - sa inteleaga sensul noilor cuvinte;O3 - sa povesteasca dupa imagini;

    O4 - sa manifeste interes pentruactivitate ;

    - CONSTRUCTII: O1 sa imbine corect cuburile;O2 - sa finalizeze lucrarea;

    3. ALA 2 : O1 sa intoneze corect cantecelele si colindele;O2 sa recite expresiv poezii;

    4.ADE: DS: O1 - s descopere elementele corespunztoareaspectelor privind anotimpul iarna;

    O2 - sa recunoasca principalele schimbari ce au loc innatura in acest anotimp;

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    3/17

    O3 - sa enumere principalele sarbatori din lunadecembrie;

    O4 - sa prezinte principalele caracteristici aleanotimpului iarna.

    DOS: O1 - sa lipeasca asambland corect elementele

    decupate;O2 - sa denumeasca materialele puse la dispozitie in

    vederea realizarii temei;O3 - sa respecte reguli de utilizare corecta a foarfecii

    si a aracetului;O4 - s lucreze independent i n echip;O5 - sa aprecieze critic si autocritic lucrarile realizate;

    STRATEGII DIDACTICE1. Metode i procedee: Explicaia, conversaia, exerciiul,nvarea prin descoperire, brainstormingul, munca n perechi,exerciiul, explicaia, turul galeriei;

    2. Mijloace de nvmnt: Imagini ce ilustresc diferite aspecteale anotimpului iarna, foarfece, staniol, nuci, ate, vata, coli colorate,carton colorat, lipici,acuarele, pensule, cosulete, cuburi,bradutartificial etcFORMA DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal;DURATA: o zi;

    BIBLIOGRAFIE Curriculum pentru nvmntul precolar, M.Ed.C.T., 2008.

    Preda,V. Ghid pentru proiecte tematice, Ed. HumanitasEducational, 2005.

    Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie oprovocare, Ed. Diana;

    Revista Invatamantul Prescolar.

    SCENARIUL ZILEIActivitatea ncepe cu ntlnirea de diminea.Copiii sunt aezai n semicerc pentru a stabili fiecare un

    contact vizual cu toi membrii grupei. Educatoarea, pentru aconstitui un model de comportament, zmbete, i privete,transmite cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare-verbal, nonverbal. Activitatea zilei va incepe cu intalnirea dedimineata. Salutul porneste de la educatoare prin recitarea uneiscurte poezii - salut:

    Dimineata a sositToti copiii au venit,

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    4/17

    In semicerc ne adunam,Cu totii ne salutam:Buna dimineataFulgisori,A-nceput o noua zi,Buna dimineata,dragi copii!

    Fiecare copil salut strngnd mna copilului de lng el. Ultimulcopil va saluta educatoarea, care la rndul ei va saluta copiii:,,Bun dimineaa ,fulgi de nea!. Copiii pentru a se apuca detreaba,trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare:

    Ca sa fiu copil voinicEu fac sport inca de mic,Merg in pas alergator,Sar apoi intr-un picior,Ma opresc,respir usor,Intind bratele sa zbor.

    Dar cel mai bine eSa fac si gimnastica.

    Un,doi,un,doi,Faceti toti la el ca noi!Asta-i doar un inceput!

    Ia priviti cat am crescut!Se va face prezenta: un baietel va numara fetitele si o fetita vanumara baieteii, apoi se vor trece absentele.Se va stabili mpreuncu copiii data, ziua sptmnii,luna si anul in care ne aflam apoiaspectele vremii din aceasta diminea, mbrcmintea adecvatpentru aceasta zi i se completeaza calendarul naturii. . Se vor

    preciza dac exist - alte evenimente importante din aceast zi(ex: zi de natere). Invitaia de a analiza vremea i de a marcamodificrile se face printr-o scurt poezie:

    Vremea noi o studiemi-n calendar noi notm

    De e ploaie sau e soareVrem sa stim acuma

    oare?La activitatea de grup copiii vor denumi pe rand ceea ce vadilustrat pe jetoane, apoi le vor alinta (brad bradut bradulet). Oparte din copii vor alcatui propozitii cu aceste cuvinte.

    Tranzitii: -1,2,1,2

    Mergem toi n pas vioiMinile s le splm

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    5/17

    La mas s ne-aezm.Pe hol noi nu alergm

    Ca s nu ne-accidentm .Poft bun, mulumimi pe jos nu risipim.

    Rutina: Servirea micului dejunNoutatea zileise prezint plicul cu planse de la Zna Iarna princare se anun ca au de facut pe parcursul intregii zile.

    Copiii vor intra n sala de grupa i vor descoperii materialelepuse la dispozitiede Zana Iarna , putand alege intresectoarele :ARTA, BIBLIOTECA si CONSTRUCTII.Copiii se aseazla centre si se familiarizeaz cu materialele pregtite. La centrulARTA, copiii vor realiza Bradul de Craciun (aplicare). La centrulBIBLIOTECA, educatoarea va spune Povestea fulgului de zapada,de Trenca Banciu, iar la sectorul CONSTRUCTII , copiii vor avea derealizat Casuta lui Mos Craciun din diferite cuburi. Dupa celucreaza pe cele trei centre se va face evaluarea rezultateloractivitatii. Dup terminarea activitii pe centre, copiii vor face curatla locul de joac i vor merge la baie (exersarea mersului - ncoloan cte unul). La ntoarcere se vor aeza n semicerc, pescunele . Prescolarii vor intra in clasa pe melodia canteceluluiFulgi de nea.

    In cadrul activitatilor pe domenii experentiale, la DS se vapurta o convorbire cu tema A sosit Zana Iarna. Captarea atentieise va realiza printr-o scurta povestioara spusa de catre educatoare,care ne va prezenta modul cum a intrat in posesia plicului cu

    aspecte de iarna. Pe baza acestor imagini se va derula o convorbirepresarata pe alocuri cu poezioare si cantecele de sezon.Pentru tranzitia la domeniul om si societate se va folosi

    cantecelul Degetele.Activitatea practica consta in realizarea unor Podoabe pentru

    bradul de Craciun. Educatoarea va arata practic copiilor cum serealizeaza fiecare podoaba in parte. In ajutorul copiilor vin cativacopii de clasa I si care impreuna vor finaliza lucrarile. La sfarsitcopiii vor impodobi bradutul de Craciun cu podoabe realizate demanutele lor si vor canta in jurul lui impreuna cu colegii mai mari.Tranzitie: In spre baie alergam

    Ne spalam, ne curatam.In cadrul activitatilor liber alese 2 se va desfasura activitateaCantec , joc si voie buna (poezii si cantecele pe placul copiilor).Rutina: Servirea pranzului.

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    6/17

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    7/17

    Evenimentuldidactic

    Coninutul tiinific Strategii didactice Evaluare

    Activitateaeducatoarei

    Activitateaprescolarilor

    Metode siprocedee

    Mijloacedeinvatamant

    I. Organizareaactivitii

    Aerisirea slii de grup;Pregtirea i distribuirea

    materialului didactic;Aranjarea mobilieruluiin sala de grupa;Intrarea ordonat acopiilor n sala de grup;

    Prescolarii sepregatesc pentru

    inceperea activitatii.

    II.Introducereain activitate

    Captarea atentiei se varealiza printr-o scurtapovestioara spusa decatre educatoare:Dragicopii, astazi m-amintalnit cu Mos Craciunsi cu Zana Iarna , carem-au intrebat daca ati

    fost cuminti anul acestasi ce stiti despreanotimpul in care neaflam. Zana Iarna mi-adat acest plic cu imaginide iarna. Trebuie sa stiti

    Prescolarii sunt foarte

    atenti la ceea ce spuneeducatoarea.

    ObservareaConversaia

    Un plic

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    8/17

    ca astazi Mos Craciun siZana Iarna var ascultape la geamuri dacasunteti atenti siraspundeti corect laintrebari.

    III. Enuntareascopului si a

    obiectivelor

    Pentru ca tema zileieste Bucuriile iernii,

    astazi vom vorbi despreZana Iarna, vom spuneo poveste foartefrumoasa, vom construicasuta lui Mos Craciun,vom realiza podoabepentru bradul deCraciun.

    Prescolarii urmaresc

    ceea ce spuneeducatoarea.

    ExpunereaExplicaia

    observaia

    Plic

    Imagini deiarna

    Imagini deiarna

    Ccapacitatea de a-i

    orientaatenia ctreaciunile

    ntreprinsedeeducatoare

    IV. Dirijareainvatarii

    Se vor explica sarcinilepe care le vor avea derealizat in cadrulsectoarelor. Fiecare copilisi alege sectorul incadrul caruia doreste salucreze.

    ARTA Bradul deCraciun (aplicare)Prescolarii vor realizadin hartie colorata unbradut, pe care il vorimpodobi cu ghirlande

    Prescolarii sunt atenti.

    La sectorul ARTA copiiivor realiza Bradutulde Craciun.

    Conversatia

    Demonstraia

    ExplicaiaExerciiul

    Turul galeriei

    Coli colorate.Carton

    colorat,lipici, hartiecreponata,cosulete

    Frontala

    Practica

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    9/17

    din hartie creponata siglobulete din cartoncolorat. Dupaterminarea lucrarilorcopiii vor organiza oexpozitie. Folosindu- sede metoda turul galeriei,un grup de copii trece

    pe la fiecare pentrucomentarii.BIBLIOTECA Povestea fulgului dezapada , de TrencaBanciuEducatoarea incepepovestea ajutandu-se decateva imagini, ceilustreaza firul narativ.Se va explica cuvintelenoi intalnite in text,urmand a fi integrate inenunturi. Prescolarii vorincerca sa prezinte

    momentele subiectului,fiind sustinuti deeducatoare.CONSTRUCTII- Casutalui Mos CraciunCopiii vor imbina piesele

    La sectorul

    BIBLIOTECA, prescolariivor prezenta Povesteafulgului de zapada, de

    Treanca Banciu

    La sectorulCONSTRUCTII, copiiivor realiza Casuta luiMosc Craciun, asacum si-o imagineazaei..

    Conversatia

    Conversatia

    Exercitiul

    Conversatia

    Imagini

    cuburi

    Orala

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    10/17

    de constructie realizandtema propusa, folosindu-se de propria imaginatie.

    V. Obtinereaperformanteisi evaluarea

    -Ce am realizat astazi?Se vor analiza pe randprodusele si procesulmuncii copiilor.

    Bradutul deCraciun..casuta lui MosCraciun..am ascultatPovestea fulgului de

    nea, de Trenca Banciu

    Conversatia

    Aprecieriorale asupralucrrilorrealizate

    VI. Enuntareascopului si aobiectivelor

    - Acum vom vorbidespre Zana Iarna, apoipentru ca avem serbare

    Prescolarii vor intra insala de grupa pe

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    11/17

    si va veni Mos Craciun,va trebui sa impodobimbradutul cu podoabe pecare le vom confectionaastazi.

    melodia Fulgi de nea.

    Exercitiul

    VII. Dirijareainvatarii

    Pe baza imaginilorprimite de la Zana Iarna,

    educatoarea va purta undialog cu prescolarii.- In ce anotimp neaflam?- Ce schimbari au loc innatura in anotimpuliarna?- Cine stie o poezioaradespre acest anotimp?- Ce se intampla cuanimalele in acestanotimp?- Care sunt lunile deiarna?- Ce sarbatori

    importante au/au avutloc in luna decembrie?-Ce sarbatoresc romaniipe 1 Decembrie?- Cine a venit pe 6Decembrie?

    Prescolarii sunt atenti.

    .iarna.

    Un copil va recita opoezie despre acestanotimp.

    Prescolarii vorraspunde pe rand laintrebari..1 Decembrie,Sfantul Nicolae,Craciunul, Anul Nou..Ziua Nationala a

    Romanilor.

    .Mos Nicolae.

    Mos Craciun...nasterea liu Iisus

    Conversatia

    ExplicaiaExerciiul

    Conversatia

    Conversatia

    Exercitiul

    Imagini deiarna

    Imagini deiarna

    Frontala

    Orala

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    12/17

    - Cine a fost MosNicolae?-Cine va veni dupa MosNicolae?- Ce stiti despre MosCraciun?- Ce sarbatoresc romaniide Craciun?

    -Cine a fost IisusHristos?-Cum sarbatorescromanii nasterea lui IsusHristos?- Cum sarbatoresc copiiiAnul Nou?-Cine doreste sa canteun colind?

    - Unde lasa Mos Craciundarurile pentru copiiicuminti?- Cu ce impodobimbradul?

    Tranzitia la domeniul omsi societate se face cuajutorul canteceluluiDegetele.-Astazi vom impodobibradutul de Craciun

    Hristos.

    .fiul lui Dumnezeu.

    se duc cuplugusorul,cu sorcova,cu semanatul.Prescolarii vor canta un

    colind.Prescolarii vor lua locla masute..sub brad.

    globilete, beteala,bombonele,etc.

    Prescolarii trec dinformatia de semicercla masute.

    Un prescolar vaenumera materialeleprezente pe masute.

    Conversatia

    Exercitiul

    Explicatia

    Demonstratia

    Exercitiul

    Imagini deiarna

    Coli colorate,diferitesiluetedecupate,foarfeci, lipici,nuci, staniol,ata,hartiecreponata,cosulete;

    BradDeprindereade a executa

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    13/17

    creand noi podoabele.a)INTUIREAMATERIALELOR DELUCRUEducatoarea vadesemna un copil careva enumera materialeleprimite pe masute.

    b)EXPLICAREA SIDEMONSTRAREAPROCEDEULUI DELUCRUEducatoarea va explicasi va demonstra cum serealizeaza fiecarelucrare in parte.Educatoarea vadesemna un copil careva prezenta principalelereguli pentru ca olucrare sa fie reusita.

    c)EXERCITII PENTRUINCALZIREAMUSCHILOR MICI AIMAINILORSe vor executa catevaexercitii pentru

    Prescolarii sunt atentila explicatiileeducatoarei.

    - Lucrarile trebuie safie ingrijite, sa nu sedepaseasca spatiul de

    lucru, sa nu semototoleasca hartia, sanu se verse lipici,etc.

    Prescolarii efectueazacateva exercitii pentruincalzirea muschilormici ai mainilor.

    Prescolarii trec larealizarea propriu-zisaa lucrarilor.

    Exercitiul

    Exercitiul Coli colorate,diferitesiluetedecupate,foarfeci, lipici,nuci, staniol,ata,hartiecreponata,cosulete;

    Brad

    micrilesugerate deeducatoare

    Capacitateadeconcentrarea atentiei peparcursulreamintiriitehniciicorecte delucru.

    Aplicareatehniciicorecte delucru;

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    14/17

    incalzirea muschilor miciai mainilor.Educatoarea le va aminticopiilor care este pozitiacorecta de a sta pescaunel. Apoi va impartiicopiii pe grupe de lucru.

    d)ACTIVITATEAINDEPENDENTA ACOPIILOREducatoarea va indemnacopiii sa inceaparealizarea lucrarilor,inacest timp aceasta ii vasupraveghea, le va dacelor care vor aveanevoie indicatiisuplimentare sau ii vaajuta acolo unde estecazul.

    Dupa finalizarea

    lucrarilor, educatoareava desemna cativa copiicare vor alege lucrarilecare le plac cel maimult, argumentandalegerile facute.

    Prescolarii apreciazalucrarile realizate.

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    15/17

    VIII. Obtinereaperformanteisi evaluarea

    Despre ce am vorbitastazi?

    -Ce am realizat astazi?

    ..despre anotimpuliarna...podoabe pentrupomul de Craciun.

    Conversatia

    IX. Incheierea

    activitatii

    Se fac aprecieri privind

    lucrarile copiilor.

    In incheiere , inainte dea iesi din sala de grupa,copiii impreuna cuscolarii de clasa I se vordistra cantand si jucandin jurul bradului(Cantec, joc si voiebuna).

    Copiii primesc

    stimulente.

    Aprecieri

    orale asupralucrrilorrealizate

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    16/17

  • 8/8/2019 bucuriile iernii

    17/17

    COMISIA METODICA A EDUCATOARELOR,PANCIU

    10 DECEMBRIE 2010

    GRADINITA CU P.P. VERITAS, PANCIU

    PROPUNATOARE: AMARIUTEI DANAOLIVIA


Recommended