Post on 11-Apr-2017
transcript
DREPTURILE COPILULUI
PREZENTARE PROIECT DIDACTIC
Student:Cristina Maria CoțanSpecializare:Relații internaționale și studii europene14.01.2016
CLASA: a IV-a BARIA CURRICULARĂ:Om și societateOBIECTUL DE STUDIU:Educație civicăTITLUL LECȚIEI: Drepturile copiluluiTIPUL LECȚIEI:Lecție de dobândire de cunoștiințe
• Să compare situații care privesc drepturi și îndatoriri ale copilului
• Să identifice reguli și norme de comportament civic în diferite situații
Obective de
referință
• Să definească termeni precum „drept”, „îndatorire”, „convenție”
• Să recunoască tipuri de drepturi ale copilului
• Să explice importanţa respectării și aplicării drepturilor copilului
Obiective
operaționale
Proiect de lecție
Strategia didactică Metode:
expunerea,conversația,dezbaterea, instruirea prin film
Forma de organizare a clasei: individual, colectiv,colectiv-dirijat, pe grupe-independent
Tipuri de învățare:inteligibilă, creativă
Mijloacele folosite și frecvența utilizării lor: 0
0.51
1.52
Secvențele lecției
Timpul
Obiective operaționale
Conținut
Strategia didactică
Observații
Metode
Mijloace
Forma de organizare
Tipul învățării
1.Organizarea învățării
2`
Salutul și prezența
2.Prezentarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale
2`
Titlul:Drepturile copilului Obiective: O1 Să definească termeni precum „drept”, „îndatorire”, „convenție” O2. Să recunoască tipuri de drepturi ale copilului O.3.Să explice importanţa respectării și aplicării drepturilor copilului
expunerea
tabla
colectiv
3.Reactualizarea cunoștiințelor
3`
Formularea unor întrebări ce au legătură cu lecția precedentă: 1.Ce fel de situații limită există? 2.Dați exemplu de o astfel de situație cu care v-ați confruntat recent 3.Ce fel de comportament ați avut în situația respectivă?
conversația
colectiv
inteligibil
Cu un dublu-click pe tabel se poate vedea în întregime!
Secvențele lecției:
Tema lecției:https://cacoo.com/diagrams/FfWsL6uZlNSqmmDN
Apariția drepturilor
copiilorConvenţia Organizației Națiunilor Unite cu privire
la Drepturile Copilului a fost adoptată de Adunarea Generală a Naţiunilor Unite la 20 noiembrie 1989. Până în prezent, Convenţia a fost adoptată de 194 de ţări, membre ale Naţiunilor Unite (cu excepţia SUA si a Somaliei). Orice stat care semnează Convenţia îi recunoaşte conţinutul, se obligă să îl respecte şi să îl aplice în mod corespunzător.
Pentru a afla mai multe despre apariția drepturilor copiilor și despre caracteristicile acestora, vom accesa pagina unicef:
http://www.unicef.ro/pagina-copiilor/drepturi/drepturile-copilului/
Drepturile copiilor din întreaga lume Dreptul de a fi egali, indiferent de rasă, sex, limbă, religie, opinie
politică Dreptul la viață Dreptul la un nume, o cetățenie, o familie Dreptul de a se exprima liber Dreptul de a li se respecta libertatea de gândire Dreptul la libertatea de asociere pașnică Dreptul la informare culturală Dreptul de a beneficia de serviciile instituțiilor de îngrijire a
copilului Dreptul de a fi protejat împotriva violenței Dreptul de a se bucura de o viață decentă în cazul în care suferă
de un handicap mintal sau fizic Dreptul de a se bucura de cea mai bună stare de sănătate, de
servicii medicale Dreptul de a avea un nivel de viață care să-i asigure dezvoltarea
fizică, morală, socială Dreptul la educație, învățământul primar fiind obligatoriu și
gratuit Dreptul al dezvoltarea respectului față de părinți, față de
identitatea sa culturală, de limbă, față de valorile naționale Dreptul la odihnă și timp liber,de a se juca și de a practica
activități recreative Dreptul de a fi proejat împotriva exploatării și de a nu fi implicat
în munci dăunătoare sănătății Dreptul de a fi ocrotit împotriva răpirii, vânzării Dreptul de a nu fi supus la tortură, pedepse sau tratamente
crude, degradante Dreptul de a trăi în pace și siguranță
.................Dar să nu uităm de îndatoriri!Din fiecare drept decurge câte o îndatorire, ca de exemplu:
-din dreptul de a benefia de educație-avem ca îndatorire obligația de a merge la școală și de a ne pregăti corespunzător
-din dreptul de a fi respectat-avem ca îndatorire obligația de a fi respectuos atât cu familia, cât și cu ceilalți oameni
-din dreptul de a-ți exprima opinia-avem îndatorirea de a asculta și respecta opiniile celorlalți
din dreptul de a nu fi dicriminat-avem ca îndatorire ogligația de a nu face dicriminare între celelalte persoane
Materiale utilizate la predarea lecțieiImagini ce sugerează drepturi ale copiilor în format A4:
Drepturi și îndatoriri-Fișă de lucru
Găsește câte o îndatorire care decurge din drepturile următoare:
Dreptul la asistență medicală
Dreptul de a-și exprima opinia
Dreptul de a fi protejat împotriva violenței
Dreptul la informare culturală
Materiale video folositoare predării
https://www.youtube.com/watch?v=VPfd1QQcH14
https://www.youtube.com/watch?v=HRret-9Jq_Q
• Curriculum Național-Ministerul Educației și Cercetării-Consiliul Național pentru Currriculum, București,2005
•Dumitra Radu- Educație civică:manual pentru clasa a IV-a București, Aramis Print,2006
• Dorina Chirițescu(coord.) Cele mai bune lecții de civică-Culegere de proiecte didactice , Ediura Alcris, București ,2010
BIBLIOGRAFIE: